MIDDELRURGSCHE COURANT. i\° 133. Donderdag 1857. 5 November. öinnmlanïrscljr tijömflcn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en Zuturclags. Binnen deze gemeente en Vlis singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advert&tien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent •voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. middelburg dl novennber. In de heden gehoudene zitting van den gemeenteraad is o. a., op voorstel des voorzitters, besloten een adres aan de tweede kamer der staten generaal in te zenden, waarbij de raad van zijne hooge belangstelling doet blijken ter zake der aanhangige wetsontwerpen betrekkelijk de exploitatie van spoorwegen, (bij welke onder de noodzakelijkste genoemd is die van Vlissingen uitgaande naar de duitsche grenzen), met aandrang de kamer verzoekende om barer zijds de ten uitvoerlegging van dit ont werp zoo veel doenlijk te bevorderen. Dit adresdoor eene commissie ontworpen, is na schorsing der zitting vastgesteld om door de zorg van burgemeester eu wethouders te worden ingezonden. verstrekken aan Antonius Timmermans en gezin, geboren te Haarlem en armlastig te Esch, die zich tegenwoordig in Zuid- Beveland schijnen op te houden. H. M. de koningin moeder is zondag middag ten 4 ure met een extra spoortrein van hare buiteulandsche reis in de residentie teruggekeerd. Gisteren heeft de opening plaats gehad van de stembus voor de verkieziug van een lid van den gemeenteraad, in de plaats van den heer mr. W. Ph. Vis. 103 biljetten waren ingeleverd, waar onder 4 van onwaarde, en dus 159 geldige stemmen. Daarvan zijn uitgebragt op de heeren mr. N. C. Lambrechtsen 12], A. H. G. Fokker 21, H. J. Dronkers 11 en op zes andere personen eeue stem. Derhalve is de heer N. C. Lambrechtseu tot lid van den raad verkozen. Bij deze gelegenheid komt ons niet ongepast voor, op de verflaauwde belangstelling te wijzen, waarmede de kiezers van hun stemregt gebruik makeu. In deze gemeente toch, welke thans 7S4 stemgeregtigdeu voor raadsleden telt, waarvan slechts 1G3 aan de stemming deel namen, kwamen bij de navol gende verkiezingen op: 17 jnlij 1855 (periodieke aftreding) 426; 15 julij 1856 (vacature door vertrek van den heer van Sousbeeck)30±: 5 augustus 1856 (idem bedanken van den heer Sprenger)327,enden 19 dier maand voor de herstemraiug 427 15 januarij 1S57 (idem vertrek van den heer Salomonson) 264, en 21 julij j 1. (periodieke aftreding en vacature door overlijden van den heer van Teijlingen) 351 kiezers. Uit Vlissingen schrijft men ons heden [I] Gisteren avond werden den schout bij nacht, directeur en kommandant der marine, de Smit van deu Broecke, op wien met den 1 dezer maand die betrekking van den vice-admiraal H. Ferguson is overgegaan, serenades gebragt, zoo door het hoornmuziek van het alhier in garnizoen liggende Sste regement infanterie, als door het korps muziekanten der dienstdoende schutterij. De Nederlandsche staats-courant van gisteren bevat een koninklijk besluit van den 29 October jl. waarbij, overeenkom stig de door de daarbij betrokkeue gemeenteraden genomen besluiten, niet intrekking van het besluit van 13 september 1852 no. 59, wordt bepaald dat de kamer van koophandel en fabrieken te Goes, zamengesteld uit de gemeenten Goes, Kat- teudijke, 's Heer Arendskerke en Kruiningen met het einde des loopenden jaars wordt opgeheven. X Door bijna alle dagbladen is dezer dagen het berigt op genomen dat de zaken der Maatschappij van weldadigheid met het nieuwe bestuur en de regering zouden geregeld zijn. Dit berigt is ten eencnmale onjuist, daar de zaken der maatschappij niet verder gevorderd zijn dan dat waarschijnlijk dezer dagen de staatscommissie met de door de leden der maatschappij ge kozene zes heeren, de in december 1856 gestaakte onderhande lingen zullen hervatten. Blijkens aankondiging in liet Policieblad, waarschuwen bur gemeester en wethouders der gemeente Esch de burgerlijke armbesturen in Nederland, om geene bedeeling of verpleging te Uit Luxemburg wordt van 29 October geschrevenLe cour- rier is er in geslaagd een drukker te vinden, doch onder zulke lastige voorwaarden, dat het blad alle staatkundige waarde zal verliezen. De redactie heeft zich moeten verbinden geene arti kelen mede te deelen betreffende onze binnenlandsche aangele genheden. Het blad zal dus niets anders dan de tijdingen uit het buitenland kunnen opnemen. Bestond de hoop niet, dat bij de ophanden zijnde bijeenkomst der staten, indien de staten ten minste bijeen zullen komen, er eene verandering zal komen in de staatkunde onzer ministers, dan geloof ik, dat het besluit ge nomen zoude zijn, om de uitgave niet voort te zetten. De gestrengheid ten opzigte van de buiteulandsche drukpers neemt weder toeeiken dag worden de bladen aan de post in beslag genomen, en wat nog ernstiger is, de invoer in het land is verboden van L'écho universel van 's Hage. De post heeft bevel ontvangen de exemplaren terug te zenden, zonder ze aan de personen, voor wie zij bestemd waren, te doen bezorgen. Dit is het tweede blad waaraan dit overkomthet eerste was L'écho d'Arlou. Het is ons dus wel verboden te lezen, wat vrijelijk in Holland gedrukt mag worden. Het spreekt van zelf, dat het arbitraire stelsel, waaraan wij onderworpen zijn, eiken dag eene meer algemeene verontwaar diging in het leven roept, omdat men eiken dag het aantal per sonen, dat er onder lijdt, grooter wordt. Die a zegt, moet, L zeg gen, en heeft men eenmaal den arbitrairen weg ingeslagen, dan kan men er niet op blijven stil staan. Hieruit ontstaan moeije- lijkheden, welke niet in gebreke kunnen blijven de oogen te openen van onze door de ministers kwalijk geraden vorsten. Het bestuur der Algemeene vereeniging tegen het pauperisme bij de arbeidende klassen van den minvermogenden stand heeft zich, zoo als reeds meteen enkel woord vermejd, bij adres tot den minister van binnenlandsche zaken gewend, waarin eeuige beschouwingen worden medegedeeld over de in de thans aan hangige geneeskundige wetten voorgestelde benoeming van gezondheidscommissien in gemeenten, meer dan 10,060 inwo ners tellende, en in de arrondissementen, waarin het later den koning zal behagen zoodanige commissien te vestigen. Het bestuur meent, dat door de voorgestelde wijze slechts gedeelte lijk in de behoeften zal worden voorzien: 1. mist de voorge stelde regeling, naar zijn oordecl.de noodige eenheid, het zoo noodige verband; 2. is die regeling onvolledig; 3. meent het dat er botsing zal ontstaan tusschen de collegieu van dagelijksch bestuur bij de gemeenten, aan welke de gemeentewet in art. 179 het toezigt op de publieke gezondheidsdienst opdraagt, en de gezondheidscommissien, die volgens het ontwerp (art. 241) belast zijn met het toezigt op alles, wat den algemeenen gezondheidstoestand bevorderen of bewaren kan; 4, ziet het bestuur in de benoeming van tweeërlei commissien, genees kundige commissien eu gezondheidscommissien, eene versnip pering der krachten, die het niet wenschelijk acht. Luidens een met de jongste mail bij het departement van koloniën uit Suriname ontvangen berigt, gedagteekend 5 October jl., was de gezondheidstoestand aldaar voldoende en heerschten, behalve eenige ongeregeldheden op de plantages Vier kinderen, Hamburg en Iverkshoven, rusten orde allerwege. ISenoemin^en eu besluiten. Bij besluit vau 2 dezer heeft Z. M. goedgevonden, de beuoeming van C. J. Baar3, burgemeester van Arnemuiden, tot secretaris dier gemeente, met zyne goedkeuring te bekrach tigen. Verleend de rang van commies,bij besluit van den 31 october, aan den heer G. L. T. Becker, adjuuct-commies bij het departe ment voor de zaken der hervormde eeredieust. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw, de heer A.J. Blanken, laatstelijk 1ste officier van gezondheid der 2de kl., dienstdoende bij de Koninklijke militaire akademie. Pirovifflciale staten vau Zeeland. Avondzitting van 3 november. Tegenwoordig de commissaris des konings, voorzitter, 35 leden en de griffier. Afwezig de heeren de Casembroot, Hoogen'ooom, van Voorst Catshoek, Schuurbeque Boeije en de Jonge met, Uytteuhooven en van der Mandere zonder kennisgeving. De zitting in naam des konings geopend zijnde, wordt de heer Schout Vellhuys, wiens geloofsbrieven in de vorige verga dering reeds zijn goedgekeurd en tot wiens toelating is besloten, door den heer griffier binnengeleid, waarop hij de voorgeschre- vene eeden aflegt en zitting neemt. Voor kennisgeving worden aangenomen a. ingekomene brieven van de heeren de Casembroot, Hoo- genboom, van Voorst Catshoek, Schuurbeque Boeije en de Jonge, houdende mededeeling dat zij verhinderd zijn de verga dering bij te wonen b. een koninklijk besluit van den 28 augustus 1857 no. 65, houdende goedkeuring van de besluiten der statenvan den 10 julij 1857 no. 12, strekkende om te beschikken over eene som van f 500, uit den post van onvoorziene uitgaven der provinciale huishoudelijke begrooting van 1S57, tot bestrijding der kosten van eene hulpaanlegplaats aan het veer van het Sloe van den 11 julij 1857 no. 6 en 7, tot wijziging der begrootin- gen van enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uit gaven van 1856 en 1857, en van den 10 julij 1857 no. 14, tot aankoop van den noodigen grond ter plaatsing van een tolhuis op den weg van Neuzeu naar Axel c. idem van den 9 september 1S57 no. 68, houdende goed keuring van de begrooting der enkel provinciale en huishoude lijke inkomsten en uitgaven voor 1858; d. idem van den 19 october 1857 no. 64, houdende goedkeu ring van het besluit der staten van den 10 julij te voren, betrek kelijk de rekening en verantwoording van gedeputeerde staten over 1855 e. missive van den minister van binnenlandsche zaken van den 24 september 1S57 no. 156, 2de afdeeling, met den staat van geraamde kosten voor het provinciaal bestuur, voor zoo veel het rijksbestuur is, voor 1858; terwijl naar de afdeelingen zijn verzonden de ter tafel ge- bragte voorstellen van gedeputeerde staten: 1. omtrent de aanvragen om rentelooze voorschotten tot ver betering van wegen 2. tot het verleenen eener bijdrage uit de provinciale kas voor de verbetering der haven van Brouwershaven 3. tot verkoop van oude straatkeijen en puin van den weg van Zierikzee naar het Zijpe 4. tot het doen verkoopen van eenige voorwerpen, eigendom der provincie en voor haar van geen nut of gebruik; 5. met een nader ontwerp van een reglement voor de haven van Breskens 6. tot vaststelling eener provinciale verordening omtrent de uitoefening der jagt en visscherij; 7. tot wijziging van art. 1 van het reglement van orde voor de vergadering van gedeputeerde staten. De voorzitter herinnert alsnu dat, naar het in de zomerver gadering genomen besluit, de van de polderbesturen ingewon nen beschouwingen omtrent het ontworpen algemeen provin ciaal polder-reglement, gedrukt en rondgedeeld zijn, waarom hij voorstelt dat ontwerp thans met de daartoe betrekkelijke stukken in de afdeelingen te doen onderzoeken. De heer Yader geeft ten deze in overweging of dit wel tot

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1