MIDDELBURGSCHE COURANT. Zaturdag 1857. 28 November. Aanlionöigingm Öiimmlauïisflje tijöingcn. i\°' 143,, Deee courant verschijnt des dingsdags, donderdags en Zciturdigs. Einnen deze gemeenteen Vlis- geschiedt de nitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone adveicentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. VM OETBIJKSBESTDUR.PRO V1XC1ALË EN GEMEENIEBESTCREN. Bekendmaking-. De burgemeester en wethouders van Veere maken bekend, dat op maandag den 30 dezer loopende maand, des middags ten 12 ure, ten raadhuize zal worden overgegaan tot de uitloting ▼an tien bons. ad f 10 ieder, der achterstallige loopende schulden, ten laste derzelve gemeente. Veere, den 17 november 1857. F. B. FOCK, voorzitter. J. P. VAN DEN HEUVEL, secretaris. middelburg S? november. De tweede kamer der staten generaal heeft in hare zitting van heden hoofdstuk X der staatsbegrooting (Oorlog) verwor pen met 36 tegen 32 stemmen. Voor de arrondissements regtbank alhier is heden behandeld de zaak van den broodbakker J. W. Tierhoff alhier. De beklaag de behoorlijk gedagvaard doch niet verschenen zijnde, heeft de regtbank verstek tegen hem verleend. Als getuigen waren gedagvaard de heeren J. A. P. van Deinse en P. M. de Ligny,apothekers alhier, aan wien het scheikundig onderzoek was opgedragen van de in der tijd in beslag genomene brooden, kruiken enz.; de tweede commissaris vanpolicieJ. Hebbeling alhier; W. Kasse, broodbakkersknecht en A. van Alphen, bediende bij den apotheker van der Harst. Na voorlezing van het proces verbaal, door den commissaris ▼an policie in der tijd opgemaakt, van het rapport der deskun digen en het patent des beklaagden, zijn die getuigen verhoord en daarna door het openbaar ministerie, waargenomen door den heer substituut-officier Hofstede van Son, betoogd dat liet wet tig en overtuigend bewezen is, dat door den beklaagde of op zijn last door diens knecht, in better verkoop gebakken brood eene oplossing van zwavelzuur koper-oxyde, in den handel genaamd blaauwe vitriool werd gemengd. Dien ten gevolge requircerde hij schuldigverklaring van den beklaagde aan het hem bij acte van dagvaard te laste gelegde feit, het inmengen van schade lijke bestanddeeleu in het ter verkoop gebakken brood, en ver oordeeling dien ten gevolge tot eene gevangenisstraf voor den tijd van minstens twee en hoogstens vijf jaar, beuevens geld boete van minstens f200 en hoogstens f 500, intrekking van bet patent als bakker, veroordeeling in de kosten enz. De regtbank heeft na beraadslaging den beklaagde schuldig verklaard, en naar aanleiding de wet van den 29 mei 1829 (staatsblad no. 35) in verband met de wet van 29 junij 1854 (staatsblad no. 102) art. 52 wetboek van strafregt, art. 207, juncto art. 227 en 270 wetboek van strafvordering, veroordeeld tot eene gevangenisstraf voor den tijd van twee jaren benevens geldboete van f200, met intrekking van het patent, aanplak king van het vonnis, eu in de kosten, invorderbaar bij lijfsdwang Naar aanleiding van het bovenstaande, achten wij het niet ongepast, opmerkzaam te maken op een hoogst eenvoudig en in ieders bereik liggend middel om de aanwezigheid van blaauwe vitriool in brood te ontdekken. Men doet namelijk eene snede brood in een glas, schenkt daar kokend water op, voegt er eenige droppels zoutzuur bij, en plaatst daarin vervolgens een mes of eenig ander voorwerp van blank ijzer. Na verloop van eenige uren zal men, als er werkelijk blaauwe vitriool in het brood aanwezig is, een koperachtigen aanslag op betyzer zien. Te Vlissingen zijn tot leden der kamer van koophandel •n fabrieken herkozen de aftredende leden, de heeren P. Lagaay, A. M. Kalbfleisch en K. Blonk. Gisteren is door de arrondissements regtbank te Goes, uitspraak gedaan in hooger beroep van net openbaar ministerie tegen de 10 personen, beklaagd van het houden eeuerklopjagt zonder vergunning, van welke zaak wij in ons nommer van 26 mei. 11. het ontslag van alle regtsvervolging in eerste instantie mededeelden. De regtbank heeft het vonnis des kantonregters in allen deele bevestigd. Voor de beklaagden heeft gepleit mr. Veruiers van derLoeff van Rotterdam. Als een voorbeeld van bijzoudcre groe ikracht, wordt ons gemeld dat op het land van L. de Jonge, onder de gemeente Kruiningen, deze week ten tweeden male van dit jaar vlas ge plukt is. Beide gewassen hadden eene behoorlijke lengte en goede zaadbollen. X Men herinnert zich dat toen voor eenige maanden de wet betrekkelijk de zeevisscherijen iu de tweede kamer der staten generaal behandeld werd, de heer Westerhoff eene merkwaar dige redevoering over dat aangelegen onderwerp heeft uitge sproken. Uit eene mededeeling door den heer Sloet tot Oldhuis in de zitting van den 24 dezer gedaan, blijkt, dat die redevoe ring op last van het fransche gouvernement, in de fransche taai is overgebragt. Dit is zeker wel een bewijs van de belangstelling die Frankrijk tegenwoordig in dit onderwerp aan den dag legt. Met den lsten december aanstaande wordt liet kantoor van den rijkstelegraaf te Roosendaal,in Noordbrabant, met beperk ten dagdienst geopend. De leden van de eerste kamer der staten generaal zijn aange schreven om te vergaderen op diugsdagden 8 december a. s. H.K. H. prinses Frederiken prinses Maria zijn woensdag [namiddag van hare buitenlandsche reis in de residentie terug gekeerd. L'écho universel zegt uit goede bron te hebben vernomen, dat de baron Forstuer van Dambenoy zal aftreden als minister van oorlog; men voegt daarbij, dat hem eene aanzienlijke be trekking iu Luxemburg zal worden opgedragen. Maandag 7 december zal voor den hoogen raad der Neder landen (kamer van strafzaken) behandeld worden het beroep in cassatie van Sidin (Serang), Pa Seuo, Kasidin en Klaas Ledes- ma, zijnde de vier Maleijers, door het provinciaal geregtshof in Zuidholland schuldig verklaard aan feitelijken en geweldadigen wederstand jegens hunne meerderen in rang, zijnde de kapitein en stuurlieden van het barkschip Twenthe, eu veroordeeld, de twee eersten tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van vijfjaren en de twee laatsteu, onder aanneming van verzachtende om standigheden, tot eene correctionnele gevangenis voor den lijd van driejaren. De Maleijer Setro, een der vrijgesprokene matrozen van het barkschip Twenthe, die door ongesteldheid te'sGraveuhage was achtergebleven, is dezer dagen aldaar ten huize van me vrouw baronnesse de Salis overleden. Als men de discussiën, maandag bij de tweede kamer der staten generaal over het gewigtig onderwerp der spoorwegen gehouden, zamentrekt, dan komt men tot deze belaugrijke slotsom: zoowel de regering als vertegenwoordiging is vandewenschelijkheid en de noodzakelijkheid overt.uigd.dat de aanleg van spoorwegen iu het algemeen belang zoo veel mogelijk worde bevorderd. De kamer dringt er bij de regering op aan, dat deze de afdoening van aanhangige projecten bespoedige. Zij wetisclu dat de rege ring bepaalde plannen aan de staten generaal inzeilde. Krachtige stemmen hebben zichten voordeele van de noordelijkeen noord oostelijke, zoowel als van dezeeuvvsch-limburgschespoorwegen doen hooren, en het blijkt duidelijk, dat als de regering outwer- pen aaubiedt, om den aanleg van die wegen op de eene of andere wijze krachtdadig te schragen, dekainer hare voorstellen met genoegen zal ontvangen. In dien stand van zaken en bij die geblekene gezindheid, heeft de zaak der spoorwegen een gevvig- tigen stap voorwaarts gedaan. De commissie tot de verzoekschriften van de tweede kamer der staten generaal heeft dezer dagen onder anderen rapport uitgebragt op een adres van E. Seilim en anderen, houdende beantwoording van het door den minister van koloniën beweer de, betrekkelijk de vestiging van eene stoompakelvaart tusschcn Nederland en IndiÖ. In het adres vermeenen de adressanten steeds eeu regtop de voorkeur verworven te hebben, en dat dit regt door de latere handelingen des ministers zou zijn geschon den. Zij geven daarvoor de redenen op, alsmede hu nue be schouwingen omtrent het door den minister aangevoerde, en besluiten hun adres met de opmerking, dat zij daar door den minister van koloniën het voornemen aangekondigd is om door het wijzigen der vroegere voorwaarden eene nieuwe mededin ging uit te lokken, ook met het oog daarop, niet moeten weerhouden hunne bedenkingen tegen het in de memorie van toelichting gestelde, en opdat eene veelzijdige beschouwing van den vroegeren gang dezer zaak er toe bijdrage, dat tot berei king van een zeer gewenscht doel een minder ongeschikte weg worde ingeslagen, dan tot nog toe dcor de regering is gevolgd. Op voorstel van gemelde commissie heeft de kamer besloten dit adres ter inzage van de leden ter griffie neder te leggen. Het visschen op de Lutine is gestaaktinen heeft het in deze week nog een paar malen beproefd, maar niets noemenswaardig opgedoken. Men zal nu lot het aaustaande voorjaar wachten, en alsdan de goudvisscherij hervatleu, zoo ten minste het wrak dan weder niet voor eenige jaren onder het, zand wórdt gewield. Men schat de waarde,die sedert de laatste vjsscherij is te voor schijn gebragt op f24,000. Intusschen is die vjsscherij met zware kosten gepaard, want de duikers laten zich goed betalen waarop zij trouwens regt hebben, want hun arbeid is een der moeijelijkste en gevaarlijkste, die men zich kan denken. Volgens de Leidsche courant, is te Blitar op Java. in augus tus 11., overleden de heer Hugo Gerardt de Wildt, vroeger controleur der cultures. Volgens de opgave van wijlen den hoogleeraar te Water, was die heer in regte lijn de oudste af stammeling vau den vermaarden leidschen burgemeester 1'. A. van der WerfT. Een brief uit Rome van 12 november meldt dat zich aldaar sedert eenige dagen dc bisschop van Haarlem, mgr. van Vree bevindt, en hij den 11 den door den paus ontvangen was., Itenuciningen en besluiten. Ingewilligd bij besluit van den 21 dezer het verzoek van den ritmeester jhr. W. F. Tindal, van het éde regement, dra gonders. Zr. Ms. kamerheer, tot het aannemen en dragen: 1. van de decoratie van officier der orde van hel Legioen van Eer; en 2. van dc decoratie der orde van de Wurtembergsche Kroon, hem respectievelijk geschonken door Z. M. den keizer der Franschen en Z. M. den koning van Wurtemberg. Benoemd bij de rustende schutterij in de provincie Zeelaud bataillon no.4, tot 2den luit. J. Schraver, thans vrijwillig schut ter, bataillon no. 5, tot kapit. C. Leunis Jz.. thans lste luit... tot lsten luit. J. Th. de Smidt, thans 2ae luit., tot, 2de luits., J. Goetgeluk, thans 2de luit. bij het balaillon no. en J. Burger- houdt, voormaals 2de luit. bij het bataillon no. 4. Gepensioneerd, by besluit van 23 dezer, de majoor J.V. Botnberg, van het lste regement vest.iug-artillerie, ad f1300. Benoemd bij besluit van 23 dezer, bij het wapen der iaf.bij het lste regem., tot lste luits., de 2de luits. E. J. L. Meuter en H. van den Bosch, beiden van het korps; bij het 3de regem., tot lsten luit., de 2de luit. J. C. Valter, vau het 1ste regem. inf.bij het 6de regem.^Töt lsten luit. J. Huijgens. van het 5de regem. van het wapen;bij liefde regem., tot. lsten luit., de 2de tót. P. A. F. M.arckapt.TanJiet koloniaal werfdepotbij hetalge- meen depot van disoipline2 tot lsten luit. de 2de luit. G. L. $runings, van liet korps) by het wapen der artillerie; bij de*

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1