schip Stad Middelburg, gezagvoerder D. D. Ouwehand, aan boord hebbende den kolonel L. J. Kroll, kommandant, en den majoor J. C. J. Smits, tweede kommandant der tegen Takaip bestemde expeditie, benevens een gedeelte troepen, Afloop verkoopingen en aanbesteding-en* Middelburg 28 october. Een huis en erve in de Langevijle, K no. 190. Verkocht voor f 701,75. Middelburg 29 october. Een winkelhuis en erf, Langendelft, B no. 148. Opgehouden voor f 2200. Westkapelle 27 october. Een in steen gebouwde wind koorn-en pelmolen met huis en verdere aanhoorigheden, staande aan den dijk aldaar. Verkocht voor f S437. üuitenUmöscljC tijöinijm. Engeland. Londen 27 october. De reeds medegedeelde tijding van de inneming van Delhi wordt door een alhier van regerings wege bekend gemaakt berigt bevestigd. Den 14 september hebben, de Engelschen de vesting aangevallen en eerst den 20sten hebben zij haar vermeesterd. De zoo gezegde koning van Delhi en zijngeziu zijn aan de belegeraars ontsnapt; doch volgens een gerucht zou hij later in de handen der Engelschen gevallen zijn. De Engelschen waren bij het storraloopen 10,000 man sterk. Vele inwoners hebben genade verzochten verkregen; aan de Cipayers is een dergelijk verzoek geweigerd. Verder blijkt uit de bij het engelsche gouvernement per telegraaf ontvangen berigten, dat de vesting Lucknow zich den 16den september nog staande hield, en dat de generaal Havelock, eenige versterking ontvangen hebbende, den 19den dier maand eenen nieuwen togt zou ondernemen met het doel om haar te ontzetten. In het noord-oosten van Indie, met name in de landstreek Assam, en onder den volkstam der Santals waren ernstige oproerigheden voorgevallen. De stad Patna was, na door de engelsche overheid verlaten te zijn, door de opstandelingen geplunderd. Eene bende oproerlingen heeft Nagade bemagtigd en het 50sle infanterie-regement heeft zich bij hen aangesloten. De muitelingen van Jahdpoore hebben de troepen van den rajah verslagen en zich met de rebellen van Ar,-ah vereenigd. De ge neraal Lawrence heelt hen den IS september aangevallen en naar Gayah teruggedreven, maar de in opstand geraakte troepen waren te aanzienlijk dan dat hij zijnen aanval voort kon zetten, weshalve hij naar Beawr terugtrokken is. De troepen van Seinde, 15,000 man sterk, snijden aan de uit Delhi gevlugte troepen den aftogt af. Van Bombay zijn europesche troepen naar Seinde gezonden. Nog zegt men dat degeneraal Havelock den 19september de Ganges is overgetrokken, om Lucknow te ontzetten. Voorts zou het berigt ontvangen ziju dat de stammen der Santals, die op dertig mijlen afstands van Calcutta wonen, de ambtenaren verdreven hebben; dat het geheele koningrijk Oude onder de wapenen staat en dat het aan China grenzend land der Assatns insgelijks in opstand is. Ofschoon te Calcutta de volkomenste rust heersebte, zijn al daar ook de Europeanen ontwapend en hebben vertoogen daar tegen ingediend. De wederstand tegen de oost indische com pagnie en de algeraeene zucht naar een regtstreeksch bewind nemen toe. De indische landpost heeft ook berigten uit Hongkong vau het begin der maand september medegebragfc. Zij behelzen wciuig of niets belangrijks, en voorzoo verre daaruit blijkt, was de staat der zaken in China niet veranderd. De blokkade der 'ri$iër Kanton werd door de Engelschen streng gehandhaafd, men geloof kan schenken aan de New-York courier ajid enquirer, dan kan mende kwestie van Centraal-Amerika dis. geschikt ijcschouwen. De bestaande regering van Nicara gua moet namelijk te Washington erkend zijn geworden, en de heer frrisari-als gezant ontvangen zijn. Er werd, zoo berigt dit blad verder, een tractaat met Nicaragua gesloten, dat het trac taat van 22 september 1849 en de wijzigingen daarvan van 27 juli} 1857 met betrekking tot den transitoweg, ten grondslag heeft. Terstond na het sluiten van dit tractaat werd aan de betrokken kommandanten bevel gegeven alle vrijbuiters-expe- rtlitien tegen te gaan en de britsche gezant lord Napier heeft den kommandant van het eskader bevel gegeven alle vrijbuiters op to, vangen en aan het amerikaansche eskader over te leveren. SraaaïtscIiïantS. Berlijn 20 october. De wijze op welke Z. IC. H. de prins van Pruisscn het hem opgedragen gezag heeft aanvaard, heeft een gunstigen indruk gemaakt. Men houdt zich overtuigd dat de genoemde vorst het eerlijk en naauwgezet zal uitoefenen. Al de ministers blijven aan 't bewind, en ook in den hofstaat komt geene verandering. Omtrent de staatkundige aangelegenheden van den dag, welke Pruissen het meest betreffen, staat het ge schil met de deensche regering, omtrent de duitsche vorsten dommen, op den voorgrond. Het is niet vermoedelijk, dat in de rigting der pruissiscke staatkunde dienaangaande eene ver andering zal komen, en deze was, om de zaak onmiddelijk voor de bondsvergadering te brengen, indien het mogt blijken, dat het kabinet van Kopenhagen er zich op bleef toeleggen om de zelve op de lange baan te schuiven; en dat wel in de stellige verwachting, dat Oostenrijk alsdan niet achterlijk zal blijven; te minder, vermits men reden heeft te verwachten dat Pruissen, ofschoon het zich deswegens zijne stem heeft voorbehouden, zich in de zaak der vorstendommen niet tegen het kabinet van Weenen zal verklaren. Ten opzigte van de St. Heiena-medaille maakt Nassau eene eervolle uitzondering onder de kleine duitsche staten. Naar men verneemt heeft geen enkel veteraan uit dat hertogdom zich tot dat einde aangemeld. Naar men hier verneemt, zijn thans alle zwarigheden we gens het aanleggen van de vaste brug over den Rijn, bij Kehl, uit den weg geruimd. De onderhandelingen nopens het brug- gehoofd, dat ter verdediging xler duitsche grenzen aldaar noo- dig wordt geacht, hebben mede het gewenschte resultaat gehad. Met het bouwen dier brug zal in het aanstaande voorjaar be gonnen wordeu. De regering heeft haren gezant ter bondsvergadering gelast om onverwijld de tusschenkomst van den duitschen bond in de aangelegenheden van de deensche hertogdommen in te roepen, u De duitsche groote cnogendheden, zegt Die Zeit, hadden van het beroep op den duitschen bond, waartoe reeds sedert maanden het voornemen bestond, voorioopig nog afge zien, omdat Denemarken door het beleggen eener buitengewone vergadering van de holsteinsche stenden den eersten stap tot eene regtstreeksche schikking met de hertogdommen sclieente doen. Ofschoon de aan de stenden gedane voorstellen geens zins voldoende waren, volhardden de duitsche kabinetten toch nog in hunne afwachtende houding, dewijl de door wettige vertegenwoordigers van Holstein bijna eenstemmig geuite wenschen, wel verre van eene beslechting van het geschil onmogelijk te maken, veel meer aan den koning aanleiding schenen te moeten geven, om uit eigen beweging aan de regt- matige grieven der duitsche provinciën voldoening te verschaf fen. Maar wanneer liet nu schijnt te blijken, dat de vertoogen van Holstein vruchteloos zullen blijven, dan kan Duitschland zich door het stilzwijgen en het dralen van het deensche kabinet niet tot werkeloosheid en dus tot het feitelijk afstand doen van zijne regten laten veroordeelen. Het is veel eer de pligt van Pruissen en Oostenrijk, de Holstein-lauenburgsche aangelegen heid voor het forum ter sprake te brengen, hetwelk uitsluitend geregtigd is om ten aanzien van gemeenschappelijke duitsche aangelegenheden afdoende besluiten te nemen en beslissende maatregelen te verordenen. Naar wij vernemen heeft de pruis- sische regering haren vertegenwoordiger te Frankfort gelast, de medewerking van den duitschen bond voor de zaak der hertogdommen onverwijld in te roepen, en de ondersteuning van Oostenrijk voor dezen stap gevraagd. Wij blijven de hoop koesteren, dat de beide groote duitsche mogendheden even als tot hiertoe het regt van Duitschland in volmaakte eenstemmig heid verdedigen en daardoor aan te nemen maatregelen den vereischten nadruk bijzetten zullen." Andere berigten melden dat gelijktijdig met de inslructien voor den gezant ter bondsvergadering, door de pruissische regering eene circulaire depeche betrekkelijk genoemde onder werp aan de duitsche regeringen is afgezonden. Den 27sten dezer is te Sanssouci een laatste bulletin aangaande 'skonings gezondheidstoestand uitgegeven, van den volgenden inhoud u Alzoo de ziekte van Z. M. den koning het tijdperk van be paalde ofschoon waarschijnlijk langzame genezing is ingetre den, zoo zullen van heden af op hoog bevel geene bulletins meer worden openbaar gemaakt." Franlirijk, Parys 28 october. Het voorbeeld der zeven en vijftig depar tementsraden welke de doorgraving der landengte van Suez wenschelijk verklaard hebben, is sedert door vijf eu twintig kamers van koophandel en door de gemeenteraden van vijftien handelssteden nagevolgd. Het is thans uitgemaakt, dat Oostenrijk, Engeland, Pruissen en de porte in de kwestie der Donau-vorstendommen het volkomen eens zijn geworden. De zoo spoedige toetreding van Pruissen schrijft men hier toe aan den prins van Pruissen, die zich reeds vóór dat hij het regentschap op zich nam, tegen het tot stand komen der unie moet hebben verklaard. La patrie wederspreekt het gerucht dat de regering voor nemens zou zijn den gedwongen koers van de biljetten der bank te bevelen. Italië. De sardiaische kamer van volksafgevaardigden is bij een ko ninklijk besluit van 25 dezer ontbonden; de tijd, waartoe hare leden gekozen waren, is nabij verstreken, en het parlementaire gebruik van Engeland volgende, heeft het gouvernement dien termijn niet willen afwachten, terwijl het de tegenwoordige tijdsomstandigheden uit zijn oogpunt gunstig voor het houden van algemeene verkiezingen acht. De kiescollegien zullen den 15 der volgende maand zamen komen tot verkiezing van nieu we volksvertegenwoordigers, en eene maancl later, den 14 de cember, zal de nieuwe zitting der wetgevende kamers geopend worden. Daar de ontbinding der kamer stellig verwacht werd, zijn de partijen in het koningrijk Sardinië reeds redert eenigentijd werkzaam om op den uitslag der algemeene verkiezingen invloed uit te oefenen. De deelneming is algemeen en strekt zich thans ook uit tot vele aanzienlijke en adellijke geslachten, welke zich tot nog toe aan het constitutionele staatsleven vreemd gehouden hadden. Waar het gouvernement geen kans voor eenen minis- terielen candidaat ziet, geeft het aan den candidaat der conser vatieve partij de voorkeur boven dien der ultra-liberalen. Volgens de jongste berigten uit Napels heeft het gouver nement eene som van omstreeks 200,000 gulden tot uitbreiding en verbetering der binneulandsche communicatie in Sicilië be stemd, en is dien ten gevolge onlangs het aanleggen van een aantal rijwegen op dat eiland aanbesteed. Even als in /t zuiden van Frankrijk, is ook in Sardinië het water door de vele regens zoo hoog en hier en daar de over strooming zoo ernstig, dat er welligt de algemeene verkiezingen voor de sardinische tweede kamer om zullen worden uitgesteld, omdat de wegen onbegaanbaar zijn. De spoorweg gemeenschap tusschen Turijn naar Genua is op 4 plaatsen afgebroken; van Turijn naar Novara is het 't zelfde. Een aantal bruggen zijn door het water vernield. De schade berekent men voorioopig op eenige millioenen. Spanje. Het nieuwe ministerie is aldus zamengesteldMartiuez de la Rosa, voor buitenlandsche zakenCasans, justitie; Mon, finan cien; Bustillos, marine; Bermudesde Castro, binneulandsche zakenSalaverria, handel eu nijverheid Amero, oorlog en voor zitter van den ministerraad. Meest alle leden van het nieuwe kabinet zijn mannen die reeds eene rol op het politieke tooneel hebben vervuld en zich daarbij als voorstanders van conservatieve begrippen hebben doen kennen, zoodat bij de zamenstelling van het bewind de zaak der orde en Spanjes behoefte aan rust. en bestendigheid geenszins uit het oog verloren zijn. Ook voor de zaak der con stitutionele volksvrijheid ziet men eenen waarborg in de keuze der nieuwe ministers van binnen- en buitenlandsche zaken, de heeren Martinez de la Rosa en Berraudez de Castro. Het kabi net bevat ook een gematigd lid van de progressisten-partij, althans indien de nieuwe minister van openbare werken, de heer Salaverria, de zelfde is die onder het bewind van den maar schalk O'Donnell eenigentijd minister van financiën is geweest. Deze en andere bijzonderheden zullen uit de gewoue berigten blijken. 3rcttjömgcn. Den G augustus jl. is het barkschip Stad Middelburg, gez. D. D. Ouwehaud, van Batavia te Timor gearriveerd. Den 1G augustus jl. is het barkschip Maria, gez. E. N. F van Wulven, van Triest te Batavia gearriveerd en den23 daar aanvolgende naar Samarang vertrokken ter inneming zijner lading, den 27 aldaar aangekomen; alles was wel aan boord. Den 28 dezer passeerde de reede van Ylissingenvoor Antwerpen bestemd: Minerva, gez. Muller, Niedersluns; Ex» press, gez. Patterson, Rangoon; en 29 dezer Wm. Wells,gez. Medgley, LondenAffiancegez. Aastwick, LondenDelcan, gez. Abbott,Londen; jyeA?;*«/j,gez. Abbott, LondenJ.N.Mar tin, gez. S. Martin, Londen; Acliv, gez. Askam, LondenAd miral, gez. Wake; Londen; Johns, gez. Ruddings,Londen Ariadnegez. D. Niemann, Riga;Swan,gez. Gil!, New-Castle. ijimörieLvcriijtm. Rotterdam 30 october. Den 28 dezer zijn afgedaan circa 4800 balen Necransie rijst, per Voyageur, tot f7. Graamnarliten. Amsterdam 30 october. Tarwe en gerst, onveranderd. Raapolie op zes weken/41 i. Lijnolie op zes weken/42I- Koolzaad (dadelijk) 71 p. vl.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 2