e Vlissingen, van 5 tot 12 december. Bevallen C.Knuyt geb. Hage, z. N. de Pagter geb. Daane, t. M. J. Kamans geb. Kloeg, d. C. Godeschalk geb. Baart, d. Overleden J. Lasoe, wettig gescheiden vrouw van A. van Keuie, 52 j. P. Lems, weduwn. van D. de Bruyn, 80 j, S. van de Sande, weduwn. van N. van der Gouwe, 75 j. H.Matthijsen, wed. van J. C. Pieterse, 42 j. M. van der Sluis, wed. van J. M. Chovet, 90 j. C. J. Kroon, z. 5 m. C. D. Fuchs, ongeh. vrouw, 55 j. C. Liverel, ongeh. vrouw, 55 j. Goes, van 5 tot 12 december. BevallenM. J. Clement geb. de Bree, z. L. Pieter geb. Reijnhout, d. A. Kramer geb. Schrijver, d. E. M. Plompe geb. Leenpoel, d. «T.M.de Coninck geb. Potvliet, d. M.S. Dalebout geb. v. d. Volken, d. Overleden: J. Marijs, wed. F. Flipse, 74 j. F. J. de Wijs, d. 12 j. E. A. Groenhof, weduwn. 75 j. J. van Blittersdijk, man van C. Mulder, 46 j. M. ten Bosch, z. 14 dagen. Zierikzee, van 5 tot 12 december. Gehuwd: W. van der Nood, jm. 29 j. met,E. Zwaan, jd. 27j. Bevallen: J Kaan geb. Boogaard, z. C. An Duivendijkgeb. Gebuis, z. J. Eyke geb. van de Ende, d. OverledenP. de Haas. d. 3 maanden. Ingeschreven in de registers van den burgerlijken stand, gedurende de maand november 1857, in de gemeente Middelburg, als: Gehuwd, 12 paren. Geboren, 46 kinderen; 26 van het mannelijke en 20 van het vrouwelijke geslacht. Overleden, 39 personen, 16 van het mannelijke en 23 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven, 2. Van de overledenen waren: beneden den ouderdom van een jaar 11van 1 tot 54van 5 tot 10 0 van 10 tot 15 2 van 15 tot 200van 20 tot 25,0; van 25 tot 300 van 30 tot 35,1; van 35 tot 40 2van 40 tot 453 van 45 tot 50, 3van 50 tot 55 2van 55 tot 60, 0; van 60 tot 650van 65 tot 705; van 70 tot 752 van 75 tot 80, 3; van 80 tot S5, 1. Zierikzee als: Gehuwd, 8 paren. Geboren, 23 kin deren 15 van het mannelijke en S van het vrouwelijke geslacht. Overleden, 22 personen, 11 van het mannelijke en 11 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven2. Een der overledenen was elders wonende. Yan de overledenen waren: beneden den ouderdom van een jaar, 6van 1 tot 5 3van 5 tot 10,1; van 25 tot 30 1 van 30 tot 35, 1; van 35 tot 402van 50 tot 55, 2; van 60 tot 651van 65 tot 70, 2; van 70 tot 75, 1; van 80 tot 85i van 85 tot 90, 1. Hulst, als: Gehuwd, 2 paren. Geboren, 6 kinderen, 2 van het mannelijke en 4 van het vrouwelijke geslacht. Over leden 9 personen2 van het mannelijke en 7 van het vrou welijke geslacht; zijude 3 beneden het jaar3 van 1 tot 5ï 1 vau 5 tot 10; 1 van 40 tot 45 en 1 van 85 lot 90 jaren. Ailoop verlkoopiiiïjeï» en aanlieUolin^ei). Middelburg 11 december. Een veerligsle aandeel in het barkschip Suzantia en Eliza beth, waarvan boekhouders zijn de lieerenden Bouwmeester, Borsius van der Leyé alhier. Opgehouden voor f 1900. Een vijftigste aandeel in het barkschip Maria, waarvan boek houder is de heer A. H. G. Fokker alhier. Verkocht voor f501. Een vijftigste idem. Opgehouden voor f 550. Vlissingen 9 december. Een huis en erf met tuin en sprink, liggende te Vlissingen, aan den Middelburg-vlissingschen straatweg, wijk M no. 90, groot 42 roeden 30 ellen, verkocht voor f 25S6. Het tolhuis aan den Singel, met regt van erfpacht op den grond, liggende onder Koudekerke, bij Middelburg, aan den Middelburg-vlissingschen straatweg, groot 55 ellen, verkocht voor f 779. 2 bunders 12 roeden wei-en bouwland, liggende te Vlissin gen, verkocht voor f 2223. 44 roeden houwland, gelegen als voren, verkocht voor f 685. 1 bunder 21 roeden bouwland, gelegen als voren, verkocht voor f1505. TWeteorolog'ïscJae waarneming-en gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. December 1857. Wind. Ulo 1 Laagste j temporat, enverschil I met de lioog3te. Z. t. IV. 7. ZW. 7. ZW. 7 o t. Z. Z. ZW. lil ZWi'st. 1-2 N. fc. W. 10 774.0 777.0 782.3 770. J 774.0 777.7 781.1 9.5 |0.9G- 0.013.0 0.0 6.0 0.0 5.0 0.0 4.0 0.0f3. 0.0 3. 8-83 0.0;3.0, 150 3.0 4.0 30 Aanmerkingen dikke lacht, dik heijig. mistig, dik heijig. dikke. dik en mistig. C.O (dik bewolkt. Staten-generaal. (Overzigt der zittingen van de eerste kamer, van donderdag en vrijdag, en van de tweede kamer van donderdag, vrijdag en zaturdag). De eerste kamer hield donderdag eene zitting, waarin alleen eindverslagen werden uitgebragt op wetsontwerpen waarvan de behandeling tegen vrijdag aan de orde gesteld werdterwijl verder werd medegedeeld dat de afdeelingen benoemden tot hare voorzitters de heeren van Beeck Vollenhoven, van Nispen van Pannerden, Borski en Cost Jordens, en tot onder-voorzit ters de heeren van Wessem, van llijckevorsel, Blankenheim en van Sasse van Ysselt. Vrijdag zijn aangenomen de wetsontwerpen: a. tot inkoop van amortisatie van ren tegevende schuld; 6. tot wijziging der regten op den in- en uitvoer van vischc. tot aan vulling der wetten omtrent den accijns op het zoutd. tot rege ling der ontvangsten en uitgaven van het pensioenfonds voor 1858; e. tot wijziging van de hoofdst. II en IX B der staats- begrooting voor 1856; tot verklaring van algemeen nut van den aanleg van een kunstweg in de gemeente Baarderadeel alle met algemeene stemmen, met uitzondering van dat opge geven onder c, waartegen stemden de heeren Borski, Regout, van Heeckeren van Wassenaer en d'Ablaing van Giessenburg. Voorts werden weder eenige verslagen uitgebragt over wets ontwerpen die in eene op maandag te houden zitting zullen be handeld worden. De tweede kamer heeft donderdag ook eene zitting gehouden waarin is medegedeeld dat voor het in de afdeelingen onder zochte wetsontwerp tot herziening van het tarief op den in-, uit- en doorvoer als leden der commissie van rapporteurs be noemd zijn de heeren Hoekwater, van Bosse, Poortman, Pleemskerk en Dullert. De kamer heeft met algemeene stemmen aangenomen het wetsontwerp tot regeling van het fonds voortspruitende uit de koopprijzen van domeinen voor het dienstjaar 1857, na eene verandering in art. 1 van regeringswege gebragt, en na eene over het zelfde artikel tusschen den heer van Eek en den minis ter van financien gevoerde woordenwisseling. Daarna is behandeld het wetsontwerp tot verdere regeling van het muntwezen in Nederlandsch Indie. De heer van Zuijlen heeft zich beklaagd, dat de zaak, welke het onderwerp dezer-voordragt uitmaakt, de regeling van het muntwezen in Nederlandsch Iudie, reeds zoo lang onafgedaan is gebleven, en zijns inziens in den laatsten tijd zelf achteruil- gegaan is. Hij keurde het zeer af, dat de regering een middel tot het herstel van het indische muntwezen, hetwelk veel ge- i makkelijker en minder kostbaar was, niet wilde bezigen. Daar- I onder rangschikte hij het plan, iu het voorloopig verslag I aangewezen, om de in omloop zijnde duiten voorloopig in te- wisselen tegen 120 op den zilveren gulden, en die duiten later weder tegen 200 op den gulden uit te geven. In de tweede plaats werd door hem nog, als een middel om het herstel van i het indische muntwezen minder kostbaar te maken, aanbevo- i len de uitgifte van een zeker bedrag aan papier. Hij bestreed de daartegen van regeringswege gemaakte bedenking, dat voor de uitvoering van dergelijk plan een speciefonds, of een depot, noodig zou zijn: dit zou niet gevorderd worden, wanneer het uittegeven papier in 's lands kas werd aangenomen. De minister van koloniën heeft daarop geantwoord dat hij, ofschoon menig punt door dien spreker ook hem toelacht, zich gebonden acht door de thans bestaande wet van 1 mei 1854. De heeren ter Bruggen Hugenholtz, van Bosse en van Nispen hebben mede de uitgifte vau papier toegestaan. De heer Poortman heeft de meening van den minister, dat iu deze zaak geen achteruitgang, maar vooruitgang bestaat. bestreden, en daarbij o. a. doen opmerken, dat de oorspronkelijke raming voor de verbetering van het indische muntwezen i f19,498,985 beliep, maar nu reeds f21,243,545 daarvoor is j toegestaan. Vervolgens is op voorstel van den heer van Zuylen met 55 tegen 6 stemmen de tweede alinea van art. 1 vervallen, houden- i de verpligting tot kostelooze inwisseling der pasmunt tegen I standpenningen. 1 Iu art. 3 is de, in ons vorig no. vermelde, door den heer van Bosse voorgestelde en door den minister goedgekeuröé I verandering aangenomen. j Daarna is het geheele ontwerp A. aangenomen met 38 tegen 23 stemmen en vervolgens ook het ontwerp B. met 34 tegen 27 j stemmen, nadat door den minister, ten gevolge van eene be- denking van den heer vau Bosse, een nieuw art 1 en ook eene verandering van de considerans was voorgedragen. Vervolgens is zonder beraadslaging en met. algemeene stemmen aangenomen liet ontwerp van wet betreflende het binnenlandsch gedistilleerd. Vrijdag is het wetsontwerp tot intrekking der fransche wet op de interessen van 3 september 1807 (Bulletin des lois no. 2740) met 44 tegen 12 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren Luyben, van Asch vanWijck, Mackay, Strens, van Nispen van Sevenaer, Meylink, de Lim- pens, van Wintershoven, de Lom de Berg, de Poorter, Bots en Schimmelpenninck. De conclusie van het rapport der commissie tot onderzoek van de opgave van den verkoop van domeinen, domaniale tien den enz., strekkende om die opgave voor kennisgeving aan te nemen, heeft de kamer zonder hoofdelyke stemming goedge keurd. De laatste zitting vdór het reces der tweede kamer (die thans is uiteen gegaan tot 9 februarij 1858, tenzij bijzondere omstan digheden de vroegere bijeenroeping mogten noodzakelijk maken) werd jl. zaturdag gehouden. Daarin zijn behandeld de wetsontwerpen: tot bekrachtiging van den afstand van rijksgrond aan de gemeente Enkhuizen, dat tot voorloopige vaststelling eener credietwet voor het depar tement van oorlog voor 1S58 (waarbij de minister vau marine de voordragt verdedigde tegenover de bedeukingeu van enkele sprekers) alle drie met algemeene stemmen aangenomen. Voorts werd met 53 tegen 6 stemmen aangenomen de wet, aanwijzen de de middelen tot dekking der uitgaven, begrepen iu de alge meene begrooting voor het dienstjaar 1858. (Tegen stemdende heeren WesterholT, de Lom de Berg, Zijlker, Reinders, van Nis pen vau Sevenaer en ter Bruggen Hugenholtz) en met 53 tegeu 4 stemmen (van de heeren Storm, Mackay, Vegelin van Claer- bergenen Meylink) dat tot vervreemding van een gedeelte staatseigendom te Koustantinopel in de voorstad Pera. Ten slotte vereenigde men zich met het rapport der commissie tot onderzoek der rekeningen wegens het pensioenfonds voor bur gerlijke ambtenaren en het fonds voortspruitende uit koopprij zen van domeinen, beide over 1S55, waarvan de conclusie strekte om zulks aan te nemen voor kennisgeving. <3uitmlunö$cl)e tijiiingen. Engeland. Londen 12 december. In het hoogerhuis is gisteren avond de indemniteitsbill voor de engelsche bank voor de derde maal gelezen. In het lagerhuis is een voorstel der regering strekkende tot het benoemen van eene commissie van onderzoek der bankacte van 1844, aangenomen met 295 tegen 117stemmen. Het gouvernement heeft per telegraaf berigteu nit Bom bay van 17 november jl. ontvangen. Daaruit blijkt dat de staat der zaken iu Indie gedurende de eerste helft der afge- loopen maand geene wezenlijke verandering heeft ondergaan zij melden het ontzet van Luckuow nog niet, maar geven voedsel aan de hoop op het behoud en de bevrijding van het garnizoen dier vesting en van de menigte Europeanen, welke er eene wijkplaats gezocht hebben. Volgeus die officiële berigten heeft de generaal Campbell, de opperbevelhebber van het indische leger, van Calcutta komen de, den 4den november Cawnpore bereikt, en is hij den 9den met 5000 man troepen overden Ganges getrokken om verder naar Lucknow op te rukken.Eenige dagen vroeger, den Sisten October, had eene kolonne, die onlangs van Delhi gekomen en sedert met 5000 man versterkt was, zich met eenen grooten voorraad mond- en krijgsbehoeften op weg begeven naar Alim- bagh, een door de Engelschen bezet punt nabij Lucknow, om aldaar de komst vau deu generaal Campbell af te wachten. Verder worden eenige feiten gemeld, waaruit blijkt dat ook elders dan in Oude strijd gevoerd werd. In de omstreek van Dinapore was eene bende opstandelingen geslagen. De vesting Saugor werd nog door de muiters bedreigd en had dringende behoefte aau toevoer. De inlandsche troepen van Madespore waren aan het muiten geslagen doch weldra bedwongen, In de zitting van het lagerhuis van den 9den heeft de kanselier der schatkist verklaard dat hij niet dacht in de nood zakelijkheid te zullen komen om gelaelijken bijstand van belang voor Indie te vragen, daar de inkomsten der indische schatkist en het crediet der oost-indische compagnie toereikend schenen te zullen zijn. Volgens de door de ingenieurs gemaakte berekeningen, hebben de vruchte looze pogingen, tot hiertoe aangewend om het schip Leviathan in vlot water te brengen, reeds eene uilgavc van 70,000 p. st.na zich gesleept. Bliiitscltlaml. Berliju 11 december. Den kouingis het verblijf op eene villa aan het meer van Como aaugeboden, en ook de koning vau Na pels zou een verblijf, in de nabijheid dier hoofdstad, ter beschik king van Z. M. hebben gesteld. Bij het zeer gegrond vooruitzigt, dat de koning bij den afloop, van de aan den prins van Prnis- sen opgedragen volmagt, zich nog niet in staat zal bevinden om het beleid der openbare aangelegenheden weder op zich te nemen, wordt er aan gedacht om den laatstgenoemden vorst het mede regentschap voor een min of meer langdurigen tijd op te dragen.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 2