MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 155. ZaUirdas: 1857. 26 December. 3ankcmöiijmgm VAX BETRIJKSBESTÜDR.PItOVIA'ClALE MSEE.ÏÏE8ESTIM. öinnmlanösdK tijöingcn. V Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en Zatuïdags. Binnen deze gemeenteen Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 8franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 ceut per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar dg plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. Ministerie van Justitie. Provincie Zeeland. AauïiesteclïHg. Op vrijdag den 8 januarij 1858, des voormiddags ten 11 ure, zal onder nadere goedkeuring, door den commissaris des ko- nings in de provincie Zeeland, of bij zijne afwezigheid door een der leden van gedeputeerde stalen, in bijzijn van den hoofd ingenieur in het 11de district van den waterstaat, aan het lokaal van het provinciaal bestuur tc Middelburg, worden aanbesteed Slet uitvoeren van eesiig-e veriEieaavvimgeii en herstellingen aan, luuieveus liet ge woon cl adellijk sela onderhoud van het IBuis van burgerlijke en militaire ver zekering te ^liddelbsarg, over 1@«§, 1§»9 en IgöO, te rekenen van de goedkeu ring der aanbesteding af. De aanbesteding zal geschieden bij enkeie inschrijving, zon der opbod. Het bestek zal ter lezing liggen aan het lokaal van het pro vinciaal bestuur, en in het Huis van verzekering voornoemd. Vier dagen te voren, met uitzondering van den dag voor de besteding, zal de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, telkens des voormiddags van 9 tot 12 ure, en zullen voorts na dere iuformatien te bekomen zijn bij den hoofd-ingenieur Beije- rinck, te Middelburg en bij den ingenieur Lebret aldaar. Middelburg den 22 december 185/. De commissaris des konings in de provincie Zeeland, VAN TETS. middelburg 2» december. De Nedert. staatscourant van gisteren bevat een koninklijk besluit van den 23 dezer, houdende benoeming van districts schoolopzieners in het geheele rijk. Onder onze rubriek Benoe mingen en besluiten deelen wij daarvan een uittreksel inede, voor zooveel deze provincie betreft. Intusschen meenen wij met zekerheid te kunnen vermelden, dat de heer mr. C. W. E. Vaillant de hem opgedragen betrekking niet zal aanvaarden. Gisteren stonden tercovreclioneleteregtzitting van de arron- dissements regtbank alhier te regt P. Adriaanse, J. de Rijke en D, Adriaanse, zijnde de 1 wee eersten de personen die in de eer ste helft der maand november ju, bij liet delveu van een sloot op een perceel bouwlaud nabij deze gemeente eene vrij aanzien lijke som gelds hebben gevonden, beklaagd van eenvoudigen diefstal, en de derde van nicdepligtigheid daaraan. Als getuigen zijn gehoord de heer J. Hebbeling, tweede commissaris van policie en een twaalfjarige jongen, J. Back, waarna de heer substituut-officier van justitie betoogd heeft dat genoegzaam bewezen is dat bij de eerste beklaagden het voornemen bestond om zich dat geld toe te eigenen en ook later, op de opeisching van de policie, er een gedeelte van terug te houden, en voorts van de medepligtigheid des derden door verberging van een gedeelte. Hij rekwireerde derhalve, met aanneming van verzachtende omstandigheden, volgens art. 401,59, 60 en 62 wetboek van strafregt, iu verband met artt. 11 der wet van 29junijl854 (staatsblad 110.102) tot veroordeeling van den eersten en der den beklaagde tot correctionele gevangenisstraf van eene maand en den tweeden van veertig dagen. Door den verdediger van de beklaagden, den beer mr. A. J. van Eekelen, alhier, werd in bet breede betoogd dat de gevon dene gelden niet anders dan als een schat konden worden aan gemerkt; dat de beklaagden, door die schat in hun bezit te brengen, regtens waren begonnen"-e bezitten en er dus daarna volgens het begrip van diefstal naaf ons wetboek van strafregt, eene wegneming (soustracliou) ten nadeele van den eigenaar in dit geval voor de helft, niet meer aan te nemen is; dat dus hier het eerste criterium van diefstal, wegneming, gemist wordt; dat eene helft of gedeelte van gelden nooit als eene zaak op zich zelve kon worden beschouwd, en*ec aldus ten deze geen voor werp van diefstal geacht kon worden aanwezig te zijn; dat ten laatste, de feiten duidelijk aanwijzen dat hieraan geen arglist te denken valt, noch aan eenige andere strafbare daad, maar dat alleen eene aarzeling had plaate gegrepen om het gevondene dadelijk geheel en al over te geven aan de policie, ten deze vol strekt onbevoegd dit te vorderen; Hij concludeerde alzoo dat de beklaagden zouden worden ontslagen van alle regtsver- volging. Na re-en dupliek is de uitspraak bepaald op aanstaanden woensdag. lijke uitspraken waven er in die zaak gewezen; bij de laatste had de hooge raad beslist, datdoor gezegd hof zoude worden be handeld het hooger beroep, hetwelk de heer Schultz had inge steld van het vonnis des kantonregters te Vlissingeu. Deze verwijzing geschiedde op grond, dat niet was onderzochtof zekere instructie voor de heelmeesters ten plattenlande, welker toepassing hel openhaar ministerie had gevorderd, wel Ier keu- nisse van den beklaagde was gebragt F Het hof heeft thans den heer Schultz vrij gesproken, uit overweging vooral, dat het openbaar ministerie in gebreke wasgib'even te bewijzen dat de bedoelde instructie behoorlijk ter zijner kennisse was ge bragt, en dat de heer Schultz als geëxamineerd in, en als ten plattenlande toegelaten tot de behandeling van inwendige ziek ten, aldaar tot die behandeling bevoegd is, ook al mogt er geen voor hem verbindende instructie bestaan. Dezer dagen heeft de policie eene persoon in handen weten te krijgen, die zich opbied met opligterijen. door welke o. a. bij den wiukelier de Baere alhier verscheidene goederen wa ren gehaald en daarna andere besteld ten behoeve eener dame bij wie zij vroeger als dienstbode had gewoond, en nadat de goederen deels iu haar bezit jffin. gevonden en deels waren opgespoord als ouder anderen bwfistëftÖe, is zij overgebragt naar het huis van arrest- alhier. Voorts zijn mede alhier gearres teerd en in het huis van arrest overgebragt twee hier wonende, personen, welke op de hofstede vanBezuijen onder Koudckerke een diefstal hadden gepleegd. liet bevel tot voorloopige aanhouding van den persoon van Murkus, waarvan wij in ons vorig no. hebben melding gemaakt, is thans bekrachtigd door de arrondissements regtbank alhier in raadkamer vergaderd, en hem beteekend. A&n den heer H. Bader alhier is dezer dagen door tusschen- komst van de legatie van Frankrijk te 's Gravenliage toegezon den een exemplaar der medaille van Sint Helena, ingesteld door keizer Napoleon III bij decreet, van 12 augustus 1857. voor de genen die in het fransche leger onder Napoleon 1 hebben gediend in het tijdvak van 1792 tot 1815. De bronzen medaille is gehecht aan een lint van groene en roode streepen en gaat vergezeld van een diploma, afgegeven door den groot kanselier der orde van het legioen van eer. De heer Bader die mede onder de legatarissen behoorde, was laatstelijk luitenant-geweldiger der niarine te Vlissingen, en is als zoodanig op wachtgeld gesteld. In 1804 in saxische dienst getreden, woonde hij den slag van Jena bij, ging in 1806 iu hollandscbe dienst over bij bet 8e regement infanterie, en werd bij de inlijving van ons rijk in het fransche keizerrijk bij het 123e regement infanterie van ligne geplaatst. Daarmede maakte hij als onderofficier den veldtogt naar Rusland mede, nadat, hij vroeger had behoord tot de bezet ting van Stettin, tijdens die vesting gedurende een jaar geblok keerd was. Later bij het korps mariniers geplaatst, maakte hij met Zr. Ms. fregat Maria van Reigersberg!), onder bevel van den toen- maligen kapitein ter zee Coertzen, eeue reis rondom de we reld mede. In 1811 werd hij benoemd tot, ridder van het legioen van eer, terwijl hij ook met de medaille van Java vereerd is. Het, prov. geregtshof van Zuidholland heeft woensdag uit spraak gedaan in de zaak van den geneesheer Steward Schultz, te Vlissingen, die door den kantonregter aldaar was veroordeeld als, des onbevoegd, eenige personen, aan inwendige ziekte lijdende, geneeskundig te hebben behandeld. Reeds vijf regter- De 's Graveuhaagsche nieuwsbode meldt dat Z. M. de koning besloten zou hebben om voor eigene rekening, een paleis te doeu bouwen voor Z. IC. li. den prins van Oranje, waartoe reeds eene commissie, met, den heer Camp, architect over dekonink- lijke paleizen, aan het hoofd, zou benoemd zijn, zoodat het gerucht, alsof de Koninklijke bibliotheek tot een paleis voor Z. K. 11. den prins van Oranje zou ingerigt worden, hierdoor vervalt. Men verwacht vóór het einde van het reces der tweede kamer de indiening eerier welsvoordragt tot herziening van de tabel regelende het getal der in elk hoofdkiesdistrict te kiezen leden van de tweede kamer. Deze voordragt is thans bij den raad van state aanhangig. Mede is aan den raad van state verzonden een wetsontwerp, betreffende de overdragt van onroerend goed en liet hypotheek- slelsel, waarbij gelet is op de regtspraak van den hoogeu raad met opzigt tot de doorhaling van hypothecaire inschrijvingen. Bij de regering zijn ontvangen de gevraagde adviezen van de kamers van koophandel en fabrieken Ie Amsterdam en te Rot terdam over eene nieuwe welsvoordragt. betrekkelijk de land verhuizers. Die adviezen moeten evenwel van de zienswijze der regering nogal verschillen, zoodat eene spoedige regeling dezer belangrijke aangelegenheid minder waarschijnlijk voorkomt. Het wetsontwerp tot regeling van 's rijks comptabiliteit, is reeds van den raad van state door de regering terug ontvangen en zal voor het einde van het reces der tweede kamer aan die kamer worden aangeboden. De staatscommissie betreffende de zaken der Maatschappij van weldadigheid, heeft dezer dagen aan de regeringden uitslag- doen kennen van hfit overleg, waarin zij aanvankelijk is getre den met, de commissie, doorleden der maatschappij benoemd tol het, voorslaan van hare belangen. Naar men stellig kan me- dedeelen, heeft die uitslag het uitzigt op eene minnelijke eind- regeling dezer gewigtige zaak verlevendigd, en zal de regering door mededeeling van haar oordeel over dat. gehouden overleg, de staatscommissie eerlang in de gelegenheid stellen, hare taak voort te zetten. Bij het onderzoek der staalsbegrooting in de afdeeliugen dei- eerste kamer, zijn aanmerkingen gemaakt op de ongenoegzaam heid enopde dienst der telegrafie hier te lande. Bij hel antwoord der regering heeft z. exc. de minister van binuenlandsehe zaken de betreffende dit-onderwerp ter sprake gebragte bedenkingen in 't, breede beantwoord, en daarbij doen opmerken n Dat de rijks telegrafie is eene jeugdige instelling, welke ue regering inzonderheid Ier harte heeft genomen, en welke zij vermeent, dat voor geene van dien aard buiten Nederland be hoeft onder te dopn; dat zij op den eersten december van 'tjaar 1852 in werking.isgekomen, eudat op den eersten jannarijl857 aanwezig zijn geweest 113 telegrafisten en leerlingen, door welke 2S kantoren, mót 57 toestellen, worden bediend, terfijj de lijnen cenen afstand besloegen van ruim duizenddUlome%rsfi j met bijna eefi-dtibbele'lengbe-aSn draden.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1