Six, jhr. C. C. van der Wijck. J. C. Schotel, L. G. C. van Wa- chendorff van Rijn, G. A. L. de Haan en J. H. Commys; officie ren van gezondheid 2de kl. W. Kraake, 3de kl. P. J. Losgert; officier van administratie 2de klasse H.J. E. van de Watering; scheepsklerk D. W. Muller. Men schïijfl. van Cadix den 18 novemberZr. Ms. brik c!e Zeehond zou bij de eerst gunstige gelegenheid naar Malta en vervolgens naar Konstantinopel zeilen. Zr. Ms. fregat de Kuiter zou. na vict ualie te hebben ingenomen, naar Toulon en van daar naar Port Maho'n vertrekken, ten einde aldaar tot in het laatst van maart te overwinteren, waarna gezegd fregat repatrieert. Men meende daL het stoom fregat de Admiraal van Wassenaer nog- een jaar in de Middellandsche zee zou kruisen. Oost-imlisclie koloniën. De javasche couranten tot en melden 10 October vermelden o. a. het besluit van den gouverneur-generaal van 23scptemberi bij 't welk de sultan Machmoet Moethafer Sjah, wegens voort durende ongehoorzaamheid en oneerbiedigheid jegens zijnen opperheer, het. nedcrlandsch-indischegouvernement, vervallen wordt verklaard van het leen van het rijk var. Lingga Riouw en oudeMporighedeii, Den 4 september 11. had te Benkoeien eene bijzondere mili taire piegtigheid plaats. Aan den lsten luitenant der infanterie P. G. Steek, ridder der Militaire Willemsorde 4de klasse, werd een eeresabel en aan den officier van gezondheid 3de klasse C. F. Diepen broek de Militaire Willemsorde 4de klasse uitgereikt als belooning, hun van wege en uitnaam van Z. M. den koning geschonken voor bewezen diensten tijdens de jongste krygsver- rigtingen in de lampongsche districten. De kapitein militaire kommaudant B. Barneveld overhandigde genoemde officieren in hel door de troepen gevormd carré deze eereteekens, terwijl hij de troepen in het algemeen en deze officieren in het bijzon der op gepaste wijze toesprak. Den9aug. 11. begaf de gouverneur der tnoluksche eilan den zich met het stoomschip Etna naar Wahaai om te ouder- zoekeu in hoever dc bevolking der negerij Sawaay zich aan ver zet had schuldig gemaakt, zoo mede om de zwervende alfoersche stammen, die cle omstreken der hoofdplaats onveilig maken, te doen verdrijven. Uit het onderzoek bieek dat het. verzet was ontstaan door geheime stokerijen van den radja van Sawaay;deze werd door den gouverneur uit zijne betrekking ontslagen. De 1 orang kaja van Bessy, die zich jegens den civilen gezaghebber oneerbiedig hadgedragen,werd voor zes maanden in de uitoefe ning zijner functien geschorst. Geen verder verzet had plaats. Het aanwezen van zwervende alfoeren werd niet bevestigd ge vonden. Op de terugreis naar Amboine werd het eiland Myso- wal en het eiland Boeroe aangedaan; op dit laatste had de pok ziekte, even als in 1S55, weder gröoto verwoestingen onder de j strandbevolking aangerigt, die zich als naar gewoonte in hel gebergte in schier ontoegankelijke wildernissen verborgen hield: cok het garnizoen had veel te lijden gehad aan koortsen en dys enterie. Den 22 augustus keerde cle gouverneur met. Zr. Ms. stoomschip Etna te Amboina terug. Den 6 julij II. had de radja van Boalemo, met eenige praauwen en een zestigtal volgelingen van Gorontalo naar zijne negorij icrugkeerende, op de hoogte van Doeloepi eene ontmoeting met. drie rooverspraauweu. De radja, wiens vaartuigen verspreid waren en die door zijn volk slecht ondersteund werd, ontkwam niet zonder moeite aan dc handen der zeeroovers, met verlies ;.n vaartuigen goederen, waaronder zich bevonden zijne onder - "heidingsteekenen en rijkssieraden. Twee hoofden werden ge- v. end, en twee anderen, waarvan een zich met zijn kind op den ■i.-m doorde vlugt trachtte te redden, zijn vermist en vermoede lijk gevangen genomen. Van die rooverspraauwen ontsnapten en kwamen tc Gorontalo aan drie mensehen van Saleijer, die verhaalden dat zicli aan boord derzelve een zestigtal geroofde n.enschen bevond. Den 8 augustus deden drie rooverpraauwen, Ye. moedelijk de zelfden, het. eiland Bangka aan en vervolgden j de terugreis naar Sollok, na bij genoemd eiland slaags te zijn geweest met eenige visscberspraauwen van Kaydipan. Zr. Ms. >1oomschip Phoeuix kwam drie dagen later van Ternatele Kema, stevende onverwijld om de Noord, doch ontdekte niets van de roovers In het laatst van september en het begin van oetober is oen gedeelte der timorsche expeditie le Batavia terug gekemen. Biiaiifoiifjereg-i te Middelburg. Bij vonnissen van den 30 november zijn S., G., R.f N., A. en L wegens het rapen van aardappels op een stuk land dat nog niet geheel van zijn oogst ontbloot was, veroordeeld ieder in eene geldboete van fl en solidair in cle kosten 2! "W.,wegens het. dragen van een pot met vuur die ongedekt was, over de openbare straat alhier, veroordeeld in eene geld boete van f3. bij wanbetaling tot. een dag gevangenis en de kosten 3. J., C- D. en Ik, wegens hel wateren op de openbare straat dezer gemeente, buiten een daartoe bestemde waterbak, veroor deeld ieder in eene geldboete van f 1, bij wanbetaling ieder tot een dag gevangenis en de kosten. Afloop verlcoopingen en aanbestedingen. Middelburg] december. Een huis en erve, achter het oude Kerkplein', no. 29-4, op gehouden op f300. Ktaten-generaal. Door cle tweede kamer is maandag eene zitting gehouden, waarin besloten is de beraadslaging over het wetsontwerp, re gelende de benoembaarheid van vreemdelingen tot landsbedie ningen aan te houden op cle bedenking van den minister van justitie, dat het departement van oorlog daarbij hoofdzakelijk betrokken is en dat departement voor het oogenblik niet in de kamer vertegenwoordigd is. Voorts is behandeld het rapport der commissie belast, met het onderzoek van het regeringsverslag van het beheer en den staat, der oostindische bezittingen over 1854. De minister van koloniën heeft bij die gelegenheid verklaard, dat uit bcrigten heden morgen van den gouverneur generaal ontvangen, blijkt dat ae expeditie naar Timor met goed gevolg is bekroond en dal in Nederlandsen lndie overal rust en tevre denheid heerschen. De gouverneur-generaal heeft beschikking over eene toereikende zee- en landmagt, als ook over geldmid delen om in alle eventualiteiten te voorzien. Sedert september 1856 is de krijgsmagt aldaar met 5000 Europeanen versterkt., terwijl het vertrek van militairen derwaarts voortgaat. Het voornemen is dat de indische regering het volgend jaar over 18 oorlogstoomschepen zal kunnen beschikken, terwijl er hoop bestaat van in den loop van liet volgende jaar de zeerooverij op de Solo-eilanden te kunnen beteugelen. Overeenkomstig de conclusie zal dat verslag worden gedrukt en rondgedeeld. Verder zijn, behoudens eenige naturalisatie wetten, aange nomen de ontwerpen: tot vaststelling der begrooting van uit gaven voor de landsdrukkerij voor 1S58, met algemeene stem men dat tot voorziening in de geldelijke belangen der gemeente Haarlemmermeer, na breedvoerige discussie, met 36 tegen 24 stemmen. (Tegen hebben gestemd de heeren Baud, Anemaet, van Foreest, van lieiclen Reinestein, van Eek, Hoffman, Luij- 'oen, van der Poel, Nolthenius, Hoekwater, Godefroi, van Lyn- den. Bicruma Oosting, (ie Brauw, de Kempenaer, Gevers Dey- noot, 'Poortman, Bosscha, Heemskerk, Del prat, vau Ifranck, j van Deinse, Hengsten Stol te); die tot bekrachtiging van pro- vinciale belastingen en dat tot aanvulling der wetten omtrent, den accijns op het zout, met algemeene stemmen, liet laatste werd op voorstel van den lieer van Bosse in dier voege gewijzigd dat uit art. S weg valt cle bepaling dat. de schipper voor de veri ficatie het noodige werkvolk zou moeten leveren. lieden (woensdag) zal behandeld worden de vraag omtrent, het in overweging nemen van het voorstel der 9 leden, tot. af schaffing van den accijns op hetgeslagt. De regering heelt een gewijzigd ontwerp van de voordragt. op de personele belasting ingezonden, en daarbij een aantal der gemaakte aanmerkingen in acht genomen. Volgens de memo rie van Z. E. den minister van financien, volhardt de regering bij haar voornemen om, met eene verbetering dezer verordening en tevens met ontlasting van cle menigte, aan cle geldelijke be hoeften van vele gemeenten, ten gevolge vau de afschaffing van den accijns van het gemaal, Le gemoet te komenheeft zij eenige vermindering van het deuren en venstergeld voorde geringere panden voorgedragen, en volhardt zij bij de voordragt ter afschaffing van de belasting op de haardsteden. De regering is verder van oordeei, dat, indien van de bevolking ten platte lande eeenige meerdere bijdrage wordt verlangd, zulks uitslui tend den erkenden weigestelden landbouwer kan treffen. Cuiitenlanüscl]e tijdingen. Engeland. Londen 30 november. De Canada is van New-York aange komen niet berigten van 17 dezer. Het tract,aat tusschen de Vereenigde staten en Nicaragua is geteekeud. Yoor alle natiën is de transito opengesteld. Zoo noodig zal de weg door de Unie beschermd worden tegen Walker. Engeland en Frankrijk zul len tot het tractaat toetreden. Alhier is jl. donderdag per telegraaf berigt. ontvangen dat lord Redcliff'e uit Konstantinopel vertrokken is om zich naar Londen le begeven. The observer zoekt den indruk, welke dat onverwachte bergt maken moest, weg te nemen door de verze kering dat lord Redcliffe alleen wegens particuliere aangelegen heden overkomt. Ten biijke van den zeer ougunsligen invloed, dien de dusgenaamde gelclcrisis bier te lande op de nijverheid uitoefent, kan strekken dat van de 87 katoenfabrieken in Manchester, in welke anders 24,294personen werkzaam waren,verleden woens dag slechts 30, met 10,273 werklieden, nog hr x'oli'é werking waren; in 25 andere, met. 8.43S arbeiders, werd slechts een gedeelte van den dag gewerkt, en 12 van die fabrieken, met 5582 arbeiders, stonden geheel stil. Van cle 15 zijdefabrieken Was er geene meer in volle werking2 derzelve, met 17S0 arbei ders, stonden geheel stil; in de 13 overige', met, 2-853 arbéi'd'érs, werd slechts een gedeelte van de dag en tegen verminderd loon gewerkt. Even treurig is het teu aanzien van andere fabrieken gesteld. In 'tgeheel zijn daar van de 233 fabrieken van onder- scheidenesoortslechts' 7'J met 16.861 arbeiders iu volle werking, terwijl 18136 werklieden slechts korte dagen werken en 10,294 geheel zonder arbeid zijn. Onder deze opgaaf zijn niet begrepen de te huis werkende wevers en andere dergelijke werklieden, welker arbeid meerendeels geheel stil slaat. Te Preston wordt liet aantal der geheel of ten deele zonder arbeid zijnde fabriekwerkers op 25000 geschat. Uit vele andere fabrieksteden luiden de opgaven insgelijks zeer ongunstig. Het berigt dat het gouvernement eerstdaags voorstellen zou het bestuur over lndie uitsluitend aan de britsche kroon op te dragen, is volgens The observer voorbarig: de staat der finan ciële en der militaire aangelegenheden van lndie belet naar de meeuing van dat orgaan des kabinets voor alsnog aan de oost indische compagnie alle politiek gezag te ontnemen; doch hefe zou mogelijk zijn reeds dadelijk meer eenheid tusschen het indi sche bestuur en dat des moederlands te brengen, en dit punt zal het gouvernement voorstellen tot, onderwerp eener parle mentaire enquête te maken. Weenen 29 november. Van eene geloofwaardige zijde ver zekert men, dat een gewigtig besluit is genomen door onze regering ten aanzien van de tusschen haar en cle overige duitsche staten geslotene muntovereeukoinst. Het besluit tot uitvoering van de muntwet bevindt zich op dit oogenblik inden rijksraad. Daarin wordt uitdrukkelijk bepaald, dat met het begin van den nieuwen muntvoet cle vorderingen der schuld- ischers van den staat en de t.raclementen der beambten 5 pet. verhoogd worden. Eene staats obligatie of een tractement van f1000 is derhalve gelijk aan f1050. Onze regering had voor de aanneming van den nieuwen muntvoet zulk eene belofte gedaan. Men verneemt, dat verscheidene onzer groote fabriekan ten voornemens zijn met het einde dezer maand hunne fabrieken te sluiten en de werklieden weg te zenden, daar zij niet meer in staat zijn op de tegenwoordige wijze te produceren, namelijk door aan hunne arbeidslieden het loon a contant uit le betalen en hunne fabriekaten op credietafle zetten. Indien dit voorbeeld door meer fabriekanten mogt gevolgd worden, dan ziet men den aanstaanden winter niet zonder bekommering voor de werklie den tegemoet, te meer, daar zich thans reeds de nood onder hen zeer doet gevoelen. De deelneming in het lot der door den ramp van Maintz ongelukkig geworden personen is iu geheel Oostenrijk en vooral alhier zeer groot. Behalve de aanzienlijkste giften van den kei zer en van eenige leden van het, keizerlijke huis. heeft baron 6ina, de grieksche konsul, 3000 fl. ten behoeve dier ongelukki- gen afgestaan. De nedevlandsche consul generaal schonk 500 fl. Even als de berlijnsche schouwburgen, geeflook hetCarl-thé- fiter alhier eene voorstelling Ie hunnen voordeele. Berlijn 28 november. Bij koninklijk besluit worden de bepa lingen nopens den wettigen koers van den intrest voor drie maanden geschorst. Daarbij is echter bepaald, dat voor een langer termijn dan een jaar geen hooger intrest zal mogen worden genomen dan tot dusverre vergund was. fraukrijk. Parijs 29 november. De derde verdieping van den torenklok van het kasteel van Vincennes, welke tol hoofd ingang dient, is in den afgeloopen nacht ingestort. Vijf-en-twintig militai ren en 5 gedetineerden, die in de wacht zich bevonden, zijn onder de puinhoopen bedolven. Men is bezig hel puin op te ruimen om de siagtoffers op tesporen. Op ontvangst van liet berigt heeft de keizer zich naar de plaats des ongeluks begeven. Het wetgevend ligchaam van Fraukrijk is geopend. De president, de graaf de Morny, heeft bij die gelegenheid eene korte reden gehouden, waarin hij vooral heeft doen uitkomen, hoe zeer de staatkunde des keizers den roem van Erankrijk verhoogd heeft, en hoe zeer Frankrijk zijne hulpmiddelen heeft kunnen ontwikkelen, toen het de gevolgen van een grooten oorlogenden onvoldoenden oogst van driejaren tc dragen had. De nieuwsgierigheid van velen was opgewekt om te zien, welke gedragslijn door de afgevaardigden der oppositie Hénon, Gamot, Goudchaux, Olivier en Darimon zou worden aange nomen. De drie eerslgemelden waren niet verschenen: de twee iaatsten waren daarentegen opgekomen eii hebben den eed afgelegd. Debrief, waarbij dc drie eerslgemelden hun ont slag indienen, is nog niet bij den president ingekomen. W; ar- sckijulijk zal dit maandag geschieden. De heer Migcou was

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 2