öuitotlaitösclje tijömgm. wijlen mr. G. Star Numan, aan Z. M. hebben voorgedragen de heeren mr. N. Olivier te Leyden en mr. C. P. Henny te Arnhem, thans wordt berigfc dat curatoren later voor een buitengewoon hoogleeraar in die zelfde faculteit eene tweede voordragt hebben opgemaakt, waarop waren geplaatst de heeren mr. O. van Rees, advokaat te Utrecht, en mr. E. van Voorthuysen, lid van de eerste kamer der staten generaal, te Maarseveen. Na dat echter laatstgenoemde verklaard had, het professoraat, in geval van benoeming, niet te zullen aannemen, hebben curatoren de voor dragt aangevuld met mr. Kappeyne van de Cappello, advocaat te 's Gravenhage. Men zegt dat de pruissische gezantschapsecretaris te 's Hage, de heer von Heydebrand, tot minister-resident te Rio Janeiro zal worden benoemd. Aan het gedenkteekeu, dat ter eere van Mozarts nagedachte nis op het kerkhof van St. Marx teWeenen zal worden geplaatst, is door den beeldhouwer Johann Gasser begonnen. Sienoeinins'en en besluiten. Benoemd tot kommandeur der orde van de Eikenkroon de heer Olberg, opperregeringsraad te Maagdenburg. necrologie. In den nacht van 13 op 14 dezer overleed te Lisse, de kunst schilder Cornelis Ivruseman, kotnmandeur der orde van de Eikenkroon, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Gedurende zijne lange kunstenaars loopbaan, die bij reeds zeer jong intrad, schilderde hij een tal van stukken. Tweemalen bezocht hij Italië, en door de karakteristieke, oorspronkelijke wijze, waarop hij sujetten uit dat land door zijn penseel wist te vertolken, verwierf hij zich den naam van den italiaanschen Kruseman. Als portretschilder muntte hij uit en hij beoefende dat genre zoowel hier te lande als in den vreemde. Maar zijne lievelingsstudie was de historische en bijbelsche kunst, die hij langen lijd in Nederland schier alleen vertegenwoordigde. Al gemeen bekend zijn dan ook zijn Slag bij Bautersem, zijn Af scheid door Philips II van den prins van Oranje genomen, zijn Johannes de Dooper en eindelijk de vier pendanten de Ecce Homo, de Kruisdraging, de Maria en Martha en de Kinderze gen irig. Tot het laatste zijns levens bleven hem zijne liefde tot de kunst en zijn racer dan gewone ijver bij; ten bewijze daarvan kan niet alleen strekken de Madonna met het kind, eene schil derij, die nog in het jongst verloopen voorjaar op de haagsche tentoonstelling prijktemaar ook eene teekening met potlood, op ongewoon groote schaal, ontleend aan Spreuken XVIIvs. 1 waarvan men de schoone conceptie en eigenaardige uitvoering op de tegenwoordige tentoonstelling van Artiet Amicitiae te Amsterdam kan bewonderen. De naam van Kruseman zal zeker eene eervolle plaats blijven innemen in de geschiedenis van onze kunst, gedurende de laat ste dertig jaren, en het dorpje, waar hij zijn veel bewogen leven eiudigde, mag er gewis fier op wezen, als de ascli van den een maal zoo gevierden schilder in zijn nederig kerkhof rusten zal! Uerli- en schoolnieuu's. De algemeene synodale commissie der nederlandsche her vormde kerk, die zoo als bereids gemeld is, de werkzaamheden in hare najaarsvergadering den 10 dezer eindigde, had zich in hare laatste zittingen nog aau de behandeling van onderschei den gewigtige belangen gewijd, die vooral op de kerkelijke judicature, het godsdienstig onderwijs en de armverzorging betrekking hadden. Vooral trachtte zij door eene belangrijke correspondentie met de hooge regering de geregelde werking der burgerlijke en kerkelijke wetgeving, met handhaving van de zelfstandigheid der diaconien, te bevorderen. Tot de com missie voor spoedvereischende zaken beeft zij de heeren van Loesburgh, de Greve en Ilugenholtz benoemd, en aan de twee eerstgenoemdcu mede de opneming der quaestorale kas opge dragen. Marine en leger. Zr. Ms. stoomschip Gedeh. kommandant de kapitein-luitenant ter zee B. iï. Staring, waarvan wij in ons vorig no. de aankomst op 1 October jl. te Acra berigtten, is volgens nader particulier berigt den 8 dier maand te Cape Coast Castle gearriveerd en den 10 daaraanvolgende weder naar Rïo-Janeiro vertrokken. Aan boord was alles wel. Wij vernemen dat de minister van oorlog bij eene circu laire heeren officieren heeft uitgenoodigd, zich voor de dienst in West-Indie te verhinden. Men verzekert namelijk,dat het ge- heele krijgswezen aldaar eene verandering zou ondergaan. Oosi-inrfisc9ie SioJoiiiem. Men leest in de Staats-courant Met de zondag avond te 's Gravenhage aangebragte landmail brieven van de laatste helft der maand september jl, zijn weder om gunslige berigten omtrent den staat van rustinNeder- Iandsch Indie ontvangen. De felle droogte op Java, waarvan in het vorig herigt is mel ding gemaakt, bleef aanhouden, hoezeer hier en daar eenige weldadige regenbuijen zijn gevallen. Uit een door den resident van Samarang, in het begin van de maand september, persoonlijk ingesteld naauwkeurig plaatselijk onderzoek in de streken zijner residentie, waarde padi aanplan- tiugen hadden geleden, is gebleken dat in de afdeeling Demak er. Grobogan wel is waar ruim 16,400 bouws padi zijn mislukt, maar dat des niettemin geen vrees voor gebrek behoeft te wor- ben gekoesterd. De vorige rijstoogst was zoo ruim dat de be volking thans nog van rijst uit dien oogst voorzien is. De resi dent had onder de dorpsbewoners vele bewijzen van welvaart aangetroffeneen toestand die stof tot blijdschap oplevert., wan neer men zich herinnert den nood die in vroegere jaren, ten ge volge van schaarschte van voedingsmiddelen, in die streken heerschte; terwijl deze gunstige gesteldheid almede getuigt van den ijver en het overleg der europesche ambtenaren en inlandsche hoofden, in het ten uitvoer leggeu der bevelen van de regering, waarvan de strekking was, soortgelijke rampen voor den vervolge zoo veel mogelijk te voorkomen. De te Salatiga (residentie Samarang) bestaaude javaansche christen gemeente telt thans reeds 46 leden, waaronder 31 vol wassenen, en volgens een berigt van den resident van Samarang is het gedrag der tot het christendom overgegane Javanen onberispelijk. In de residentie Rembang wordt de vrije tabakscultuur op tamelyk uitgebreide schaal ondernomen en verspreidt veel welvaart onder de bevolking. Het vooruitzigt bestaat dat weldra ook in andere residentien de tabakscultuur meer en meer eene volkscultuur zal worden. Ook van de buitenbezittingen luiden de tijdingen gunstig; 's gouvernements regten worden er met klem gehandhaafd en pligtmatig geëerbiedigd. Op aanmaning van den gouverneur vau Celebes en onder- hoorigheden heeft de vorst van Sawito eene schadeloosstelling uitgekeerd aan den eigenaar vau een vaartuig, dat op zijne kus ten gestrand en geplunderd was. De vorsten van Celebes betoonon hoe langer hoe meer ge neigdheid van toenadering tot het gouvernement, hetwelk wordt toegeschreven eensdeels aan onze meerdere bemoeijenis met de lot ons in betrekking slaande rijken; anderdeels aan onze in den aanvang dezes jaars aangenomene vaste houding tegenover Boni. De organisatie van het bestuur in de chinesche districten op Borneo's westkust, en hunne onderwerping aau het regtstreek- sche toezigt van 's gouvernements fimbtenaren blijken voort durend doeltreffend te zijn. De aangelegde wegen bevorderen de veiligheid en het onderling verkeerterwijl vele vroeger door wildernissen ont oegankelijke streken thans worden ontgonnen, zoo wel door Chinezen als door Maleijers, die nog voor weinige jaren zich in die dist rieten niet veilig konden nederzetten. In de verwijderde bovenlanden van de Kapoeas neemt de handel op Pontianak bijzonder toe. Allerhande boschproduc ten worden in groote hoeveelheid afgevoerd en vinden eenen gcreeden uitweg. Dit is het gunstig gevolg van de veiligheid, die de handelaar sedert onze vestiging te Sintan en elders langs de Kapoeas ondervindt. In de Wester afdeeling van Borneo wordt door de Chinezen de katoenteelt beproefd en de koffijaanplant uitgebreid, terwijl in de zuidelijke afdeeling door den waarnemenden civielen ge zaghebber mede eeu kleine koffljplantaadje is aangelegd om de bevolking, die niets zonder voorbeeld onderneemt, tot het cul tiveren van koffij aan te moedigen. De tijdingen omtrent de vrije pepercultuur in het. district Baros (residentie Tapanoeli, Sumatra's Westkust) zijn aller gunstigst. Reeds in de eerste helft van dit jaar had men aldaar 962 pikols peper uitgevoerd, en men berekende dat binnen 3 jaren Baros 2000 pikols 's jaars zal kunnen leveren. In Palem- bang (in welks bovenlanden de rust is wedergekeerd) verkrijgt de katoenteelt rneer en meer uitbreiding. De sultan van Sambalioeng (Borneo's Noordoostkust), die met eenen befaamden zeeroover heulde, is tot zijnen pligt ge- bragt. Eene zending van den resident der Zuid- en Ooster- afdeeling van Borneo, met Zr. Ms.stoomschip Celebes en schoo ner Sylph, is voldoende geweest om, zonder tot vijandelijkheden over te gaan, den sultan en de hoofden voldoening te doen ge ven voor hunne misdragingen, en het landsbestuur zoodanig te doen regelen, dat voor eerst gecne vrees voor afwijking van de contracton met het gouvernement bestaat. Vau zeeroof wordt voortdurend niets vernomen. Het berigt dat de factorij der Nederlandsche handelmaat schappij betrekkingen heeft aangeknoopt met Siam, is met be langstelling vernomen. Niet alleen zal hierdoor nieuw voedsel gegeven worden aan den handel vau Nederlandsch Indie, maar ook het vooruitzigt is geopend dat een voor handel en nijver heid belangrijk artikel naar Nederlandsch Indie zal worden overgebragt. Men bedoelt de tsai, of zoogenoemden groenen indigo. De factorij heeft hare hulp toegezegd om zoo mogelijk van deze plant eenige exemplaren naar Java over te brengen. Gngfeland. Londen 14 november, lieden namiddag is een kabinetsraad gehouden, doch de tijd der byeeuroeping van het parlement is daarin nog niet bepaaldelijk vastgesteld. Men gelooft echter dat die dag overmorgen officieel zal wordeu bekend gemaakt en denkelijk den 1 december wezen zal. Intusschen hebben de directeuren der bank nog geen gebruik van het hun door de regering gegeven verlof tot ruimere uitgifte gemaakt en voedeu sommigen zelfs de hoop dat de bank de crisis te boven zal komen zonder de perken te overschrijden welke haar charter voorschrijft. Zij gelooven namelijk dat het vermeerderd vertrouwen en de herleving van het crediet, uit den brief van den eersteu minister en van den kanselier der schatkist gesproten, voldoende zullen zijn om het ontstane ledig aan te vullen en de handelsverrigtingen des lands op zoo- danigen voet te herstellen, die het mogelijk maken zal den terugkeer van goud in de koffers der bank rustig af te wachten. Dit is althans in de soortgelijke crisis van 1847, toen de regeriugden zelfden maatregel nam, het geval geweest. De verliezen, ten gevolge van den financielen crisis geleden, hebben sommige fabriekanten in Ierland tot het verla gen der arbeidsloonen hunner werklieden gedwongen. Te Hurgan gaf zulks gisteren aanleiding tot rustverstoring. Dc wevers uit gemelde fabriek wierpen de glazen in en pleegden andere gewelddadigheden. Men zag zich genoodzaakt vuur op de misnoegden te geven, waardoor sommigen ligt gekwetst werden. Na dat eenige personen in hechtenis genomen waren, is de rust hersteld. De invoer van kostbaar metaal is gedurende deze week aanzienlijk geweest, bedragende namelijk een totaal van 627,766 p. st. De uitvoer heeft niet meer dan 1 S3,620 p. st. bedragen. De paniek in Schotland schijnt opgehouden te hebben, brieven uit Glasgow zeggen zelfs, dat de beide gefailleerde ban ken dier stad in den loop der volgende week hunne betalingen zullen hervatten. Te Londen zijn gisteren gefailleerd de firma's Draper, Pietroni en co. met 300,000 p. st. en Bainbridge en co., en te Liverpool Bowman, Griunell en co. Het indische gouvernement heeft eene proclamatie uitge vaardigd, waarbij eene belooning van 50,000 ropijen wordt uitgeloofd voor de gevangenneming van Sreeinunt Dhoondoo Punt Nenua Sahib van Sit.hoor. Zijn neef bevindt zich alreeds in de gevangenis van Tannah. Men meent zelfs te weten dat Nenna Sahib, door zijne eigene trawanten verraden, reeds aan de onzen is uitgeleverd; dit gerucht vereischt echter allczins bevestiging. Den 2den october jl. is te Calcutta de inneming van Delhi van overheidswege bekend gemaakt. De daartoe betrekkelijke bekendmaking van den gouverneur generaal zegt: Voordat een enkel soldaat van de vele duizendeu, welke uit Engeland herwaarts snellen om de britsche heerschappij te handhaven, den voet op onze stranden gezet heeft, is de magt der oproerlin gen op dat punt, alwaar zij het sterkst, en eendragtigst was, en waar zij eene onbeperkte hoeveelheid krijgsbehoeften tot hare beschikking had, verwoest of verstrooid geworden door een leger hetwelk alleen binnen de grenzen der noordwestelijke provinciën en de landstreek Puujaub bijeengebragt was. n Het werk is verrigt voor dat het leger van den generaal- majoor Wilson den bijstand kon ontvangen van de troepen welke uit China en uit H. M. oostelijke ko'onien naar Bengalen gezonden waren. Alleen door den moed en de volharding van dat dappere leger, door de bekwaamheid, het beleid en de vast beradenheid van zijnen dapperen aanvoerder, en door de hulp van eenige inlandsche hoofdeu die aan hunnen pligt als onder danen getrouw waren gebleven, daardoor alleen is, onder Gods zegen, aan den opstand het hoofd ingeslagen en de zaak van trouw, tncnschelijkheid enregtmatig gezag gehandhaafd." Den inhoud der jongste berigten zarnentrekkende, zegt The times, vernemen wij daaruit twee gewigtige feitenten eer ste dat het terrein des opstands beperkt is, zich bepalende tot zekere landstreken in Midden-Iudie, welke door britsche pro vinciën of door het gebied van ons getrouwe vorsten omgeven worden ten tweede dat de muiters, hoewel talrijk en het land afloopende, steeds onderling verdeeld en in twist zijn. liet is te verwachten, dat Oude, het jongst ingelijfde wingewest, de hoofdzetel des opstands en de landstreek alwaar de Cipayers vooral aangeworven werden, het langst het verzet volhoudt maar ook daar zulleu eenige duizenden van de uit Engeland gezonden krijgslieden genoegzaam zijn om de benden, die nog rondom Lucknow zwerven, te verdrijven. Met de eerstvolgende brievenmaal hopen wij tijding te ont vangen dat de generaal? Haveloek en Outrarn het door hen ingenomen terrein hebben kunnen behouden, en dat verster kingen uit het moederland langs den Ganges opwaarts snellen om de muiterij in het laatste bolwerk, hetwelk haar overschiet, te fnuiken.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 2