MIDDELBURGSCHE COURANT. Dingsdag 24 November. tóimtmlitttösdif tij&inijen. i\°- 141. 1857. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags er. ZcturdagG. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voreu ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs vaa gewone advevcentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbetend makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. Middelburg 33 november. lieden heeft ten ra ad huize alhier de verkiezing plaats gehad van leden der kamer van koophandel en fabrieken. Daarbij zijn ingeleverd 37 geldige biljetten en 1 van onwaarde. De aftre dende leden G. J. Sprenger, A. il. G. Fokker en H. P. den Bouwmeester zijn daarbij respectievelijk met 36, 35 en 33 stem men herkozen, terwijl er ter vervanging van den heer J. O. Luteyn eene herstemming zal moeien plaatshebben tusschen dien heer die 16 en den lieer J.Tak Jr., die 9 stemmen bekwam. De overige stemmen waren over S personen verdeeld. Voor de verkiezing van een lid in plaats van den heer Salo- j monson, waren mede ingeleverd 37 geldige biljetten en één van onwaarde. Daarvan zijn uitgebragt op de heereu G. de Bruyne 15, mr, W. C. Borsius 4, en onder 12 andere personen de ove- j rige stemmen. Tusschen beide eersi genoemde heeren moet dus eene herstemming plaats hebben. Gedurende de volgende wintermaanden, aan te vangen met januarij, wordt het laatste tijdstip der verzending met de indi- sclie laudpost, laugs den weg van Marseille met één dag ver vroegd. De expeditie van. hier geschiedt alsdan uiterlijk den 8 en 24 van iedere maand. De heer Storm van 's Gravesande heeft voorgesteld bij wijze van amendement, op het Vde hoofdstuk der staatsbegrooting, een post te brengen vau f 100,000, bestemd om te voorzien in de kosten der voorbereidende werkzaamheden tot den aanleg van spoorwegen, zoo voor tractement, als van andere kosten van het personeel. Heden middag is de dienstdoende schutterij alhier op de Markt onder de wapens gekomen en geinspecteerd door den heer luitenant kolonel kommandant, bij welke gelegenheid tevens de uitreiking plaats heeft gehad van de onlangs weder door Z. M. den koning aan een drietal muziekanten der schut terij toegekende onderscheidingsteekenen voor eervolle wer kelijke dienst. Gedurende de beide laatste dagen is onder toezigt der policie het onderzoek voortgezet op het perceel weiland nabij deze ge meente, waar onlangs, zoo als wij hebben vermeld, eene vrij aanzienlijke hoeveelheid kontanten is opgedolven. Bij dat voortgezette onderzoek moet nog voor omstreeks f 200 aan gouden en zilveren muntstukken in de aarde verspreid zijn ge vonden. De lakenkoopers, waarvan wij ook reeds bij ons eerste berigt melding maakten, aan wien bij hun verblijf alhier voor een Stal jaren een vrij aanzienlijke som ontvreemd is, zijn dezer dagen van Brussel en Antwerpen alhier aangekomen, doch heden weder vertrokken. Directeuren van elf verschillende hier te laude wettig geves tigde brandwaarborg- en verzekering maatschappijen hebben zich bij adres tot de tweede kamer gewend, waarbij zij zich beklagen over de vrije toelating van gelijke buitenlandscne naamlooze vennootschappen hier te lande, omdat die op geheel ongelijke voorwaarden plaats heeft en de buitenlandsche maat schappijen zelfs bevoordeeld worden boven de inlandsche. Een aantal kooplieden en makelaars, handelende in drooge- rijen hebben een adres aan de tweede kamer gerigt, waarin zij zich verzetten tegen de bepalingen, voorkomende in het ont werp tot regeling vau de geneeskunde, welke naar hunne mee ning den handel in droogerijen met ondergang bedreigen. Naar men wil weten, zou de regering eeneu algemeen tijde, lijken maatregel voorstellen tot verhooging der bezoldiging van de ambtenareu op een traktement van minder dan f 600 met 5 ten honderd en van die d er ambl enaren van f 600 tot f 1000 met 10 ten honderd. Jl. donderdag heeft de heer procureur-ge neraalbij h et hof van Noord-Holland gediend van conclusie in de zaak van de gemeente Leyden, betreffende den eigendom van het Haarlem mermeer. Deze conclusie strekt tot bevestiging van het vonnis der regtbank, met betrekking tot de ontvankelijk verklaring van den eischmaar tot vernietiging van dit ronuis. ten aanzien van den eisch, en alzoo tot toewijzing van den eisch aan de ge- meenle Leyden, als hebbehde den eigendom van dat meer door titels bewezen en door verjaring verkregen. LI. zondag is, naar men ons meldt, in een herberg te Goes twist ontstaan tusschen den herbergier P. P. en zekeren J. P. van 's Heer Arcndskerke. Bij die gelegenheid handgemeen geworden, heeft de herbergier zijn gast de deur uitgezet en. naar men zegt, hem eeu paar ribben gebroken. De justitie heeft naar deze zaak onderzoek gedaan en inmiddels is de patient overle den. Gisteren heeft de geregtelijke lijkschouwing van den over ledene plaats gehad en is de herbergier, die de wijk naar elders had genomen, lieden morgen van Bergen op Zoom in het huis van arrest te Goes overgebragt. De kamer van koophandel en fabrieken te Goes, vernemende dat eerlang bij de regering eene herziening der patentwetten zal worden aanhangig gemaakt, heeft zich jl. donderdag bij adres tot Z. M- den koning geweud, ten einde te doen blijken van hare adheesie aan een adres der kamer vauEnschedé, van 31 oct.. 1S55, houdende verzoek, om, zoo mogelijk geheele afschaffing of anders verbetering van bestaande gebreken inde heffing van het patentregt. In den avond van jl. dingsdag heeft te Sommelsdijk (eilaud Overflakkee en Goedereede) een hevige brand gewoed, waar door 13 schuren met graan vernield zijn. Vermits deze brand aan kwaadwilligheid wordt toegeschreven, heeft de officier van justitie bij de regtbank te Briellc zich derwaarts begeven. Woensdag morgen gebeurde te Muiden een noodlottig voor val. Terwijl men in het machinegebouw van de aldaar bestaande buskruidfabriek bezig was met het roudeu en glauzen van bus kruid, heeft de in bewerking zijnde hoeveelheid door eene onbe kende oorzaak vuur gevat, waarvan eene hevige uitbarsting het gevolg was, en het gemelde machinegebouw geheel in puin werd gelegd, en, met uitzondering van het groole magazijn, al de ge bouwen van deze fabriek min of meer schade hebben bekomen. Eenjongeling van 21 jaren, toevalliger wijze in het machinege bouw werkzaam, is dood geslagen. In weerwil van het gevaar, waarin de brandweer verkeerde, daar zij rondom door buskruid omgeven was, heeft zij zich ijverig en moedig beloond, en alzoo het verder voortzetten van den brand tegengehouden. De telegraaf tusschen Cagliari (Sardinië) en Malta is met. goed gevolg gelegd en de elektrieke gemeenschap tusschen de beide eilanden giug geregeld. Renoemingen en besluiten. Het heeft Z. M. den koning behaagd, den minister van mari ne te magtigen om aan den kapitein-luitenant ter zeeJ.D. Wolterbeek, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, kommandeur der orde van de Eikenkroon, de tevredenheid van Z. M. te betuigen over de wijze waarop hij, gedurende de geluk kig volbragte reis van Z. K. H. den prins van Oranje, het bevel over de schroefkorvet Groningen heeft gevoerd; en verder te benoementot ridder der orde van de Eikenkroon de navolgende officieren van dien bodem jhr. E. de Casembroot, adjudant van Z. M. den koniug in gewone dienst, luiteuant. ter zee der 1ste klasse: jhr. D. Bowier, luitenant ter zee der 2de klasseJ.P. M. Willinck, luitenant ter zee der 2de klasse, en J. D. J. van der Hegge Spies, luitenant ter zee der 2de klasse L. Rautter, offi cier van gezondheid der 1ste klasse; en tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, den kapitein ter zee jhr. H. J.L. T. de Vaynes van Brakell, kommandant van het stoomfregat Admiraal van Wassenaar, die de Groningen heeft vergezeld. Eervol uit 's rijks zeedienst ontslagen, bij besluit vaa 20 dezer, op zijn verzoek, de luitenant ter zee van de 2de klasse R. C. Castendijk. Op non-activiteit gesteld, bij besluit van 10 dezer, de lste luitenant W. F. van Regteren, van liet 8ste regement infanterie, in afwachting dat nader omtrent hem zal worden beschikt. Gedetaheerd, bij besluit van 16 dezer, voor den tijd van vijf jaren, bij het wapen der artillerie van het leger in Oost-Indie de lste luitenant C. M. J. W. Rijnen, van den staf der artillerie. Benoemd bij besluit van 16 dezer tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaaude regten en accijnsen te Delfsliaveu, de lieer W. van Cilters. thans controleur der 2de klasse bij 's rijks belastingen te Ridderkerke. Bevorderd bij besluit van 19 dezer de officier van gezondheid der 2de klasse W. Kraake, met den 1 december aanstaande, tot officier van gezondheid der lste klasse bij 's rijks zecmagt. 38arine en Ieg-er. Van Hellevoetsluis wordt den IS dezer geschreven, dat de lste luitenant bij het korps mariniers P. A. Roos, thans bij de 4 compagnie van dat wapen, aldaar in garnizoen, is overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. stoomschip Groningen, liggende te Viis- singen en bestemd naar Batavia, terwijl in zijne plaats bij de 4de compagnie mariniers is geplaatst de 2de luitenant van Braam Houckgeest. Z. M. heeft bij 'een besluit van den 12 dezer, no. 56, ge lieven te bepalen, dat voortaan in de behoefte aan hoofd- en verdere officieren bij de landmagt in West-ludie. die der mili taire administratie en der geneeskundige dienst daaronder be grepen, zal worden voorzien door het detacheren derwaarts, voor den tijd van drie jaren, van zoodanige officieren van het leger hier te lande, die zich voor eene tijdelijke bestemming naar Wesi-Indie genegen mogten verklaren. Aan tfe hier bedoelde officieren zal bij het vertrek van hier eene aau de verschillende rangen geëvenredigde gratificatie worden toegekend. Zij zullen verpligt zijn om gedurende hun verblijf in West-Indie de uniform te dragen voor de landmagt aldaar vastgesteld. Z. M. lieert al verder gelieven te bepalen dat, in verband met het hiervoren vermelde, de hoofd- en verdere officieren, titans belioorende tot de landmagt in West-ludie (die der militaire administratie en der geneeskundige dienst daaronder begrepen) de aanspraken, welke zij mogten hebben op het bekomen van pensioen, zullen kunnen doen geldendat de kapiteins, lste en 2de luitenants, en zij welke met die verschillende rangen zijn gelijk gesteld, zullen kunnen verzoeken om 1e worden ingedeeld bij het leger in Oost-Indie, en dat de officieren die niet gepen sioneerd of niet bij liet Oost-Indisch leger worden overgeplaatst, zullen overgaan bij het leger hier te lande en opvolgend uit West-Indie herwaarts zullen komen. Eindelijk heeft. Z. M. eenige verbeiering gelieven te beveien van de tractementen der officieren, zoo als die thans in West- Indie worden genoten. Door Z. M. is, bij besluit, van 4 dezer, no. 71, uit aanmer king van de behoefte, welke zich bij het wapen der kavalerie meer en meer doet gevoelen aan goede instructeurs in de rij-en afriglingskunst,en wel inzouderheid aau zoodanige instructeurs in den graad van onderofficier, de minister van oorlog gemag- tigd, om in een der kavalerie-garnizoenen, hetwelk hiertoe liet meest geschikt zal worden geacht, eenige onderofficieren van dat wapen te vereenigen, ien einde onder de leiding van een allezins geschikt officier, uitsluitend gedurende eenigen tijd in de rij- en afligt iugskunst le worden geoefend om langs dien weg tot goede instructeurs le worden gevormd, met bepaling, dat het. getal dier onderofficieren, vooreerst.twee per regement kavalerie zal bedragen; zijnde in verband met gemeld besluit door den minister van oorlog bepaald dat de in het bovenstaand besluit bedoelde oefeningen te Haarlem bij het lste regement dragonders zullen plaats hebben, onder de leiding van den Isten luitenant von Huguenin, vau dat korps.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1