MIDDELRURGSCHE COURANT. N°- 146. Zaturdag 1857. 5 December. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en z.ituiilags. Einnen deze gemeente en Vlis- ingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 8franco per post f 8,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaÜBg geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. 3anhonöigmgen VM UETRIJKSBESTDOR.PROVIXCIALE Ei' (iEffi.ïïEIIESTCREN. De burgemeester en wethouders van Veere brengen ter keu nis vau de daarbij belanghebbenden, dat in gevolge vroegere aankondiging, bij de op den 30 november jl. plaats gehad heb bende uitloting van achterstallige loopende schulden dezer ge meente, zijn getrokken de navolgende nomrners: 367, 476, 642, 1550,1580,1626 1886,1965, 2011 en 3318, waarvan het be drag ter som van f10 op ieder nommer tegen intrekking der daarvoor afgegeven bons, ten stadhuize kan wordeu ontvangen. Veere, den 2 december 1S57. De burgemeester en wethouders voornoemd, E. 13. FOCK, voorzitter. J. P. VAN DEN HEUVEL, secretaris. JöiimcitUtnösrljf tij Dingen. Middelburg 4 december. Wij herinneren den stemgeregtigden voor het verkiezen vau leden der kamer van koophandel en fabrieken alhier, nogmaals dat de herstemming voor twee leden, t.usschen de heeren J. O. Luteyn (aftredend lid) en J. Tak Jr., benevens G.de Bruyne en mr. W. C. Borsius (voor de buitengewone vacature) op aan staanden maandag, teu raadhuize, zal plaats hebben. Twee bijvoegsels der Nederlaudsche staatscourant van gis teren bevatten eene tweede en laatste aankondiging, met oproeping van regthebbendeu, betreffende de voormalige wees kamer van Stad Middelburgs ambachten. De bierbrouwerijen binnen deze gemeente leveren iu den jongsten tijd aanmerkelijke bewijzen van vooruitgang op, het geen voorzeker als een gunstig verschijnsel mag worden aange merkt. Deelden wij onlangs de onderscheiding mede, welke den heeren Nuys comp. van 's konings wege voor hun verbe terd fabriekaat is ten deel gevallen, ook de belangrijke verbete ring, welke de brouwerij De vijfhoek alhier, onder hare nieuwe eigenaars, de heeren Luteyn comp. heeft ondergaan, ver dient eenige vermelding. Die heeren hebben namelijk, onder toezigt van den gunstig bekenden bouw- en werktuigkundige, den heer E.C. Ewalds, vau 's Bosch, geheel nieuwe koperen ketels in hunne brouwerij aangebragt, terwijl de vuurwerken door dien heer, voigens een door hem uitgevonden systema, zoo doeltreffend zijn ingerigt, dat men thans naauweiijks de helft der vroeger benoodigde brandstoffen behoeft. De kuipen en koelbakken werden voorts zoodanig veranderd en verplaatst, dat de geheele inrigting tot eeu even eenvoudig als gemakkelijk te bewerken brouwtoestel is gebragt. Daarbij mag men voegen dat het sedert reeds dik werf gebrouwde bier volkomen aan de verwachting heeft be antwoord, terwijl men zich bij voortduring toelegt op verbete ring van het fabriekaat. Bij art. 21 van het tusschen Nederland en Belgie gesloten tractaat van handel en scheepvaart, word bepaald dat de scheep- vaartregten op het kanaal van Terneuzen, zoodanig als die zijn vastgesteld bij art. 1 van het reglement van Antwerpen van 20 raei 1843, zijn en blijven vermiuderd met 50 per cent iu de bei de staten. ter blijft, meent hij echter geen nieuwe tijdelijke begrooting in de kamers te moeten verdedigen. Men schrijft uit 's Gravenhage, dd. 1 december aan de Am- sterdamsche courant De schroefschoonerbrik Japan, onder kommando van den luit. ter zee 1ste kl. ridder W. J. C. Huysseu van Kattendijke, (en, zoo als bekend is, hier te lande voor rekening van het ja- pansche gouvernement gebouwd en uitgerust), is den 21 sep tember te Decima aangekomen, na eene zeer voorspoedige reis zijnde den 26 augustus uit Batavia vertrokken. Equipage en état-uiajor waren welvarende. Deze. tijding in een particulieren brief vervat, waarvan mij welwillend mededeeling is gedaan, is overgebragt door een russisch vaartuig, dat toevallig den 23 van Decima naar Shanghai' is gestoomd, waar van daar gelegen heid was ter verdere verzending naar hier per landmail." In de berlijnsche correspondentie van Lenord wordt berigt, dat er sprake zou zijn van eene voorgenomen eclitverbiudtenis tusschen prins Albert vanPruissen, zoon, met zijne nicht, prinses Maria der Nederlanden, dochter van Z. K. H. prins Erederik der Nederlanden. Z. IC. H. prins Erederik Wilhelm van Pruissen (zoon van den prins van Pruissen), die zich thans in Engeland bevindt, wordt heden te 's Gravenhage vervracht, en zal in het paleis van Z. K. 11. prins Erederik zijn intrek nemen. In de jongste zitting der afdeeliug Natuurkunde van de Ko ninklijke akademie van wetenschappen te Amsterdam heeft de heer Conrad zijne mededeeling voorgedragen over de doorgra ving van de landengte van Suez. Hij gaf zijne overtuiging te kennen, dat de verwezenlijking dezer zaak spoedig kan worden verwacht. Hij betoogde het nut van de doorgraving voor han del eu scheepvaart, eu het voordeel, dat Nederland en zijne koloniën daarvan kunnen en zullen trekken. Hij schelste de geschiedenis van de kwestiegewaagde van de onderzoekingen van Stephenson, Talabot en Negrelli, de waterpassingen van Bourdalou, tot vinding van het verschil van de middelbare hoogten der lloode en Middellaudsche zeeën, de pogingen van den heer de Lesseps, de opnemingen door de internationale commissie en haar rapport, terwijl hij vervolgens haar, naar aan leiding der plannen van Musscbal-bey en Dinan-bey, gewijzigd rapport verklaarde, en dit deed voorafgaan van eene korte be schrijving van Egypte, de landengte van Suez en den loop vau den Nijl. Tot opheldering van zijne voordragt had hij teekenin- gea en kaarten ter tafel gebragt. Het stuk zal in de verslagen en mededeelingen wordeu opgenomen. De heer Gunning, chemisch lector te Utrecht, heeft openlijk bekend gemaakt, dat hij zyne lessen vooreerst sluit. Men zegt, dat de oorzaak hiervan oueeuiglieden zijn, welke tusschen den hoogleeraar G. J. Mulder en hem zijn gerezen. Men verneemt dat aan den minister van mariue, den heer Lotsy,de verdediging van de aangeboden credietwet zal worden opgedragen, daar de heer Eorstner van Dambenoy zich wil hou den aan de verklaring, onlangs in de tweede kamer gedaan, dat het de laatste begrooting was, die hij zou voordragen en verde digen. Hoezeer de heer Eorstner nog tot 1 januarij 1858 minis. Men verneemt, dat de gepensioneerde generaal de Stuers te Maastricht was begrepen onder het getal legatarissen van Na poleon I. De generaal heeft het legaat van 4Ü0 francs voor zich zelf niet willen aannemen, maar heeft zich tot den burgemees ter van die gemeente gewend, met verzoek het in vier gelijke deelen ter hand te stellen aan de vier oudste dienaars van de republiek en het eerste keizerrijk, te Maastricht woonachtig, die van dat legaat geen deel zouden hebben ontvangen. schetsboek van de drie en twintig dagen, werd ook gewaagd van het nederschieten, en het met levensgevaar weder in top vast hechten der nederlaudsche vlag. De man, die, voor de eer van zijn land, dit waagstuk had ondernomen, J. Robert, was tegen woordig, en werd ondereen luid vreugdegejuich met een lau werkrans bekroond. Na afloop der voorstelling werd de avond door de feestgenooten genoegelijk doorgebragt. Het herinneringsfeest der verdediging van de citadel van Antwerpen, in den schouwburg te Amsterdam, is allezins ten genoege van de feestvierenden afgeloopen. De zaal was doel treffend versierd, en de welkomstgroet, afgewisseld door koor gezang, is regt krachtig uitgevoerd en werd met geestdrift beantwoord. Op het einde van het declamatorinm, werden op het achterdoek de puinhoopen voorgesteld van het door het vijandelijk vuur vernielde kasteel. Bij de voordragt van het Een jaarboekje, dat voor het eerst zijne intrede doet in de wereld en in der daad meer is dan zijn titel zou doen denken, is dat, hetwelk onder den naam van 'Cupido," bij A.J. Brons wijk, te Schoondijke, is in het licht verschenen. De dichtstukjes zijn niet zonder verdienstede prozastukken goed en los ge schreven en het geheel bevat eene kiesche en onderhoudende lectuur, welke dit jaarboekje zeer aanbeveelt. Het is vooral geschikt om onder den rij der prettige St. Nikolaas geschenken te worden opgenomen. Renoemingren en besluiten. Goedgevonden: bij besluit van 30 november, met den 15 dezer te benoemen tot leden van het collegie voor de zeevis- scherijen, de heeren mr. G. A. de Meester, burgemeester van HarderwijkA. Hoogendijlc, scheepsreeder te VlaardingenP. Varkevisser, koopman en scheepsreeder teScheveningen; A. P. van Stolk, koopman te Rotterdam; dr. H. van Beeck Yollen- hoven, lid van de eerste kamer der staten generaal, te Amster dam; J. de Kouingh Cz., scheepsreeder te Enkhuizen; mr. J. van Eeghen Pz., grondeigenaar te Amsterdam; C. J. Baars, burgemeester van Arnemuiden; S. Hengst, lid der provinciale staten van Friesland, te Harlingeu; eu tot voorzitter van dat collegie dr. H. vau Beeck Vollenhoven; tevens met den 15 dezer te ontbinden de commissie, henoemd bij besluit vanö november, belast om de regering voor te lichten aangaande eenige punten die, ter uitvoering der aangehaalde wet, nog voorbereiding be hoeven. Z. M. de koning heeft bij besluit van den 30 november, be noemd, tot leden der commissie, belast met het onderzoek der jaarlijkschc algemeene koloniale rekening over 1856, onder voorzitterschap van z. exc. den minister van koloniën, de heeren: mr. C. van der Lek de Clercq en jhr. T. A. M. A. van Andringa de Kempenaer, leden van de eerste kamer der slateu- generaaljhr. mr. W. T. Gevers Deynoot en jhr. J. A. C. A. vau Nispen van Sevenaer, leden van de tweede kamer der staten- generaal; J.D. Graaf van Rechteren van Ahnem en mr. J. T.Net- scher, leden van den raad van state; mr. T. W. Baron van Zuy- len vanNievelten O. W. Hora Siccama, leden van de algemeene rekenkamer. De commissie zal,als secretaris worden bijgestaan door den heer mr. L, W. C. Keuchenins, fungerend secretaris generaal bij het departement van koloniën. Benoemd tot generaal majoor en gouverneur der Koninklijke militaire akademie te Breda de kolonel J. Scheltus, adjudant van Z. M. den koning en kommandant van het regement grenadiers en jagers. Eervol ontslag verleend aan den kapitein der artillerie van de landmagtin West-Indie C. Janse met toekenning van pensioen- Afloop verkoopingen en aanbestedingen. Oostburg 3 december. 1. Een woonhuis, schuur en stal enz., met 19 roeden, 7 ellen tuingrond te Oostburg, aaugehouden voor fl600. 2. 22 roe den,94 ellen moeshof met daarin zijnde aardappelkelder, aldaar, aangehouden voor f700. 3. 97 roeden, 65 ellen weiland, be plant, aldaar, aangehouden voor f2630. Welke drie perceeleu in massa geveild zijnde, op f5,500 werden aangehouden, zullende den 10 dezer andermaal worden gepresenteerd. Staten-generaal. Iu de woensdag gehéüdeue zitting kamer is het ontwerp tran eene vpörloopige credietwet- voor het departe ment van oorlog, eerste hairjaar 1858, ingékomeu, ctat-rfaat\de nfdeeliiWen' is verzonden. De beraadslaging over fret tfètsont- V Cv'"

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1