MfDDELRURGSCHE COURANT. r 142. Donderdag 1857. 26 November. i3innmlauöscl]c tijinngm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en ZotatJags. Einnen deze gemeenteen Vli"- De prijs van gewone advenentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte ol' doodbekend- singen gescliiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. Kiddelburg; 2a november. Voor de commissie uit het provinciaal geregtshof in Zeeland, zameugesteld naar het voorschrift van art.. 11 der wet op liet notaris-ambt van den 9 julij 1842, is heden alhier na afgelegd examen toegelaten als candidaat notaris, de heer Dirk van de Kreke, alhier. Jl. maandag had te Kruiningen een vreeselijk ongeval plaats. Een timmerman, uit Engeland overgekomen eu werk zaam aan het kanaal, had zich met zijnen dertienjarigen zoon op de jagt begeven, waarbij de laatste het ongeluk had zijnen vader zoodanig te treffen dat hij na weiuige oogenblikken overleed. Met 1 april e. k. zulleu, naar men verneemt, een nieuw tarief en reglement voor het overbrengen van telegrafische depeches worden ingevoerd, die, behalve verbeteringen in de dienst teu gerieve van het publiek, ook eene vermindering op de kosten van overseiniug ten gevolge zullen hebben. De tweede kamer heeft in bare zitting vandingsdag. het vijfde hoofdstuk der staatsbegrooting (binnenlandsche zaken) aangenomen met algemeene stemmen (64). Het bij de tweede kamer ingekomen wetsontwerp tot vast stelling van een tijdelijken maatregel voor het bedrag der reg- ten van in- en uitvoer van goederen, strekt tot verlenging van het bestaande tarief, van 1 januarij 1858 tot het tijdstip waarop het nieuwe tarief zal worden vastgesteld. In de Groninger courant leest men het volgende De Nieuwe rotterdamsche courant verneemt, dat het gou vernement eene aanzienlijke partij boekwerken, handelende over meetkunde, vestingbouwkunde, aardrijkskunde, natuur kunde eu andere wetenschappen, prachtig ingebonden, doet gereed maken, om ze aan het gouvernement van Japan ten geschenke aan te bieden. Men schat de waarde van deze boek werken op vele duizende guldens. Dit berigt is slechts ten deele waar, althans vermeenen wij uit eene goede bron te kunnen verzekeren, dat de bier bedoelde boeken door het gouvernement zijn aangekocht op eene bestelling, die van w7ege de japansche regering bij den gouverneur generaal van Nederlandsch Indie is aaugekomen. Ook moet nog eene groote bestelling van werktuigen en machineriën door Japan zijn gedaan. Is dit laatste berigt het ware, waaraan wij meenen niet te mogen twij felen, dan zou hierin een sprekend bewijs zijn gelegen, eensdeels, dat de vroeger ten geschenke gezondene stoomboot Soem- bing rijke vruchten belooft, anderdeels, dat de zucht naar vooruitgang en beschaving in de plaats schijnt getreden van den stilstand en de afzondering, waarin het volk van Japan tot nu toe heeft verkeerd. L'echo uuiversel meldt dat haar uilgever eu haar bestuurder dezer dagen voor den regter commissaris aldaar geroepen zijn om inlichtingen te geven omtrent den schrijver van zekere on langs in dat biad medegedeelde brieven over de zaken van het groothertogdom Luxemburg. De gedaagden hebben verklaard den schrijver niet te kunnen noemen. Als eene bijzonderheid kan men mededeelen, dat de haven te Arnhem ten gevolge van den buitengewoon lagen stand van den Rijn, die bij menschen geheugen nog nimmer zoo laag is geweest, schier geheel en al is opgedroogd, van welke gelegen heid gebruik wordt gemaakt, om daarin eenige noodige veran dering te weeg te brengen. Ook trekt liet de aandacht, dat in de nabijheid dier gemeente thans hier en daar eenige groote zandplaten zigtbaar zijn geworden, welke men vroeger nooit heeft kunnen waarnemen. Benoemingen en besluiten. Erkend als consulair agent, van Groot-Brittanje voor Helle- voetsluis en den Briel en onderhoorigheden de heer J. M. Mes. Ontslagen, bij besluit van 21 dezer, op zijn verzoek, de rit meester E. Musquetier, van heinde regement dragonders. Benoemd, bij het zelfde besluit, bij het wapen der kavailerie, bij den staf van het wapen, tot ritmeester van de 3de klasse de lste luitenant-adjudant W. A. Beck, van het 4de regement dragonders; bij dat regement lot ritmeester van de 3de klasse de lste luitenant C. J. van Lidth de Jeude, van het corps. Benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon, de heer Fleurian, gewezen tweede secretaris bij het fransche gezant schap. marine en leger. i Zr. Ms. brik De zeehond, onder bevel van den kapitein luite nant ter zee M. C, van Vreeland, die den 24. october jl. de reede van Texel heeft verlaten, is den 12 dezer maand te Cadix aan gekomen, en zoude den 18 daaraanvolgende zijne reizen ver volgen en den koers naar Malta rigten. Aan boord van dien bodem was alles wel. I&antong-ereg't te middelburg. Bij vonnissen van den 23 dezer, zijn 1. J., wegens het werpen van dunnen modder uit eene sloot, op den openbaren weg, zoodanig dat daardoor de veiligheid van den doorgang belet, althaus verminderd werd, veroordeeld in eene boete van f ,50 en de fcosteii. 2. A., wegens het laten losloopen en weiden van 3 vaarzen en 1 os, oud twee jaren, langs den weg, zijnde eene buurtweg in de gemeente Vrouwepolder, zonder toestemming van het plaatselijk bestuur, veroordeeld in eene geldboete van f 10, en in geval van volstrekt onvermogen, in eene gevangenisstraf van twee dagen en iu de kosten. 3. P., wegens het op een buurtweg laten grazen van twee hem toebehoorende koebeesten, zonder dat die door een wach ter werden bewaakt, veroordeeld in eene geldboete van f 10 en in geval van volstrekt onvermogen, in eene gevangenisstraf van twee dagen en in de kosten. 4. A., wegens het laten loopen van 7 runderbeesten op een anders in den oogst staanden grond, zijnde eene weide, zonder daarvoor eenige vergunning verkregen te hebben, veroordeeld in eene geldboete van f 3 en in de kosten. 5. K., wegens het visschen van mosselen met een handrijf, in het Sloe ter hoogte van de haven van Arnemuiden, zeeuwsche stroomen, zonder van het daartoe vereischte consent voorzien te zijn of dit aan boord te hebben, veroordeeld in eene geldboete van f 10 en in de kosten. Uurgerlijke stand. Middeiburg. Eerste huwelijksafkondiging den 22 dezer: J. Bal jeu, we duwnaar, 56 j. met C. de Keijzer, weduwe 46 j. Vlissingen, van 14 tot 21 november. Gehuwd: L. van Vlaanderen, jm. 25 j. met J. M. Baret, jd. 26 j. J. G. Berger, weduwn. van A. Hornung, 61 j. met S. Dits- meer, jd. 25 jaren. BevallenJ. M. Verhoeff goo. Buchel, z. C. W. van den Bergh geb. Dricoel, d. T. Bok geb. Boot, z. P. Hornmeijer geb. Bommetje, d. A. M. Wattez geb. de Wolff, d. J. C. Bos geb. Eaelen, d. C. A. Struykmau geb. van Zwijndregt, z. en d. (tweel.) J. Verbeek geb. Nusteleijn, z. A. J. Harder geb. van de Sande, z. M. J. Janse geb. Doncet, z. Overleden: A. M. van Dierendonck, vrouw van F. L. Ever- aard,23 j. J. H. van Zwijndregt, jm. 18 j. D. Wendels.z. 6 wt M. A. Peters, d. 14 d. M. de Bruyn, jm. 22 j. M. C. Delcourt, vrouw van J. den Herder, 55 j. M. Quite, d. 7 w. P. Claró, man van D. Vos, 64 j. J. J. Plasse, z. 10 w. J. II. Belsey, man van J. Dalebout, 54 j. E. F. Smulders, d. 7 d. H. P. Janse, z. 4 m. M. deu Baas, jd. 24 j. Goes, van 14 tot 21 november. Gehuwd: J.M. v. d. Weyde, jm. 36 j. met A. Do'obelaer, jd. 33 jaren. Bevallen: J. Gunst geb. van Wijck, d. A. v. d. Wijngaart geb. v. d. Looy, z. J. W. Ross geb. Anemaet, d. J. v. Blitters- wijk geb. de Wijs. z. (levenloos.) Overleden: L. Moerland, z. 9 m. N. Schouwenburg, z. 8 j. A. Leenipoel, z. 7 j. J. Ernaar, jm. 59 j. M. van Die, jd. 67 j. W. de Witte, d. 2 j. M. J. Lindeman, d. 3 d. C. M. Siepman d. 10m. G.Barbier,d. 6j. M. Proos, vr. vanP.de Vreugd, 6ij. Zierikzee, van 14 tot 21 november. Gehuwd: A.de Roude, jm. 21 j. met C. J. van Oorschot, jd. 21 j. J. P. Knoopst, weduwn. 35 j. met J. M. Opperman, wed. 41 j. J. Pieterse, jm. 32 j. met P. Bouterse, jd. 32 j. Bevallen; J. Vallijs geb. de Bruine, z. M. Hopmans geb. Wisse, z. J. de Heer geb. Bakker, z. A. Laven geb. Goedege- bure, z. M. de Jonge geb. Mellard,z. L. J. Phaff geb. Over- beke, d. (levenloos.) Overleden: L. J. Overbeke, vrouw van K. Phaff, 36j. J. Wijsman, vrouw van D. de Paepe, 34j. J. M. Klaasse, z. 2 m. A. Geenze, z. 8 m. K. van den Ende, ongeh. vrouw, 65 jareu. Staten-geueraal. In de zitting van de tweede kamer van maandag heeft de corn - missie van rapporteurs voor het wetsontwerp tot herziening der gemeentewet (plaatselijke belastingen) daaromtrent haar eind verslag uitgebragt. De behandeling van dat wetsontwerp zal nader vastgesteld worden. De kamer heeft hare beraadslagingen over de staatsbegroo ting voor 1858 en wel over hoofdstuk V (Departement vau bin nenlandsche zaken) voortgezet. De discussie was 11. zaturdag lot art. 81 gevorderd. De heer Storm van 's Gravesaude heeft voorgesteld om achter dit arti kel een nieuw art. 81 a te voegen vau den volgenden inbond: //Kosten der voorbereidende werkzaamheden tot den aanleg van spoorwegen, daaronder begrepen tractementen, toelagen, verdere belooningen, mitsgaders bureau-, reis-en verblijfkosten voor de ambtenaren van den waterstaat en andere iu dienst te stellen personeel, alsmede alle uitgaven voor kaarten, uittrek sels uit kadastrale plans, teeken-, schrijf- en verdere behoeften, ter somma van f 60,000." Nadat de voorsteller zijn amendement had toegelicht, heeft de heer van Hocvell, ter gelijktijdige behandeling en ter voor afgaande beslissing, voorgedragen de volgende gemotiveerde orde van den dag De kamer besluit dcu minister van binnenlandsche zaken uit te noodigen, ten spoedigste te beschikken op de verschil lende aanvragen tot concessie voor het aanleggen van spoor wegen bij de regering ingekomen, en verklaart van den minister te gemoet te zien bepaalde voorstellen, indien er een subsidie mogt vereischt worden voor spoorweglijuen,door particuliere maatschappijen aan te leggen en te exploiteren." Over beide voorstellen had eene breedvoerige beraadslaging lu deu loop der behandeling wijzigde de heer Storm van 's Gravesande den aanvang van het nieuw artikel, naar aanlei- diug vau eene door den heer Thorbecke gemaakte opmerking, aldus «-Kosten van onderzoek van ontwerpen tot den aanleg enz. De heer vau Hoëvell veranderde, ten gevolge vau de beschou wingen, in het midden gebragt door de heeren Elout van Soe- terwoude en Thorbecke en den minister van binnenlandsche zaken, zijne motie aldus </De kamer, in de onderstelling dat van regeringswege spoe dig zal worden beschikt op de verschillende aanvragen tot con cessie voor het aanleggen van spoorwegen, bij de regering inge komen, verklaart van haar met belangstelling in te wachten be paalde voorstellen" enz., gelijk aanvankelijk was voorgedragen. De gemotiveerde orde van den dag van den heer van Hoëvell werd met 60 tegen 3 stemmen aangenomen.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1