MIDDELBÜRGSCHE COURANT. i\°- 130. Donderdag 1857. 29 October. 2ianlionüigmgm tóinni'itlattöscl)r tijöimjra. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en ZaturJ&ga. liinnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave deu avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gev/one advercentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte o; doodbekcnd- makiugen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. TAS BET RIJKSBESTDOR.PROVISCIALE ES GEHEESÏEBESM. De commissaris des konings ia de provincie Zeeland Maakt bekend, dat de najaarsvergadering der staten vau dit gewest zal geopend worden op dingsdag, den 3 november aan staande, des avonds ten half acht uur, in de daarvoor bestemde zaal, in de abdij te Middelburg, en dat de toegang tot die zaal voor het publiek zal zijn door de deur ter zijde van het gebouw der concertzaal op de groenmarkt aldaar. Middelburg den 27 October 1857. De commissaris des konings voornoemd, VAN TETS'. middelburg 38 ociober. Sedert den 26 dezer doet zich op de telegraaflijn ecnc storing voor, tusscheu Dordrecht en Rotterdam, waarschijnlijk veroorzaakt door het breken van een kabel in de nabijheid van laatstgenoemde plaats. Ten gevolge van die storing hebben wij in de laatste dagen en ook heden geene telegrafische berigten kunnen mededeelen. In eene gisteren gehouden vergadering van het departement Middelburg der Maatschappij ter bevordering van nijverheid, is besloten tot het houden eener tentoonstelling, hoofdzakelijk van voorwerpen van nijverheid uit deze provincie, in den zomer van 1858. Ter openbare teregtzitting voor burgerlijke zaken van het provinciaal geregtshof in Zeeland van gisteren heeft jhr.mr. J. W. M. Schorer den vereischten eed als advokaat afgelegd. In gevolge art. 61 der provinciale wet, zullen de staten der onderscheidene provinciën, op dingsdag 3 november aanstaande, in de hoofdplaatsen der verschillende gewesten bijeenkomen, tot het houden van hunne gewone najaarsvergadering. i Een der vlissingsclie loodskotters heeft order ontvangen om bepaald in The Downs (voor aan het Engelsche kanaal) ge stationeerd te blijven, ten einde een loods af te geven aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Groningen, welke bodem wel dra met Z. K. H. den prius van Oranje teVlissingen wordt bin nen verwacht. Men leest in het Nieuw handels- en effectenblad In verschil lende kringen wordt als opvolger van den tegenwoordigen minister van binuenlandsche zaken, met den eersten januarij aanstaande, gedood verwd professor A. H. van der Boon Mesch, te Leyden. Op verzoek van het britsche gezantschap wordt de onder staande kennisgeving, welke, de lords vau het comité des gehei men raads voor den handel in de britsche Shipping gazette heb ben doen openbaar maken, door de Ned. staatscourant mede gedeeld Aan reeders en gezagvoerders van vreemde schepen. llceders en scheepsbevelhebbers welke wenschen dat de na men van hunne schepen in de eerst uit te geven algemeene lijst van koopvaardijschepen (Mercantile navy list.) worden opgeno men, ten einde een signaal vastgesteld worde, door middel waarvan zij hunne identiteit kunnen doen kennen door engel sche oorlogs- of andere schepen, die zij in zee ontmoeten, of door signaal-stations op de kust van Engeland, opdat zij in de scheepslijsten zouden kunnen vermeld worden, gelieven door tusschenkomst van de consuls hunner natiën, of van een in Londen gevestigd agentschap, de volgende bijzonderheden mede te deelenden naam van het schip voluit; de tonnemaat de paardenkracht, zoo het een stoomvaartuig isde haven waar het te huis behoort; de nationale vlag onder welke het schip vaart. Alle mededeelingen moeten worden gezonden aan het adres van J. II. Brown, Esqre, register-general of shipping and sea men, Adelaide place, Loudon bridge, London. E. C. Jl. zondag is te Rotterdam uit 's Hage aangekomen de indi- sclie dame, die zoo vele blijken heeft gegeven van zich het lot der Maleijers van de Tweuthe aan te trekken. Vroeger werd melding gemaakt dat door die dame aan de Maleijers zilveren horologien waren vertoond en beloofd. Thans vernemen wij dat de horologien behoorlijk gerepasseerd, aan hen zijn uitgereikt, voorzien van een koordje en kettingje. Na zich eeuige uren met hen te hebben onderhouden, heeft de dame een hartelijk af- scheid van hen genomen. Men deukt dat zij binnen weinige dagen aangemonsterd zullen worden om naar hun geboorteland terug te keeren. üok bij den Javaan Setro, die aldaar in het gasthuis is opgenomen en aan di koorts lijdt, werd door de oostersche dame een bezoek gebragt. Den 20 julij jl. is tegen A. L. Eeck, door de arrondissements- regtbauk te Amsterdam, bevel van gevangenneming verleend, ter zake van moedwilligcn doodslag, omstreeks de helft van het jaar 1856 door hem, in vereeniging met andere:schepelingen, gepleegd tegen den stuurman Spruit Zeelt. Daar zijne aanhou ding, ook met het oog op de vervolging tegen zijue medebe schuldigden, van het hoogste gewigt kan geacht worden, zijn de ambtenaren van policie in de zeehavens uitgenoodigd op deu terugkeer van het schip Martha, waarop hij is aangemonsterd, te letten, alsdan den beklaagden, zoo hij zich aan boord bevindt, in hechtenis te nemen en hem op te zenden aan den officier van justitie te Amsterdam. Te Rotterdam is aangekomen mgr. Gregrorius Ata, aarts bisschop van lioms en Hama, in Syrië, voor de katholieken van den grieksch-vereenigden ritus, ten einde de liefdadigheid der nederlandsche roomsch katholieken in te roepen ten behoeve vau zijn bisdom, waar alles ontbreekt, daar kerk, school en huis door de vijandschap der afgescheurde Grieken, dikwerf in ver standhouding met de bekende vernielingszucht der Turken, verwoest is. De aartsbisschop, die ook de hoofdstad bezocht heeft, verrigtte maandag morgen de dienst in de roomsch katho lieke kerk in de Leeuwestraat en dingsdag die in de kerk aan den Steiger, zullende woensdag in de kerk in den Houttuin en donderdag in de kerk op de Wijnhaven de dienst waarnemen. In de Groninger courant leest men het volgendeIn ons nommer van 17 dezer kwaiu eene advertentie voor, waarin per sonen werden gevraagd om tegen genot van eene goede provisie ^courante artikelen van allerlei aard op hunne woonplaats en in de naburige gemeenten te exploiteren." Of er dat vreemde woord, exploiteren, schuld aan is, wij weten het niet, maar zeker is het, dat de redactie van dit blad sedert reeds verschei den brieven heeft ontvangen van personen, die zich aanbieden tot het leveren van courant-artikels, enkele reeds dadelijk ver gezeld van proef-artikeltjes, of monsters. Aan allen, die alzoo in deze ietwat kluchtige dwaling zijn vervallen, zij mits dezen ouder dankbetuiging voor hun vriendelijk aanbod berigt, dat wij voorshands van correspondenten ten platte lande voldoen de zijn voorzien. Een engelsch dagblad merkt als eene zonderlinge daadzaak op, dat de laatste financiële crises elkander geregeld iu tijdvakken van tien jaren zijn opgevolgd; namelijk in 1837,1847 en 1857* Het blad gelooft dat'dageldcrisis haar toppunt heeft bereikt. ISenoemio^en en besluiten. Bij Zr. Ms. besluit van 26 dezer, is 1. de heer J. Cremer, ha venmeester aan het groot Noordhollandsch kanaal te Nieuwe- aiep, op zija verzoek, uit hoofde van ver gevorderden ouderdom en ligchaamsgebreken, eervol uit 's lauds dienst ontslagen met behoud van aanspraak op pensioen, met ingang van 1 novem ber aanstaande. 2. met gemeld tijdstip de luit. ter zee der lste klasse G. Tichelman, op pensioen gesteld ad f 1100; en 3. de gemelde luit. ter zee met den 1 november benoemd en aange- 1 stcld tot havenmeester aan de commercie-sluis van het groot jyoordhollandsch kanaal te Nieuwediep, onder bepaling dat_ zoo lang hij met de genoemde betrekking zal zijn belast, het sub 2 aan hem toegekende pensioen zal stilstaan. IleirSt- eu sclauolsismuws. De synodale commissie der nederlandsche hervormde kerk heeft hare herfstvergadering den 21 october jl. geopend in te genwoordigheid van z. exc. den minister van herv. eeredienst. De president, ds. IT. G. J. van Doesburgh, predikant te Rotter dam, opende de vergadering met eene gepaste aanspraak, waar bij hij diep bewogen te kennen gaf, dat de vice-president, dr. J. Borsius, predikant te Middelburg, den vorigen dag in den ouderdom van bijna 56 jaren overleden was. De vergadering is nu zameugesteld uit; H. G. J. van Doesburgh, voornoemd, pre sident, ds. S. E. van Hasselt, predikant te Sneek, vice-president, dr. N.C.Kist, prae-adviserend lid, hoogleeraar in de godgeleerd heid te Leyden, P. A. C. Hugenholtz, predikant te Dokkuin, mr. E. de Grave, lid van den lioogcn raad, ds. B. Boers, predi kant te Middelharuis, mr. H. O. Eeith, te Groningen, dr. E. J. J. A. Junius, predikant te Tiel, en mr. C. L. Schuller tot Peur- sum, advocaat te Utrecht, gewone leden, en dr. H. P. Timmers Verhoeven, secretaris. I&iautosDg-eregt te Jfflidltieflbua-g-. Bij vonnissen van den 26 dezer zijn 1. M, wegens het schuren der stoep, terwijl het bij eene aankondiging van burgemeester en wethouders verboden was, veroordeeld in ceue geldboete van f 3, bij wanbetaling tot een dag gevangenis, en de kosten. 2. K, G en P, wegens het watereu op de openbare straat der siad, buiten een daartoe bestemde waterbak, veruordeeid ieder in eene geldboete van fl, bij wanbetaling ieder tot een dag gevangenis en de kosten. 3. S, wegens het des nachts omstreeks 11 uur, door luid schreeuwen en vloeken, verwekken van nachtelijk of beJeedi- gend burengerucht ter verstoriug van de rust der ingezetenen, veroordeeld in eene geldboete van f 5,50 en de kosten. 4. R, wegens de door hem gevoerd wordende paarden, gespan nen voor een wagen, alleen en zonder toezigt te hebben laten staan op de openbare straat te Middelburg, veroordeeld in eene geldboete van f3 en de kosten. 5. P, wegens het met zijn voertuig harder dan stapvoets rijden over een binnen brug dezer gemeente, veroordeeld in eene geldboete van f 3 en de kosten. Afloop verkoopiug;eiii ea aanbestedingeü. Middelburg 27 october. Het gekoperd eu kopervast nederlandsch barkschip Onder neming, gebouwd te Middelburg, volgens rijksmeting lang 30 el 80 duim, wijd 6 el 74 duim, hol 4 el 67 duim, groot 430 ton of'227 last, met al de rondhouten en inventaris, thans liggende te Middelburg. Verkocht voor f 15,520. Zandijk buiten (Vrouwepolder) 27 october. 1. 18 roeden 45 ellen bouwland, (vrijland) aan deu Bieweg* Verkocht voor f200. 2. 2 band. 24 roed. weiland aldaar. Verk. voor f 2284. 3. 1 bund. 58 roed. weiland aldaar. Verk. voor f1610. 4. 1 buud. 21 roed. 10 el weiland aldaar. Verk. voor f1460. 5. 1 bund. 64 roed. 60 el weiland aldaar. Verk. voor f2040. 6. 2 bund. 28 roed. 10 el weiland aldaar. Verk. voor f 2326. 7. 1 buud. 87 roed. 50 el bouwland aldaar. Verk. voor f1050. S. 96 roed. 20 el weiland aldaar. Verk. voor f1326. 9. 1 buud. 33 roed, 20 el bouwland en spriak, en 10. 1 bund. 65 roed. 50 el weiland en sprink, tezamen verkocht voor f 3500. 11. 1 bund. 38 roed. 50 el bouwland eu sprink. Verk. voor f1413. 12. 96 roed. 54 el bouwland, dreef als sprink. Verk voor f1160. 13. 1 buud. 29 roed. bouwland. Verkocht voor f 1686,50. 14. 74 roed. 80 el bouwland. Verk. voor f 1001. 15. 57 roed. 60 el bouwland. Verk. voor f866. 16. 1 bund. 27 roed. 30 el weiland. Verk. voor f J 665. 17. 2 buud. 26 roed* 8 el bouwland, sprink, vijver en bosch. Verk. voor f 3006,51* 18. 19 roed. bouwland (vrijland.) Verk. voor f355,51. Staten-generaal. Tweede kamer. Bij het onderzoek in de afdeeliugen van het wetsontwerp tot wijziging der gemeentewet, voor zoo veel de daarbij ge-

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1