MIDDELRURGSCHE COURANT. r 152. Zaturdag 1857. 19 December. 2laitlicmöiginqm UNHET RIJKSBESTUUR, PROVlMLBEÏfiEMÏÏEBESTIM. (3inncnlcmösrlic tijöingcn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en z«tüjcdags. Binnen deze gemeenteen Vlis- j De prijs van gewone advercentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. 1 makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. De abonnementsprijs per drie maanden is 8 franco per post f 8,40. I Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. Aanbesteding* van Gasverlichting te Goes. Burgemeester eu wethouders van Goes, voornemens zijnde om bij inschrijving aan te besteden: Me straatverlichting door steenkolengas der zeifde gemeente, volgens voorwaarden ter gemeente-secre tarie van heden af ter lezing liggende en verkrijgbaar, noodigen een ieder uit, die genegen is naar die aanneming in te schrijven, hunne inschrijvings-biljetien aan den burgemeester dezer ge meente in te zenden, vóór den eersten februarij 185S. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 12 december 1857. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De secretaris, H. C. PILAAR. lHiddelburg 18 december. Voor het provinciaal geregtshof in Zeeland alhier is heden behandeld de zaakvan P. J. Maasbach, laatst hulponderwijzer Goes, beschuldigd van valschheidineen onderhandschgeschrift door het verzinnen van ecne verbindtenis, en het daaronder stel len van eene valsche handteekening, en het des bewust gebruik maken van zoodanig stuk. In deze zaak zijn vijfgetuigen gehoord, namelijk de heeren J. Hebbeling, tweede commissaris van policie, P. Geuze, loge menthouder, W.J. Hartman, keurmeester der zecvisch, J. O. Luteyn, koopman, lid der firma van den Broecke Luteyn eu Schouteuïalhier, P' T. W. van Kerkwijk, surnumerair bij de re gistratie te Goes, benevens twee deskundigen, do heeren A. Gouka en W. Auer, onderwijzers alhier. De beschuldigde heeft namelijk in de maanden julij en au gustus dezes jaars bij den tweeden getuige alhi er zijnen intrek genomen en gedurende veertien dagen vrij hooge vertering ge maakt. Ondervraagd door de policie, die eenigen argwaan had opgevat, heeft hij vertoond eene op zegel geschrevene acceptatie betaalbaar bij en geteekend P. Maasbach te Ti el, groot f 200. Daarover door deu heer regter commissaris ver hoord, heeft hij erkend dat stuk zelf geschreven en er dc onder- teekening van zijnen vader onder gesteld te hebben, alsmede het ter discontering te hebben aangeboden ten kantore van de heeren van den Broecke Luteyn en Schouten alhier. Naliet getuigenverhoor heeft de beschuldigde ontkend het ten proces- se aanwezige stuk ter disconto Ic hebben aangeboden. De procureur-generaal heeft de beschuldiging volgehouden, iü weerwil van de thans gedane en geheel op zich zelf staande ontkeutenis, in strijd met vroegere verklaringen. De heer mr. Ph. J. Calleufels, ambtshalve belast met de ver dediging, heeft er op gewezen dat regtens onbewezen is 1. de valschheid van het stuk, 2. dat beschuldigde de vervaardiger daarvan zou zijn, 3. dat hij er gebruik van heeft willen maken en 4. dat een door hem ter disconto aangeboden stuk, het ten processe voorhandene zou zijn. Het hof heeft, na beraadslaging, verklaard dat het door de be kentenissen van den beschuldigde, zoo voor het hof als voor deu heer regter-commissaris bij zijne vroegere verhooreu afge legd, door de verklaringen der getuigen en do toelichting cler deskundigen, beschouwd in hun onderling verband en zamen- haug, wettig en overtuigend gebleken is dat de beschuldigde in den loop der maand junij dezes jaars te Goes zelf heeft ge schreven de ten processe voorhandene acceptatie, eu die onder teekend met de handteekening zyas vaders P. Maasbach, met. het erkende doel daarop geld te krijgendat bij in het begin der maand augustus 11. zich heeft vervoegd ten kantore van de hee ren van den Broecke Luteyn en Schouten alhier, om op dit stuk geld te bekomen, hetgeen hem echter is geweigerd; en hem dien ten gevolge schuldig verklaard aan het hem bij acte van be- schuldigingte laste gelegde? en naar aanleiding der artt. 150, 147, 151,164 wetboek van strafregt, en voorts gezien art. 207, alinea 1, 2 en 4, art. 216juncto 202 wetboek van strafvordering en art. 52 en 36 wetboek van strafregt, veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van vijfjaren, twee geldboeten elk van f 50 en in de kosten; boeten en kosten invorderbaar bij lijfsdwang. Met uitmuntend gevolg is gisteren van de werf De volhar ding, van de scheepsbouwmeesters den Bouwmeester, Borsius van der Leyé alhier, te water gelaten het barkschip Regina Maris, bestemd voor de groote vaartgroot circa 400 gemeten lasten. Het zal gevoerd worden door den gezagv. S. Ouwehand. Het moest de aandacht trekken dat. niet. even als bij het t.e water laten van Stad Middelburg is geschied, onmiddelijk eene nieuwe kiel is gelegd, en dit heeft welligt bij velen de vrees doen ontstaan dat deze nog zoo jeugdige inrigting door gebrek aan werk zal moeten gesloten worden. Wij willen echter hopen dat het de ijverige ondernemers dezer werf niet aau moed zal ontbreken om de bezwaren welke hun in den weg mogten staan te overwinnen, en dat waar zulks noodig is aan hunne pogingen genoegzame ondersteuning zal ten deel vallen. Van de bijzondere groeikracht die gedurende dit jaar ook bij de vruchtboomen zigtbaar ïs, deelt men ons weder een nieuw blijk mede, namelijk dat op de hofstede Azcnberg, onder Arne- muiden, bewoond door A. Boogert, sedert drie weken dagelijks eenige frambozen worden geplukt, die in de opene lucht voor de tweede maal dezes jaars tot volle rijpheid zijn gekomen. Jl. maandag is te Goes, in eene plegtige openbare teregtzit- ting, de heer mr. J. van der Sleiden, bencemd tot subsi ituut- grillier bij de arrondissecnenls-regtbarik aldaar, geïnstalleerd. Hartelijk, zoowel door den officier van justitie, als door den president aangesproken, werden beide toespraken op gepaste wijze door den geïnstalleerde beantwoord. Het getal der studenten aan de hoogeschool te Leiden be draagt thansin de wis- en natuurkunde 14; in de letteren 24 in de geneeskunde 84: in deregten 203; in de godgeleerdheid 162;tezamen 487. Aan de athenaeaen elders studerenden: in de wis-en natuurkunde 2; in deletteren 6; in de geneeskunde 3Sin de regten 32; in de godgeleerdheid 32; te zamen 110- Totaal 597. De hooge raad heeft in zijne zitting van woensdag uitspraak gedaan in de bekende zaak van F. van Esveld. De raad heeft het beroep van den requirant verworpen, uit overweging dat de functien der dienstdoende schutterij behooren tot de openbare, hetzij dan burgerlijke of militaire bediening, datdiensvolgcns het onbevoegd openlijk dragen van het voor de schutterij door den koning vastgesteld uniform valt in de termen van art. 259 code pénal, en dat mitsdien het beklaagde arrest van het hof in Zuidholland met juistheid is gewezen. In de kerk te Rhenen vertoonen zich zoo zorgwekkende ver zakkingen, bersten enz., in pijlaren en gewelven, dat men beslo ten heeft de godsdienstoefeningen voorloopig in andere gebou wen te houden. Op enkele andere plaatsen, ook in den omtrek, heeft men iets dergelijks waargenomen. lienoeiniagen en lieslnitcn. Benoemd: bij besluit ran 16 dezer, tot provinciaal inspecteur van het lager onderwijs in Zeeland, met ingang van deu 1 janu- arij 1858, de heer C. M. van Visvliet, thans griffier der centrale directie van Walcheren, lid en secretaris van hot provinciaal collegie van toezigt over dc kerkelijke administratieu bij de hervormden in Zeeland. Benoemd: bij besluit van 14 dezer, lot Z. M. adjudant iü buitengewone dienst, de kapit.terzee H. Wipff, kommandan van hel Koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord. Bevorderd: bij besluit van 15 dezer, met ingang van den 1 jannarij 1858, tot kapiteins er zee, de kapitein-luitenants ter zee B. H. Staring en H. Kramp; tot kapitein-luitenants ter zee. de luitenants ter zee der 1ste klasse G. P. J. Mossel. J. van Maurik en «T. Andre®tot luitenants ter zee van de 1ste kl. de luitenants ter zee van de 2de klasse W. 11. baron van Heerdt. C. Star Nouta. A. M. J. van Asperen, J. B. Everwijn, jhr. A. Meijer, C. A. B. D. liijk en jhr. D. Boawiev; tot luitenants ter zee van de 2de klasse, de adelborsten der lste klasse J. F. van Kervel, J. H. Haakman, W. J. Adams, A. F. van Snchtelen, J. van Assen, A. Snoeck,jhr. G. A. Tindal. L. C. Holtzapffel, C. J. M Swaan, P. E. Tegelberg, J. Plantenga, 11. E. Eyssell, A. C. Raven eu E. B. Bonn; tot inspecteur van administratie, de officier van administratie der lste klasse A. M. Westeroueu van Meeleren; tot officier van administratie der lste klasse, de officieren van administratie der 2de klasse J. W. Sikman en J S. Spanjaard; tot officieren van administratie der 2de klassede officieren van administral ie der 3de klasse W. J. R. van Es, li. F. X. Strengnaerts, J. L. K. van der Heyden en H. S. Busschart; benoemd tot officieren van administratie der 3de klasse de ad junct-administrateurs II. A. van Berkel, W. II. F. Vogel, J. F. J. Mahicu en A. J. Looijenbevorderd tot adjunct-administra teurs, de scheepsklerken K. J. Adams, H. J. van Haafien du wen, J. C. Coops, C. Fuliri, W. F. E. Ie Rut te en W. H. Wal deck; benoemd tot scheepsklerken C. 11. S. Pastor, J. A. Kruyt, J. M. A. van Roggen, F. A. Fïederiks, J. A. 11. Huart,F. Bam berg en L. G. Sas: bevorderd tot kapitein der 2de klasse bij het korps mariniers de lste luitenant J.Gautier; tot lsten luite nant bij dat korps de 2de luitenant J. J. Korndörffer. Bij Zr. Ms. besluit zijn de kapiteins ter zee F. A. Jolir en F W. Freudenberg, met den 1 januarij aanstaande, bevorderd tot schout bij nacht, en gemelde vlagofficieren, met dankzegging voorde door hen bewezene langdurige goede'diensten, zoo mede de kapt-luit, ter zee N. A. van Es, de luit. ter zee der lste kl. P. van Wijhe, de inspecteur van administratie A. Cosijn en de officier van administratie der 1ste kl. D.P.Mariouw, ter zake van langdurige dienst, met voorschreven tijdstip op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch pensioenaan de twee eerst,genoemden van f1800 ieder, aan den kapit.-luit.. ter zee van Es en aan den inspecteur van admiuislratie Cosijn van f 1500 ieder, aan den luit. ter zee der lste kl- van Wijhe en den officier van administratie der lste kl. Mariouw, vail f 1100 ieder. Voorts is, onder stilstand van het hierhoven gemelde pensioen, de luit. ter zee der lste kl. P. van Wijhe. met den 1 januarij eerstkomende, benoemd tot onder-equipagemeester der marine te Rellevoetsluis. Benoemd: bij besluit van de zelfde dagleekening, bij het 3de regement infanterie, tot. majoor de kapitein der lste klasse C. D. van Naerssen. van het regement grenadiers en jagers; bij het 5de vehement, infanterie, tot majoor de kapitein der lste klasse L. E. Tiesseliuck, adjudant hij het 3de regem. van het wapen. Goedgevonden: bij besluit van 14 dezer, deu 2denluitenant W. C. dc Jongh, van het 2de regement vesting-artillerie, voor den tijd van vijf jaren te detacheren bij het wapen der artillerie van het leger in Oost Indie. Vergunning verleeud: hij besluit van 15 dezer, tot het aan nemen en dragen der versierselen van ridder der orde van den Rooden Adelaar 4de klasse, aan mr. M. H. Batta, advocaat- generaal bij liet provinciaal geregtshof in Limburg, hem door Z. M. den koning van Pruissen geschonken, en bij het zelfde besluit aan den officier van gezondheid der lste klasse L. Rut ter, tot liet aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Karei III, hem door II. M. de koningin van Spanje geschonken Eervol ontslagen: bij besluit van 26 november jl.. de thans met verlof hier te lande aanwezige adsistent voor de dienst drr nederlandsche bezittingen ter kuste van Guinea J. 11. C. Hansen. Aecrologie. In den afgeloopen nacht is, na eeue kortstondige, ma;<r ernstige ziekte, te 'sGravenhage overleden de heer A. Greve, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, lid van deu gemeenteraad van 'sGravenhage, en hoofdingenieur van deu waterstaat in het 10de district (provincie Zuidholiand). Gebo ren in den jare 1796 te Werkendam,^0-lqjzèe^oplatigs zijn 61ste jaar.jpogen intreden en scheen, uiets^een fcao spoedig eiu(Je van zijn werhftam leven te voorèpellcn. Hij onderscheidde zijne langdurige loopbaan bi het vafperwalérbouw- ki^eKloor uitgebreide kennis eu ij ver,.en legde*, die oók'iii zijne anÖwi3é'figkkjngen steeds aan den

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1