MIDDELBURGSCHE COURANT. Zaturdag 12 December. 2lanli0ïtöiQmgett töinnmlattbsclp? tijöingcn. i\°- 149. 1857. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en Zatuïdigs. Tinnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advercentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. VAN HET RIJKSBESTUUR,PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. laubesteding. Op zaturdag den 19 december 1857, des voormiddags ten 11 ure zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of bij zijne afwezigheid door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden her besteed 1. liet driejarig onderhoud en herstel der rijks waterleidingen bewesten en be oosten het kanaal van üieiizeii, alsmede van de afsluitdijken in liet Axelsche gat, Sluiskil hij en door de voormalige geul derKwartenhoeksche sluis, aanvangen de met den dag der goedkeuring van de aanbesteding en eindigende op den laat- sten december l§GO daaronder begre pen liet leveren van al de benoodigde materialen, en H. Het met 2300 stuks kanada populieren beplanten van een gedeelte der dijken van het gewezen zijkanaal naar Axel en Hulst, hehoorende tot het kanaal van STeuzen, met inbegrip van de levering en het arbeidsloon, alsmede het onder houd der beplanting tot denlaprill§59. Deze aanbestedingen zullen geschieden bij enkele inschrijving. De bestekken liggen ter lezing aan het lokaal van het minis terie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland te Middelburg, en op alle zoodanige plaat sen aiwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende vier dagen te voren, met uitzondering van den dag voor de besteding, de noodige aanwijzing in loco worden ge daan, en voorts nadere informatien te bekomen zijn bij den hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg en den inge nieur Dirks, te Neuzen. De minister van binnenlandsche zaken, A. G. A. VAN RAPPARD. van Zeeland te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen, al waar gewoonlijk de bestekken v£n waterstaatswerken in gemel de provincie ter lezing gelegd tfordën. Zullende vier dagen te voren, met uitzondering van den.dag voor de besteding, de noodige aanwijzing in loco worden ge daan, en voorts nadere informatien te bekomen zijn bij den hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg en den inge nieur Dirks, te Neuzen. De minister van binnenlandsche zaken, A. G. A. VAN RAPPARD. Aanbesteding-. Op zaturdag den 19 december 1857, des voormiddags ten 11 ure zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of bij zijne afwezigheid door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in hetllde district,aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden her- besleed Het doen van eenige buitengewone ver nieuwingen enherstellingen aau's rijks zeeweringeu te Alissingeii, met levering van alle daartoe benoodigde bouwstof fen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen, al waar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in ge melde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende vier dagen te voren, met uitzondering van den dag voor de besteding, de noodige aanwijzing in loco worden ge daan, en voorts nadere informatien te bekomen zijn bij den hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg, en den inge nieur Lebret, aldaar. De minister van binnenlandsche zaken, A. G. A. VAN RAPPARD. Herbestediog. Op zaturdag den 19 december 1857, des voormiddags ten 11 ure zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of bij zijne afwezigheid door een der leden van de gedeputeerde stalen, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden her besteed: He vereisclite werken tot verlaging- van «Ie westelijke biniiensluis te Aeuzen, met liet overbrengen naar die sluis van de nabij gelegene dubbele draaibrug, laet maken vara wederzijdsclie toegan gen of oprillen en bet wegruimen van laet onderwerk der genoemde draai brug; alles volgens eeaa daarvan nader opgeaaiaakt gewijzigd bestek. Deze herbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van liet provinciaal bestuur De burgemeester en wethouders van Veere brengen ter ken nis van de daarbij belanghebbenden, dat in gevolge vroegere aankondiging, bij de op den 30 november jl. plaats gehad heb bende uitloting van achterstallige loopende schulden dezer ge meente, zijn getrokken de navolgende nommers367, 476, 642, 1550,1580,1626,1886,1965, 2011 en 3318, waarvan liet be drag ter som van f10 op ieder nommer tegen intrekking der daarvoor afgegeven bons, ten stadhuize kan worden ontvangen. Veere, den 2 december 1857. De burgemeester en wethouders voornoemd, F. B. FOCK, voorzitter. J. P. VAN DEN HEUVEL, secretaris. len. Behalve de bemanning dier vaartuigen, te zamen uit 30 personen bestaande, gelukte het hem, meestal met gevaar van zijn leven, bij verschillende gelegenheden 14 drenkelingen aan een anders gewissen dood te ontrukken. Z. M. de koning erkende zijne verdiensten door hem in 1839 te benoemen tot broeder der orde van den Nederlandschen Leeuw. De Maatschappij tot nut van 't algemeen schonk hem in 1829, wegens het redden van de bemanning van een op de Ooster-Schelde door storm omgeslagen vaartuig, eene zilveren medaille en loffelijk getuigschrift; in 1850 voor het redden van een drenkeling in de haven te Brouwershaven, eene bronzen medaille en een getuigschrift, en thans weder eene zilveren me daille, wegens twee reddingen in april 1855 en 1856. Bij de laatste gelegenheid sprong de reeds bejaarde man geheel gekleed in het water en slaagde er in een huisvader van een bijna zekeren dood te redden. Door het bestuur werd ook nog aan van Mee- rendonk het eerelidmaatschap van het departement toegezegd. In de zelfde vergadering werd het jaarlijksch verslag uitgc- bragt over den toestand van het departement, en de verschil lende instellingen, zoo als de departementsschool de spaarbank, de industrieschool enz. Waarruit bleek dat de toestand over het algemeen niet ongunstig is- Later werd ook nog rapport uitgebragt over den staat der leesbibliotheek, en deze inrigting door het lid der daarvoor benoemde commissie, den heer K. R. Pekelharing, met een krachtig woord in de belangstelling der leden aanbevolen, die hen tevens uituoorligde voor deze nuttige instelling geschikte boeken af te staan. Dat woord zal wel vruchten dragen en velen opwekken om door boekseschenkeu of andere giften eene instelling te ondersteunen, waarvan met zoo veel lust wordt gebruik gemaakt, en die door de 2600 boe ken, weike tegenwoordig jaarlijks ter lezing worden uitgegeven, nu reeds eene belangrijken invloed op de minder ontwikkelde standen moet uitoefenen. Middelburg II december. In de op jl. woensdag gehouden vergadering van het alhier gevestigde departement der Maatschappij tot nut van 't alge meen, werd door den voorzitter, dr. L. J. de Marree, namens het hoofdbestuur der maatschappij, eene zilveren medaille uit gereikt aan den heer J. van Meerendonk, broeder der orde van den Nederlandschen Leeuw, commies der 1ste klasse bij 's rijks belastingen. Deze bekrooning was des te opmerkelijker, daar van Meerendonk op eene zeker zeldzame wijs blijken heeft ge geven van moed, zelfverloochening enmenschenliefde. In 18 J 8 redde hij als negentienjarig jongeling met eigen levensgevaar een drenkeling uit de haven te Zierikzee. Later had men het behoud van zeven vaartuigen, die door storm of stranding op de zeeuwsche stroomen in dreigend gevaar verkeerden, aan het beleid en de onverschrokkenheid van van Meerendonk te dan- ken, die altijd de eerste was om bij schipbreuk ter hulp te snel Ter openbare teregtzitting van de arrondissements regtbank van heden, is uitspraak gedaan in de zaak vau J. Jeronimus, be klaagd van feitelijke wederstand tegen ambtenaren van policie, handelende ter uitvoering der wetten. De regtbank heeft daarbij aangenomen dat het verzet tegen den tweeden commissaris en een der agenten van policie slechts lijdelijk is geweest, doch den beklaagde schuldig bevonden aan feitelijke wederstand tegen een agent van policie, handelende ter uitvoering eener plaatselijke verordening, en hem dien ten gevolge naar aanleiding der artikelen 209, 212 en 52 wetboek van strafregt, en art. 227 juucto207 wetboek van strafvorde ring, veroordeeld tot gevangenisstraf voor den tijd van veertien dagen en in de kosten van het geding. Naar wij vernemen zal de veroordeelde van deze uitspraak in appel komen bij het provinciaal geregtsliof in Zeeland. Het heeft H.M. onze geëerbiedigde koningin wederom goed- gunsliglijk behaagd een fraai geschenk in te zenden, voor de //Loterij van vrouwelijke handwerken," ten behoeve van de armen dezer gemeente. Gisteren heeft de arrondissements regtbank te Goes S. II., vrouw van L. A., te Baarland, schuldig verklaard aan het in mengen van voor de gezondheid schadelijke bestanddeelen iu drinkwater en het aanbieden aan anderen om daarvan te tlriu- keu, en haar diensvolgeus veroordeeld tot 3 maanden gevange nisstraf, f 8 boete en de kosten. De regtbank heeft bij het vonnis aangenomen, dat de hoe veelheid phosphor (lucifers koppen) onvoldoende was om den dood te berokkenen en hier alzoo alleen te denken viel aan het misdrijf strafbaar gesteld bij art. 4 der wet van 16 mei 1829. Gisteren morgen was er te Goes brand ontstaan bij den koojmran Levi Blitz in de Langevos. Gelukkig werd het zoo tijdig ontdekt, dat het zonder behulp der brandweer kon ge- blusclrt woï'den'. Het oiivoorzigtig laten staan eener stoof met vuur, zonèey toe^lgTyschijnt de vermoedelijke oorzaak tè zijn.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1