r 144. MIDDELRURGSCHE COURANT. Dingsdag 1857. 1 December. öinncnlnnösfhr tijöingm. Binnen deze gemeente en Vlis- Deie courant verschijnt des dingsdags, donderdags en ZutiutL; singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone adveicentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. Bekendmaking. De burgemeester ea wethouders va a Vlissiugen maken bekend Dat op dingsdag den 15 december 1857, des namiddags ten twee ure, op het raadhuis aldaar, onder nadere goedkeuring van den raad dier gemeente, zal worden overgegaan tot den open baren verkoop, bij inschrijving, opbod en mijning, van de door de gemeenteVlissingen bezetenwordende Ambaclitsheerlijke regten van Koudekerke, Biggekcrkeen Zoutelande, metal de voordeelen daaraan verbondentullende dezelve heerlijke reg ten eerst afzonderlijk en daarna in massa worden geveild. De voorwaarden waarop die verkoop zal plaats hebben, zullen acht dagen te voren zoo ten raadhuize voornoemd, als ten kan tore van den te Vlissingeu residerenden notaris Th. van Uije Pieterse, ter lezing liggen. Vlissingen, 14 november 1857. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris, MAB1L0T. Middelburg 30 november. De gemeenteraad alhier zal aanstaauden woensdag, des na middags ten één ure, eene openbare vergadering houden ter behandeling der navolgende onderwerpen: 1. missive gedepu teerde staten met bedenkingen heffing loonen2. missive idem goedkeuring raadsbesluit uitgifte grond in erfpacht; 3. beraad slaging op aangehouden stukken. De herstemming voor leden der kamer van koophandel en fabrieken alhier, tusschen de heeren J. O. Luteijn en J. Tak Jr. benevens G. de Bruijne en mr. W. C. Borsius, is bepaald op maandag 7 december e. k. Donderdag is aan het slik van den Frederikapolder onder Rilland verebt een zoogenaamde tonijn van de grootste soort. Zijne lengte is ongeveer 20 voet, de dikte 10 voet, terwijl het afkomende spek bijna 600 pond weegt. Eenige visschers heb ben het dier afgemaakt. Op den 20 en 24 dezer, werden door de leden der onlangs te Zierikzee gevestigde afdeeling der Maatschappij ter bevor dering van nijverheid, bijeenkomsten gehouden, in welke is bediscussieerd het ontworpen huishoudelijk reglement voor die afdeeling en zijn vervolgens als leden aan het bestuur toe gevoegd de heeren: jln-. J. L. de Jonge. Ii. A. van IJsselsteijn jr. en W. Top, Wz. Verder werden tot leden gekozen voor de onderscheideue bij het departement vcreischt wordende com- missien, alsvan de commissien voor landbouw, de heeren Jb. Schalkwijk, te Ellemeet, K. Hocke Hoogenboom, te Zou- nemaire en Ch. Mazure, te Zierikzee 2. van de commissie voor kunsten, handwerken en trafijkeu, de heeren: P.Labrijn, Dz., M. Couvée jr. en S. Wertheim, allen te Zierikzee3. van de commissie voor koophandel, zeevaarten visscherij. de heeren M. C. van de Stolpe, Cz., te Bruinisse, H. G. Mulock Houwer en J. van der Vliet, beiden te Zierikzee; 4. van de commissie voor algemeene zaken, de heeren: J. T. Dirks, H. J. Bast- meijer en G. Verdooren, allen te Zierikzee. De afdeeling telt reeds 48 leden. Men vermoedt dat de tweede kanier zich zal vereeuigen met het gevoelen van de meerderheid der leden, welke zich in de af- deelingen hebben verklaard voor het in overweging nemen van het voorstel ter afschaffing van de belasting van den accijns op het geslagt, en dat dit voorstei dienvolgens in de afdcelingen zal worden onderzocht. Het voo.siel berust op een eventueel be sluit om nog zestien millioenen fe besteden voor amortisatie van schuld, ten einde zooveel renten te besparen, dat de bedoel de accijns veilig kan worden afgeschaft. Verscheidene leden hebben daar bezwaar ingehouden, omdat daardoor waarschijn lijk de ontwerpen der regering, in 't belaug van de outlasting der gemeenten, zullen worden belemmerd. Andere leden heb ben gemeend, dat, indien er middel tot afschaffing van belasting kan worden gevonden, men in de eersteen voornaamste plaats den accijns van de brandstoffen moet afschafFeu. De regering verlangt, dat hars voordragten zullen worden overwogen voor de haudeliugen van de wet op de middelen voor 1858, en de voor stellers van de afschaffing van de belasting op liet geslagt ver langen het zelfde. Men meldt uit 's Herlogeubosch aan de Amsterdamsche courant: Naar wij vernemen, zou bij de hooge regering een gunstig besluit genomen zijn, om het plan tot bouwing eeuer groote sluis bij het fort Crevecoeur te bevorderen. Daardoor zou in eene lang gevoelde behoefte voorzien worden, orn name lijk bij lagen wat erstand genoegzaam water voor de scheepvaart van de Maas te kunneu aftappen. De heeren A. C. Kruseman te Haarlem, P. N. va% Kampen, J. C. Lomau Jr., J. D. Sybrandi te Amsterdam, A. Belinfante 's Hage, M. Wijt Jr. te Rotterdam en P. Kraay Jr. te Amster dam, allen boekhandelaars, hebben, zoo voor zich als in hunne betrekking van bestuurders der Vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels, bij adres de aandacht van de tweede kamer der staten generaal gevestigd op de bezwaren welke bij hen bestaan tegen liet ontwerp van wet. regelende de uitoefening der geneeskunst en dat regelende de uitoefening der arlsenij-bereidkunst, thans aan de overweging der kamer onderworpen. Er worden namelijk in de artt. 47 en 52 van het eerste, en in de artt. 75 en SO van het laatstgenoemde ontwerp, tegen drukkers, uitgevers, verkoopers en verspreiders van zeke re geschriften en aankondigingen, strafbepalingen voorgesteld waarvan de wettelijke vaststelling de belangen der adressanten zeer zoude benadeelen, en welke zij eerbiedig vermeenen, dat niet zonder onbillijkheid zouden te handhaven ziju, waarom zij verzoeken de bedoelde ontwerpen van wet niet aan te nemen, dan niet weglating der daarin voorkomende strafbepalingen tegen drukkers, uitgevers, verkoopers en verspreiders van ge schriften. De minister van oorlog heeft ter kennis van gegadigden gebragt, dal er voor eenige timmerlieden, metselaars en smeden gelegenheid beslaat, om voor de dienst in de West-Iudien te worden aangenomen. De persouen, die daartoe genegen zijn, zullen zich als werklieden bij de escouade militaire werklieden in Suriname voor den t ijd van zes jaren aan de militaire dienst moeten verbindenzij zullen als kanonniers der 1ste klasse een deel van de bezetting dier kolonie uitmaken, op den zelfden voet worden behandeld, doch uitsluitend voor de dienst van het bouwdepartement bestemd blijven, en boven en behalve de soldij van 56 cents daags. 1 ration vivres en voorts kleeditig, ook nog eene toelage van 50 cents voor eiken werkdag genie ten. De gegadigden zullen zich behooren aan te melden bij den kolonel directeur der artillerie-, stapel- en constructie-maga zijnen te Delft. In de zitting van den hoogen raad der Ncderlandeu vanjl. woensdag, is behandeld het beroep in cassatie van F. van Es- veld. Men weet dat E. bij vonnis der reglbank te 's Hage van 23 augustus 11., wegens liet onbevoegd dragen van de schutters- uniform, is veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 3 dagen. Het hof van Zuidholland bevestigde bij arrest van 30 septem ber de uitspraak van dit vonnis. Hiervan cassatie. Als eeuig middel werd door den verdediger van den requirant, mr. M. S. Pols, aangevoerd, verkeerde toepassing en mitsdien schending van art. 259 C. P., doordien het hof ten onregte heeft aangeno men, dat. het oubevoegd openlijk dragen van hettenuderschuv- lerij bij dat artikel is strafbaar gesteid. Hij concludeert mits dien tot vernietiging van het arrest en ontslag van regtsvervol- ging van den rekwirant. Naar men verneemt is de dood van den generaal-majoor J. W. Waltlier te Breda veroorzaakt door dien hein voor eenige dagen eeue beroerte heeft getroffen Als oorzaak daarvan deelt men mede een voorval dat aan de Koninklijke militaire akade- niie te Breda onder de jongelingen van het 3de en 4de studie jaar heeft plaats gehad. Zij zijn namelijk buiten de akademie onderling slaags geweest en hebben elkander met messen won den toegebragt. De schuldigen zullen, naar men zegt, voor den krijgsraad te regt staan. Het is ten tweeden male, dat. er aan de akademie ongeregeldheden heoben plaatsgehad, gedurende de overleden generaal gouverneur der akademie was. Z. K. H. prins Hendrik wordt eerst na nieuwjaar van Lux emburg in de residentie terug verwacht. Men meldt dat de zaak tegen den predikant van E.die, zoo als vroeger werd medegedeeld, geregtelijk zou vervolgd worden, ter zake dat hij zich op den kansel in strafbare bewoor dingen zou uitgelaten hebben tegen de wet op het onderwijs, vooreerst nog niet Ier openbare tcregtzitting zal behandeld worden, vermits de stukkeu van liet voorloopig verhoor voor den regter-commissaris aan den minister van just itie zijn opge zonden, ten einde diens oordeel te vernemen, over het al of niet geradene der voortzetting dezer zaak. Ji. donderdagochtend heeft mevrouw de Salis, geboren Mor- rees, den teu haren huize te 'sGravenliage overleden Maleijer Setro (ua hem op een praalbed ten toon te hebben gesteld) pleglig doen ter aarde bestellen op de begraafplaats Eik cu Duinen. Nevens de lijkkoets bevonden zich zes zeevarenden, die de slippen van het lijkkleed droegendaarna de dragers en drie volgkoetsen. In het eerste rijtuig was mevrouw de Salis, in rouwgewaad, gezeten, benevens eeue vrouwelijke javaansche bediende; bedienden in livrij bevonden zich bij het rijtuig; in het tweede waren vier vrouwelijke bedienden gezeten en in het laatste een lieer en eene vrouw. Eene overgrooie menigte was bij deze begrafenis tegenwoordig. De stoet keerde naar de wo ning van mevrouw de baronnesse dc Salis terug en allen, die de laatste eer aan den afgestorvene hadden bewezen, werden op indische wijze, ten haren huize ontvangen en onthaald. Benoemingen en besluiten. Benoemd, bij besluit van 26 dezer, tot, burgemeester der ge meente Westkapelle de heer A. G. Peper. Benoemd bij besluit van 25 dezer, bij den plaatselijken staf. tot plaatselijk adjudant van de 2de klasse te Amsterdam, de lst.e luitenant A. van Tuinen, van het 1ste regement infanterie. ISecrologie. Met diep leedwezen verneemt men, dat jl. vrijdag le 'sGra ven hage is overleden mr. G. van derJagt Wz., lid van den gemeenteraad aldaar en procureur bij den hoogen raad der Ne derlanden. Marine en leger. Uit berigten bij het departement van marine iugekomen. blijkt dat Zr. Ms. schroefstooniscliip Bali, onder bevel van deu luitenant ter zee der 1ste klasse J. H. van Capellen, welke bo dem den 18 augustus jl. aan de Kaap de Goede Hoop was aan gekomen, den 30 daaraanvolgende zijnereize naar Batavia heeft voortgezet. 'T~ "N Burgerlijke siand. Middelburg. Eefste huwelijks afkondiging den 29 dezer: W. Dekker, |m. 21 j. metiT.Eusqnet, jd. 19 jaren. v P Cv

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1