alleen men een waarborg voor deugdelijkheid kon vinde11» d0 zoo diep gevoelde en zoo dringende noodzakelijkheid van uit breiding en verbetering van het onderwijs in de geneeskunde, bij het opstellen dier ontwerpen, geheel is voorbij gezien. De adressanten eindigen hun adres met. de hoop te uiten, dat het hun gelukt zal wezen, ook bij de leden der tweede kamer de overtuiging te vestigen, dat de vier ontwerpen door geen amen dementen zouden kunnen worden verbeterd, maar dat in het algemeen belang wenschelijk is dat zij in nadere overweging zullen worden genomen. Als een teeken dat de grond in de Haarlemmermeer begiut te krimpen, wordt vermeld dat men telkens fondamenten van oude gebouwen en andere voorwerpen met de ploegschaar begint te raken. Onlangs vond men een zwaard van een schip, later een teerpus; in een ouden muur, midden in het bouwland, delfde men op vier tinnen lepels van vreemd maaksel en eene kan van minder bekenden vorm ook een klopper van een huis en een naaldenkoker of breikoker. Vroeger vond men op een stuk land een scheepje met potten, waarin 38 tullebandsvormp- jes enzbenevens een zoutvat van eigenaardig maaksel met vier duiven er op- Bij Zr. Ms. besluit is aan dr. J. P. N. Land, te Leyden, een subsidie verleend, ten einde eerstdaags op het Britsch museum te Londen nasporingen onder de daar aanwezige syrische hand schriften te gaan doen. De uittreksels en afschriften, die daarbij vervaardigd zullen worden, zijn besiemd voor de bibliotheek der Leydsche hoogeschool, om later door de zelfde hand in het licht te worden gegeven, üe bedoelde handschriften zijn voor de geschiedenis, vooral der kerk en der letteren, van het hoog ste gewigf, en de londensche verzameling wordt in dit gedeelte door geeue andere in getal, en in belangrijkheid alleen door die te Rome en Parijs eenigzius geëvenaard. De infante Amelia, de gemalin van don Sebastiaan,is den 6 dezer te Pouzzole aan de gevolgen eeuer borstkwaal overleden. De groothertogin van Toskane, hare zuster, en de graaf van Trapani, haar broeder, waren van Plorence ontboden, maar zijn eerst na het overlijden der infante aangekomen. De overledene was ook de zuster des konings van Napels en werd in 1818 ge boren. De volgende opgave betreffende den uitvoer van cigaren uit dc haven van Havana gedurende hetloopendejaar tot aan den 20sten september jl. toont de verhouding aan waarin de verschil lende staten in het verbruik der puros deel nemen: Yereenigde staten 34,032,000; Hamburg en Bremen 18,951,500; Engeland 16,300,000; Frankrijk 10,512,000, Spanje 9,921,000, Zuid-Ame- rika 3,796,000, Triest en Venetie4,018,000, Belgie 4,SI5,000, Rmslaud 1.858,500, Nederland 549,000, Mexico 233,000, ver schillende andere rijken 2,556,500, tezamen 103,940,000. S3enoemingen eis besluiten. Pensioen verleend, bij besluit van 30 october jl., aan den heer J. G. S. van Breda, gewezen hoogleeraar in de wis- en natuur kundige faculteit aan de hoogeschool te Leyden, ten bedrage van f2800'sjaars, en bij besluit van dien zelfden datum aan J.E- Kreling, weduwe van A. van Goudoever, in leven emeritus hoogleeraar in de faculteit van bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan de hoogeschool te Utrecht, ten bedrage van f 1000. Benoemd, bij besluit van 30 october 11., tot ridders der orde van dcnNederlandschen leeuw, de heeren J. A. Vriesman, resi dent van Tagal (Javo), en mr. H. Klein, advocaat en procureur bij het hooggeregtshof van Nederlaudsehliidie en den raad van justitie te Batavia. Benoemd, bij besluit van 6 dezer, ten vervolge op dat van 21 october 1854, houdende toekenning van eervolle belooningen aan diegenen der zee-en landmagt, die zich hebben onderschei- den.bij de in 1853 en 1854 plaats gehad hebbende kr'ijgsverrig- lingén in de Westerafdeeling van Borneo, alsnog ter zake voor schreven tot ridders der 4de kl. van de militaire Willemsorde, dé korporaal D. de Vries en de soldaat J. Mets, van het wapen der infanterie, en de korporaals K.Heylen en G.J. ter Wood, van-het wapen der artillerie van het leger in Oost-Indie. Benoemd, bij besluit van 27 october 11., tot adsistenten voor de dienst der nederlandsche bezittingen ter kuste van Guinea, de heeren W. P. A. Ie Jeune, te 's Gravenhage en H. J. Buter, thans werkzaam ten kantore van den ontvanger der registratie ■en domeinen te Arnhem. Kerk- en scSaooInieuws. •Dé.hèer Wiardi Beekman, minister voor de zaken der her- vormdelen andere eerediensten, heeft woensdag de zittingen van de algemeene synode der nederduitsche hervormde kerk gesloten. Naar aanleiding van bij het departement van binnenland- sche zaken ontvangen berigten, zullen er in den loop van de maand december nog bieren daar vergelijkende examens gehou den worden, ter vervulling van opengevallen of nog open te val len onderwijzersplaatsen. De daartoe betrekkelijke stukken be- hooren overeenkomstig de thans nog bestaande verordeningen, hetzij aan den minister van binnenlandsche zaken, hetzij aan gedeputeerde staten te worden opgezonden, ten einde magti- ging tot aanstelling te bekomen. Daar nogthans enkele dezer examens in de tweede helft van genoemde maand moeten wor den gehouden, en alzoo kort voor het in werking treden van de wet op het lager onderwijs van den 16 augustus 11., is net den minister niet. ongepast voorgekomen, de betrokken besturen of bijzondere personen opmerkzaam te maken, dat de inzending tijdig genoeg zal behooren tegeschiedeu om, hetzij den minis ter, hetzij de gedeputeerde staten, in de gelegenheid testellen voor den 1 januarij aanstaande eene beschikking te nemen. Karine en leger. Uit het Nieuwediep schrijft men dd. 10 november De luite- tenant ter zee der eerste klasse W. F. van Erp Taalman Kip, tot dusverre adjudant van dep afgetreden directeuren komman- dant der marine W. Jolly, is benoemd tot 1ste officier aan boord van Z. M. stoomschip Ardjoeno. De éiat-major van Zr. Ms. transportschip Merwede is, be halve de kommandant en de officier van administratie, op non- activiteit gesteld, terwijl de verdere equipage overgaat op Zr. Ms. wachtschip te Hellevoet sluis. Men verneemt dat al de onderofficieren, die van Kam pen naar Breda zijn gegaan om het officiers-examen te doen, aan de vereischten van dat examen hebben voldaan. Afloop verlioopingem en aanbestedingen, Regenten over het Arm- gast- en weeshuis te Vlissingen hebben gisteren openbaar aanbesteedhet verbouwen van een gedeelte van het tegenwoordige Gasthuis, met inbegrip van het. afbreken der oude gebouwen, staande naast en behoorende tot eveDgemeld gesticht, metbijleveringder benoodigde materialen. Daarvan is aannemer geworden de beer J. P. Laernoes te Vlis singen voor f18400. tStaten-geaeraal. Tweede kamer. Zitting van 10 november. In deze zitting is mededeeliug gedaan van de ontvangst der navolgende wetsontwerpen een houdende maatregelen van bezuiniging met opzigt tot het hoog militair geregtshof; een tot aanvulling der wetten omtrent den accijns op het zout; veertien tot bekrachtiging van provinciale belastingen; vijf tot naturalisatie van even zoo vele personen; voorts van de rekening van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren voor 1855; de rekening van het fonds voortspruitende uit. koopprijzen van domeinen voor 1855; en van eene missive van den raad van ministers, houdende me dedeeliug van het gevoelen van dien raad omtrent de wijziging van art. 132 van het reglement van orde der kamer, naar aan leiding van het dienaangaande door den heer Duilert gedane voorstel. Omtrent al deze stukkeu heeft geene beslissing kunnen ge nomen worden door de vergadering, daar deze niet voltallig was, zoo dat dit lot eene volgende zitting is uiLgesteld. De algemeene strekking van de antwoorden der regering op de verslagen der tweede kamer nopens destaatsbegrootingvoor 1858, die thans zijn openbaargemaakt, is de beantwoording van of toelichting op de veelvuldige bedenkingen. Zie hier enkele punten: De afdoening van het vraagstuk omtrent de vaste brug over den Rijn nabij Keulen ligt in de hand van het pruis- sische gouvernement, terwijl voorts meerdere Rijnoeverslaten, volgens de meening der regering, daarbij betrokken zijn. Het vorderen van een doorlaat schijnt dooralle Rijnoeverstaten, be halve Nederland, opgegeven te zijn. Wat de aftappingen van water op de Zuid-Willemsvaart aangaat, de regering wil deze kwestie, tijdens de onderhandelingen, niet vooruitloopen doch is bereid nadere inlichtingen in committé te verschaffen. De regering zal tegen de in bezitneming der Kokos eilanden door deEngelschen niet opkomen, daar deze eilanden van geen com mercieel, politiek of strategisch belang te achten zijn. Zij meent daarenboven dat er geen bewijs aanwezig is dat zij tot onze be zittingen behooren. en gelooft dat uit die in bezitneming geen gevaar voor onze overzeesche bezittingen is af te leiden. Wat betreft de departementen van eeredieust, wordt het. behoud daarvan verdedigd in het belang van kerk en staat.. Het cijfer, voor hoofdstuk X (oorlog) uitgetrokken, wordt gehandhaafd op grond van de behoeften aan personeel en materieel, oefening in wapenhandel, kampementen, manoeuvres enz. töuitcnlanösclje tijöinijcn. Engeland. Londen 11 november. Alhier zijn officiële tijdingen ontvan gen uit Iudic. Delhi is volkomen door de Eugelschen bezet. Het bij de verovering door hen geleden verlies bestaat uit 61 officieren en 1178 manschappen. De generaal Nicholson is overleden. De koning van Delhi beuevens zijne vrouwen, heelt zich over gegeven, hun leven werd gespaard. Zijne beide zonen werden gevangen genomen en gefusilleerd. Luclcnow is door generaal Havelock ontzet met een verlies van 450 man, waaronder vele dooden. Bij Massick heeft een kleine opstand plaats gehad. Bij Kem plei waren de muiters van het 52ste regement geslagen. De roovershorden in den Punjaub schyuen uiteen gejaagd te zijn. De hertogin van Nemours, die de',vorige week bevallen is, is te Olareinont overleden. Alhier zijn berigten uit New-York ontvangen, loopende tot den 28 october jl. Daaruit blijkt dat er in den staat der geldzaken weinig of geene wezenlijke verandering gekomen waser heerschte evenwel minder verslagenheid, en men vleide zich met de hoop dat men het ergste doorgestaan had. Gisteren, zijnde de lord maires dag, had de installatie van sir R. Walter Carden, die voor dit jaar tot die hooge waardig heid verheven is, met de gebruikelijke pracht en plegtigheid plaats. De optogt verliet de Guildhall ten twaalf ure en maakte een buitengewoon grooten omweg, zoo dat hij eerst ten twee ure Westmiusterhall bereikte. Na deu afloop der plegtigheid werd de gebruikelijke maaltijd in de Guildhall gehouden. Ouder de aldaar uitgesproken redevoeringen wekte die van den minis ter Palmerstou inzonderheid de aandacht. Zijn lordschap zeide onder anderen dat, ofschoon een groot aantal troepen naar Iu- die gezonden was, het getal der soldaten in Engeland echter nog even groot was als voor het uitbreken van den opstand. Geeue vreemde natie zou derhalve in den waan geraken dat zij zich tegenover Engeland, uithoofde van deszelfs militaire zwakheid, een aanmatigenden toon zou kunnen veroorloven. Voorts ver zekerde de eerste minister dat tusschen den gouverneur-gene raal, lord Canning, en den opperbevelhebber der troepen in Indie, sir Colin Campbell, de grootste eenstemmigheid heersch te, en hoe de eerstgenoemde, uit hoofde van zijn talent, zijn helder doorzigt en zijnen moed, het volle vertrouweu der rege ring en der bevolking van Engeland verdiende. Eene gestrenge straf der Cipayers werd ook door lord Palmerston hoogst nood zakelijk geacht. Heden is er berigt ontvangen dat de westelijke bank van Schotland, die reeds sedert eenige dagen in ongelegenheden verkeerde, hare betalingen gestaakt heeft. Deze crediet inrig- ting had kantoren in een groot aantal plaatsen van het Veree- nigd koningrijk, en werkte meteen kapitaal van 5 tot 6 millioen ponden sterling. De berigten van de beurs van dingsdag' melden het faillissement van de firma Dennistoun en comp., een der groot ste huizen voor den amerikaanschen handel, hetwelk alhier ge vestigd is en te Liverpool, Glasgow, New-York en New-Orle ans takken heeft. Door het plotselinge en schier volslagen ophouden der remises uit Noord-Amerika is het buiten staat gesteld om aan zijne geldelijke verpligtingen, wier bedrag op 13/4 tot 2 millioen p. st. geraamd wordt, te blijveu voldoen. Onze dagbladeu berigten thans stellig, dat in junij of julij van het volgende jaar, met verbeterde toestellen, eene nieuwe poging zal worden gedaan om den kabel voor de telegrafische verbinding van Engeland en Noord-Amerika in zee te leggen. De bank van Engeland heeft zich al weder genoodzaakt ge zien om den prijs van het geld te verhoogeu, en wel met een per cent heeft zij het disconto op tien per cent gesteld. Men vreest echter dat deze maatregel, terwijl hij schier gelijk slaat met een weigeriug van voorschotten aan den handel, de ongerustheid van het publiek en daarmede de aanvrage om verwisseling van bankbiljetten niet zal verminderen, en dat eindelijk nog eene hetzij [tijdelijke of duurzame wijziging der voor het engelsche bankwezen wettelijk vastgestelde regelen onvermijdelijk zal worden. Rusland. De russische oorlogsmarine bestaat thans uit het volgende aantal zeilschepen: 12 linieschepen, 7 fregatten, 7 korvetten, 7 brikken, 11 schooners, en nog 40 kleinere vaartuigen, wijders nog uit 7 schroef-linieschepen, 11 stoomfregatten, 12 schroef- korvetten en 42 andere stoomvaartuigen. RuitscBilaiuS. Berlijn 9 november. Prins Frederik Willem zal zich eerst daags naar Londen begeven, ten einde het geboortefeest van zijne bruid aldaar te vieren. Volgens alhier ontvangen berigten moet men te Londen afgezien hebben van het aanvankelijk plan om dien geboortedag ditmaal bijzonder luisterrijk te vieren, en wel uit aanmerking van de ongesteldheid des konings. De prijs van het brood is op dit oogenblik te Stutgardt zoo goedkoop als men zich sedert 1851 slechts eene enkele maal herinnert hel geval te zijn geweest, namelijk 6 tot 18 kreutzer naar kwaliteit voor een brood van zes pond. De oogst in Wur-

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 2