generaal, tot appui van de voordragten der regering betrekke lijk de spoorwegen. Aan den heer J. F. Kakebeeke, wordt op zijn verzoek onder zekere voorwaarden vergund, denzoogenoemden Brouwersgang regt te leggen en een drietal boomen te roeijen, mits daarvoor betalende f HM). Nog wordt besloten, even als nu vijfjaren heeft plaats ge- bad, het bedelen op den nieuwjaarsdag of zoogenaamd nieuwe- jaar wenschen te keer te gaan, door het doen eener bedeeling van eetwaren en brandstoffen op dien dag, en burgemeester en wethouders te magtigen daartoe als naar gewoonte het noodige te doen. Worden medegedeeld dat zijn ingekomen a. van het algemeen armbestuur, voordragt ter vervulling der vacature, op 1 januarij zullende ontstaan door de gewone aftreding van den heer Verschoor, waarop gemelde heer en de lieer J. P. Burger zijn geplaatst. Benoeming ter volgende ver gadering b. van gedeputeerde staten, brieven, houdende goedkeuring van de verzochte betaling uit onvoorzien en de rekening der schutterij, alsmede de suppletoire kohieren van den hoofdelij- ken omslag en de hondenbelasting -, c. verzoek van P. de Vreugd, om afschrijving voor een half jaar van den hoofdelijken omslng, hetwelk wordt aangehouden tot na afloop des ja-ars d. het staatsblad no. 112; e. van den heer W. Swart, het tweede stukje der door hem bewerkte geschiedenis des vaderlands; van een onbekende, eene brochure getiteldChemins de fer Neerlandais. De beide laatste rondzenden en plaatsen in de boekerij. Daarna wordt overgegaan tot ecne zitting met gesloten deuren. Gemeenteraad van Xierikzee. Zitting van 21 november. Voorzitter do heer Cau. Afwezig de heer Landskncgt met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. In handen ccncv commissie, bestaande uit de heeren van Dongen, de Clcrcq en Mnlock Houwer, worden gesteld: a. Een voorstel tot wijziging van art. 1 alinea 2, van de ver ordening op de heffing der marktgclden, strekkende om het marktgeld bij den ingang desjaarraarkts invorderbaar te stellen en b. cene nieuwe verordening op dc heffing van belasting op voorwerpen van verbruik; beiden ontworpen door burgemees ter en wethouders. Voor kennisgeving, onder opdragt der verdere executie aan burgemeester en wethouders, worden aangenomen a. missive van gedeputeerde staten, goedkeuring van een be sluit tot in gebruik geving van grond b. missive als boven, goedkeuring der gewijzigde gemecute- begrooting voor 1S57 c. missive als hoven, goedkeuring besluit tot verleening van subsidien aan de armbesturen in 1858; d. de goedkeuring der begrooting van dc dienstdoende schut terij van 1858. Voor kennisgeving wordt aangenomen een extract uit de resolutie van den minister van binnenlandschc zaken, te kennen gevende op een vroeger ingediend rekwest, dat de regering zwa righeid maakt om hij koninklijk besluit vrijstelling te verleenen van zegel regt voor dc registers van den burgerlijken stand, doch voornemens is hierop, hij eene voor te dragen wijziging in de zegelwet, te letten. In handen der leden de Crane, van der Grijp en van der Vliet, worden gesteld: a. ccn voorstel van burgemeester en wethouders, tot wijziging van de belooning van den havenmeester; b. het suppletoir kohier voor dc hondenbelasting, ter beoor- decling Yan reclames. De voorzitter deelt mede dat de verkoop van zelkasch ge raamd op f 6000, zal opleveren f 10,000, waarom burgemeester en wethouders voorstellen, de voorgedragen verkoop van f 4000 nominaal kapitaal nationale werkelijke schuld, ter betaling van den tweeden termijn, aanneming gasfabriek, niet te doen plaats hebben, maar daartoe het meerdere dier opbrengst aan te wen den, waartoe wordt besloten. Door burgemeester en wethouders wordt voorgesteld en door den raad besloten oin 17 stuks boomen aan de Zelkc te roeijen, ter verkrijging van terrein tot uitgraving van zelkasch. De hee ren dc Clercq en de Crane vroegen eenige inlichtingen omtrent de verbetering van het ontgraven terrein, waarop door den bur gemeester werd gerepliceerd dat burgemeester en wethouders van oordeel waren vooreerst met den aanleg van het terrein te moeten wachten. De lieer Keiler rapporteert namens de commissie ad hoe op de rekening van hel burger weeshuis 1856, welke overeenkom stig het advies wordt goedgekeurd, in ontvang op f8175,984, uitgaaf f 8172,G6£, goed slot f3,32; waarna de vergadering is gesloten. 0uitrithtitöscl) c tijöingra. Kngeland. I Londen 23 november. De bank bad den 18 dezer voor 21,406,410 p. si. biljetten in omloop, dat is 1,223,055 p. sterl. meer dan eene week vroeger, en 2,000,000 p. st. meer dan zij had mogen uitgeven volgens de wetsbepaling, die door het gou vernement tijdelijk en onder nadere goedkeuring van het parle ment opgeheven is. Daarentegen was de voorraad specie der bank weder met 686,412 p. st. verminderd en tot 6,484,096 p. t st, gedaald. //Alzoo hebben wij, zegt The times, onze beloften om in goud te betalenvermeerderd, terwijl de voorraad specie, waarop die beloften gebouwd zijn, gestadig verminderde. Een iegelijk zal J begrijpen dat deze averechtsche gang van zaken niet zonder E einde aanhouden kan, maar uil zijnen aard ccnc zekere grens heeft, en dat, wanneer die grens bereikt mogt worden, eene nationale staking der betalingen, een nationaal faillissement het gevolg zou zijn." Koningin Victoria heeft den 19den dezer piegtig audiën tie verleend aan het gezantschap van Siam; het heeft eigenhan dige brieven en geschenken van de vorsten van dat land benevens hartelijke vriendschapsbetuigingen overgebragt. De generaal Wilson, die bij het beleg van Delhi het bevel voerde, en generaal Havelock, de moedige bevrijder van Lucknow, zijn in den adelstand verheven, de eerstgenoemde met den titel van sir Archibald Wilson van Delhi, de andere met dien van sir Havelock van Lucknow. De Indus heeft te Southampton weder vele passagiers uit Indie aangebragt, verscheidene derzelve hebben bij den opstand bloedverwanten of al hunne bezittingen verloren, eene der dames is uit de omstreken van Cawnpore outvlugt. Deze passagiers verhalen, dat tijdens hun vertrek uit Calcutta dage lijks troepen noordwaarts t rokken, zoo dat het moegelijk was middelen tot vervoer der soldaten en krijgsbehoeften te vinden. Mer. zegt, dat het gouvernement besloten heeft, voortaan de naar Oost-Indie bestemde troepen over Egypte derwaarts te zenden, en dat op die wijze maandelijks 1000 man overge bragt kunnen worden. KBuitscItlaucI. Weenen 20 november. Omtrent liet berigt betreffende het protesteren van Oostenrijk, Frankrijk en Engeland tegen de vrije scheepvaart aan de aziatische kasten, meldt men van eene geloofwaardige zijde, dat onze regering alleen door onzen ge zant te Petersburg omtrent deze zaak ophelderingen heeft ver zocht; het zelfdeis ook van wege Frankrijk en Engeland geschied en prins Gortschakoff heeft verklaard, dat de russische maatre gel ten dezen aanzien slechts tijdelijk is, en dat Rusland zich geenszins aan het parijsche vredesverdrag wil onttrekken. Waarschijnlijk zal dus deze zaakgeene verdere moeijelijkheden opleveren. Berlijn 22 november. Alexander von Humboldt is sedert eenige dagen ongesteld. Den 19 dezer heeft de bondsvergadering een besluit ge- I nomen, ten aanzien der met Denemarken bestaande verwikke lingen. Daarbij is bepaald, dat het betoog van de ridderschap in de landstenden van Lauenburg, in 't. welk bescherming wordt verlangd ter handhaving der regt en van dat laud, door middel van den deenschen gezant voor Holstein en Lauenburg bij het verbond, ter kennis van de deensche regering zal worden ge- bragt, met het verzoek om, in verband met de aanvragen van Oostenrijk en Pruissen en het voorslel van Hannover, betref fende deze aangelegenheid, hare zienswijze aan de genoemde vergadering te willen mededeelen, omtrent de beantwoording der vraag, of en in hoe verre aan dit bezwaar kan worden te ge- moet gekomen. Andere en verder strekkende maatregelen zijn voor het oogenblik als niet geraden aangemerkt. - Tot. bijstand dergenen die door de vreeselijke ramp, welke de stad Maintz getroffen heeft geleden hebben, heeft zich aldaar eene commissie, met den burgemeester aan het hoofd, gevormd. Duizende bewoners der omliggende steden komen dagelijks derwaarts, om het treurtooneel te aanschouwen. Het getal der geheel vernielde huizen wordt op 57, dat dergenen welke na deze het zwaarste geleden hebben op 64 geschat. Geheel onbe schadigd is geen enkel huis gebleven. Aan de brandweer wordt de grootste lof gewijd; terwijl de sissende granaten.die uit de puinhopen des kruidtorens omhoog geworpen werden, den brand directeur Weiser en zijne manschappen om het. hoofd vlogen. Yan zoodanige gevulde granaten lagen er, benevens 240 brandkogels, 700 in den toren. Bij alles wat gebeurd is betoont men zich nog dankbaar dat de meeste dezer kogels op den bodem van den toren zijn uitgebrand, want hadden zij zich over de stad verspreid, dan ware deze op ontelbare plaatsen in brand gestoken. Een ander geluk bij het ongeluk is het,dat het slechte weder het turnersfeest had doen uitstellen, hetwelk de oostenrijksche officieren zich voorgenomen hadden dien namid dag in de nabijheid van den kruidtoren te gevenauders ware n denkelijk eenige honderden dier officieren de slagtoffers der ontploffing geworden. Fransche ingenieurs zijn tegenwoordig in Rusland druk in de weer, om het terrein voor de nieuwe spoorwegen te onder zoeken en af te bakenen. Zoo is men o. a. druk bezig met den weg van Moskou naar Nischnei, Nowgorod en Kursk. Zij worden overal met de meeste voorkomendheid behandeld. Imxemburjg, Uit Luxemburg schrijft men van 19 dezer, dat twee nieuwe groothertogelijke besluiten zijn verschenen tot wijziging der eerst sedert eenige maanden bestaande kieswet. De directe district-verkiezingen, die tegen de regering zijn uitgevallen- worden opgeheven en door indirecte in de kantons vervangen. De bestaande kicscollegicn worden ontbondeu en de groother tog behoudt zich voor, om, als voor 1859 nieuwe verkiezingen moeten plaats vinden, den gemeenteraden de benoeming de: kiezers op te dragen. In dc hoofdstad zal dan de raad direct de afgevaardigden benoemen. Yan deze bevoegdheid wordt reeds gebruik gemaakt bij de herkiezingen in twee districten waar notarissen gekozen waren, wieu de regering niet veroorloofd heeft hun mandaat aan te nemen. De groothertog behoudt zich het regt voor, bij besluit te bepalen, dat de benoemingen der kiezers in het openbaar zullen plaats vinden. Het ander heft dc bestaande gemeentewet op en bepaalt den census, reeds in 1854- verdubbeld, op het dubbele van het tegenwoordig bedrag, frankrijk. Parijs 21 november. De korte zitting door het wetgevend ligchaarr. dit jaar nog te houden, zal nog tot een incident aan leiding geven, dat weder gerucht zal maken. De heeren Carnot en Goudchaux moeten besloten hebben, den gevorderden eed te weigerenook Cavaignac zou het zelfde hebben gedaan. In het departement der Seine zullen dan weder drie verkiezingen plaats moeten hebben en dit zal alhier weder stof geven tot een weinig politiek leven. Men verzekert, dat weder minder verzoenende instruc- tien aan den heer de Thouvenel gezonden zijn, en dat de hoop op eene toenadering tusschen onzen gezant en het nieuwe turksche kabiuet, weder minder groot is dan inde laatste dagen. Ferruck Khan is bepaald naar Perzie teruggeroepen, doch op eene wijze, waaruit niet blijkt dat hij in ongenade gevallen is. Alvorens naar zijn vaderland terug te keeren, zal de gezant 14 dagen in Engeland gaan doorbrengen. Italië. Volgens een berigt uit Genua van den 20sten dezer was aldaar de uitslag van 157 verkiezingen bekend, en waren onder de gekozenen 70 voorstanders van het ministerie, en 60 tegen standers, te weten 48 conservatieven en 12radicalen, terwijl op 27 plaatsen de uitslag nog twijfelachtig of de meerderheid door elders verkozen personen verkregen was. Spanje. Thans is de staat van beleg opgeheven voor Valencia en voor de militaire districten in Arragon en Andalusie. Kata- lonie is, mitsgaders de stad Mallaga, van den algemeenen maat regel uitgezonderd. IjanMsbrrigtcn. Nederland. Rotterdam 24 november. De op heden geveilde circa 35k40,000 pond 3jarige mee krapwortel is verkocht tot f 212 en de circa 25,000 pond dito tot- f21. (Reeds aan de geabonneerd en op ons bulletin medegedeeld. Graanuiarkteu. Amsterdam 25 november. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken /42. Lijnolie op zes weken /37-J. Koolzaad (dadelijk) 73 p. vl Prijzen van etlecten. Amsterdam 25 november. Werkelijke schuld24 pet.. dito dito 3 dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4.j übl. Maatschappij va:i weldadigheid 4 Oblig. 1798/18165 dito 1828/1S295 dito Hope co4 dito Stieglitz4 dito dito 5 dito dito 5 Certific6 Spoorweg ObligH Binnenlandse!)3 Coupons bewijzen Crediet instelling Oblig3$ Oblig5 Amsterdamsche5 Nationale5 1847/1852 n Bank actiën3 bij Rothschild2i Obligatien3 nieuwe 41 u 3 7 van Londen, 23 nov. ten 12 ure. Consols 89$ van Weenen, 21 nov. (slotprijzen.) Metalliek Spanje. Grenada. Oostenrijk. 62& 139$ 102$ 82J 82 V 95 96$ 24$ 36| 95 16! 71! 84$ 73$ 1077 43$ 17! 791 Belgie. Portugal. Venezuela. Mexico. Illinois. Beurs Beurs 5 pet. 80. Beurs pet. Prijzen tan coupons en losbare obligation. Amsterdam 23 november. Metalliek f 27,40Napelsche f Diverse eugelsche in £f 11,70; Eugelsche llussen f 11.70; Fransche f 55,. Belgische f55,50; Pruissische f34.25; Spaansche piasters f—,Spaansche coupons per fr. f Hamb. llussen f35,Russische in zilveren roebels f 33,12?, Poolsch? in ii f 26,Natiouale metalliek fDollars f- van Parijs, 23 nov. (slotprijzen.) 4$ pet. compt, 67,—.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 3