öuitmtrtnösflje ttjïrimjcn. irrtijöingcn. koe). Deze beklimming moet, volgens mededeeling van geloof waardige personen, herhaaldelijk, doch zonder gunstig gevolg, door anderen beproefd zijn. Volgens berigt van den controleur van Seloema, hadden 200 a 300 goed gewapende Pasoemahs zich te Tandjong-Menang (Pasumah Oeloe Alas) vereenigd, met het voornemen een inval op ons grondgebied te doen. Tot twee malen hadden zij de doeson Talang Drian aangevallen en hevig beschoten, doch de bewoners hadden die aanvallen met goed gevolg afgeslagen, waardoor de vijand genoodzaakt werd tot over de grens terug te trekken. Van de doesonbewoners werden bij die gelegenheid 3 gekwetst; de vijand liet 2 dooden achter en voerde eenige gewonden mede. Deze togt schijnt door de Pasoemahs te zijn ondernomen, om zich te wreken wegens het vermoorden door volk van Ta- lang Drian van drie lieden uit Pasoemah. De daders van dezen moord zijn gevat en worden te regt gesteld. In de onmiddelijke nabijheid van het adsistent-residentie- kantoor heeft men in den nacht van 22 augustus gepoogd eene woning in brand testeken. Deze poging werd echter verijdeld. Afloop van verlioopingcn en verpaclating-en. Middelburg 19 november. 1. Een steenen wind-korenmolen, op het Seisholwerk, voor zien van drie koppel steenen. Verkocht voor f2500. 2. Een steenen met hout verhoogden wind-korenmolen, met daaraan grenzende pakhuizen,woonhuis en erven,op hetNoord- bolwcrk, en daarbij gevoegd terrein ter oppervlakte van 9 roe den 6 ellen; voorzien van drie koppel steenen, vier kapitale zolders enz. Verkocht voor f 6000. (Beide echter niet goedgekeurd door den gemeenteraad.) Heden voormiddag heeft alhier ten raadhuize de openbare verpachting plaats gehad van het gedurende het jaar 1858 te heffen tolgeld, op den straatweg tusschen Middelburg en Vlis- singen. De tol nabij Middelburg is daarbij voor f880 en die nabij Vlissingen voor f578 gepacht, beide door A. Monjé, te Vlissingen. Vlissingen 20 november. Heden heeft ten raadhuize der gemeente Vlissingen plaats gehad de aanbestedingen van: het metselen van een overwelf den steenen beerput, benevens het maken van eenen ringmuur aan den mestput, gelegen aan het eind der Marinehaven te Vlis singen, met de bijlevering van alle de daartoe benoodigde materialen. Daarvan is aannemer geworden de heer Ws. van Dije JJz. alhier, voor de som van f 5869. Staten-^eneraal. De tweede kamer hield dingsdag eene zitting, waarin eer, drietal wetsontwerpen zijn ingekomen endoor de commissie van rapporteurs eindverslagen zijn uitgebragt, o. a. over het wets ontwerp tot inkoop en amortisatie van nationale schuld, het welk heden zal in behandeling genomen worden. Het verdient opmerking dat over de staatsbegrooting geenerlei algemeene beraadslaging heeft plaats gehad. De hoofdstukken I eu II der staatsbegrooting voor 1858 zijn met algemeene stemmen aangenomen en daarop is de beraad slaging aangevangen over hoofdstuk III, waarvan de vijf afdee- iingen werden goedgekeurd. Woensdag is de behandeling voortgezet in comité-generaal. Na de opheffing der geheime zitting is in openbare vergadering behandeld eene door den heer van Wintershoven gedane motie van den volgenden inhoud De kamer besluit, na de inlichtingen van den heer minister van buitenlandsche zaken te hebben gehoord, de regering drin gend uit te noodigen de belangen van Nederland bij de regeling der aftapping van water uit de Maas overeenkomst ig de trakta ten met kracht te handhaven." Die orde van den dag is eenstemmig aangenomen en het 3de hoofdstuk met 52 tegen 7 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren Thorbecke, van Bosse, Anemaet, van Hoë- veil, Dullert, Storm en van Zuijlen van Nyevelt. tweede kamer ingediende wetsontwerpen tot aan- Vutliiig 'ón wijziging der wetten van 1851, tot regeling der tojlitaire p&nlióenen bij de land- en zeemagt, strekken hoofdza kelijk, om uit die pensioenwetten de bepaling weg te nemen tën aanzien vaii de korting van een derde, ook op de buitenlands verteerd.- wWdende pensioenen, waarvan het bedrag boven de f300 gaat. Naar men zich zal herinneren, werd een wetsont werp van gelijke strekking reeds in de zitting van 1854 55 ingediend en door de tweede kamer aangenomen, maar door de eerste verworpen. Aangezien de regering nu oniangs een wets ontwerp heeft ingediend, met het doel om het zelfde beginsel toe te passen op de burgerlijke pensioenen, hoopt zij dat de beide kamers der staten generaal t hans hunne goedkeuring aan de tegenwoordige voordragten schenken zal. De commissie van rapporteurs van de tweede kamer der staten generaal heeft het eindverslag uitgebragt over het ont werp van wet betreffende de amortisatie van schuld. Dat is vrij algemeen met genoegen ontvangen. Sommige leden uitten den wenscb, dat men krachtdadig voortzette de amortisatie van schuld, als afdoend middel om duurzaam verligting aan te bren gen in de lasten des volks. Eenige andere leden hebben het ontwerp met bevreemding ontvangenzij wenschten de over schotten te besteden tot aaugroeijing van het fonds voor de spoorwegen. ICnjrelantl. Londen 18 november. In de officiële London gazette is eer gisteren een besluit der koningin afgekondigd, waarbij het par lement opgeroepen wordt, om den 3 december aanstaande ter afdoening van gewigtige en spoed vereischende aangelegenhe den" bijeen te komen. Het doel is gelijk men weet, de toestem ming des parlements te vragen tot de tijdelijke opheffing der wetsbepaling welke het maximum der door de bank uit te geven bankbiljetten vaststelt. De bank is met vergunning van het gouvernement dat maximum reeds te boven gegaan, en zal naar men vreest, welligt gedrongen worden om het verre te over schrijden zij is daarin door de regering aan geene beperking gebonden, maar de zorg voor haar eigen belang en veiligheid stelt haar eene grens, doch waar deze grens naar het oordeel dei- best uurders gelegen is weet men nietalzoo heerscht er aan de geldmarkt weder onzekerheid en ongerustheid, men vreest dat de bank weldra ophouden zal aan den handel geld voor te schie ten eu er worden door kooplieden wissels ter discontering aan geboden met het doel om zich voor dat geval bij voorbaat met geld te voorzien. Daarbij komt dat de jongste berigten uit de Vereenigde sta ten, loopende tot den 5 dezer, geene merkbare verandering in de gesteldheid der geldzaken daar te lande aanwijzen. The morningpost berigt dat de troonrede, waarmede op 3 december e. k. het parlement zal worden geopend geen reforai- bill, maar wel enkele verbeteringen in het inwendig staatsbe stuur zal aankondigen. Het parlement zal beraadslagen over het charter der bank, over Indie en over den financielen toe stand. Prins Erederik Willem vanPruissenis alhier aangekomen. De koningin heeft de generaals Haveloclc en Wilson tot ridders der Bathorde benoemd. Hoewel van de zijde des gouvernements verzekerd is dat de bank van Engeland hoogst'waarschijnlijk voor de bijeen komstdes parlements geen gebruik zou behoeven te maken van de vergunning om het wettelijk bepaalde maximum van uit te geven bankbiljetten te overschrijden, zegt The times dat de bank den 13 dezer, den dag na het ontvangen dier vergunning, reeds voor 180,000 p. st. aan biljetten boven het maximum in omloop had. Een gerucht, dat de regering nog voor nieuwjaar aan liet parlement den waarborg eener indische leening zal voorstellen, verdient nadere bevestiging. Zaturdag middag is het stoffelijk overschot der hertogin van Nemours van Claremont naar Weybridge overgebragt en aldaar in den zelfden grafkelder bijgezet waar dat van haren schoonvader, koning Lodewijk Eilips, nu sedert zeven jaren rust. Het berigt dat het chinesche gouvernement tot eene for mele vredebreuk met Engeland besloten en aan hetzelve den oorlog verklaard zou hebben, wordt door de jongste tijdingen uit China niet bevestigd. LI. zaturdag is het stoomschip Scourge van de westkust van Afrika t.e Portsmouth aangekomen, hebbende den 25 sep tember jl. de rivier van Congo verlaten. Volgens rapport van dezen bodem werd de slavenhandel op de kust van Afrika weder zeer levendig gedreven, Door het schroefstoomschip Alecto waren onlangs vier slavenhalers genomen. Door het sloepschip Sappho was een slavenhaler op strand gejaagd eu waren 350 slaven in vrijheid gesteld, terwijl nog 150 dier ongelukkigen verdronken waren of vermist werden. Oluitsciilandl. Weenen 18 november. Terwijl de houding der porteinae zaak der vorstendommen door ons kabinet openlijk en volko men goedgekeurd wordt, is van wege hetrussischeen het pruis- sische gouvernement dezer dagen te verstaan gegeven dat zij overeenkomstig geest en letter van het parijsche verdrag, hun oordeel over de definitieve regeling van het bestuur der vorsten dommen vrij wilden houden tot dat zij in eene nieuwe bijeen komst van het congres geroepen zouden worden om daarover, na rijp onderzoek der ingewonnen nariglen, een bepaald ge voelen uit te spreken. Onze consul te Pcsaro, in den kerkelijken staat, is ont slagen omdat hij een adres aan den paus om politieke hervor mingen onderteekend had. De hertogin van Nassau is den 14 dezer tc Wiesbaden van eene dochter bevallen. Delffie. Brussel 18 november. L'indépendance verklaart dat hei ministerie voor de wetgevende kamers, in de openingsrede, doch niet eerder, onbewimpelde verklaringen omtrent zijne staatkun dige voornemens afleggen zal. Dit is, naar de meening van het genoemde blad, geheel in overeenstemming met de gebruiken der constitutionele staatshuishouding. Het conservatieve kiezersgenootschap te Leuven heeft reeds eene openlijke uituoodiging aan de kiezers gerigt om voor mannen van behoudende beginselen te stemmen. Het verklaart a dat de godsdienst, de constitutie, het volksbestaan zelfs alhier thans gevaar loopen, nu het bewind weder overge gaan is in de hand van mannen, wier vrienden en bewonderaars openlijk verkondigen dat het tijd is om het katholicismus in het slijk te smoren." Terwijl het ministerie zich omtrent zijne plannen niet uitlaat, komen er velerlei geruchten dienaangaande in omloop, welke door zijne tegenpartijders verbreid worden. Zoo zegt men dat het voornemens is om de sterkte van het leger en de uitgaven voor het krijgswezen te verminderen, en om een voor stel te doen tot intrekking der wetsbepalingen welke door het voorlaatste kabinet, op aanhouden van het fransche gouverne ment, doorgedreven zijn ten einde de uitlevering van boosdoe ners, wier bedrijf met misdaden van politieken aard in verbaud staat, mogelijk te maken en degcrogtelijke vervolgingder tegen buitenlandsche souvereinen gepleegde drukpersbedrijven te bevorderen. Zeker is het, dat die wetsbepalingen destijds door de hoofden van het tegenwoordige kabinet met alle kracht be streden zijn.eu dat hare intrekking in Frankrijk misnoegen zou baren. Frankrijk. Parijs 17 november. De keizer heeft deu heer de Royer. thans procureur-generaal bij het hof van cassatie, benoemd tot minister van justitie, ter vervangiug vau wijlen den heer Abba- tucci. Het gerucht wil, dat Engeland, Oostenrijk en Turkije eeuc gemeenschappelijke nota hebben geiigt tot de russische regering, nopens de wijze waarop Rusland, wegens zijnen oor log in den Kaukasus, debetrekkingen met de steden der kust van de Zwarte zee heeft beperkt. De waarschuwing, die het dagblad Le spectateur (vroe ger L'assemblée nationale) heeft ontvangen, is veroorzaakt om- datineen feuilleton van dat blad gezegd werd, dat de gasten des keizers te Compiègne, van de jagt terugkeerende, zich haas ten aan hunne agenten orders voor beurs speculatien te geven. Hieruit blijkt, dat, wanneer men zich ten hove met bcurs- speculatien inlaat, zulks in het geheim geschiedt. Le courrier de Paris heeft uit Napels berigt ontvangen dat er dezer dagen oen vierhonderdtal personen in hechteuis zijn genomen als betrokken bij eene zamenzwering tegen het gouvernement. De minister vau staat, de lieer Eould, is weder naar Engeland vertrokken, zoo men zegt. met eene bijzondere zen ding betreffende de tegenwoordige financiële crisis. Men stelt zich veel goeds van die reis voor, want de heer Eould geniet veel vertrouwen en wordt beschouwd als een vijand van het door de bank gevolgde stelsel van verhooging van het disconto. Men zegt zelfs dat het. artikel, waarover La patrie eene waar schuwing heeft ontvangen, op zijne aansporing geschreven werd. Itiilie. Uit Genua is per telegraaf berigt ontvangen dat aldaar, door de zamenwerking der radicalen en reactionairen, de candidaten van de oppositie gekozen zijn. Overigens luiden alle berigten omtrent den uitslag der algemeene verkiezingen in Piemont gunstig voor het ministerie, en naar het zich laat aanzieu, zal de partij der gematigde liberalen, welke het kabinet van den heer Cavour ondersteunt, in de nieuwe kamer van volksafgevaardig den een nog grooter overwigt hebben dan in de outbondene. Spanje. Madrid 17 november. De heer Bermudez de Castro, de nieuwe minister van binnenlandsche zaken, heeft aan de gouverneurs der proviucien eene circulaire gezonden, waarin hij hun de gedragslijn voorschrijft in zake van drukpers artikelen. Voort aan zullen, volgens die aanschrijving, de dagbladen vrijelijk de staatkundige kwestien mogen behandelen. Zoo als men weet was dit onder het bestuur van dea minister Nocedal niet geoorloofd, waardoor de drukpers geheel aan banden was ge legd. Volgens particuliere berigten was het barkschip Westka- pelle, gezagvoerder M. Rooderkerk Jz„ den 25 september jl., tc Anjer.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 2