MIDDELBURGSCHE COURANT. i\° 136. Donderdag 1857. 12 November. <3inncnlanöscl)f tijöingm. <JfO£K»tSBUV Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zutütdugs. Tinnen deze gemeente en Vlis singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 8,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De'prijs van gewone advewentien is 23 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 85 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Bij deze courant belioort een bijvoegsel. Editie van woensdag avond 8 ure. Middelhurg 11 november. Gisteren hebben de provinciale staten van Zeeland weder openbare zittiugen gehouden, zoo van des voonniddags 11 tot des namiddags ure, als van des avonds 7 tot 11 ure, in welke laatste de najaarsvergadering in naam des konings is gesloten. Met verwijzing naar het uitvoerig verslag van de beide zittin gen, hetwelk wij bij dit no. mededeelen. vermelden wij hier in het kort dat daarin is: afwijzend beschikt op een nader adres van den concessionaris der stoombootdienst op de Wester Schelde, in afwachting van het te dier zake bij gedepu teerde staten aanhangig onderzoekvoorts uitgebragt het centraal rapport der afdeelingen betrekkelijk het onderzoek van de beginselen, ontwikkeld in het ontworpen reglement van administratie der polders, en over dat algemeen rap port beraadslaagd in de avondzitting, bij welke gelegenheid de vergadering ten slotte verklaard heeft zich niet te ver eenigen met die hoofdbeginselen, en besloten om het ont werp met bijlagen thans te stellen in handen van gedepu teerde staten om volgens de nu keubaar gemaakte zienswijze der leden, uiterlijk in de najaarsvergadering van 1858 een gewijzigd ontwerp ter tafel te brengeneindelijk is op voorstel van den heer Sprenger besloten ook van de zijde der provinciale staten een adres aan de tweede kamer der staten generaal in te zenden, om van belangstelling te doen blijken in de aanhangige wetsvoorstellen betrekkelijk de exploitatie van spoorwegen en de ondersteuning van het rijk aan te vragen, vooral ten aanzien van de lijn, uit gaande van Vlissingen naar Venlo. Behalve de menigvuldige adressen door verschillende corpo- ratien aan de tweede kamer der staten generaal gerigt, betref fende ondersteuning tot de exploitatie van den spoorweg van Vlissingen over Middelburg naar Venlo, welke wij reeds in ons vorig no. hebben vermeld, zijn nog door de kamer van koophan del en fabrieken alhier, door den gemeenteraad van Vlissingen en door de commissie in der tijd benoemd tot behartiging der zeeuwsche belangeu bij deze onderneming, bestaande uit de burgemeesters dergemeenteu Middelburg, Vlissingen en Goes en de voorzitters der kamer van koophandel en fabrieken dier zelfdegemeenten, adressen te dier zake ingezonden. Ook door enkele ingezetenen, afgescheiden van eenige cor poratie, is thans een verzoekschrift opgesteld hetwelk binnen weinige dagen zal worden ter teekening gelegd. Het is van den volgenden inhoud Aan de tweede kamer der staten generaal. Deondergeteekenden, inwoners van Middelburg, provincie Zeelaud, met de meeste belangstelling vernomen hebbende, dat door de regering aan uwe vergadering voorstellen zijn ingediend tot ondersteuning en aanmoediging van den aanleg van spoor wegen in Nederland, en daaronder ook van den spoorweg van Vlissingen over Middelburg, Goes, Bergen op Zoom, Breda, 's iïertogenbosch en Helmond tot aan de Maas over Venlo naar de duitsche grenzen, nemen de vrijheid uwen vermogen den invloed in te roepen ter ondersteuning dezer voor ons vaderland in het algemeen en bepaaldelijk voor onze gemeente zoo gewigtige onderneming. Noodeloos zou het zijn, op dat gewigt met veel woorden te wijzen, nadat reeds van zoo veie zijden de hooge waarde voor ons rijk van de spoorlijn van Vlissingen naar Duitschland is aangewezen en erkend. Maar als ingezetenen van Middelburg, .gevoelen zij levendig dat in het tot stand komen van gemeiden weg het middel ligt opgesloten, hetwelk eenmaal de hoofdstad van Zeeland uit haren steeds achteruitgaacder. toestand kan opbeuren en tot het herkrijgen van vroegere welvaart voeren kan. Zij vertrouwen, dat uwe vergadering met de regering bet ge voelen deelen zal, dat krachtdadige ondersteuning dezer onder neming eene dringende noodzakelijkheid is, en roepen mitsdien uwe ernstige pogingen in ter vervulling eener ook voor Middel burg zoo levendig gevoelde behoefte. Onlangs is door de heeren Nuys en cie. alhier aan Z. M. den koning aangeboden eene proeve van een in hunne brouwerij vervaardigd bier, welke proeve door Z. M. welwillend is aange nomen en op hoogstdeszelfs last onderworpen aan het opzette lijk onderzoek van den hoogleeraar Mulder te Utrecht. Aan genoemde firma viel niet alleen kort daarop de onder scheiding te beurt met eene niet onaanzienlijke bestelling van wege Z. M. te worden vereerd, maar zij mogt dezer dagen nog de voldoening erlangen een diploma te ontvangen waarbij haar de vergunning tot het voeren van het koninklijke wapen werd verleend. Deze toezending was vergezeld van een extract van het te dier zake ingediende rapport, waarin na de opgave eener verge lijking met andere biersoorten, onder anderen voorkomt dat 'net ingezonden bier van de heeren Nuys en cie. met de meeste bui- tenlandsche bieren de vergelijking kan doorstaan, voor zoo ver de nuttige bestanddeelen betreft, dat het voldoet aan de voor waarden welke men in Nederland bij de bereiding te veel uit het oog verliest, namelijk helderheid, smakelijkheid en duurzaam heid, alsmede dat het krachtiger en voedzamer is dan eenig ander bekend iulandschbier, en dus ten volle onderscheiding waardig is. Men schrijft ons uit Goes van den 10 dezer Op de beestenmarkt van heden waren ongeveer 150 stuks hoornvee aan de lijn. De verkoop ging traag van de hand, daar de houders op hooge prijzen hielden. Voor de beste werd van f150 tot f200 besteed, mindere naar evenredigheid. Voorleden vrijdag nacht heeft aan den dijk van Wemeldinge een vrij belangrijke val plaats gehadmen heeft dadelijk de noo- dige maatregelen van voorziening genomen; de schade wordt op omstreeks f 10,000 begroot. In een vrijdag te Londen gehouden vergadering van de Maatschappij tot indijking van gronden in Nederland, werd medegedeeld, dat in Zeeland 3000 bunders waren omdijkt, en men dit in het aanstaande jaar met 1000 wil vermeerderen. De voorzitter zeide o. a.dat het land niet kon verkocht worden, dan nadat de verbindtenissen met de nederlandsche regering waren nagekomen. Hij noemde de geldbelegging in deze on derneming ruim en voordeelig. Voorts werd besloten, het be drag der obligatien tot 200.000 p. st. te brengen. X Er is iu den laatsten tijd veelover de zaken der Maat schappij van weldadigheid geschreven, maar niet altijd is dit geschied met eene juiste opgave van feiten, van daar dat wij het niet onbelaugrijk achten den hoofdzakelijken loop der gebeur tenissen nog eens in herinnering te brengen. In de laatste helft van 1855 wenddezich de permanente com missie der Maatschappij vau weldadigheid tot de regering met de verklaring, dat zij geen kans zag, zonder krachtige onder steuning, de zaken gaande te houden en met het verzoek om haar die ondersteuning te verieenen. De regering benoemde daarop in november 1855 eene staatscommissie, aan welke de taak werd opgedragen den toestand der maatschappij te onder zoeken en voorstellen te doen, die tot eene geheele regeling harer zaken zouden kunnen leiden. Deze staatscommissie ont wierp een voorstel tot regeling, waarbij als eerste grondslag werd aangenomen de afscheiding der gestichten en der vrije koloniën, van welke de eerste door de regering zouden worden overgenomen en beheerd, terwijl de vrije koloniën aan de maat schappij zouden verblijven; tevens wilde die staatscommissie de gevestigde schuld der maatschappij ad circa f3,800,000 con verteren in 3 pet. nat. schuld, terwijl de leening ad f822,000 en de Joopende schulden ten Jaste der maatschappij zouden blijven. Dit voorstel, aan de permanente commissie medegedeeld, werd door deze verworpen, daar zij het onmogelijk achtte met zulk een zwaren schuldenlast de maatschappij te blijven bestu ren. Daarop ontwierp de staatscommissie een tweede voorstel op den zelfden grondslag, doch waarbij ook nog de f822,000 ten laste van den staat werden genomen. De leden der perma nente commissie en der commissie van weldadigheid konden zich evenwel ook met dit voorstel niet vereenigen en legden den 6 december 1S56 hunne betrekkingen neder, op grond dat zij, door oogenblikkelijken financielen noodgedrongen, geene kans zagen de zaken der maatschappij gaande te houden. Na die aftreding nam niet, zoo als L'écho universel van den 6 dezer zegt, de staatscommissie het beheer op zich, maar de gecommitteerde der regering bij de maatschappij, de ambtenaar, die sedert het sluiten van het algemeen contract vanlS43 het toezigt op de zaken der maatschappij had uitgeoefend en bij deze de regering had vertegenwoordigd, nam, krachtens eene bepaling van dat contract, het beheer voor en namens de maat schappij van weldadigheid op zich. De verklaring van kennelijk onvermogen der maatschappij werd echter niet uitgesproken, daar de crediteuren, door wie die verklaring moest verzocht worden, daartoe niet durfden overgaau uit vrees, dat zij alsdan van hunne pretentie weinig of niets zouden ontvangen. Het beheer hield intusschen de zaken aan den gang. Inden zomer van 1857 werd nu door de leaeu der Maatschappij van weldadigheid uit hun midden een zestal heeren benoemd, om de onderhandelingen met de staatscom missie (die inmiddels geheel vreemd aan het beheer of bestuur der maatschappij was gebleven) te hervatten, en deze zullen waarschijnlijk dezer dagen die taak aanvaarden. Bij de tweede kamer der staten-generaal is ingekomen een wets-ontwerp tot aanvulling der wetten op de heffing van den accijns op het zout. Aangezien bij de wet,van 13 junij 11. andere beginselen ten aanzien der zeevisscherijeu zijn aangenomen, volgens welke de visschers naar goedvinden reeds op zee over hunne vangst kunnen beschikken, moeten ook nieuwe bepalin gen omtrent het genot van vrijdom van accijns op het zout ten behoeve der visscherijen worden vastgesteld. De geneeskundige courant melddat de behandeling der wetsontwerpen op de geneeskunde in al de sectien der tweede kamer niet is afgeloopsn voor het reces, dat diugsdag geëindigd is. Het verslag van de commissie van rapporteurs zal dus eerst na dien tijd worden opgemaakt. Als eene aanvulling tot de berigten, die wij onlangs in de dagbladen lazen omtrent de reis van Z. K. II. den prins van Oranje, kunnen wij mededeelen, dat Z. K. H. vergezeld van jhr. de Casembroot, baron vau Pallandt, en verder gevolg, gedurende zijn verblijf in de spaansche hoofdstad ook een bezoek bragt aan het Escuriaal. De prins is dus de eerste uit het Nassausche huis, die dit oude gesticht van den in Nederland wel bekenden Philips II bezocht heeft. Onze landgenoot dr. T. J. Halbertsnia, thans werkzaam in de bibliotheek vau het klooster, genoot de eer aan Z. K. II. te worden voorgesteld, terwijl het hooge ge zelschap de boekerij, benevens de tentoongestelde handschrif ten in oogenschouw nam. Z. K. H. prins Erederik der Nederlanden wordt heden van Berlijn in de residentie verwacht. Zijn verblijf zal evenwel niet van langen duur zijn. De gedenkdag der herstelling van de Utrechtsche hooge- school na de fransche o ver heersc hing werd den G dezer al-

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1