MIDDELBURGSCHE COURANT. 1857. Donderdag 10 December. fcMfWr- k' i\°- 148. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en Zatordixgs. Binnen deze gemeente en Vlis singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advercentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. 2lanfvonDiQmgm VM HET R1JKSBESTU0R.PR0VIXÜALE EliffllEEMSIM. Bekendmaking; De burgemeester en wet houders van Vlissingen Doen te wetendat door den raad dier gemeente in zijne ver gadering van den 24 October 1S57, is vastgesteld de volgende VERORDENING, houdende wijziging in de verordening van policie op de havens en kaden in de gemeente Vlissingen. Wijziging van art. 21 der door den gemeenteraad op den 18 junij 1856 vastgestelde verordening van policie op de havens en kaden. Aan art ikel 21 een 2de en 3de alinea toe te voegen van den navolgenden inhoud Het is op gelijke boete verboden om houtvlotten, balken, planken, boomen. blokken of andere zinkende of drijvende houtwaren in eene der havens te liggen of te laten verblijven, zonder toestemming van burgemeester en wethouders. Bij verkregene vergunning zal hiervoor, volgens tarief be taald moeten worden onverminderd de aansprakelijkheid voor de door die voorwerpen veroorzaakte schaden. Aldus vastgesteld door den gemeenteraad van Vlissingen, den 24 october 1857. De burgemeester, J. W. CALLENFELS. De secretaris, MABILOT. Zijnde deze verordening aan de gedeputeerde staten van Zee land. volgens hun berigt van den 7 november 1857 no. 8, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, Vlissingen, den 13 november 1857. De burgemeester en wethouders van Vlissingen, J. W. CALLENFELS. De secretaris. MABILOT. <5innenlflttöscl)f tijïnngcn. Middelburg 9 december. Iu de heden gehoudene zitting van den gemeenteraad is tot de regeling van het openbaar lager onderwijs binnen deze ge meente, bij het in werking treden der nieuwe wet, besloten, in de hoofdzaak geheel overeenkomstig het advies der commissie in de vorige zitting uitgebragt. In het jaar 1858 zal de gods dienstige israëlitische school voor't laatst subsidie genieten. Heden over acht dagen zullen de leden der nieuwe school commissie worden benoemd. De Nedcrlandsche staatscourant van gisteren bevat een ko ninklijk besluit van den 5 dezer, no. 90, waarbij naar het voor schrift van art. 55 der nieawe wet op het. onderwijs, met ingang van 1 januarij 1858 de onderscheidene provinciën in schooldis tricten worden verdeeld. Voor deze provincie is daarbij de volgende indeeling aauge- nomeu Eerste schooldistrictAagfekcrke, Arnemuiden, Biggekerke, Colijnsplaat, Domburg, Grijpskerke, Kats, Kortgene, Koude- kerke, Meliskerke, Middelburg, Nieuw- en St.-Joosland, Oost- kapelle, Oost- en Westsouburg, Ritthem, Serooskerke, (Wal cheren), St. Laurens, Veere, Vlissingen, Vrouwepolder, West- kapelle, Wissekcrke en Zoutelande; tweede schooldistrict: Bommenede, Brouwershaven, Bruinisse, Burgb, Dreiscbor, Duivendijke, Eikerzee, Ellemeet, Haamstede, Kerkwerve, Nieu- werkerk, Noordgouwe, Noodwelle, Oosterland en Sir Jansland, Ouwerkerk, Renesse, Serooskerke (Schouwen), Zierikzee en Zonnemaire; derde schooldistrict: Oud-Vossemeer, Poortvliet, Scherpenisse, St. Annaland. St. Maartensdijk, St. Philipsland, Staveuisse enTholen; vierde schooldistrict: Baarland, Borse- len, Driewegen, Ellewoutsdijk, Fort Bath en Bath, Goes, 's Gra venpolder, 's Heer-Abtskerke, 's Heer-Arendskerke,'s Heeren- hoek, Heinkenszand, Hoedekenskerke, Kapelle, Kattendijke, Kloetinge.|Krabbendijke, Kruiningen, Nisse, Oudelande, Over- zande, Rilland, Schore, Waarde, Wemeldinge, Wolphaartsdijk en Yerseke; vijfde schooldistrict: Aardenburg, Biervliet, Bres- kens, Cadsand, Eede, Groede, Heille, Hoofdplaat, Nieuwvliet» Oostburg, Retranchement, Schoondijke, St. Anna ter Muiden, St. Kruis, Sluis, Waterlandkerkje, IJzendijke enZuidzande; zesde schooldistrictAxel, BoscblcapelleClinge, Graauw, Hengstdijk, Hoek, Hontenisse, Hulst, Koewacht, Neuzen, Osseuisse, Overslag, Philippine, Sas van Gent, St. Jan Steen, Stoppeldijk, Westdorpe, Zaamslag, Zuiddorpe. Men schrijft ons uit Zierikzee van 8 dezer -f- De arrondissemeuts regtbank alhier heeft bij uitvoerig gemotiveerd vonnis van heden, in de zaak van de republiek Peru, tegen den gezagvoerder Dupuis, beslist, dat het niet be wezen was dat de in beslag genomen guano, hetzij door den generaalVivanco, hetzij door gezagvoerder Dupuis, was gesto len of geroofd, zoo dat de 2de alinea van art. 2014 van het ne- derlandsch burgerlijk wetboek hier niet van toepassing konde zijn; diensvolgens heeft zij de republiek Peru den eisch ontzegd en met nietig verklaring van het arrest veroordeeld in de kosten en schadevergoeding. Naar men verneemt zou de generaal Omphal belast zijn met de zending, om aan koningin Victoria op officiële wijze de hand barer dochter Alice Maud Mary, voor Z. K. H. den prins van Oranje aan te vragen. Z. K. H. prins Friedrich Wilhelm van Pruissen is maandag morgen, ten 9 ure, naar Berlijn teruggekeerd. De gemeenteraad van het Ambt Hardenbergh heeft besloten, voortaan geene schoolgelden meer te heffen en het openbaar lager onderwijs geheel vrij te stellen. Bij de behandeling van het wetsontwerp op het lager onderwijs had de raad zich vruch teloos tot de tweede kamer gewend, met verzoek het beginsel van schoolpligtigheid in de wet te willen opnemen, ten einde daardoor het schoolgaan op eene krachtige wijze te bevorderen. Om nu het voorgestelde doel nog zoo veel mogelijk te bereiken, heeft de raad, op voorstel van den burgemeester, goedgevonden, om het genot van lager ouderwijs, van af 1 januarij eerstkomen de, gratis verkrijgbaar te stellen. Door dezen maatregel echter zal de gewone hoofdelijke omslag, welke f 2500 bedroeg, met. f1600 moeten worden verhoogd, terwijl de opcenten op de grond- en personele belasting tot het maximum moeten worden opgevoerd. De verschijnselen der toenemende verzakking aan de Waal zijde te Nijmegen, openbaren zich telkens op eene in het oog val lende wijze. Dan ontdekt men hier eene nieuwe scheur en elders weder eene openiug, welke zooveel mogelijk wordt toegemaakt, terwijl de geheele straat of grond van het bewuste terrein aan merkelijk lager is geworden. Aan de muren van het daarop staande oude gebouw, de Kraan, is nog niets te bespeuren volgens opmetingen zouden zijne grondslagen echter insge lijks eenigzins medcgezakt zijn. In de laatste vergadering van den gemeenteraad is door den voorzitter medegedeeld, dat burgemeester en wethouders eene beschikking hadden ontvan gen van z. exc. den minister van binnenlandsche zaken op het dezerzijdsch gedaan verzoek, om een rijks-subsidie te verleenen, tot daarstelling van werken aan den Waaloever, iu welke be schikking zulk een subsidie werd toegezegd. Welke werkener nu ten uitvoer gelegd zullen worden, zal waarschijnlijk afhan gen van den uitslag van het wetenschappelijk onderzoek in deze zaak, thans in behandeling bij de natuurkundige afdeeling der Koninklijke akademie van wetenschappen. Binnen kort zal worden overgegaan tot. openlijke verkooping van het. eiland Schiermonnikoog. De tegenwoordige eigenaren 1 achten dezen tijd, waarin de waarde van den grond tot onge- meene hoogte geklommen is, hiertoe zeer geschikt, en zullen dan ook iu hunne verwachting van de aanbieding eeneraan- i merkelijke som gelds wel niet worden teleur gesteld. Het voornoemde eiland bestaat uit ruim 1000 bunders, waar van 600 duinen en 400 vruchtbaar bouw- en weiland. Boven dien zullen in den verkoop worden begrepen de erf of grond- paebtea, bedragende gezamenlijk f 488, alsmede huissteden, tuinen, enz. De binnenvader en binnenmoeder van het gereformeerd Min nehuis te Leyden zijn wegens niet getrouwe naleving van het hun toebetrouwde beheer in hechtenis genomen. Benoemingen en besluiten. Z. M. heeft bij onderscheidene dezer dagen genomen besluiten goedgevonden in te willigen de verzoeken 1. van den kolonel G. A. G. graaf van der Duyn van Maas dam, van het wapen der kavallerie, adjudant van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, om toestemming tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van den Rooden Adelaar 2de kl., hem door Z. M. den koning van Pruissen ge schonken; 2. van den luit.-kolonel jhr. E. A. O. de Casem- broot, van den generalen staf, Zr. Ms. adjudant in buitenge wone dienst, gouverueur van Z. K. H. de prins van Oranje, om vergunning tot het aannemen en het. dragen der versierselen van kommandeur der orde van S. Bentod'Aviz en vankom- mandeur der orde van Karei den derden, hem respectievelijk door Z. M. den koning van Portugal en H. M. de koningin van Spanje geschonken, en 3. van den lsten luitenant jhr. K. W de Koek, van het regement grenadiers en jagers, toegevoegd aan Z. K. H. den prins van Oranje, om toestemming tot het aanne men en dragen der versierselen van ridder der orde van den Toren en het Zwaard en vau ridder der orde van Karei den Der den, hem respectievelijk door Z. M. den koning van Portugal en II. M.de koningin van Spanje geschonken. Goedgevonden vergunning te verleenen, bij besluit van den 5 dezer, aan den heer dr. J. Nolet de Brauwere van Steeland, tijdelijk te Brussel, tot het aannemen der ouderscheidingstee kenen van ridder der orde van den Poolster, hem door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschonken, en aan W. C. baron van Pallandl, tot het aannemen der onderschei dingsteekenen van ridder der orde van Nötre Dame de la Con ception de Villa Viposa, en van ridder der orde van Karei III, hem respectievelijk geschonken door Z. M. den koning van Portugal en door H. M. de koningin van Spanje. Ilerk- en scliooliiieuws. Tot predikant bij de hervormde gemeente van Meerkerk, is door de collatrice dier gemeente, uit het haar aangeboden twee tal, verkozen de candidaat A. Barenbrugh, van Zierikzee. Iiantongeregt te Middelburg;. Bij vonnissen van deu 7 dezer zijn 1. Z., wegens het als stedelijk heel- eu vroedmeester, des on bevoegd uitoefenen der inwendige geneeskunst, door bet voor schrijven van inwendige geneesmiddelen, in eene inwendige ziekte, en zulks in eene plaats waar eene plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt gevestigd is, veroordeeld in eene geldboete van f 25 en in de kosten van het geding. 2. D., wegens het laten losloopen van 4 runderen, langs den openbaren weg te Middelburg zonder toestemming van het plaatselijk bestuur, veroordeeld in eene geldboete van f 10, b-j volstrekt onvermogen tot. 2 dagen gevangenis en de kosten. 3. L. en W., wegens het wateren op de openbare straat dezer stad, buiten een daartoe bestemde waterbak, veroordeeld ieder in eene geldboete van f 1. bij wanbetaling ieder tot 1 dag gevan genis en de kosten, 4. F., wegens het visschen van mosselen met. een handrijf in het Sloe, ter hoogte van de monding der Zandkreek, zeeuw- sche stroomen, zonder van het daartoe vereischte consent voor zien te zijn, of dit aan boord te hebben, veroordeeld in eene geldboete van f10 en in de kosten. 5. A., C., P. en L., wegens het verwekken van hinderlijke bewegiugen, gerucht en geschreeuw, in de nabijheid van een kerkgebouw, tijdens daarin openbareeeredieust werd gehouden, veroordeeld in eenegeldjhoele van f 3, bij wanbetaling ieder tot 1 dag gevangenis en de kosten.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1