Iierk- en schoolnieuws. De kandidaat A. Barenbrugh, te Zierikzee, heeft het beroep tot predikant bij de hervormde gemeente te Meerkerk aange nomen, en voor dat naar Egmond Binnen en den lioef bedankt. Marine en leger. Uit bij het departement, van marine ingekomen berigten blijkt, dat Zr. Ms. schroefkorvet Medusa, den 29 October, na Macao en Castle Peack bezocht te hebben, ter reede van Hong kong was teruggekeerd. De bevelhebber van dien bodem, de kapit.-luit. ter zee G. Fabius, meldt, dat alles wel aan boord was en dat hij zoo wel van den portugeschen gouverneur te Macao, als van de fransche en engeische vlootvoogden de meeste be leefdheid ondervond. Dat Zr. Ms. brik de Zeehond, onder bevel van den kapit.-luit- ter zee M. C. van Vreeland, den 8 dezer ter reede van Malta was aangekomen, alles wel aan boord, liet voornemen was den 2 dezer naar Koustantinopel te vertrekken. Zr. Ms. nieuw gebouwde stoomkorvet de Citadel van Antwerpen is te Nieuwediep van Amsterdam aangekomen om opgetuigd te worden. Deze boot moet 16 januari} aanstaande in dienst komen. Van den ctat-major is nog niets bekendhet kommandement zou worden opgedragen aan den kapt. luit. ter zee W. de Gelder, thans non-actief. Krachtens Zr. Ms. besluit van den 15 dezer, wordt het stoomschip Ardjoeno, liggende te Hellevoet.sluis, met den 1 januari} aanst. in dienst gesteld, niet bestemming naar Oost- Indie, en het bevel over dien bodem opgedragen aan den kapi tein-luitenant ter zee J. A. IC. van Hasselt. Met dien datum worden op dat stoomschip geplaatst: de luitenant ter zee der lst.e klasse W. F. van Erp Taalman Kip, als 1ste officier, de luitenants ter zee der 2de klasse C. A. A. Amand, H. L. Jolly en C. F. Hanel von Cronenlhal, alsmede de scheepsklerk K. F. Gerlh van Wijk, behoudens de nadere plaatsing van een.en of ficier van gezondheid en van een officier van administratie. Oost-indisclie kolonie». Nopens de expeditie naar Timor kan nu worden vermeld, dat het door den kommandant der expeditie naar Lidak be stemde gedeelte der troepen, den 21steu september 11. te Ala- pocpoe aankwam. Den 23sten werd naar het verblijf van den radja opgerukt, welke plaats den 25sten bereikt werd, ua zeer vermoeijeude marsehen, door soms digt begroeid en langs een steil terrein, van waar de vijand niet ophield de expeditie te beschieten, doch telkens terug gedreven werd. Den posten had er een schcrpygeveeht plaats, waarbij niet alleen aan den vijand veel afbreuk gedaan werd, maar ook van onze zijde verscheide ne officieren en manschappen sneuvelden en gewond werden. Ka deze tuchtigiug van den vijand, werd in den morgen van den 26sten de terugmarsch ondernomen. Gesneuveld zijn 2 javaansclie militairen en een bediende van een der officieren. Gewond zijn: de kapitein Hamers aan de bovenlip en aan het linkerbeende luitenant van Cattenburch aan het linker schou derblad, en 21 andere soldaten. De resident van Timor, die de expeditie vergezelde, keerde den 2Ssten september met den kolonel, komraandaut der expeditie, en den staf te Koepang terug. Staten-gpeneraall. In de woensdag gehoudene zitting van de eerste kamer is, na de mededecliug dat in de afdeelingen onderscheidene wets ontwerpen zijn onderzocht door de commissie voor de verzoek schriften verslag uitgebragt omtrent de adressen betrekkelijk het wetsontwerp tot voorziening in de financiële belangen der gemeente Haarlemmermeer. Daarna zijn de beraadslagingen over dat ontwerp aangevall en, waarbij een vijflal leden hunne afkeurende stemmen motiveerden, hoofdzakelijk daar deze wet naar hun inzien be vatte: onbillijkheid jegens de grondeigenaren in dien Haarlem mermeer, afwijking van de voorschriften der gemeentewet, en in de toekomst schadelijke uitwerking zou veroorzaken op de landoutginningen en den aanbouw. Nadat de minister van binneulandsche zaken die hoofdbeden kingen had wederlegd, is het ontwerp (zoo als wij iu de tweede editie van ons vorig no. per telegraaf hebben medegedeeld), bij stemming verworpen met 16 tegen 15 stemmen. Tegen verklaarden zich de heerenvan Voort hu ijzen, Kegout, van Weel, van Aylva van Pallandt, van der Oudermeulen, Cost Jordeus, Tonckens, Paspoort van Grijpskerke, Loopuijt, Boscli van Drakesteiu. van Dam van Isselt, Hartevelt, de Vos van Steenwijk, van Wessem, van Beeck Vollenhoveu en van Svviudcren. De vergadering is tot vrijdag gescheiden. CSemeenteraail via» ifliddeibiirg;. Zitting van 16 december. Voorzitter de heer Bijlevcld van Serooskcrke. Afwezig de heercr. Paspoort van Grijpskerke en van de Graft. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling dat de heer Paspoort v n Grijpskerke door afwezigheid en de heer van de Graft door ambtsbezigheden, volgens schriftelijk berigt, ver hinderd zijn om deze zitting bij te wonen. De notulen der vorige zitting worden na voorlezing goedge keurd. Voor kennisgeving worden aangenomen a. missive van gedeputeerde staten dezer provincie, behel zende goedkeuring van het raadsbesluit, totaf- en overschrijving van f 150 op degemeentebegrootingvoor 1857, voor tekort op de aanncmingssom der verbouwing van de onderwijzerswoning aan de armenschool en daarstelling eener loots op de begraaf plaats; b. idem, waarbij is goedgekeurd de gemeentebegrooting voor 1S58 onder opmerking dat de ontvangsten van bijdragen voor leerlingen der geneeskundige school enz., uitgetrokken onder art. 7 en 8 van hoofdstuk IV, eigenlijk behooren onder de 5de afdeeling van hoofdstuk III der-ontvangsten. Daarop zal in het vervolg worden acht geslagen. "Wordt gelezen ecne missive van dirigerende leden der Tee- ken-akademie alhier, bevattende mededeeling dat de heer C. Kimmel, sedert 1845 onderwijzer bij die instelling, ten gevolge van voortdurcuden ziekelijke» toestand, op verzoek eervol ont slag heeft bekomen. Het bestuur heeft vermeend het voor schrift van het koninklijk besluit van 13 april 1817 voor de aan stelling van leermeesters bij inrigtingen als deze stiptelijk te moeten naleven, en dierhalve openlijk eene oproeping gedaan van sollicitanten. Slechts vier van de zich aangemeld hebben den, voldeden nan alle vereischten en onder deze volhardde slcchs een, de heer J. Pelgram, te Arnhem, na de voorwaarden te hebben vernomen, bij zijne sollicitatie. Van dien persoon heeft men zeer voldoende getuigenissen ingewonnen zoo dat hij bij deze wordt voorgedragen. Op voorstel des voorzitters wordt besloten deze zaak aan stonds te behandelen en daarna, mede zonder discussie, eenpa rig tot de benoeming van gezegdeu heer overgegaan. Burge meester en wethouders zullen hiervan aan dirigerende leden kennis geven. Voor kennisgeving worden aangenomen twee ingekomene missiven, van de heeren dr. S. Dobbelaer de Wind en rar. Ph. van den Broecke, thans nog leden der plaatselijke schoolcom missie, respectievelijk houdende verzoek om bij de benoeming van nieuwe leden dier commissie niet in aanmerking temogen komen. Eveneens wordt voor kennisgeving aangenomen dc mede deeling des voorzitters, datde benoemde openbare onderwijzers zich bereid hebbou verklaard die betrekking te aanvaarden. Wordt gelezen een nader adres van den ouderwijzer P. Leupen, waarbij deze, terug komende op zijn adres van 8 dezer, en de daarbij gevoegde nota, met referte aan de reeds uit een gezette interpretatie van art. 27 van het reglement, gevoegd bij de schoolwet van 1S06, herinnert dat in de provinciën Fries land en Zuidholland bij ontstane geschillen van gelijken aard, de uitlegging in zijnen geest is geschied, en transactie heeft ten gevolge gehad. Overigens beroept hij zich op art. 1350 al. 3 van het burgerlijk wetboek. Dit adres is bereids door den voorzitter gesteld in handen der commissie ad hoe. De raad hecht, bij afwezigheid van den heer van Uijc, een parig zijne goedkeuring aan den medegedeelde» uitslag van de op 10 dezer verkochte windkorenmolens der gemeente, zijnde die op liet Scisbolwcrk voor f 5000 aan J. Magielse, en den zoo genaamde Branderijmolen op het Noordbolwerk voor f 10.300 aan C. J. van Uije. Voorts wordt conform het voorstel des voorzitters besloten, om de f 5000, welke van deze koopsommen dadelijk zal voldaan worden, ten bate der gemeente aan te leggen in inschrijving op een der groothoeken van de nationale werkelijke schuld, waarvan de executie is opgedragen aan burgemeester en wet houders. Aan de orde is het benoemen van leden der plaatselijke schoolcommissie en de voorziening in de vacaturen, ontstaande iloor periodieke aftreding van leden bij plaatselijke instellingen, met 1 january 1858. Terwijl de heeren Borsius er, Lambrcchtsen met den voorzit ter en secretaris het stembureau vormen, worden aehtervolgens benoemd tot leden der plaatselijke schoolcommissie de heeren mr. C. W. E. Vaillant, met 9, mr. Adv. P. van Deinse met 9, P. de Mnret Tak met 13, dr. H. Polman Kriiscman met 14, ds. B. H. Carp met 12, jhr. mr. L. F. van Panhuys met 10, mr. A.F. Sifflé met 8, mr. W. Ph. Vis met 10 en jhr. mr. C. J. van Nis pen totPanncrden met 12 van de 15 stemmen, allen bij eerste stemming tot commissaris over de wiselbank, de aftredende jhr. mr. J. G. Schoner, met 14 stemmen, zijnde 1 biljet in blanco; tot lid der commissie van toezigt over de geneeskundige school, als raadslid, de aftredende heer mr. P. J. G. van Digge len, met 14 stemmen tot lid der commissie van toezigt over dc bank van leening, gecommitteerd uit het burgerlijk ambcstuur, de aftredende heer D. Jcras; tot leden van het burgerlijk armbestuur iu plaats van de hee ren J. Poley en D. Jcras, en waarvoor zijn voorgedragen dc dubbeltallen van de heeren J. Poley en M. Volkrijk Liebert, benevens I). Jcras en mr. J. van de Graftherkozen de heeren J. Poley met 15 en I) Jcras met 13 stemmen tot leden van het bestuur over dc godshuizen, in plaats van de heeren dr. L. J. de Marree en W. J. Zip, waarvoor zijn voorgedragen de dubbeltallen bestaande uit dc heeren dr. L. J. de Marree en IJ. Keizer, benevens W. J. Zip en F. Nagtglas, herkozen de heeren dr. L. J. de Marrée met 14 en W. J. Zip met algemeene stemmen tot gemeentegeneesheer voor den afgetreden dr. S. S. Coro- nel Mz., waartoe het burgerlijk armbestuur voordroeg een drietal, zijnde de heeren drs. S. S. Coronal Mz., C. P. Pons Koolbaas en J. IT. van der Meer Mohr, herkozen dc heer Coro- ncl met 14 steramen j tot gemeente heelmeester in plaats van den heer V. van Lissa, waartoe laatstgenoemd bestuur voordroeg een drietal bestaan de uit de heeren V. van Lissa, W. J. Jansen en Ph. A. Kisch, herkozen de heer van Lissa met 14 stemmen. De verdere uitvoering van deze benoemingen wordt opge dragen aan burgemeester en wethouders en het stembureau bedankt. De ter visie gelegen hebbende staat, aanwijzende het maximum vau den in 1858 door het burgerlijk armbestuur in onderschei dene omstandigheden te verleen en onderstand, wordt thans ge arresteerd en het besluit, strekkende tot vaststelling daarvan,, staande de vergadering geresumeerd. De aan de orde gestelde deliberatie bij resumtie, over het adres van de gepatenteerde lijkdienaren de WaardtFeiten en Befort alhier, tot opheffing van het gilde van plaatselijke lijk dienaren, wordt op voorstel van den heer Borsius als nog aan gehouden. Wordt gelezen eene nota van bedenkingen, bij burgemeester en wethouders van gedeputeerde staten dezer provincie ont vangen, betrekkelijk de rekening van den gemeente ontvanger, bereids gesteld in handen van de commissie van financiën, die daarbij eene nota van beantwoording voegde. De opmerkingen bepalen zich tot het volgende a. tot staving der ontvangsten voor directe belastingen, moet als bijlage worden overgelegd een staat van de achterstallige belastingschuldigen. Daaraan is voldaan, terwijl nog slechts f 228,34^ verhaalbaar is en het overige bereids door den raad is goedgekeurd in onwaarde te verantwoorden. b. Bij de opbrengst van belastingen op voorwerpen van ver bruik, ontbreekt eene specifieke staat. Ook daaraan is thans voldaan. c. Bij een zestal bevelschriften tot betaling zijn kleine gebre ken in den vorm en ontbreken justifieatoire stukken, waaraan is te gemoet gekomen. d. De pensioenen moeten specifiek worden uitgetrokken, zoo als zij op de begrooting voorkomen. Ten deze is voorgesteld, ter voorkoming van zcgelkosten voor de betrokkenen, hierin te berusten, terwijl een volgend jaar dc pensioenen in een post op de begrooting uitgetrokken en bij de memorie van toelichting gespecificeerd kunnen worden. De raad vereenigt zich met deze oplossing der bedenkingen en wordt de rekening des ontvangers andermaal definitief gear resteerd, ten bedrage van f220,465,03. De commissie van financien rapporteert op de in hare handen gestelde missive van gedeputeerde staten dezer provincie, waarbij is opgemerkt dat het bij art. 254 der gemeentewet voorgeschrevene niet voldoende schijnt te zijn in acht genomen bij het dezerzijds gearresteerd besluit tot heffing van loonen voor van wegc de gemeente verstrekte diensten. Volgens dat rapport kan dc commissie gemoedelijk verzekeren dat de voor gestelde heffingen niet meer dan voldoende zijn om den gebrui ker in billijkheid te doen bijdragen in de kosten van onderhoud en bezoldiging van door de gemeente aangestelde personen. Eenparig vereenigt men zich met dit rapport, zoodat het eerstgemekl besluit andermaal aan gedeputeerde staten ter goedkeuring zal worden ingezonden. De commissie voor dc verordeningen tegen welker overtre ding straf is bedreigd, draagt bij monde van den hcerVerbrugge voor, naar aanleiding van de haar opgedragene taak, om de verordening van algemeene plaatselijke policie aau te vullen met de volgende bepalingen Geene leerlingen zullen op scholen mogen worden toegelaten tenzij met overlegging van eene schriftelijke verklaring dut zij dc natuurlijke kinderziekte gehad of ecne wel geslaagde koepok inenting doorstaan hebben. Geene leerlingen, door hoofdzeer, schurft, andere huidziek ten of kinkhoest besmet mogen worden toegelaten. Wanneer de leerlingen door een dezer ziekten worden aangetast, zullen zij tot na de herstelling moeten blijven geweerd. Geene kinderen uit huizen waar besmettelijke ziekten heer- schen, zullen mogen worden toegelaten tot de school. De onderwijzers worden voor de getrouwe naleving van deze bepalingen verantwoordelijk gesteld. Art. 131 der verordening van policie is op hen toepasselijk. Op voorstel van den heer Lantsheer wordt besloten dit onder werp aan te houden. Door den zelfden heer wordt verslag uitgebragt namens dc commissie, in wier handen weder tot onderzoek is gesteld het nader adres van 8 dezer, met bijlage van den lieer P. Lcupcn alhier, alsmede ook het in den aanvang dezes gemelde adres, gisteren nog ingekomen. Met het eerste stuk aanvangende, verklaart de commissie dat zij, bij des adressants voorgeven, dat de conclusie van haar rapport alleen steunt op scheve en eenzijdige opvattingvan het door hem beroepen art. 27 van het reglement op liet lager schoolwezen, er een gewetcnspligt van maakte, dc zaak ander maal naauwkeurig na te gaan. Zij merkt intusschen op,dat ofschoon dit adres wat den vorm betreft, een verzoek moet zijn, naar dc termen meer de opeisching van een regtschijnt te bevatten. De commissie herbaalt dat bet meest naauwgezet onderzoek haar tot de overtuiging heeft gebragt dat dc op heffing der stedelijke ncderduitsche sshool in 1S49 het gevolg was van eene vermindering der scholieren, en daar de opheffing in wetligen vorm plaats had, deed de raad iets waartoe hij volkomen bevoegd was. Nergens vindt men, noch in den letter, noch iri den geest van dat reglement voorgeschreven dat de op heffing van scholen alleen mag geschieden bij ontstane vacature. Ten aanzien van het gisteren ingekomen adres, merkt de commissie andermaal op, dat noch bij dc wet en het reglement op het lager schoolwezen van 1806, noch bij de nieuwe wet, eenig vegt aan adressant is toegekend, en nergens de vcrpligting aan de gemeentebesturen wordt opgelegd om bij verminderde behoefte het eenmaal bestaande getal openbare scholen te be houden. Als adressant vermeent dat in de toekenning van een pensioen aan hem, de erkenning van zijn regt zou liggen opge sloten, moet de commissie zich daartegen verzetten. Naar haar

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 2