MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 138. Dingsdag 1857. 17 November. <3inncnlanDscl)f tijDinjjcn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en ZatiuJags. Binnen deze gemeente en Vlis- s:ngen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. Do abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte ol' dooilOckend makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. Bekendmaking-. De burgemeester en wethouders van YJissingen maken bekend Dat op dingsdag den 15 december 1857, des namiddags ten twee ure, op het raadhuis aldaar, onder nadere goedkeuring van deu raad dier gemeente, zal worden overgegaan tot den open baren verkoop, bij inschrijving eu opbod, van de door de ge meente Vlisstngen bezeten wordende Ambachtsheer lij ke regten van Koudekerke, Biggekerke en Zoutelande, met al de voordeelen daaraan verbondenzullende dezelve heerlijke reg ten eerst afzonderlijk en daarna in massa worden geveild. De voorwaarden waarop die verkoop zal plaats hebben, zullen acht dagen te voren zoo ten raadhuize voornoemd, als ten kan tore van den te Vlissingeu residereuden notaris Th. van Uije Pieterse, ter lezing liggen. Vlissingen, 14 november 1857. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris, MAB1LOT. 9fi<ldelbiirg 1G novcinber< Op maandag den 23 dezer, zal alhier ten raadhuize de verkie zing plaats hebben van leden der kanier van koophandel en fabrieken, in plaals van de met het einde dezes jaars aftredende heerenG. J. Sprenger, A. H. G.Eokker. H.P.den Bouwmeester en J. O. Luteyu, en ter voorziening in eene buitengewone vaca ture, ontstaan door het vertrek van den heer M. Salornonson Hz. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier liggen wtder ter inzage: eene opgaaf van den handel en de scheepvaart van Groot-Brittanje, over de maand en de negen eerste maanden, geëindigd deu30september 1857; benevens een slaat van de in de maand september jl. naar Oost-Iudie verzonden katoenen goederen. De heer Schout Velthuys maakt ons opmerkzaam op eene drukfout in het verslag der jongste vergadering van de pro vinciale staten (ochtendzitting van 10 dezer) opgenomen in een bijvoegsel van ons no. van 12 dezer. Aldaar staat namelijk bij het door bem ingeleverde amendement, betrekkelijk de stoombootdienst op de Wester-Schelde, in de voorlaatste alinea //en een andere kleine stoomboot in de vaart te brengen tus- schen Neuzen. Zuidbeveland en Walzoorden om dergelijke dienst te doendit moet zijn com dagelijks dienst te doen." Wij voldoen gaarne aan het verzoek van den geacht en voor steller om die misstelling te verbeteren, waarop door hem voor al prijs wordt gesteld, daar hij goede wegen te land en te water voor de welvaart dezer provincie levensvragen acht te zijn en het zou bejammeren als het aangegeven plan tot eene gewensch- te afdoende verbetering, alleen door misverstand omtrent de bedoeliug, belet werd ondersteuning te viuden in de publieke opinie. Zaturdag zijn alhier twee personen in verzekerde bewaring genomen enovergebragt in het huis van burgerlijke en militaire verzekering. Naar wij vernemen zou tot die arrestatie het vol gende voorval aanleiding hebben gegeven. Beide waren als knechts van een alhier woonachtigen huurkoetsier op een aan hem toebehoorend perceel weiland even buiten de Langevyle- poort bezig met delven, toen door hen zou zijn opgegraven een pot met eene vrij aanzienlijke waarde aan gouden en zilveren muntspeciën (men verzekert omstreeks 2 a 3 duizend gulden). Over die ontdekking bewaarden beide het stilzwijgen, doch de zaak werd ruchtbaar, daar zich toevallig een jongen in hunne nabijheid bevonden had, die, ofschoon men hem trachtte te ver jagen, getuige bleef van dit voorval, en op hunne weigering om hem iets mede te doelen, de zaak vertelde, zoodat zij ter oore van de policie kwam die zich met ijverige nasporingen bezig hield, welke genoegzame vermoedens tegen hen schijnen te hebben doen rijzen, om hen voorloopig in verzekerde bewaring te ne men. Ook schijut er reeds huiszoeking bij hen te hebben plaats gehad. Men brengt dit voorvai in verband met een voor omstreeks 8 jaren gepleegden diefstal ten nadeele van lakenverkoopers, die in een daarbij gelegen logement verblijf hielden, en ziet dus met te meer verlangen den uitslag van deze zaak tegemoet. Volgens eene telegrafische depeche via Triest, zaturdag te Rotterdam ontvangen, heeft de overland mail beriglen van Bata via aangebragt loopende tot 25 september. Onder de op Java aangekomene schepen merken wij op het clipperschip Zeelandia, gezagvoerder W. Blaakhert van Middelburg, laatst van Bristol op deu 2-4, en het barkschip Mercurius, gezagvoerder E. Nep- perius Jz., op den 25 dier maand. Men berigt ons uit Goes, dat ook daar een adres aan de tweede kamer der staten-generaal ter teekeniug rond gaat tot bevordering der belangen van deu spoorweg van Vlissingeu over Middelburg naar de duitsche grenzen, en dat ook de kamer van koophandel en fabrieken aldaar besloten heeft zich met het zelf de doel tot dat gedeelte van het wetgevend ligchaam te wenden. Bij vonnis der arrondissements regtbank te Zierikzee van 12 dezer zijn IC. M. en zijne huisvrouw veroordeeld elk in eene gevangenisstraf van acht dagen, ter zake van liet. te hunnen bate verkoopen van uniform kleedingstukken, aan den eersten als lid der dienstdoende schutterij toevertrouwd eu welke klee dingstukken het eigendom der schutterij waren. Op de staatsbegrooting voor 1S58 (Departement van bin- ueuJaiidsche zaken) komt, even als ten vorige» ja re, weder eene aanvrage voor van f 270,000 voor te kort op de gewone werken der calamiteuse polders in Zeeland, mitsgaders voor buitenge wone voorzieningen. In hare toelichting acht de regering dit cijfer onvermijdelijk ter voortzetting der versterking en bevei liging der zeewerken. Op de begrooting van 1S57 komt die post voor als verhoogd met f50,000, ten gevolge van deu ramp aan den Wilhelminapolder, en nu bij ook voor het volgend jaar tot het verhoogd bedrag wordt uitgetrokken, ontmoette hij in zoo ver bezwaar bij de tweede kamer dat deze in haar verslag zeide: Hoogst ongaarne zou men die verhooging van blijven- den aard zien worden. In tegendeel moet meu erop aandringen dat de regering het mogelijke doe om door eene betere waarde ring van de landen der hier in aanmerking komende polders, de eigene bijdragen der grondbezitters te doen toeuemen en dus de bijdragen van staatswege te verminderen. Men vroeg daar om of het onderzoek van gedeputeerde staten van Zeeland om trent deze zaak sedert het vorige jaar een stap voorwaarts heeft gedaan zoo neen, of de regering niet, door zelve hier het initia tief te nemeu en op het aannemen der leggers van het kadaster als maatstaf voor de eigene bijdrage der grondbezitters aan te dringen, eene zaak waarin zoo zeer wordt gedraald, tot een goed einde zou kunnen brengcu." Het is voor velen iu deze provincie zeker niet onbelangrijk, te weten hoe de minister van binneulandsche zaken deze aanmer kingen beantwoordt. Wij deelen onzen lezers daarom mede 't geen omtrent dit punt in het antwoord der regering wordt aangetroffen. *Of de verhooging van de bijdrage voor de ca lamiteuse polders in Zeeland van blijvetiden aard zal moeten zijn. is, zegt de minister, zeer mocijelijk te bepalen. Zulks hangt af van den zeer afwisselenden stroomaanval van de zoo vermo gende Schelde; deskundiger, zijn van oordeel dat de verdedi ging der oevers onder laagwater tot dus verre niet te veel zui nigheid is behandeld. Men vreest, dat zoo men niet in tijds be langrijke werken bij de meest bedreigde punten, als de Wilhel minapolder BorselcnOostbevelaud enz, kan ten uitroer brengen, men de bate van vele der vroegere uitgaven in de diepte der Schelde zal zien verdwijnen. Raadplegende hetgeen reeds inet deu dijk van den Wilhel minapolder is voorgevallen, is de regering overtuigd dat geene mindere som dan de voorgedragene voor de calamiteuse polders moest beschikbaar blijven, zal men zich niet later in groote ongelegenheid gebragt zien. De regering kan thans nopens het onderzoek naar de op brengst der landen in de calamiteuse polders hoezeer geen vol ledige, toch meerdere inlichtingen verstrekken dan in de afge- loopenjaren. Zoo als ten vorigen jare is gezegd, waren gedeputeerde staten van Zeeland uitgenoodigd eene waardering der landen in een der calamiteuse polders van elk der eilanden Schouwen, Duive- land, Tholen, Zuid- en Noordbeveland. alsmede uit het voor malig 4de en 5de district, te doen plaats hebben." Aan die uit- noodiging werd onlangs voldaan. Gedeputeerde staten hebben daarbij tot grondslag der berekeningen genomen de pachtcou- tracten, welke gedurende de laatste tien jaren zijn gesloten, doch hebben slechts van enkele der betrokkene dijksbesturen in het bekomen dier contracten ondersteuning ondervonden Hierin ligt dan ook de oorzaak, dat van slechts een klein gedeel te der bedoelde polders de opbrengst is berekend geworden. In het begin der maancl october zonden gedeputeerde staten een staatin, aanwijzende de opbrengst zoo als die uit de te hun ner kennis gekomen pachtcontracten kan worden berekend, alsmede het dijkgeschot dat tegenwoordig door die landen be taald wordt. VVeJ blijkt uit dion staa't dat bij sommige landen meer dan de helft der opbrengst aan dijkgeschot wordt betaald; doch zal het onderzoek gegevens leveren, waarop men bij de bcoordceling der zaak kan afgaan, dan behoort de opbrengst en het dijkgeschot bekend te zijn van al of bijna al de landen in de bedoelde polders gelegen. Gedeputeerde staten zijn dan ook door de regering hierop opmerkzaam gemaakt, en uitgenoodigd een nader onderzoek in te stellen, op de wijze bedoeld in art. ,'J en volgende van het koninklijk besluit van 20 julij 1823, no. 84, dat is, door taxatie van drie deskundigen, een ter benoeming van gedeputeerde staten, een van den commissaris des konings en een van het betrokkene bestuur, of, bij weigering van dit laatste, de derde ter aanwijzing van den commissaris des ko nings ex officio. Met belangstelling ziet de regering den uitslag van dit nader onderzoek le gemoet. Naar haar oordeel zou in geen geval het beoogde doel worden bereikt door, gelijk wordt aan de hand gegeven, de kadastrale leggers als maatstaf voor de eigen bij dragen aan te nemen, daar het sedert vele jaren vastgestelde kadastraal inkomen thans niet meer het juiste cijfer der op brengsten kan doen kennen." Bij de voordragt, dezer dagen aan de tweede kamer ingediend, voor het beschikbaar stellen van een kapitaal tot inkoop en amortisatie van schuld, wordt het bedrag daarvan bepaald op f10,000.515,80. 9 Een eenvoudige maar door haren inhoud hoogst belang rijke brochure heeft dezer dagen bij M. M.Couvce te Js Gravcn- hage het. licht gezien. Zij draagt ten opschrift Nieuwe denk beelden omtrent een hervormd belastingstelsel voor het rijk en de gemeenten, met verligting van lasten bij vermeerdering van opbrengst." Naeenige beschouwingen over belastingen in het. algemeen en ons belastingstelsel in het bijzonder, ontwikkelt de schrijver een hoog bejaard man, die dit boekske aan zijne meer verlichte landgenooten als een legaat, vermaakt de her vorming, welke hij dat stelsel in het algemeen belang 2ou wil len doen ondergaan. Zij bestaat in 1. herziening der grondbe lasting, met toepassing van de uitkomsten van het gewijzigde kadaster wat de waarde der eigendommen betreft; 2. afschaf fing van de personele belasting eu vervanging derzclve door eene tot dat einde min of meer gewijzigde toepassing der grond belasting; 3. herziening der patentwet, doch niet, bepaling dat de opbrengst van dit middel, in verhouding tot hare bcvolkiu-

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1