MIDDELRURGSCHE COURANT. i\° 131. Zaturdag 1857. 31 October. ÜirmmUwiïsd)e tijöiitgcn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags eu Znturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- «ingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. Do abonnementsprijs per drie maanden is f 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone adveitentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg 30 October. Wij vernemen dat dezer dagen tegen A. A. Schrcurs, P. Loois, E. M. van Hees, en wed. Laven, broodbakkers, wed. Groeneik, winkelierster, Jacobus Minderhout, grutter en Joh. Minderhout, molenaar alhier, proces-verbaal is opgemaakt wegens het voor handen hebben van ongeijkte of onherijkte maten en gewigten. Uit Dordrecht wordt berigt dat gisteren door de provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt, zitting houdende aldaar, met zeer goeden uitslag is geherexamineerd als apotheker en chemist, de heer J. L. Gouka, van Middelburg. [13 Heden morgen is van Vlissingen met de stoomboot Stad Vlissingen vertrokken de vice-admiraal, aftredend direc teur en kommandant der marine, H. Perguson, welke betrek king met den laatsten dezer maand op den schout bij nacht de Smit van den Broecke overgaat. Bij het vertrek der boot werden eenige salutschoten gedaan, waarbij twee mariniers wouden aan het hoofd hebben bekomen, en naar het hospitaal zijn getransporteerd. Te Zicrikzee heeft zich maandag een man envader van vijf kindereu door ophanging van het leven beroofd. De oorzaak daarvan schijnt gezocht te moeten worden in moedeloosheid bij de slepende ziekte waaraan hij leed, eu den daarop gevolgden kommervollen toestand van het gezin. Van verschillende zijden wordt ons uit het voormalig vierde district dezer provincie gemeld, dat men daar zeer tevreden is over het groote voordeel en gemak dat de onlangs veranderde vertrekuren der post uit Middelburg daar te weeg brengen. De brieven uit deze plaats komen nu, even als voor dezen, we der een dag vroeger aan dan gedurende den afgeloopen zomer het geval was. Men acht het daar zeer wenschelijk dat, bij eene eventuele nieuwe regeling van de zomerdienst voor het volgende jaar, in elk geval de post van Middelburg derwaarts niet meer des mid dags maar, zoo als thans geschiedt, des avonds zal worden ver zonden. De jl. diugsdag te Axel gehoudene jaarlijksche veemarkt is met fraai weder door eene menigte menschen bezocht. Ter markt waren aangebragt 63 stuks hoornvee, 22 paarden, 1 ezel en 1 varken, die grootendeels tot aanzienlijke prijzen zijn verkocht. Men verneemt dat jl. dingsdag het handelstractaat tusschen Nederland en Belgie gesloten is, zoodat. de daarover gevoerde onderhandelingen tot een goed einde hebben geleid. L'indépendance beige beweert ,dat het nieuwe tractaat niet tot de categorie van die overeenkomsten behoort, die lot on derscheidend kenmerk hebben, om speciale stelsels te voorschijn te roepen en uitsluitende voordeelen ten gunste der contrac terende partijen te bepalen. Belgie verzekert bij het nieuwe tractaat aan Nederland het genot van het stelsel, dat bij de bel- giscbe wet van 19junij 1856 definitief is aangenomenterwijl Nederland de afschaffing binnen een zeer kort tijdsbestek heeft toegezegd van de additionele regteu, die van de koloniale waren geheven worden bij den uitvoer van Java naar andere landen dan het moederland. Bovendien zijn de voordeelen, door Ne derland aan andere lauden, in hunnen haudel met de koloniën toegestaan, ook aan Belgie verleend. Ook moeten er bepalingen gemaakt zijn betreffende de lin nens aan een kant en den visch aan den anderen kant. Nopens de rivieren en kanalen moeten gunstige beschikkingen ba voor de scheepvaart en voor de industrie genomen zijn. De spoor wegkwestie heeft geleid tot eene eiuusule, die bestemd is om de onkosten en de formaliteiten der douane bij het internationaal vervoer te verminderen. Ten slotte zegt dat blad met genoegen gezien te hebben dat het tractaat den weg heeft afgesloten tot terugkeering tot het stelsel der differentiele regten. Men verneemt dat de zaken der maatschappij van welda digheid met het nieuwe bestuur en de regering geregeld zouden zijn. De minister van oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat art. 10 van het onlangs herziene reglement voor de koninklijke militaire academie thans luidt als volgt//Het exa men loopt over de volgende vakken: a. het schrijvenb. de grammaticale gronden van de uederlandsche en fransche talen. De aspirant moet met gemak uit de laatste in het neder- landsch kunnen vertalen. Van de aspiranten voor de dienst in de koloniën wordt daarenboven geëischtde kennis der eerste gronden van de engelsche en van de aspiranten voor de dienst hier te lande eene gelijke bedrevenheid in de hoogdnitsche taal: c. de gronden der algemeene geschiedenis, inzonderheid tot aan de 16de eeuw, en de aardrijkskunde; cl. de rekenkunde, daaronder begrepen de leer der evenredigheden en de gewone en tiendeelige breuken, met toepassing op het nieuwe stelsel van maten en gewigten. Vooral wordt er vereischt, dat de aspirant naauwkeurig, en ving rekene; e. de vier regels der stelkunst, met geheele en gebrokene exponenten, en de eerste beginselen der meetkunst, tot aan de inhoudvinding der vlakke figuren. De aspiranten worden gerangschikt naar de kunde, die zij in de hierboven opgegeven vakken hebben aan den dag gelegd. Bij gelijke kunde komt in de eerste plaats in aanmer king de meerdere kennis in de verschillende talen, in de geschie denis en in de aardrijkskunde. De verdere vorderingen in de wiskunde komen dan alleen in aanmerking, wanneer die inde overige vakken gelijkstaan. Voor de aspiranten voor de dienst in Oost-Indie is de kennis van liet maleische letterschrift., en voor de aspiranten in het algemeen het hand teekenen eene aan beveling, De plaatsing als kadet geschiedt naar deze rangschik king. De heer E. J. van Vree, bisschop van Haarlem, heeft, onder dagteekening van 19 october jl.uit Sassenheim, bij pastoralen brief aan de geestelijkheid en cle geloovjgen in zijn bisdom ken nis gegeven van zijn besluit, om eene reis naar Rome te onder nemen. Bij zijne consecratie heeft de prelaat beloofd om de vier jaren aan den paus verslag te doen van den staat des bis- doms, en verlangt hij ditmaal het kerkelijk opperhoofd in per soon dit verslag te gaan aanbieden De bisschop heeft tot zijnen algemeenen vicaris aangesteld den heer E. S. van der Haagen, geheim kamerheer van den paus, deken en pastoor te Soeterwoude. Men schrijft uit Oisterwijk van 26 octoberNaar men ver neemt ontviug de begaafde predikant van het naburigeOirschot, ds. H. M. C. van Oosterzce, dezer dagen een zeer vleijend en hartelijk schrijven, met een daarbij gevoegd portret van den be roemden geneefschen leeraar Bungener, als een bewijs van diens sympat hie voor de keurige vertaling, welke door ds. van Ooster zee van Bungeners laatste geschriften: Christ, et le siècle en de Quatre discours etc., werd geleverd. S2enoeEEinEig'?:Ei eia lïeslaiateüs. Bij besluit van den 26 dezer is, het bij besluit vau 5 decem ber 1851 ingestelde eereteekeu tot belooning van eervolle lang durige werkelijke dienst bij de schutterij, toegekend aan: P. A .D. Schouten, te Oostburg, majoor kommandant van het bataillon rustende schutterij uo. 4, in de provincie ZeelandM. M. de Lange, te Tholen, majoor-kommandant van ho.t half-bataillon rustende schutterij no. 6, in deprovincie Zeeland J. J. Lannoy en W. Maandag, sergeanten-majoor titulair, en G. II. Dupont, tam boer-majoor titulair, allen bij de dienstdoende schutterij te Vlissingen; Ph. J. Engelman, J. C. Geijp en J. B. Wiessner, muziekanten, allen bij de dienstdoende schutterij te Middelburg. Eervol ontslagen op zijn verzoek bij besluit van.27 dezer, J. van derBurght, uit zijne betrekking van plaatsvervangend kantonregter te Tholen. Erkend bij besluit van 16 dezer, als consul van het gemeene- best Venezuela, te Amsterdam, W. Brummer. Benoemd tot telegrafisten der derde klasse de leerlingen E. E. A. Busé, B. Selleger, P. W. H. Linckens, C. E. Preij, W. J. Geerliug, C. M. J. Plokker, A. T. Ummels, H. L. Balgoije» D. Brugma en A. Korst. Benoemd tot kommandeurs der orde van de Eikenkroon, jhr. M, B. W. de Jonge van Zwijnsbergen en mr. J. B.JL van Morte. Rerk- eu schuolnieuws. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het vertrek van ds. Zuhli naar's G'ravcnhage, heeft de kerkeraad der waalsche gemeente te Delft uit het volgende zestal, alfabetisch gesteld Gerlach, van Middelburg; van Hamel, van Groningen; Kronen berg, van Arnhem; Laatsman, proponent; Pettavel, uit Zwit serland en Reville, vau Rotterdam, thans een drietal gemaakt bestaande uitLaatsman, van Hamel en Pettavel. .TSarine erj legen De etat-major van Zr. Ms. instructiebrik De zeehond, zatur dag morgen van het Nieuwediep vertrokken naar de Middel- landsche ;jee, is zamengesteld als volgt: kommandant, de kapif, Juit. ter zee M. C. van Vreeland 1ste officier de luit. ter zee der Isle kl. E. A. A.Gregory; luits. ter zee vande 2de kl. D. A. Coomans de Ruiter, W. E. de Bruyn Kops en H. van Goens; officier van gezondheid 2de kl. P. J. van Wageninge officier van administratie ode kl. W. J. R. van Es; adelborsten der 1ste kl. O. L. van Woelderen, J. A. Waldeck, P. Koning, E. L. Eiinle, A. J. Dumont, H. A. M. Swellengrebel, A. L. K. grave vau Limburg Stirum, S. M. A. van Muiken, E. H. Coblijn, J. C. Joekes, C. A. le Bron de Vexela en D. J. Weijs. Oost-Bïïeïisc2ae koUmien. Bij het ministerie van kolouien zijn met de mail aangebragt berigteri van Batavia van 10 september jl, inhoudende dat op het eiland Java, even als in de overige uederlandsche bezittin gen in Oost-Iudie eene ongestoorde rust bleef voortduren. Sourabaija. Op den 20 augustus ontstond, door onvoor- zigtigheid, brand in de kampong Kepatian, die door eenen har den zuidoosten wind aaugewakkerd, in weerwil van alle aange wende pogingen om het vuur meester te worden, acht kampongs heeft in den asch gelegd. Deze kampongs bestonden uit 519 bamboezen en 35 steenen gebouwen, die allen zijn verbrand. Een persoon verloor daarbij het leven. De aangerigte schade wordt geschat op f 184,554. Zuid- en Oostcr-Afdeeling van Borneo. De weersge steldheid gedurende de maand julij kenmerkte zich hier door vele en zware regenbuijen, dikwijls vergezeld van hevige wind vlagen. De rijstoogst te Bandjermassin liet zich niet gunstig aanzien. Te Koelei en Boeboengan blijft de rijstoogst gunstig en te Pasir middelmatige uitkomsten opleveren. Zr. Ms. schoo- nerbrik Saparoea deed in de niaaud mei, op het gerucht dat zich zeeroovers op de kust van Koetei ophielden, eenen kruis- togt derwaarts, doch heeft niets van zeeroovers gezien of ver nomen. In den morgen van den 14 junij ontstond op de hoofd plaats Makasser brand in de kampongs der Maleijers en Wad- jorezen, ten gevolge waarvan 193 bamboezen met a tap ge dekte huizen, meest warongs, werden vernield. De schade door dezen brand veroorzaakt, die aan onvoorzig- tigheid moet worden toegeschreven, wordt geschat opruim f 55,000. Timor. Den 6 junij is ter reede van Koepang aangeko men Z. M. stoomschip Amsterdam, kapitein-luitenant ter zee A. A. de Vries, op sleeptouw hebbende het transport

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1