vermeerderd, maar die van ijzer, masten en touwwerk daaren tegen verminderd. Van eene andere zijde is daarentegen aangemerkt dat men bij deze beoordeeling niet behoort te letten op het aantal der sche pen, maar daarentegen op deu toestand in welken deze in 1854 en thans gevonden wordendat, wel is waar het aantal rader stoomschepen van 18 tot 15 is verminderd, maar dat daaren tegen in dienst of in aanbouw zijn 2 korvetten met stoomver- mogen, 3 schroefstoomschepen der 2de en 4 der 3de klasse. De vraag heeft zich voorgedaan of men thans met den aan bouw van schepen in de goede rigting is, niet alleen wat het model betreft, maar ook wat het charter aangaat. Ongaarne zoude men willen toegeven aan eene neiging tot den aanbouw van zware schepen, ten einde met kleine eskaders kruistogten te doen ten koste van de in de Oost-Indien zoo noodige klei nere vaartuigen, en ten opzigte van het model had men zich ge vleid met eenige inlichting nopens hetgeen de ondervinding des wegen had geleerd, om met kracht op dien weg te kunnen voortgaan, waaromtrent niet al de leden gerust waren, en wel zouden wilien onderrigt worden, wat er was van de meening van sommigen als of de nieuw gebouwde schepen te rank waren en daardoor ongeschikt om het voor dezelve bestemde aantal stukken geschut te dragen. In eene der afdeelingen is het opheffen van de directie te llel- levoetsluis wenschelijk geacht, als, na de voltooijing van het drooge dok te Willemsoord, overbodig. In de commissie is dit denkbeeld bestreden, maar heeft men opgemerkt dat de inrig- ting van Vlissingen steeds als eene belangrijke werf van aan bouw wordt aangehouden, ofschoon die plaats, ter zake van hare ligging, in geval van oorlog ongeschikt kan worden geacht tot bewaarplaats van veel amunitie. Men weuscht te vernemen welke uilkomst de aanbouw op bijzondere scheepswerven heeft opgeleverd. Omtrent de kosten en de inrigting van het instituut voor de marine te Willemsoord zijn aanmerkingen gemaakt. Men vrees de dat door de verlaging der voorwaarden van toelating, een goed deel van den beschikbaren leertijd door het aanleeren der voorbereidende kundigheden verloren zoude gaan, en jonge lingen zouden worden aangenomen welke minder goed naar den geest waren ontwikkeld, en dat ook het aantal der officiereu, met het onderwijs belast, te gering was om daarin te voorzien. Men heeft ook aanmerking gemaakt op de kosten, en getwijfeld of daarbij wel de vereischte spaarzaamheid werd in acht geno men. Men heeft ook voor de aanneming van jonge lieden, voor deu scheepsbouw bestemd, meerdere blijken van bekwaamheid verlangd dan voor de toelating der verdere adelborsten. USuitmlcm&scljr tijdingen. Koord-j&inerika. Eenigen tijd geleden is een schip van de noord-amerikaan- sche marine naar Panama gezonden om onderzoek naar de uitvoerbaarheid van een plan t ot doorgraving der landengte te doen. De bevelhebber van dat schip, commodore Paulding, heeft aan het ministerie van marine te Washington verslag van zijne bevinding gedaan, en daarin, naar gemeld wordt, verklaard dat het terrein der landengte gecne hindernis aan de daarstel- ling van een scheepvaartkanaal in deu weg schijnt te leggen; er zou echter naar zijne meeuing een groot bezwaar gelegen zijn in de moeijelijkheid om er arbeidende handen iu genoeg- zamen getale te bekomen. De new-yorksche dagbladen van den 8 dezer zijn vol berig- ten en beschouwingen betrekkelijk de geldcrisis. Men herinnert zich dat onlangs met hulp van een noord- amerikaansch oorlogschip eene vruchtelooze poging gedaan is om eenen telegraafdraad tusschen Engeland en Noord-Amerika te leggen. Sedert heeft het ministerie van marine te Washing ton, naar dc verzekering van new yorksche dagbladen, depe- ches uit Engeland ontvangen welke doen denken dat de kabel, die voor de transatlantische lelegraalliuie vervaardigd was, door de oost indische compagnie overgenomen en in de Roode zee gelegd zal worden. Londen 20 oclober. Het bestuur der bank heeft gisteren den prijs van het geld nogmaals, en wel met een percent ver hoogd, en het disconto op acht ten honderd gesteld, dat. is het hoogste peil waartoe het in vele jaren alhier geklommen is. Dit voor den handel zoo bezwarende besluit is genomen wegens den staat der geldmarkt in de Vereenigde staten, welke belang rijke hoeveelheden specie van hier derwaarts zou hebben doen vloeijen. Blijkens cenemededeeling in The observer, blijft het gou vernement voornemens om het parlement eerst'op den gewonen tijd, dat is iu de maand februarij, bijeen te roepen. Door den officier, die de laatste indische mail van Parijs naar Londen heeft overgebragt, is dit traject in acht uren afge legd; nog nooit was zulks in zoo korten tijd gedaan. De indische mail verliet Parijs des morgens ten 7 ure 16 min. en kwam ten 11 ure 40 min. te Boulogne aan; in 12 min. was de mail, bestaan de uit 33 kisten, uit de wagons overgebragt in de pakketboot, welke ten 11 ure 59 min. vertrok en ten 1 ure 40 min. te Dou- vres aankwam, waarna de mail ten 3 ure 15 min. Londen bereik te. Wanneer de stoomboot zich, in stede van naar Douvres, naar Folkestone had gerigt en aldaar een speciale trein had ge reed gestaau, had nog een halfuur uitgewonnen kunnen worden. Duitschlasid. Weenen 21 october. De divan van Moldavië heeft met bijna eenparige stemmen de autonomie der vorstendommen besloten overeenkomstig de tractaten met de porte, wier regten erkend zijn. Verder heeft de divan goedgekeurd dat de vereeniging der beide vorstendommen onder een prius van eene dynastie uit westelijk Europa zoude plaats hebben, met een vertegenwoor- digenden regeringsvorm en erkenning van 's lands onzijdigheid door de mogendheden. Onlangs is gewaagd van het bestaan eener oostenrijksche nota, betreffende de Donau-vorstendommen. Hetgeen dien aangaande met den telegraaf is vernomen, wordt bevestigd. In deze nota, die aan hel kabinet van Berlijn is medegedeeld, en van welke waarschijnlijk ook andere regeringen keunis dragen, bepaalt de oostenrijksche regering zich tot de mededeeling, dat hare zienswijze omtrent de staatkundige reorganisatie der Donau-vorstendommen door den uitslag der laatste verkiezin gen in Moldavië en Wallachije in geeneu deele is gewijzigd geworden. Volgens hare overtuiging beteekenen'die verkiezin gen niets, en kunnen zij van gecnen invloed zijn, wat de eindre- geling aangaat van een vraagstuk, waaromtrent het parijsche congres alleen kan beslissen. Berlijn 19 october. De toestand des konings is zeer verbeterd. Z. M. staat op en gaat nu en dan de kamer op en neêrzondag heeft hij de koningin in hare kamer bezocht cn gisteren voor het eerst weder aan tafel gezeten het middagmaal gebruikt. Zijne krachten nemen echter slechts langzaam toe. Men gevoelt niet alleen te Hamburg en te Bremen, maar door geheel üuitschiand den terugslag van de handelscrisis in Noord Amerika, die zich weldra ook tot Zuid Amerika zal mededeelen. Op deu leipziger mis heeft de afwezigheid van Amerikanen vooral in dc lakens groote verliezen doen lijden. Belg-ie. Brussel 21 october. Het gouvernement heeft in zijn officieel blad verklaard, dat het bij de opening van de aanstaande zitting der wetgevende kamers een voorstel zal doen, om de beraad slaging over de zoogenaamde kloosterwet voor on bepaalden tijd te verdagen. Blijkens een berigt van L'observafeur heeft die verklaring niet allen gerust gesteld men vreest dat het gemelde wetsontwerp wel niet. door de ministers, maar door eenige leden der kamer, tot de uiterste reglerzijde behoorende, weder in beraadslaging zal worden gebragt, en dat alzoo de strijd tusschen de partijen op nieuw ontbranden zal. Frankrijk. Parijs 21 october. Heden heeft de bank alhier.die van Engeland op den voet volgende, den prijs van het geld wederom een percent verhoogd, en hel disconto op 7i ten honderd gesteld. Op de munt wordt thans de nieuwe medaille geslagen voor de leden van het wetgevend ligchaam, dat eerlang zal bij eenkomen. Voor elk zitting-tijdperk der wetgevende magt wordt zulk eene medaille vervaardigd. Op de eene zijde prijkt het, borstbeeld van den keizer, en-op de-andere zijde staat, in een eikenkransdenaam van den volksvertegenwoordiger voor wien de penning bestemd is. Deze medaille waarborgt den regt mat i gen bezitter de onschendbaarheid van zijn persoon tegenover alle regt banken, en verschaft hem ook onbelemmerden toegang tot alles wat openbaar voorvalt enz. Een aan Le constitutionuel gerigt schrijven uitTnryn zegt dat het sardinische ministerie thans in zijne buiteulandschestaat kunde aansluiting aan Napels en toenadering tot Rusland beoogt, en dat het in de binnenlandsche aangelegenheden zich van de mannen der linker zijde verwijdert en iets nader tot de conservatieve partij komt. Het zeifde schrijven meldt dat de minister van openbare werken in Piemont, de heer Paleocapa, blind geworden is, en deswege eerstdaags zal moeten aftreden ikcttjöingm. Gisteren is ter reede van Vlissingen gearriveerd voor Mid delburg bestemd het barkschip Haamstede, gez. de Boer, van Batavia; hebbende 112 dagen reis. waarvan de lading bestaat uit 1662 kranjangs suiker, 7105 balen koffij, 1189 schuiljes tin en 2206 bossen bindrolling. Eergisteren is de gez. B. Beekman van de hanoversche schooner Hermine, van Riga te Vlissingen binuengekonien met, een lading vlas voor Antwerpen bestemd, en rapporteert dat. hij voor een paar dagen op de hoogte van Texel, drijvende gezien heeft, een groot aantal koeijen, in eene uitgestrektheid verstrooid zoo ver het oog reiken kon. Eergisteren te Vlissingen binnen gekomen het engelsche brikschip Bilbo, gez. W. Elder van New-Castle met steenkolen voor die gemeente bestemd. Gisteren ter reede van Vlissingen gearriveerd voor Ant werpen bestemd: Hilda, gez. B. Lindenberg, Golheburg; Helcne, gez. J. J. Brands, Oostzeevan Ter Neuzen afgekomen en naar zee gezeild Protector, gezJ. Mann Amble. 3ngr;onbm stulihcn. Vlissingen, den 23 october 1857. Heden vertrok van hier. om zijne bestemming in het Nieuwe- diep le aanvaarden, de schout bij nacht D. Byl de Vroe. Eene veeljarige inwoning in deze gemeente had zijn hoog edel gestr. met zijne echtgcnoote. door medewerking ten goede, minzaam heid en humaniteit, de achting en liefde van de ingezetenen onder alle standen doen verwerven. Veelvuldig waren dan ook bij hun vertrek de bewijzen van leedgevoel en deelneming, ter wijl ook nog gisteren avond hun ed. door het muziekkorps dei- dienstdoende schutterij, als laatste blijk van achting en ge hechtheid, eene serenade werd gebragt. Moge zijn hoog edel gestr. in de betrekking welke hij gaat bekleeden, de liefde zijner onderhoorigen, de tevredenheid des konings en van het be stuur der marine, benevens de zelfvoldoening oudervinden van het goede te willen en te werken, evenzeer als dat in het maat schappelijk leven zijn hoog edel gestr. en zijne echtgenoote mogen terugvinden, de vriendschap en genegenheid welke Vlissingens ingezetenen voor beiden gevoelden en zullen blij ven gevoelen. tjanörlsbmgten. CD verzakt der week. Rotterdam 23 october. Door het algemeen heerschende geldgebrek gaat in den han del bijna niets om en durft niemand iets ondernemen, waar door wij ook niets le melden hebben van de doorgaans door ons opgegeven wordende artikelen. Graantaairktea. Amsterdam 23 october. Tarwe en gerst traag. Raapolie op zes weken ƒ444. Lijnolie op zes weken /44J-. Koolzaad (dadelijk) 73 p. vl Oostburg 21 october. De aanvoer van alle artikelen was heden wederminder dan vorige week. zijnde vele landbouwers ten gevolge der drukte op het veld niet ter markt opgekomen. Ook de kooplust was be perkt en de prijzen daardoor lager aan te nemen, zijnde slechts hier en daar een puik partijlje zoo van jarige en nieuwe tarwe, als van rogge, gerst en paardeboonenaan vorige prijzen verkocht. Ter verzending was te bedingen, voor jarige tarwe f9.50 en f 9, zeer geringe f8,50, nieuwe f 10,75, f 10,50, f 10,25, blaauwe f9,40, f9, f8,50. Rogge f7 a f6.75. Winter gerst f 6,90, f6,75, f 6,60, zomer dito f 6,60, f 6,40, f 6,30. Haver f 4. Paardeboonen f7,80, f7,60, f7,40. Graauwe erwten f9 a f8; groeue f8 a f7,75. Middelburg 22 october. De aanvoer van tarwe was heden weder niet groot, en daar koopers algemeen lager gestemd waren zoo heeft menomte verkoopeu, 50 cents lager moeten afgeven en einde beurs was zelfs aan die verlaging nog niet alles verkocht. Puike nieuwe zceuwsche tarwe f 10,40, f 10,30, f 10, mindere f9,75 a f9.50 naar deugd. Puike jarige walchersche tarwe fll ;i 110,50, mindere soorten onverkoopbaar. Puike nieuwe walchersche tarwe f 10,75, f 10,50, mindere f 10.25 a f 10 naar kwaliteit. Rogge met weinig handel, men veilde puike soort f7,25, min dere f7 per mud. Gerst minder 1 er veil dan voorgaande week, puike winter begin beurs f 6,30 later f 6,50. Zomer gerst had grage koopers aan f 6,30 per mud, mindere f 6,20. Walchersche witleboonen waarvan de aanvoer merkelijk afneemt, hadden aan f 12,50 genegen koopers, enkel is nog f 12.75 daarvoor betaald. Walchersche bruiueboonen meer gevraagd, men kocht die f 10,50, ITO,25, enkel f10. Walchersche paardeboonen weinig Ier veil en zijn van f7,50 tot f S gekocht. Walchersche groene erwten algemeen begeerd, en minder ter veil, men kocht die aan f8,50 a f8,75, groote dito f 9,50 a f9,25 naar kwaliteit. Zeeuwsche paardeboonen bragien f7,60 en dito groene erwten f8.40 a f8 op. Koolzaad met weinig handel, dealgemeene prijs vraag was f 15. doch aan f 14,50 heeft men einde beurs ge kocht. Raapolie f 47- Patentolie f 49,25. Lijnolie 1'48 per vat. Ciieiniililelde nmrlitprijsen. Middelburg 22 oclober. per ned. mud. farwe oude/ 10,50 a/10,75 per ned. mud. Bruineboon. /10, a/10.50 Dito nieuwe -10,a -11,Paardeboonen - 7,50 a - 7,75 Rogge oude - 7,a - 7,25 Gr. erwten - 8.25 a- 9,50 Gerst wint. - 6,20.a - 6,50 Graauwe erwta - Dito zom.- 6,20 h - 6,30 Kool en raapz. -14,50 a -14.50 Haver aiAard. nieuwe - 2,10 a- 2,40 Boekweit a-j per ned. pond. WiUeboou. -12,a-12,75 (Yersche boter 1,08 a 1,20 Middelprijzen van bak bare tarwe/10,60 en rogge 7, K'rijzeu van eUecten. Amsterdam 23 october. Werkelijke schuld2£ pct.l dit.o dito 3 dito dito 4 j Aand. Handelmaatschappij 4£ j übl. Maatschappij van weldadigheid 4 n I Oblig. 1798/1816 5 dito 1828/1S295 dito Hope co4 dito Stieglitz4 j dito dito 5 -/I dito dito 5 n j Certific6 j Spoorweg Obligli Biunenlandsch3 Coupons bewijzen Crsdiet instelling Oblig3.1 j Oblig5 I Amsterdamsche5 j Nationale5 1847/1852 2,i I Bank actiën3 bij Rothschild24- j Obligation3 nieuwe 4J ff ff 3 I Nederland. Rusland. Spanje. Grenada. Oostenrijk, Belgie. Portugal. Venezuela. Mexico. Illinois. 7 621 145 102J 102 SH 9SJ. 8H 73-1 251 36 J 71* 831 7'H 1080 431 43 18 80J

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 3