MIDDELBÜRGSCHE COURANT. r 134. Zaturdag 7 November. Binnen deze gemeente en Vlis- Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en ZatiirJags. singen geschiedt de nitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advercentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. 13innrnlcmösc!)r tijïmtjjm. HSüdtleiÏJuaJi'fj 65 november. De staten dezer provincie hebben heden weder eene openbare zitting gehouden. Daarin is een ingekomen adres van den con cessionaris der Stoombootdienst op de Wester Schelde, om voorschot op het vroeger aangevraagd verhoogd subsidie of be ëindiging der overeenkomst, tot onderzoek gesteld in handen eener commissie. Voorts zijn aangenomen de voorstellen van gedeputeerde sta ten: tot verkoop van straatkeijen en puin; tot wijziging van het reglement van orde voor de vergadering van gedeputeerde statentot verkoop van onbruikbare goederen; lot daarstelling eener policieverordening op de haven van Breskens; idem pro vinciale verordening op de jagten visscherij; omtrent rente- looze voorschotten tot wegsverbetering (door de aanneming waarvan, tevens afwijzend is beschikt op een nader adres der dijksdirectie van den Hoofdplaatpolder)enmet21 tegen 14stem. men verworpen dat tot het verleenen eener bijdrage voor de verbetering der haven van Brouwershavenomtrent alle welke voorstellen de algeineene verslagen van de rapporteurs der af" deelingen vooraf zijn uitgebragt. De openbare zitting is daarop gescheiden tot nadere bijeen roeping. Gedeputeerde staten dezer provincie hebben bij besluit van den 30 der afgeloopene maand (Provinciaal blad no. 86), met wijziging van hun besluit van den 23 bevorens, ouder anderen het volgende bepaald De Van Haaftenpolder en de daaraan greuzcnde Hollarepol- der, beide gelegen onder Oud Vosseraeer, worden verklaard als door de longziekte te zijn besmet. Als verdacht van de longziekte worden verklaard de-Vrij- bergsche polders, onder voorschreven gemeente,en het gedeelte van den, mede onder Oud-Vossemeer gelegen, Hikkepoldor, hetwelk is begrensd als volgt: ten noorden door de polders van Vrijberghe en den Hollarepolderten westen door den Hiksen- dijk; ten zuiden door de Hikschekreek, en ten oosten door den dijk van de Eendragt. In dat gedeelte zal geen uitvoer van rundvee mogen geschie den dan op schriftelijke vergunning van den commissaris des konings, en zulks op deu voet en de wijze, bepaald bij art. 4 van het reglement tot voorkoming van de verspreiding der long ziekte onder het rundvee in Zeeland. De in- en vervoer is aldaar geoorloofd. Het alhier gevestigd Muziekgezelschap Uit kunstliefde heeft gisteren avond zijne eerste win terbijeenkomst voor dit jaar gehouden. Bij die gelegenheid is door den voorzitter van het bestuur aan den heer A. J. van Emden, die bij zijn gevorderden leeftijd ontslag als orchest directeur had verzocht, bij monde van den voorzitter, den dank van het gezelschap betuigd voor de menigvuldige en volijverige diensten, gedurende meer dan 30 jaren in die betrekking bewezen, terwijl hem tot aandenken een sierlijk bewerkte zilveren inktkoker werd overhandigd met de volgende inscriptie f liet Muziekgezelschap Uit kunstliefde aan den heer A. J. van Emden, bij zijne aftreding als orchestdirecteur, den 25 au gustus 1857, en aangeboden den 5 november daaraanvolgende." Die toespraak werd door den heer van Emden op gepaste wijze en onder dankbetuiging beantwoord, waarna de nieuw benoemde directeur, de heer W.R. Ceulen, als zoodanig werd geluk gewenscht en geïnstalleerd, hetwelk mede door hem in gepaste bewoordingen werd beantwoord. Een en ander werd afgewisseld door fanfaren, voor welke oplettendheid het orchest mede dank werd betuigd. Naar wij vernemen bestaat bij het alhier gevestigde Natuur kundig gezelschap het voornemen om op den 16 dezer, den 21 december e.k., en den 18 januarij 1S58, voorlezingen te doen geven over telegrafie, opgehelderd door proeven. Tot die lezingen, welke waarschijnlijk op de bovenzaal der sorieteit De vergenoeging taille:gehouden worden, verkrijgen niet alleen de leden en begunstigers van het gezelschap per soonlijk vrijen toegang, maar zal aan elk der eerstgenoemden ook eene introductiekaart voor een heer en eene dame worden uitgereikt. De veemarkt te Nieuw land heeft wederom ruimschoots aan de verwachting beantwoord. 72 stuks vee werden aangebragt, waarvan een groot gedeelte tot goede prijzen is verkocht ge worden, en men mag zich dientengevolge in de belangstelling in die markt verheugen. Men schrijft ons uit Oostburg: Op de den 26 October 11. alhier gehoudene veemarkt waren aangebragt 23 stuks paarden, waarvan 11 a 12 verkocht. De meerderheid was geringe kwaliteit, waarvoor weinig kooplust bestond en waarvoor f40 a f 100 werd betaald; een jong paard gold f 200 en een ander f 250. Yan de runderen waren ter markt 87 stuks, waarvan 60 a 70 werden verkocht; de melkkoeijen f80 af 100, varen f 70 a f 100, slieren f40 a f90, 2jarigc slagtosscn f 90 a f 140, magere 2 en 3jarige ossen en vaarsen f 60 a f 100, eenjarige dito f 40 a f 70, magere kalvers f 20 a f 26 voorts 49 magere varkens waarvan slechts enkele verkocht van f 10 tot f 30, van biggen waren 130 stuks aan, die alleu werden verkocht van f 4 tot f 7,503 scha pen zijn betaald f 15 a f 20. Naar men verneemt houdt men zich bij de verschillende departementen bezig met het in gereedheid brengen van de antwoorden op do bedenkingen, in de afdeelingen van de tweede kamer der staten generaal gemaakt, ten aanzien dei- ontwerpen van wet, uitmakende de staatsbegrooting voor den jare 1S58, Die antwoorden zullen weldra gereed zijn en spoe dig aan de tweede kamer der staten generaal worden toegezon den. De beraadslagingen over de ontwerpen der staatsbegroo ting zullen dus tegen de helft van deze maand een aanvang kunnen nemen. Men ziet eerlang bij de tweede kamer te geraoet de aanbie ding van een wetsontwerp tot goedkeuring, voor zoo veel noodig, van het handelstraktaat laatstelijk tusschen Nederland en Belgie gesloten. Men wil weten, dat bij de onlangs plaats gegrepen aanbeste ding van fourrages voor de kavallerie, 20 cents per ration meer zou hebben moeten besteed worden, hetgeen voor de begroo ting van het Xde hoofdstuk eene vermeerdering van 2 tounen gouds zou uitmaken. Hierbij behoort herinnerd te worden, dat de tweede kamer in haar verslag over dat hoofdstuk voor 1858 van den minister, die juist een lager cijfer voor fourrages heeft geraamd, de opgave vau den dezer dagen bedongen prijs heeft verlangd. Naar wij vernemen is bij de tweede kamer ingekomen een wetsontwerp van den minister van justitie, houdende maatrege len tot het brengen van bezuinigingen in de kosten voor het hoog militair geregtshof, in afwachting, dat het geheel militair justitiewezen nader geregeld zal worden. Benoemingen en besluiten, Eervol ontslagen, bij besluit van 3 dezer, de officier van administratie 2de klasse J. J. Wins send, dienstdoende in Oost Indie, op eigen verzoek, met den laatslen der maand, waarin dit besluit ter zijner kennis zal worden gebragt. Benoemd, bij besluit van 3 dezer, tot apotheker 1ste klasse bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt, de apotheker der 2de klasse J. Alma, van gemeld personeel. Merk- en scliooluicuws. Tot predikant bij de waalsche gemeente te Delft is beroepen ds. van Hamel, thans te Groningen. Marine en leger* lieden morgen ten half twaalf ure arriveerde ter reede van Ylissingen Zr. Ms. schroefstoomschip Groningen, kom- mandant kapitein luitenant ter zee J. D. Wolterbeek, aan boord hebbende Z. K. II. den prins van Oranje. Alles is wel aan boord Tusschen dezen bodem en de vesting werden wederkeerig salutschoten gewisseld. De respectieve brigadekommandanlen van het wapen der infanterie zijn uitgenoodigd te onderzoeken, of er ook bij de ver schillende bataljons van het wapen kapiteins zich bevinden, die genegen en geschikt zijn, voor den tijd van vijfjaren, bij heb wapen der infanterie van het leger in Oostindic te worden ge detacheerd, tegen genot eener gratificatie van f 2400, en vau den uitslag vau dat onderzoek rapport aan het departement van oorlog te doen. In den loop der maand december of januarij worden te Nicuwediep met particuliere gelegenheid verwacht 350 schepe lingen en eenige officieren, behoord hebbende tot het eskader in Oost Indie. Stafen-g-eaea-aaJ. Den 31 October jl. heeft de commissie van rapporteurs der tweede kamer het tamelijk uitgebreid voorloopige verslag, no pens het onderzoek in de afdeelingen van de wet op de belasting van het personeel vastgesteld. Algemeen heeft men gaarne erkend dat eene herziening van de bestaande wet eene zeer wcnschelijke zaak is, en dat zij groo- telijks wijzigingen behoeft. Nogthans waren er verscheidene leden die twijfelden, of met de tegenwoordige herziening het doel der wet wel zou worden bereikt, zonder nog terug te ko men op de bedenking, dat de regering zich, zoo zij meenden, op een verkeerd standpunt had geplaatst, met. aan deze herziening een bijoogmerk te verbinden, te weten, de ontlasting van de grootere gemeenten van den druk der directe plaatselijke belas tingen. Naar hun inzien is aan geene afdoende herziening van het personeel te denken, zonder eene voorafgaande herziening van het kadaster, en zij schijnen te gelooven dat aan deze laat ste niet zoo groote kosten zouden verbonden zijn als men schijnt te duchten. Dit laatste is echter stellig ontkend, met de bijge voegde opmerking dat eene herziening, van het kadaster een zeer geruimen tijd zoude vorderen, en dat eene verligtiug van lasten op dergelijke wijze geenszins naar eene onzekere toekomst mag worden verschoven. Ook het punt der vrijstelling heeft aanleiding gegeven tot be denkingen, en wel ter zake van de vraag waarde vrijstelling be hoort te eindigen en de belasting te beginnen. Wat de algemeeue strekking der wet aangaat, heeft men zich gehouden aan het medegedeelde betreffende de gemeentewet. De meerderheid heeft, zoo het schijnt, willen toegeven dat er reden bestond om de personele belasting meer in overeenstem ming tc brengen met de grootere welvaart ten platten lande, tegenover de steden, maar men heeft begrepen dat de daartoe voorgestelde middelen niet dienstig zouden zijn om daartoe te geraken, en men heeft daarbij weder gewaagd van de breede zoom van den middenstand die, zoo men zich voorstelde, met de onderwcrpelijke voord ragt eer zonde worden gedrukt dan gebaat. De bedoelde bedenkingen hebben echter bij verscheidene le den ernstige tegenspraak ontmoet., welke beweerden dat het hier aankwam op de vraag, of niet de ingezetenen van volkrijke gemeenten door de personele belasting buiten verhouding wer den gedrukt; of niet die druk ondragelijk werd, in verband met de heffing van een hoofdelijken omslag in deze gemeenten, en of het voorstel der regering niet strekte om dat bezwaar zoo veel mogelijk uit den weg te nemen. Naar het inzien dezer leden kon die vraag niet anders dan toestemmend worden beantwoord. Betreffende den onevenredigen druk der belasting heeft men doen opmerken dat de armste ingezeten van Amsterdam eu Rotterdam voor elk venster tweemalen zoo veel moet betalen als de rijkste inwoner van een welvarend dorp, 'i wcik minder

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1