MIDDELBURGSCHE COURANT. i\° 139. Donderdag 1857. 19 November. 3lanhcmïrtgingm WS HET RUKSBESTGGR.PROVlN(ME ES GEMEENTEBESTGREN. öinncnlanöscl]r tijbingm. Dete courant verschijnt des dingsdags, donderdags en z.itmdags. Binnen deze gemeente >ingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. Do abonnementsprijs per drie maanden is 8franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. Vlis- De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buiteugewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaliBg geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. Bekeudmaking De burgemeester en wethouders van Veere maken bekend, dat op maandag den 30 dezer loopende maand, des middags ten 12 ure, ten raadhuize zal worden overgegaan tot de uitloting van tien bons, ad f 10 ieder, der achterstallige loopende schulden, ten laste derzelve gemeente. Veere, den 17 november 1857. F. B. FOCK, voorzitter. J. P. VAN DEN HEUVEL, secretaris. middelburg 19 november. De gemeeuteraad alhier zal aanstaanden vrijdag namiddag ten één ure eene openbare zitting houden, waarin zijn aan de orde gesteld de navolgende onderwerpen Installatie rar. N. C. Lambrechtsenmissive gedeputeerde staten, goedkeuring raadsbesluiten; missive burgemeester en wethouders van Utrecht nopens een op te rigten beurt veer missive plaatselijke schoolcommissie betrekkelijk de uitvoering der wet op het onderwijs missive kamer van koophandel, Mid delburg en Breda, met adressen bevordering spoorwegen; bij resumtie aangehouden stukkeu. Door de Provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in Zeeland, zijn in hare vergadering vau de maand november geëxamineerd en bevorderd: tot stedelijk-, plattelands- en scheepsheelmeester, de heeren G. J. Bertel en G. T. Rochat; tot plattelands- en scheepsheelmeester, de heer A. E. Credé; tot stedelijk heelmeester, de heer W. S. Praag; tot plattelands vroedmeester, de heer K. Was Chz., en tot stedelijk vroedvrouw, mejufvr. G. Huissegeb. van Puffelen. De tweede kamer der staten generaal heeft zaturdag eene bijeenkomst gehouden, waarin o. a. is medegedeeld dat de eindverslagen over de hoofdstukken 17, 9 a en b en 12 der staatsbegrooting, en over de wet op de middelen voor 1858 in gereedheid zijn. Volgens deze is geene nieuwe overweging in de afdeelingen noodig geacht. De beraadslaging daarover werd tegen gisteren aan de orde gesteld. Het voorstel van den heer Dullert. om art. 132 van het regle ment van orde der kamer te wijzigen, is na de te dier zake be- komene inlichtingen van de regering, voor afgedaan en verval len beschouwd. De heer Sloet tot Oldhuys heeft zijn voorstel betrekkelijk de tienden, bij zijne memorie van beantwoording der bedenkingen gewijzigd, echter met behoud der afkoopbaarheid of verwissel baarheid in grondrente. Volgens het voorloopig verslag over liet wetsontwerp op de regterlijke magt en het beleid der justitie, is de regering op ver schillende wijzen toegetreden tot de in de afdelingen geuite bedenkingen en wenschen. De groole meerderheid der leden heeft die toenadering met genoegen bespeurd, inzonderheid wat de kautongeregten betreft. Omtrent de bevoegdheid van den hoogen raad (een punt dat gezegd wordt het geheele ontwerp te beheerschen) blijven echter de gevoelens zeer verdeeld. De heerWintgens heeft bij het verslag een afzonderlijke notatc dezer zake gevoegd. Men verneemt dat de ontwerpen van wet nopens de genees kundige staatsregeling. lij het gehouden onderzoek, in de afdeelingen tot zoo vele verschillende aanmerkingen hebben aanleiding gegeven, dat men het daarvoor houdt, dat de ontwer pen eeue geheele omwerking zullen moeten ondergaau. Men gelooft niet dat zij gedurende het tegenwoordig zittingjaar in behandeling aullen komen. Voor de arrondissements regtbank alhier zal eerstdaags behandeld worden, de zaak tegen den broodbakker J. W. TierhofF, beklaagd van inmenging van schadelijke bestand- deelen in het door hem verkochte brood (zie het no. dezer courant van 22 October jl.) Die behandeling zal bij verstek ge schieden, alzoo de beklaagde de wijk naar elders heeft genomen. Het adres van ingezetenen aan de volksvertegenwoordiging, ter zake van de spoorweg-exploitatie, waarvan wij reeds mel ding hebben gemaakt, en dat na weinige dagen bereids een I50tal haudteekenineen draagt, zal nog tot en met aanstaanden zaturdag in de bibliotheekkamer van de Maatschappij tot nut van 't algemeen (Concertzaal) ter leekening liggen. Bij besluit van den raad der gemeente Grijpskerke van den 14 dezer is tot secretaris dier gemeente benoemd, de heer P, P- Slegt alhier, secretaris en ontvanger der gemeente Aagtekerke. Dezer dagen is door Z M. benoemd eeue commissie tot regeling der werkzaamheden voor hetcollegie vandezeevis- scherijen, bestaande uit de heerenA. P. van Stolk, te Rotter dam A. Hoogendijk, te Vlaardingen P. Varkevisser, te Scheveningen H. van Beeck Volleuhoven, te Amsterdam, mr. J. van Eeghen Pz., te Amsterdam: J. de Koningh Cz., Ie EnkhuizenC. J. Baars te Aruemuiden mr. G. A. de Meester, te Harderwijk, en F. Bingst., te Harlingen. Deze commissie moet morgen aan het ministerie van binneulaudsche zaken voor het eerst vergaderen. In de zitting van de tweede kamer der staten-geueraal van gisteren zijn de hoofdstukken I en II der staatsbegrooting zonder discussie, met algemeeue stemmen aangenomen. Ook van hoofdstuk III werden de lste. 2de, 3de, 1de en 5de afieeling goedgekeurd. Dc behandeling van dat hoofdstuk- werd heden voortgezel. Uit mededeelingen, door den minister van financien maandag aan de tweede kamer gedaan, blijkt, dat de zuivere opbrengst der veilingen van de koloniale gouvernementsprodukteu, die tot het einde van October dezes jaars zijn gehouden, niet met juistheid kan worden opgegeven, bij gemis van de verkoopreke ningen, die nog niet alle door de Nederlandsche handelmaat schappij zijn ingezonden. Die opbrengst wordt echter geraamd op 64 millioen. Het voorloopig verslag der kamer over het ontwerp van wet tot aanleg van spoorwegen is thans openbaar gemaakt. Daaruit blijkt dat de meerderheid van de 42 leden die aan het onderzoek in de afdeelingen hebben deel genomen, zich tegen de regeringsontwerpen heeft verklaard. Aangaande het nut der spoorwegen was men het. in geenen deele eens en ten aanzien van de preferente wegen, was dit nog minder het geval; vooral vond de Zeeuwsch-liinburgsche spoor weg veel tegenstand, althans wrat het verleeneu van subsidie van staatswege betreft. De weg van 's Gravenhage naar Scheveningen werd als ge heel van locaal belang beschouwd. In de lijn van Leydeu naar Woerden vonden velen beden king, omdat daaraan het geven van een subsidie aan den Holland- schen spoorweg tot vergoeding van de kosten der spoorwegver smalling was verbonden. Dit kou geheel vermeden worden, wanneer eenvoudig de gevraagde concessie voor een weg van Gouda naar 's Gravenhage wierd toegestaan. Die verbinding met de residentie was dan toch verre verkieslijk boveu den om weg, dien men, naar het plan der regering, zou moeten maken om over Leyden naar 's Gravenhage te komen. Ook omtrent de wijze, waarop meu subsidie moest verleeuen, waren de gevoelens zeer uiteeuloopeud. Het voorstel der rege ring dienaangaande vond geringeu bijval. Alleen het voorloopig opnemen der geooncepieerde wegen van staatswege vond meer bijval, onder voorwaarde evenwel, dat de regering die voorloopige werkzaamheden eene belangrijke uitbreiding gaf, zoo als oukostberekeuingen enz. De slotsom der overwegingen, naar de ineeuing der commis sie, is deze Het ontwerp der regering is, cn om zijnen omvang, èn om de volst rekte onbepaaldheid van den last., die daaruit voor den staat kan voortvloeijen, algemeen afgekeurd; zeer vele leden juichten evenwel het denkbeeld toe, om spoorwegondernemin gen van staatswege te hulp te komen, omdat spoorwegen vol strekt noodig zijn, en omdat men het als door de ondervinding bewezen mag beschouwen, dat, zonder die hulp, aan geene spoorwegen hier te lande te denken valt. Om deze reden zouden vele andere leden over vele bedenkingen henen stappen, indien de gevraagde hulp doeltreffend werd bevonden en overeenstem de met het financieel belang van den slaat. Algemeen werd het volstrekt noodzakelijk geacht, dat de regering een veel beperkter plan voordrage, waarbij alleen aan de meest dringende behoefte van staatswege hulp worde toe gezegd. Alleen onder die voorwaarden zou de zaak een punt van latere overweging kunneu uitmaken. Het denkbeeld, dat de staat een aanvang zou maken met de onteigeningen en met den aanleg der wegen, is algemeen afge keurd geworden. De groote meerderheid verlangde alsnog amortisatie van de tien millioen schuld, voor het fonds van spoorwegen voorbe houden. Evenzeer verlangde zij ondersteuning voor twee of drie hoofdlijnen, de eerste in de noordelijke en oostelijke pro vinciën, de tweede om Noordbrabant en Limburg met het overig deel dea rijks te verbinden; en dan den Zeeuwsch-limburgschen spoorweg. Men leest in de Nieuwe rotterdamsche courant Zondag is alhier via Marseille een zeer klein gedeelte der oosl-indische mail aangekomen, zonder een enkele der javasche couranten tnede te brengen. Het schijnt dat verscheidene pak ken van onze mail-expeditie (want alles is verdeeld in pakken volgens eene maat, door heteugelsch gouvernement opgegeven, tot een geregelde pakking in de kisten) of te Batavia achterge bleven zijn, óf dat te Marseille daarvan te weinig is afgegeven, in welk laatste geval ze ons via Engeland zullen moeten gewor den. Met zekerheid is hiervan echter nog niets mede te deelen. De haagsche correspondent van Le nord deelt aan dat blad eenige bepalingen mede, die zouden voorkomen in het tusschen de nederlandsche en belgische regering gesloten handelstrac- taat, waarvan ook wij reeds vroeger verscheidene bepalingen medegedeeld hebben. Bovengenoemde correspondent zegt, dat. de regteuop de belgische liunens, in plaats van 5 pet., zoo als in het ontwerp wordt voorgesteld, dat onlangs door de regering aan de tweede kamer der slaten-generaal is aangeboden, op 1 pet. behouden zullen worden, waartegen de belgische regering van haren kant zich verbindt, om de regten op den zeevisch aanzienlijk te verminderen. Verder worden de scheepvaarlreg- len op het kanaal van Ter Neuzen met 50 pet. verminderd in beide landen. Op de Zuid Willemsvaart, worden die reglen be paald op H centime per ton voor geladen en op de helft voor ledige vaartuigen, over eeue uit gestrektheid van 5000ned. ellen cn zonder onderscheid, in zijne geheele uitgestrektheid naar Maastricht of 's Hertogeubosch. De regten op den zijtak van het kanaal der Maas van Luik naar Maastricht, worden insge lijks met 50 pet. verminderd en ziju gelijk voor beide rigtingen. Het tractaat zou verbindende zijn tot 1 januartj 1863. In de eerste helft dezer maand zijn weder twee schepen, met eenige honderdtallen nederlandsche militair&n, naar Java vertrokken, welke nog in den loop dezer maand door honderd vijftig man zullen worden gevolgd. Naar men verneemt, heeft de Handelmaatschappij twee schepen, de Paul en de Doggersbar.k ingehuurd, ten einde in 't. begin van december nog twee talrijke afdeelingen naar de Oost Indien over te brengen. Werd vroeger medegedeeld dat heeren curatoren aan de groningsche hoogeschool, ter vervulling van de vacature van gewoon hoogleeraar in de regtsgelecrde faculteit., in plaats van

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1