MIDDELBÜRGSCHE COURANT. i\°' '127. Donderdag 22 October. 1857. Öinncnlimösdjc tijöingrn. 'jOP* «'TT?? •j a' t- v mfty Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en Zatutdags. Binnen deze gemeente cn Vlis- «•ngen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel j van huwelijks, geboorte of doodbekend- niakingen enz., van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avqnd 8 ure. Rtfldcie&burg; S3, ociobear. Dezer dageu is, naar aanleiding van de door de plaatselijke eommissie van geneeskundig toevoorzigt gedane opmerking, en tengevolge der ijverige bemoeijingen van den heer officier van justitie bij de arrondissements-regtbank alhier, een onderzoek ingesteld bij een broodbakker binnen deze gemeente, bij welke gelegenheid door den tweeden commissaris van policie in diens bakkerij zijn aanwezig gevonden twee kruiken meteen aftreksel van blaauwe vitriool, van welk mengsel naar de later gevolgde bekentenis van deu bakker en diens knecht, geregeld bij elke bakking eene zoodanige hoeveelheid onder het deeg werd ver mengd, dat de hoogst nadeelige gevolgen daarvan voor den ge bruiker van dat voedsel niet konden achter blijven. Van een en ander is dadelijk behoorlijk proces-verbaal opge maakt en wordt thans de geregtelijke vervolging van den be klaagde voortgezet. Van een 30tal andere broodbakkers moet almede een der bij hen ten verkoop voorhandene brooden aan een opzettelijk scheikundig onderzoek zijn onderworpen, waarbij echter voor alsnog, naar wij vernemen, geene bepaald vergiftige, maar wel vreemde bcstanddeelen zouden zijn ontdekt. Ten bewijze der groote groeikracht in ditsaizoen, kan strek ken dat op het Molenwater, ecnige kastanjeboomen niet alleen op nieuw uitgebot, maar zelfs met nieuwe bladeren en bloe sems voorzien zijn. Uit het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs uit de tweede kamer over hoofdstuk IV derstaatsbegrooting blijkt, dat vele leden de meening toegedaan bleven, dat de regeling der rijkspolicie bij eene wet moet; geschieden. Vrij algemeen is ge vraagd, waarin de tegenwoordige organisatie der rijkspolicie verschilt met die van het vorige jaar, welke niet door de kamer is goedgekeurd. Men verlangt inlichting, of een onderzoek over het gevangeniswezen lot een vast besluit geleid heeft. Men was genegen het bestaan van een vast besluit aan te nemen, daar men moeijelijk veronderstellen kon, dat de minister anders tot aanvrage van aanzienlijke sommen zou zijn overgegaan. In "de hoop dat dit gunstig voor het cellulaire stelsel zou zijn, hebben sommige leden de aandacht van den minister gevestigd op de invoering van de deportatiestraf, als staande in regtstreeksch verband met het cellulair stelsel. De heer Meylink, lid van de tweede kamer der staten-geue- raal, heeft bij het onderzoek van hoofdstuk III der staatsbe- grooting over 1858 eene afzonderlijke nota aan de afdeelingen overgelegd, en tevens eene kaart, waarin op duidelijke wijze worden aangetoond de afleidingen van het water in de rivier de Maas, waaromtrent in de jongste jaren reeds zoo menig woord gewisseld is cn nog steeds onderhandelingen gevoerd worden. Door de afbeelding van de strekking der aftappiugen, die door den minister van buitenlandsche zaken in persoon zijn opge nomen. ziet men het best het gegronde van de klagten over die afleiding van het water uit eene rivier, die in den zomer ge meenlijk reeds zoo laag van waterstand is, zoo als men vooral ook in den afgeloopen zomer tot zoo groot ongerief, niet alleen voor de scheepvaart maar ook voor landbouw en veeteelt heeft ondervonden. De vraag mag dus allezins rijzen of de geheele afsluiting der rivier te Luik, de afleidingskanalen te Hocht Bocholt, de sluizen, de bassins en de uitlozing te Antwerpen enz. bestaanbaar zijn met de verdragen en overeenkomsten. De heer Meylink wijst er onder anderen op, dat door het aanzien lijk inlaten van het Maaswater te Luik, door het aanmerkelijk verval tusschen Luik en Antwerpen, door het openzetten van alle sluizen bij nacht tot aan het Kempensohe kanaal toe, ook door het onophoudelijk loopen van onderaardscke of zijdeling- sche waterleidingen, vooral te Maastricht en te Hocht, de vaart op het Zuid-Willemskauaal tot aan Bocholt wordt bemoeijelijkt en lager, naar 's Bosch, van het benoodigde water wordt be roofd. De steller der nota wijst voorts op het verband, dat er tusschen de verbinding van Maas. cn' Schelde met zekere spoor wegen in Belgie bestaat, die voor handel en vaart op de Maas niet uit het oog mogen worden verloren, terwijl de irrigatien ten noorden van het Kempensohe kanaal hoogst gevaarlijke en hoogst nadeelige overstroomingen in Nederlands zuidelijke provinciën kunnen en moeten berokkenen, en werkelijk reeds veroorzaakt hebben. De heer Meylink wijst op nog andere pun ten, met deze gewigtige zaak in verband staande, en hoopt dat de minister spoedig zijne zienswijze deswege kenbaar make. Het kaartje, door hem aan zijne medeleden aangeboden is, naar zijn beste weten, zeer naauwkeurignaar authentieke bescheiden en na locale opneming bewerkt. In de afdeelingen is de zaak ook zeer ernstig besproken en meende men dat zij de volle aandacht der regering waardig was. Eenige leden wenschten de afsluiting der sluizen te Maastricht, dat als argument bij de onderhandelingen kon worden op den voorgrond gesteld. De toepassing van art. 16 der wet van 13 junij 1857 (Staats blad no. 87), zooveel de klopjagten betreft, heeft de vraag doen ontstaan of, volgens de daarin voorkomende bewoording, het verleeuen van het daarbij bedoeld consent niet als beperkt te beschouwen zij tot het houdehVau klopjagten op grof wild en schadelijk gedierte. Die vraag moet echter, naar het oordeel van den minister van justitie, ontkennend worden beantwoord en het is hem noodig toegeschenen onder de aandacht van de com missarissen des kouings in de provinciën te brengen, dat, onder de tegenwoordige wet, even als vroeger tot het houden van klopjagten in het algemeen consent wordt vereischt. De lus- schenvoeging der in de wet van 1852 niet voorkomende woor den *op grof wild en schadelijke gedierte ook op spoorsneeuw" in het genoemde wetsartikel, heeft alleen ten doel hecren com missarissen des kouings in de provinciën bevoegdheid toe te kennen om ook daarvoor consent te verleenen. Die tusschen- voeging is het gevolg van een amendement, staande de beraad slaging bij de tweede kamer der staten-generaal aangenomen, zoo als kan blijken uit het verslag, voorkomende in het bijblad der Staatscourant, blz. 838 en 839, bij deraadspleging van welke bladzijden het hier besproken onderwerp nog nader zal verduidelijkt worden. Uit Luxemburg wordt weder geschreven dat, bij eene nieu we ordonnantie, de gemeentewei van 1848, of liever wat daar van nog was overgebleven, is veranderd, en de benoeming van burgemeesters, secretarissen en ontvangers weder aan do rege ring is opgedragen. De herkiezing van gemeenteraadsleden is twee jaar verdaagd men meent echter dat de leden hiermede zicli niet zullen vereenigen, maar op het bij de wet vastgestelde tijdstip van zeiven hun ontslag zullen nemen, om zich aan eene herkiezing te onderwerpen, enalzoo de bepaling van het besluit van onwaarde te maken. De oppositieleden in de kamer geko zen en die ambtenaren zijn,, hebben te kiezen tusschen hun man daat, hun door het volk opgedragen, en hun ambt; onafzetbare magistraatspersonen zijn hiervan niet uitgesloten. De regter Ulrich heeft het mandaat gekozen, in den Courrier schrijvende dat zijn toga als advocaat en zijne liefde voor den arbeid hem overbleven, om zijn werk van voor 25 jaar weder te hervatten. Luidens metden jongsten mail bij het departement van kolo niën uit Suriname ontvangen berigten, gedagleekend 21 sep tember jl., blijft de gezondheidstoestand onder de bevolking al daar voldoende, terwijl rust en orde allerwege heerschen. Maandag zijn de 18 door het hof in Zuidholland vrijgesproken Maleijers in vrijheid gesteld en onmiddelijk met den eerstver- trekkeuden spoortrein, van 8$- ure, naar llotterdam begeleid. Ook nu werden zij, in rijtuigen gezeten, van het huis van bur gerlijke en militaire verzekering, naar het station gebragt. Ais bewijs van de gehechtheid, die er tusschen de Maleijers bestaat, kan strekken, dat de 18 vrijgesprokenen, vrijdag II. in de gevan genis teruggekeerd, hun wensch hebben te kennen gegeven, om de straffen, waartoe vier hunner makkers zijn veroordeeld, gezamenlijk te deelen, zoo dat zij dan gezamenlijk naar Indie konden terugkeeren. Het spreekt van zelf, dat dergelijk voorstel geen ingang heeft kunnen vinden. Men ziet daaruit tevens, hoe weinig begrip de bedoelde lieden van de hier be staande strafregtspleging hebben. Eene aanzienlijke dame, die vroeger in den Oost heeft doorge- bragt en het maleischkende, heeft zondag, onder eene hartelijke toespraak, aan elk hunner een zilveren horologie uitgereikt. Als een merkwaardig bewijs der vruchtbaarheid van het saizoen wordt uit Amersfoort gemelddat de gewone fram- bozenstruik in deze maand october voor de tweede maal van het jaar rijpe en smakelijke vruchten oplevert en dat in den zelf den tuin eene plant, de astursicnm, na dezen zomer gebloeid te hebben, uit het zaad uit de zaadbuisjes gevallen, gegroeid is en voor de tweede maal bloeijende, weder hare zaadbolletjes ver toont. De Great Eastern, die weldra te Londen zal van stapel loopsn, moet veel grooter zijn dan de arke Noachs. Deze toch zou vol gens sir I. Newton 18,231 en volgens bisschop Wilkes 21,761 tonneninhoud hebben, terwijl de Great Eastern er 23,092 heeft. De evenredigheid is anders vrij gelijk in lengte, breedte en diepte. Kecrologie. Gisteren is alhier na eene kortstondige ongesteldheid over leden de oudste predikant bij de uederduitsche hervormde gemeente alhier, de heer J. Borsius, tbeol. doctor en ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Sedert het jaar 1833 was hij bij deze gemeente werkzaam en hij mogt zich ten jare 1S53 de onderscheiding zien te beurt vallen van als afgevaardigde door het provinciaal kerkbestuur naar de synode, gedurende een jaar het voorzitterschap van deze en van de algemeene synodale commissie te bekleeden. Onder de vele kerkelijke en maatschappelijke betrekkingen welke de overledene vervulde, ;behooren die van curator bij het gymnasium alhier, voorzitter der hier gevestigde afdeeüng van het Nederlaudscli bijbelgenootschap, directeur, en van het jaar 1844 tot 1853 secretaris,van het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen enz. Eerk- en schoolnéeinvs. Ten gevolge van de aanslaande invoering van de wet. op het onderwijs, zijn de gemeentebesturen namens den minister van binnenlandsche zaken aangeschreven, ten spoedigste aan gedeputeerde stalen hunner provincie in te zenden 1. opgave van het getal leerlingen, naar de kunne ingedeeld, op den 15 januarij en 15 julij 11. aanwezig op a. de openbare scholen, b. de bijzondere scholen 1ste klasse, c. idem 2de klasse, 2. van het onderwijzend personeel op elk dier scholen3. van de openbare of bijzondere scholen, die in verschillende tot de gemeente behoorende dorpen of gehuchten bestaan 4. van de aanwezige kostscholen en het getal der kostleerlingen, en 5. van de bewaarscholen en het getal kinderen, daarin opgenotaen. De commissie tot de zaken der protestantsche kerken in Nederlandsch Oost- en Wesllndië heeft alle predikanten uitge- noodigd, die genegen zijn, te staan naar de betrekking vau predikant in Nederlandsch Oost-Indie, vacant geworden door het pensioen, verleend aan dr. S. A. Budding, op de bekende voorwaarden, en tevens naar de betrekking van predikant op het eiland Aruba, met een jaarwedde van f2000, zich aan te melden bij den secretaris of president der commissie, zijnde de heeren G. Ruitenschild en dr. Timmers Verhoeven, te 'sGra- venhage.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1