MIDDELRURGSCHE COURANT. i\° 140. Zaturdag 1857. 21 November. ïftimtcnlcmiïsrhf tijöingcn. Einnen deze gemeente en Vlis- Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zatiui; Stagen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 8franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone adverzentien ia 22 cent per regel j van huwelijks, geboorte of doodbekend- makiugen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buiteugewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. Vergadering van den gemeenteraad van Vlissingen, te hou den op zaturdag den 21 dezer, des middags ten 12 ure. De te behandelen punten zijn: 1. rapport uitslag onderzoek gasfabriek; 2. aanbesteding verbouw gasthuis; 3. idem beer-en mestput; 4. aropliatie heffing haven- en kaaigeld5. heffing belasting pu blieke vrouwen; 6. plaatselijke opcenten op het geslagt; 7- ken nisgevingen: et. opneming boeken en kas van den gemeente ontvanger, b. goedkeuring besluit tot verkoop vandeambachts- hecrlijke regten, c. idem besluit tot betaling uit de onvoorziene uitgave over 1857. d. van de voordragt tot vernietiging van sommige bepalingen van de verordening op de vischmarkt, e. be- rigt ontvangst van een afschrift van de verordening op de open lijke huizen van ontucht en publieke vrouwen, f. idem van de nader vastgestelde verordeningen van policie op havens en ka den, van algeineene plaatselijke policie eu op het brandwezen, en g. van de inzending van een adres aan de tweede kamer der staten generaal om ondersteuning van het rijk tot daarstelling van spoorwegen; 8. benoeming eener commissie tot het doen eeuer voordragt tot vaststelling vau het maximum van den te verleenen ouderstand in 1858; 9. instructie gemeentebouw- meester. middelburg 20 november. De beide personen, die in verzekerde bewaring genomen wa ren, ter zake van het geheim houden eener door hen gedane opgraving van gelden op een perceel land van hunnen meesier, (zie ons nommer vanjl. dingsdag) zijn gisteren wederom op vrije voeten gesteld. Inmiddels wordt het onderzoek naar deze zaak voortgezet. Door den heer directeur van het postkantoor alhier zijn, in gevolge de circulaire van zijne exc. den minister van financiën van den 8 september jl.,eenige wijzigingen gebragt in de kan tooruren, voor zooveel den zondag betreft, waaromtrent wij verwijzen naar achterstaande bekendmaking. Door de verschillende armbesturen te Zierikzee is aan de tweede kamer der staten-generaal een gemotiveerd adres in gezonden, houdende verzoek, om art. 19 van het ontwerp van wet op de uitoefening der artsenijbereidkunde niet aan te ne men of wel te wijzigen, daar anders de ziekenbussen, welker werking zoo hoogst nuttig en ook uit een zedelijk oogpunt be schouwd, eene behoefte kan geacht worden, geheel zouden ophouden te bestaan. Men verzekert dat het voornemen bestaat, om eerst de ont werpen van wet, uitmakende de staalsbegrooting van uitgaven voor den jare 1858, bij de tweede kamer af te handelen, dan over de ontwerpen, behelzende wijzigingen in het belasting stelsel ten behoeve der gemeenten te beraadslagen, en eerst, na afloop van die discussien, in behandeling te nemen het wets ontwerp lot vaststelling der middelen voor 1858. Ter bevorde ring van dien voorgenomen loop der werkzaamheden, zouden er dingsdag geen algemeene discussien over dc begrooting zijn gevoerd, hetgeen men te minder noodzakelijk achtte, omdat toch de meeste hoofdpunten vau financielen aard, bij de behan deling van de verschillende hoofdstukken van de zoogenaamde belastings ontwerpen en bij de wet op de middelen ter sprake kunnen worden gebragt. Die gang der werkzaamheden zou dit voordeel opleveren, dat de regering spoedig, en nog wel voor het einde van dit jaar zou bekend worden met de ziens wijze der kamer nopens de belastings ontwerpen, die aanhan gig zijn, en die, zoo zij wierden aangenomen, van grooten invloed zouden wezen op de raming der ontvangsten van het rijk en ook van die der gemeenten voor het volgende jaar. Of nu aan dergelijk voornemen van den gang der werkzaamheden "evolg zal worden gegeven, dan wel of de loop der discussie over de staatsuitgaven daarin nog verandering brengen zal zal nader moeten blijken. Naar men verneemt heeft de groothertogelijke luxemburg- sche regering zich, krachtens art. 4 der wet van 2S september 1816, gewend tot onzen minister van binnenlandsche zaken, tot het doen eener officiële klagt tegen den verantwoordelijken uitgever of redacteur van het in de residentie verschijnende dag blad L'écho uhiversel, wegens in dat blad gepubliceerde artike len over den staat van zaken in Luxemburg. Aan deze klagt is door ons ministerie gehoor gegeven, want de heer T. C. B. ten Hagen, uitgever van L'écho, is gtdagvaard, om te dier zake voor den regter-commissaris, den heer mr. van de Kasteele, te compareren. De geincrimineerde artikelen komeu voor in de nos. 1904,1965,1969 eu 1971 van dat blad, zijnde drie luxem- burgsche brieven en een hoofdartikel. Gelijk men zich zal herinneren, heeft de minister van kolo niën, aan de ontwerpers eeuer Nederlandsch West-iudische ontginning- en handelmaatschappij, met een kapitaal van 50 millioen gulden, in der tijd te kennen gegeven, dat. het in zijne bedoeling lag, om het, van den gouverneur der kolonie Suriname gevraagde rapport over dat ontwerp af te wachten, alvorens in overweging te nemen, of niet de ontwerpers in overleg kon worden getreden, tot verwezenlijking van de door hen ontwor pen onderneming. Thans vernemen wij, dat dit. rapport van den gouverneur van Suriname i'u ontvangen, doch dat dit stuk, alhoewel het hoofddenkbeeld toejuichende, waarop het plan gebouwd is, bij de beoordeeling zoowel van de financiële bere keningen, als van de voorgestelde middelen tot uitvoering van het ontwerp, op talrijke en gewigtige bezwaren is gestuit, zoo dat het oordeel over dal ontwerp, over het algemeen, ongunstig moet zijn uitgevallen. Naar men verneemt zal eerstdaags door den druk open baar worden gemaakt het belangrijk en uitvoerig rapport van prof. Dr. Verver, te Maastricht, betreffende het door hem op verzoek van het bestuur der stad Narbonne (zuiden van Frank rijk) in het werk gestelde onderzoek eeuer nieuwe ingevoerde wijze van verlichting door middel van waterstofgas. Men verneemt dat het feest, door de verdedigers der Citadel van Antwerpen op den 30sten dezer maand te Amsterdam te vieren, Ier herinnering aan de roemrijke dagen, over welke nu 25 jaren zijn henen gegaan, zeer luisterrijk zal zijn, eu dat het genot van dien dag zal verhoogd worden door eene daarop toepasselijke voorstelling in den ilollaudscheu schouwburg; het programma, regelende alles wat hiertoe betrekking heeft, zal binnen eenige dagen bekend gemaakt worden. Luidens een met de jongste mail bij het departement van koloniën uit Suriname ontvangen berigt, gedagteekend 21 october jl., hadden zich aldaar geene nieuwe gevallen van pok ken voorgedaan en bleef de gezondheidstoestand onder de be volking voldoende. Behalve eenige ongeregeldheden, op sommige plantages voorgevallen, heerschten ook rust en orde allerwege. Een berigt van St. George d'Elmina, van 9 october 11., meldt dat de rust slechts gestoord geweest is dooreen klein geschil dat ouder de aximsche bevolking was ontstaan, doch door de doeltreffende maatregelen van den kommandant van het fort St. Anthony spoedig werd bijgelegd. Eene gewenschte verandering in de weersgesteldheid was van eenengunstigen invloed geweest op de gezondheidstoestand der Europeanen, zoo dat deze thans zeer voldoende geacht werd, terwijl dc ruimere oogst eu eeue overvloedige vischvangst de voedingsmiddelen der bevolking hebben verbeterd, ten ge- rolge waarvan de menigvuldige ziekten ouder de inboorlingen zijn geweken. Door de engelsche stoomboot Teazer werd in de golf van Benin een slavenschip met 300 negers genomen en tcSierra- Leone opgebragt. Een ander vaartuig tot den slavenhandel ge heel uitgerust, werd aan de Zuidkust bemagVigd. De Curafaosche courant van 24 october bevat het volgende berigt In den loop dezer week zijn alhier vaartuigen van St. Domin go aangekomen en aan boord vau dezelven verscheidene pas sagiers. Naar men verneemt worden de stad en de haven van St. Domingo beschoten en met vernieling bedreigd. De belegeraars hebben op eene hoogte, welke de stad en de haven bestrijkt, eenige zware stukken geschut geplaatst en werpen daarmede granaten in de stad en schieten op de vaartuigen die binnen de haven komen en van daar vertrekken. Den 21sten is de nederlaudsche schooner Essex, kapiteiu Prince, van St. Thomas alhier te Curapao aangekomen. Opdat deensche eiland hebben eenige onlusten plaatsgehad. Dat blad zegt deswegeDe lagere klasse der bevolking, door eenige on ruststokers opgehitst, heeft grove wanordelijkheden bedreven en wilde een roomsch katholieken geestelijke verhinderen dienst te verrigteu; de volksoploop was zoo groot dat. de krijgsmagt opgeroepen moest worden om de rust te herstellen. De zeemogendheden beijveren zich steeds om vriendschappe lijke betrekkingen met de japansche regering te onderhouden. De engelsche bewindslieden zullen den keizer van Japan een prachtig stoomjagt ten geschenke zendeu, en naar men verze kert, zal de keizerlijk fransche regering dit voorbeeld volgen en den genoemden monarch eenige verbeterde wapenen aanbieden onder anderen, eene halve batterij artillerie, ingerigt naar liet door keizer Napoleon III uilgedachte stelsel. BBenoe minden en besluiten. Benoemd, bij besluit van 3 dezer, de heer Edmond Pesrou, tot nederlandschen consul voor het departement Einistère, in Frankrijk, residerende te Brest. Iierk- en scliooIniemvs. Ds. J. A. van Hamel, te Groningen, heeft bedankt voor het op hem uitgebragt beroep tot predikant bij de waalschegemeente te Delft. Het getal onderwijzers, hetwelk uit ons land naar den Oranje-Vrijstaat in Zuid-Afrika vertrekt, is zeer aanzienlijk. Onlangs zijn er elf uit, onderscheidene provinciën derwaarts vertrokken. De voorwaarden zijn ook zeer gunstig; behalve vrijen kost en verzorging ontvangen de onderwijzers f 40 U f 60 per maand. Na verloop vau 3 jaren zijn zij weder vrij en kunnen des verkiezende naar het vaderland terugkeeren. Marine en leg-er. Uit bij hetdepartement van marine ingekomen berigten blijkt, dat. Zr. Ms. fregat de Ruyter den 6 dezer van den kruistogt in den noorder Atlantischen oceaan te Cadix was terug gekomen en dat Zr. Ms. schroefkorvct Medusa, den 24 september jl., zich ter reede van Hongkong bevond. Aan boord van die bodems was alles wel. Oost-imliscBte koloniën. Men leest in de Staats-courant Sumatra's-Westkust. Den 19 augustus werden te Padang twee vrij hevige aardschuddiugen gevoeld, waardoor echter geene schade werd aangerigt. Gedurende de maanden junij, jtilij en augustus kwamen ter reede van Padang, vijf nederlaudsche, twee engelsche en twee fransche schepen, beuevens een zweedsch en een hamburgsch schip, alle bestemd om de sumatrasche producten naar de euro- pesche markt te vervoeren. De aanwezigheid van deze schepen met. nog acht kustvaarders gaf aan Padaug eene groote bedrij vigheid. De handel van de atjinesche havens was in het laatste kwar taal vrij levendig. Benkoelen. Op den 11 augustus werd in het belang der topo grafische opname van dit gewest, door den lsten luitenant E. G, Steek, de top beklommen van het suikerbrood (Goenoeng Boen-

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1