2. De rijKsbijdrage van f 5800 tot te gemoelkoming in het te kort der kosten tot oprigting van het gedenkteeken op het Dam plein te Amsterdam. Zoo het hier de kosten van het gedenk teeken zelf geldt., kon het dan niet reeds bij het opmaken der staatsbegrootiug voor 1856 voorzien worden, dat daarop een te kort zou ontstaanEn waarom heeft dan de regering langs eeneu meer zijdelingsclien weg de bijdrage verleend, en niet, even als met de bijdrage voor Costers standbeeld het geval is geweest, die vooraf op ae begrooting gebragt Geldt het hier echter kosten van anderen aard, welke kunnen die dan geweest zijn en op welken grond is tegemoetkoming daarin van's rijks wege te verdedigen en 3. met opzigt tot de kosten gevallen bij gelegenheid der feestelijke opening van den Rijnspoorweg van Amsterdam naar Keulen, ad f4986,91Men had niet. vermoed, dat te dier gelegenheid eenig feest van rijkswege gegeven was maar meende, dat de gemaakte kosten, althans hier te lande, bestreden waren door de spoorwegmaatschappij of door de ste den, die bij de aansluiting van den spoorweg meer bijzonder be lang hebben. (üetneeuteraad van Sïoes. Zitting van 27 october. Afwezig de heeren mr. van Voorst Vader, Soutendam en Smallegange. De notulen der vorige vergadering zijn gelezen en gearres teerd. De voorzitter doet mcdedeeling van het koninklijk besluit, waarbij de toelating van den heer mr. Saaymans Vader, als raadslid wordt bevolen, op grond dat hij door zijn tijdelijk ver blijf naar eenc andere gemeente over te brengen, niet heeft opgehouden ingezeten te zijn. Op zijne uitnoocliging legt ge noemde heer de voorgeschreven ceden af en neemt zitting. De suppletoire kohieren van den hoofdelijkon omslag ad f63,98 en van de hondenbelasting ad f 15, worden zonder dis cussie vastgesteld. Op voorstel van burgemeester en wethouders besluit de raad tot af- en overschrijving, uit den post van onvoorziene uitgaven op dien voor de kosten van de registers van den burgerlijken stand ad f 1,68, alsmede tot beschikking van f 5 uit de onvoor ziene uitgaven der schutterij bcgrooting. De voorzitter deelt mede dat zijn ingekomen 1. Van heeren gedeputeerde staten de goedgekeurde begroo ting voor de schutterij, dienst 185S; 2. van de zelfde, goedkeuring van de wijziging der gemeentc- bcgrooting, waartoe ter vorige vergadering besloten is 3. van de zelfden heeren eene beschikking, dut het gast- en weeshuis zijn gemeente-instellingen, vallende onder de bepaling van art. 2 lett. a. der armenwet, op de gronden daarvoor door burgemeester en wethouders aangegeven, en goedkeurende het raadsbesluit tot teruggaaf vau de roomsch katholieke armen- goedcren aan het roomsch katholiek parochiaal armbestuur, wanneer dit daarmede genoegen neemt. De voorzitter voegt daarbij dat burgemeester en wethouders zich voorstellen, in de volgende vergadering de nog aanhangige punten omtrent dcu oorsprong der goederen van de godshuizen in behandeling te brengen en in dc bestaande vacature van een regent te voorzien 4. van de commissie belast geweest met het opnemen der re kening van het middel der straat- en zandwegen in Zuidbuve- land over 1856, berigt dat zij die administratie in volkomen orde heeft bevonden en de benoeming van een lid der directie is aangehouden 5. het proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente ontvanger, sluitende met een in kas van f 6619,54. Aan ile orde is de vaststelling der gemeentebegrooting voor 1858. Over de algemcene inrigting vraagt niemand het woord, en wordt mitsdien overgegaan tot de behandeling artikelsgewijs van de uitgaven. Het lsre hoofdstuk, jaarwedden enz., wordt zonder discussie vastgesteld op f 17,136,50. Het 2de hoofdstuk, voor onderhoud, vuur en licht der tot gemeentedienst bestemde gebouwen, insgelijks op f 1880,50. Het 3de hoofdstuk, 1ste afd., gewoon onderhond op f 1910. Bij dc 2de afd., aanleg of vernieuwing, is ouder meer uitge trokken f500, voor herstelling van het carillon. De heer van de Putte acht dit een punt van luxe, hetgeen bij de bekrompenc financiën der gemeente zou behooren te verval len, daarliet tegenwoordig de tijd niet is om er artikelen van weelde op na te houden. Dc voorzitter zegt dat het carillon, zoo als het nu is niet be houden kan worden, en of geheel moet vervallen of hersteld worden zoo als voorgedragen is. Ook hij zou er groot bezwaar in zien wanneer het de daarstelling van een klokkenspel betrof, nnhet echter alleen betreft instandhouding van het bestaande, dat aan vele burgers aangenaam zal wezen, verklaart hij zich voor het behoud. Dc heer van den Bosch is het eens met den lieer van de Putte, vooral omdat de herstelling zich alleen bepalen zou tot klepels en draden. De lieer van Kerkwijk antwoordt daarop dat ook dc hamers en tuimelaars vernieuwd moeten worden, zonder dat zou het niets baten. In omvraag gebragt wordt de post behouden niet 6 tegen 2 stemmen (die van de heeren van de Putte en van den Bosch.) In de zelfde afdceling is uitgetrokken f 666 voor herstelling van den muur bij de voormalige hoofdpoort. De heer S. Vader zou het wenschelijk achten, ter vermijding dezer kosten aan dien grond een talud te geven en den muur tc laten vervallen. Dc voorzitter antwoordt dat de muur, volgens contract met den tcgenliggenden eigenaar moet onderhouden worden, waar tegen deze een derde van de kosten moet betalenmet welke in lichting de heer Vader genoegen neemt, wordende dc 2de afd. alzoo behouden op f 5870, en dit hoofdst. vastgesteld op f 7780. Ilct 4de hoofdstuk, 1ste afd., bedraagt f 123, voor onderhoud van de voormalige trekkerswoning. De lieer S. Vader wcnscht burgemeester cn wethouders in bedenking te geven, om dit buis liever tc verkoopen, Met inbe grip van ruim 25 genieten grond is ditpand verhuurd voor f 475 'sjaars, hij vermeent dat do grond alleen verpacht wordende, evenveel zal opbrengen en de gemeente bevrijd zijn van den last van onderhoud van het huis. De heer van de Putte is van een tegenovergesteld gevoelen, en vermeent dat juist het gelegene der woning in de nabijheid der gronden de pachtwaarde verhoogt. De heer van den Bosch verklaart het gevoelen van den heer Vader te deelen, daar in de laatste 5 jareu dat huis nog al wat gekost heeft. De heer van Kerkwijk zegt dat de tegenwoordige reparatie grootendeels is veroorzaakt door stormschade. Daar de gebou wen en den grond te zamen als het ware eene koemelkerij uit maken, is hij van oordeel dat de gronden zonder de gebouwen veel minder zullen renderen. Burgemeester en wethouders doen de toezegging, dit punt voor de nieuwe verpachting in 1S58 te zullen overwegen, waar mede men zich vereenigt, wordende de 2de afd., lasten, vastge steld op f354, cn het geheele 4de hoofdstuk mitsdien op f477. Hoofdstuk 5, afd. 1. renten f 3108,18; afd. 2. aflossingen f3372; afd. 3. onafgehaalde intressen f 348,96^hoofdstuk 6, verdere uitgaven f 613,12 hoofdstuk 7, uitgaven door bijzon dere wetten opgelegd f768,77.£; hoofdstuk 8, afd. 1., kosten van onderwijs f 1515 afd. 2. armen f 7377,20; afd. 3. pensioe nen f500, en afd. 4. andere uitgaven f 6263, worden zonder discussie vastgesteld, met verhooging van de 2de afd. van f 175, daar over weinige dagen nog een krankzinnige ter verpleging is opgenomen. Het 9de hoofdstuk, onvoorzien, wordt aangehouden tot na de vaststelling der ontvangsten. Alsnu wordt de ontvangst behandeld: Hoofdstuk 1, goed slot f 117,5Hhoofdst. 2, inkomsten van vaste eigendommen f3475,97£; hoofdst. 3, afd. 1, opcenten grondlasten en personeel f 5243,80 afd. 2, hoofdelijke omslag f21,000; afd. 3, wijn en gedisteleerd f 13,637 afd. 4, honden en schoolgelden f 1555afd. 5, heffingen voor gemecnieinrig- tingen f4116; hoofdst. 4, verschillenden aard f 2634,98, wor den zonder discussie aangenomen. Bij hoofdstuk 5 is voorge dragen f 600 voor verkoop van olmen boomen. De heer S. Vader verklaart zich tegen het voorgedragen roeijen der boomen achter de Liefdestoof, die in vollen groei zijn. Dc heeren van den Bosch en van de Putte verecnigen zich daarmede, ook dewijl het sieraad van de gemeente anders groo tendeels wordt benomen. Het artikel wordt alzoo bij stemming verminderd tot f 150. Daardoor en door het bijkomen van een krankzinnige een te kort ontstaande, besluit de raad tot verhoogen van den hoofdc- lijkcn omslag met f 500. En worden de onvoorziene uitgaven vastgesteld op f 1295,03, en de geheele begrooting in ontvang en uitgaaf ,op f 52,504,27, waarna de vergadering is gesloten. i3uitcnlanösf!)c tifDinijm. Engeland. Londen 29 ocfober. Met de heden hier aangebragte brieven en bladen van Bombay, welke de dagteekening voeren van den 3 dezer, heeft men thans bijzonderheden vernomen van de be storming van Delhi, welke echter niet verder loopendan den 16. Van de geheele vermeestering der genoemde stad is tot dus ver geen officieel berigt hier ontvangen, hetgeen wordt toegeschre ven aan eene belemmering aan het overbrengen van dat berigt, langs den gewonen weg. over Lahore. De niet-officiële en ook niet in bijzonderheden tredende tijdingen, dat Delhi den 20 september geheel vertneesterd en in de tnagt der onzen was, is langs andere wegen te Bombay ontvangen, maar werd niette min daar voor volkomen waar gehouden. ilet siamesche gezantschap, bestaande uit 12 zeer voor name staatsbeambten, met hunne bedienden, te zamen 27 per sonen, is gisteren van het britsche stoomschip Caradoc, waar mede het van Alexandrie was oveïgebragt, te Portsmouth aan land gestapt, en door de militaire cn maritieme overheden met zeer veel eerbewijzen en luister ontvangen. Heden worden die vreemdelingen in deze hoofdstad verwacht.. De jongste berigten uit New-York doen hopen dat de geldcrisis in de Vereenigde staten haar toppunt; bereikt heeft en afnemende is. Althans te New-York was den 17 october jl. eene gunstige wending inden gang der financiële zaken zigt- baar; er heerschte minder ongerust heid, en de prijs der fondseu en producten begon weder te rijzen. SIltsifscitlacKl. Berlijn 31 october. De Preussische Correspondenz deelt het volgende mede; n In verband tot het bij de bondsvergadering ingediende be zwaarschrift cler Lauenburgsche stenden is van den kant van Pruissen en Oostenrijk in de zitting van den 29 october de aan gelegenheid van liet hertogdom ilolstein aan de nadere ge meenschappelijke overweging der bondsvergadering onderwor pen geworden." ESel&ie. De uitslag der verkiezingen, welke den 27 october jl. tot ver nieuwing van de helft der gemeenteraden alhier gehouden zijn is voor de partij, die thans het hoog gezag in handen heeft, zoo ongunstig, dat .er reeds sprake van de aftreding des kabinets is. Men zegt dat de ministers den koning hun ontslag aangeboden hebben. Dit gerucht wordt echter door L'émancipation, een orgaan van het ministerie, gelogenstraft. Opmerkelijk is inzonderheid de uitslag der gemeentelijke verkiezingen te Luik. llicr werd de strijd niet tusschen libera len eu conservatieven, maar tusschen gematigde en driftige voorstanders der liberale begrippen gevoerd; en de gematigden hebben er voor de heethoofden moeten onderdoen. Aau het entrepot te Autwerpcn heeft woensdag een vreeselijk ougeluk plaatsgehad. In een der gebouwen hoorde men een der standvinken kraken, waarvan de oppermagazijn- meester terstond den aannemer de onderhoudswerken deed kennis geven, ten einde de noodige schoringen aan le brengen, terwijl last werd gegeven een gedeelte der koopmanschappen, bestaande in koffij, suiker en rijst, welke zich op de bovenver diepingen bevonden, te verplaatsen. Naau welijks had men dezen arbeid aangevangen, of het gebouw stortte grootendeels in, waarbij verscheidene werklieden onder de puinhopen bedolven werden. Het tooneel der verwoesting leverde een vreeselijk schouwspel op en pogingen tot. redding der daaronder bedol- veneu gingen met groot gevaar gepaard ineu mogt er echter in slagen twee der slagtoffers te redden en men was ook op het punt een derde te bereiken, toen eenige balken verschoven, ten gevolge waarvan deze persoon onder eene onafzienbare massa koopmanschappen op nieuw bedolven werd,zonder hoop om hem te redden. De arbeid, om de puinhopen en de koopman schappen weg te ruimen, wordt steeds voortgezet, doch her haaldelijk heeft men dien moeten staken, daar men voor nieuwe instortingen beducht was. De compagnie mineurs, onder bevel van kapitein Dumarteau, bewijst goede diensten. FranEiirïjBi. Parijs 31 october. De Moniteur deelt eene depeche mede uit Cagliari vau 3ö october, waarin gemeld wordt datdekabel van den electrischen telegraaf naar Algerietot Kaap Spartivento is gelegd, en dat de operatie van het leggen van het verder ge deelte van de lijn, ook volkomen geslaagd is. De gemeen schap met Afrika is dus voltooid. Volgens het verslag van den minister van financiën, Magne. over den financiëlen toestand van Frankrijk is die ge heel voldoende. Het budget van 1859 zou, hoopte de minister, een voordeelig saldo van 48 millioenen opleveren. Nader wordt bevestigd, dat aan de bankbiljetten geen geforceerde loop zal gegeven worden; trouwens de verhooging van het disconto is slechts een tijdelijke maatregel. De Moniteur bevat het treurig berigt van het overlijden van den generaal Cavaignac op gister. De generaal Cavaignac is jl. woensdag avond ten zes ure. terwijl hij op zijn landgoed te Ourne, in de nabijheid der stad Tours, ter jagt was, aan de gevolgen van eene polsaderbreuk plotseling overleden. Zijn lijk is vrijdag herwaarts overgebragt en zou den volgenden middag plegtig worden begraven. Van regeringswege is bevolen den overledene alle eer te bewijzen. Frankrijk heeft in den generaal Cavaignac een zijner beste burgers verloren, die tevens door bekwaamheid en karakter zich bijzonder onderscheidde. In de moeijelijkste tijden van gisting en beroering bekleedde de generaal den gevaarvollen post van hoofd van het uitvoerend bewind, en toen hij het bewind aan andere handen overgaf, bleef hij de achting genieten van alle partijen. Nog op krachtvoüen leeftijd is hij thans plotseling weggerukt. Bekend is het dat. de thans overleden generaal bij de laatste verkiezingen in de hoofdstad tot lid van het wetgevend lig- chaarn is verkozen, maar zich tol nog toe niet bereid had ver klaard de gevorderde eeden al te leggen, wat echter had moeten geschieden bij de aanstaande bijeenkomst der vergadering, daar zoo bij zich niet bereid had verklaard tot het afleggen dier eeden, tot eene nieuwe verkiezing overgegaan had moeien worden. De aanstaande bijeenkomst van liet wetgevend figchaam schijnt tot den 5 januarij uitgesteld. Le constitutiounel behelst, een hoofdartikel waaruit opgemaakt wordt dat het. gouvernement niet. langer op dc za- mensmelting der Donau-vorstendommen aandringt, maar dien aangaande in eene schikking zou willen treden. Nagezegd te hebben dat de divans van Moldavië en Wallachyegeene consti tuerende maar slechts raadgevende vergaderingen zijn, vervolgt dat ministeriele blad aldus: ff Voorzeker zal de door haar ge uite wensch bij het. parijschc congres zwaar wegen, maar hij is geenszins het. eenige hetgeen bij de aanstaande conierenlien in overweging moet komen. De gevolmagtigden zullen zich ook genoopt, kunnen zien om acht ie slaan op andere bedenkingen, die voor de bestendigheid van het turksche rijk en voor Europa's evenwigt belangrijk zijn. Het is niet te miskennen,dat Turkije, hoewel het de conferentie over de regeling van het bestuur dei- vorstendommen slechts alsmede-onderteekenaar van hei-vre desverdrag bijwoont, in deze zaak op eenen bijzonderen voet staat, en dat dit ernstig onderzoek verdient. Dit althans is gewonnen, dat de aanstaande conferentie van den wensch der bevolking, aan welke zij een nieuw bestuur moet igeven, met zekerheid onderrigt zal zijn. Mei het oog op den geest van toenadering,die altijd op het congres gelieersclit heeft, mag men hopen dat de mogendheden, welke over deze aangeiegendheid verschillend denkeu, haar nog zullen weten tot beslechting te brengen zonder een van de daarbij betrokken belangen te krenken. Volgens een berigt uit Konstanlinopel van 21 october jl. was de porte door geldverlegenheid gedrongen geworden om met de ot.tomannische bank weder in onderhandeling te treden. Die particuliere credietinrigting, door eene vereeniging van engelsche kapitalisten zonder eenige privilegiën ie Konst anl ino pel gevestigd, was gezind om aau de porte eene som van hon derd millioen gulden tegen tien per cent rente voor te schieten en deze financiële operatie zou waarschijnlijk tot stand komen. ijanödsbcrigtrn. Rotterdam 31 october. De verkoopen gedurende deze maaud hebben bestaan in HLoffij. De omzettingen waren deze maand onbelangrijk. Rijst. 11000 balen Java7£ il Sigld. 4900 Necransie7 2000 a Moulmain7 36000 Rangoon6$ 7 53900 balen. Peper. 800 27j- k 28of.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 3