MIDDELRURGSCHE COURANT. Zaturdag 17 October. Oinnenlattösrijf tijöingen. i\°- 125. 1857. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en Zatordags. Binnen deze gemeente en Vlis singen geschiedt de uitgave den avond te roren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon grootc letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 85 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg 1© October. Het provinciaal geregtshof van Zuidholland heeft bij haar arrest van heden 18 der Maleijers vrij gesproken, 2 voor vijf jaren crimineel en 2 voor drie jaren correctioneel veroordeeld. Voorloopig zullen allen echter nog gevangen blijven. Gisteren avond werd alhier gehouden de vijftiende algemeene vergadering der Vereeniging tot het bezoeken dec armen, waarin verslag werd uitgebragt over de werkzaamheden der vereeniging gedureude het dienstjaar 1856/57. Voorts werd rekening en verantwoording gedaan nopens het gebruik dei- giften en geschenken, en onderscheidene belangrijke punten, betrekking hebbende zoo tot den staat van het armwezen in deze gemeente en de middeleu ter verbetering, als vau huishou delijk belang, besproken. Het verslag, dat dezer dagen alge meen verspreid zal worden, meenen wij der lezing vrijmoedig te mogen aanbevelen, als bevattende tnededeeliugen en wenken betrekkelijk den toestand der armen en de middelen tot bestrij ding der armoede, die velerzijds belangrijk mogen genoemd worden. Gisteren zijn door de policie alhier aangehouden vier vrouwen, verdacht van diefstal van appelen uit een tuin of boomgaard. CHj Gisteren heeft zich te Vlissingen eene ongehuwde vrouw van 25jarigen leeftijd door ophanging van het leven beroofd. Weinige oogenblikken tevoren gafzij te kennen eene boodschap te moeten verrigten, doch haar ongewoon lang vertoevenwas oorzaak dat haar broeder, bij wiew zij inwoonde en met wien zij altijd in zeer goede verstandhouding leefde, onderzoek ging doen en haar alstoen in de werkplaats hunner woning dood vond. In de afgeloopene week vervoegde zich bij den ambtenaar van den burgerlijken stand te Heinkenszand een paar om in ondertrouw te worden opgenomen. Bij het onderzoek naar de akten van geboorte bleek evenweldat. beide als jougens waren ingeschreven, en de bruid bekend stond als zijnde van het man nelijk geslacht, met den voornaam van Jacob in slede van vrou welijk en Jacoba. De arrondissements regt.bank te Goes zal dus wederom geroepen worden om in deze zaak te beslissen. DeNederlandschestaatscourantvan 14 dezer behelst het vol gende nader verslag omtrent den oogst in Zeeland. De vrees dat de buitengewone droogte en hitte, welke gedu rende een groot gedeelte des zomers hebben geheerscht, een nadeeligen invloed op de verschillende gewassen zouden hebben uitgeoefend, is bij de inzameling, welke bij het gunstige weder plaats had en buitengewoon vroeg was afgeloopen, gelukkig gebleken allezins overdreven te zijn. De hoeveelheid van het ingezamelde toch gaat de verwachting meestal ver tc boven, terwijl de hoedanigheid van vele gewassen niets te vveuschen laat. Zulks is vooral met het hoofd voortbrengsel van dit. gewest, de tarwe, het geval. In den gewonen herfsttijd uil gezaaid, had zij van de winterkoude niets te lijden, en kwam, ofschoon door de nachtvorsten in het voorjaar nog al gedund, over het algemeen goed op. Het stroo bleef kort. De korrel daarentegen is zwaar, blank en meelrijk. Op eenige plaatsen in het voormalig vierde district en in het eiland Tholen deden zich sporen van brand- koren zien. De opbrengst kan gemiddeld op 25 tot 28 mud per bunder gerekend worden. De rogge leverde insgelijks slechts kort stroo op. De korrel is echter van zeer goede hoedanigheid, wigtig en blank, niettegen staande ook deze vrucht door koude in het voorjaar heeft geleden. De gemiddelde opbrengst wordt op 25 mud per bunder geschat. De wintergarst is van goede hoedanigheid. Deze vrucht was middelmatig van stroo, doch zwaar en blank van graan. De zomergarst is minder gunstig uitgevallen. De opbrengst wordt verschillend opgegeven. Meu schijnt ze gemiddeld op 38 mud voor de wintergarst, en op 34 mud voor de zomergarst per bun der te kunnen stellen. De haver schijnt van alle vruchten het meeste door de droogte te hebben geleden. Evenwel is zij goed van hoedanigheid, de ,kofrel is zwaar en blank. Het stroo bleef kort. De opbrengst wordt van 32 tot 40 mud per bunder opgegeven. I liet koolzaad, dat den winter gelukkig doorkwam, doch in het voorjaar veel leed door de nachtvorsten, gaf hier en daar reden tot tevredenheid. Mee. endeels bleef het echter beneden het middelmatige en is weinig olierijk. Op Noordbevelaud werd het door den zoogeüaamdeu glauskever en op Schouwen door de zwarte vlieg en andere insecten zeer geteisterd. Men stelt de opbrengst dooreen op 18 tot 24 mud per bunder. De paarden- en duiveixboouen leden veel door de hitte. Zij hieven kort van stroo en klein van stuk. De middelbare op brengst kan op niet meer den op 18 mud per bunder worden gesteld. De witte of gele en ook de groene en graauwe erwten kwamen meestel te vroeg tot rijpheid en bleven daardoor klein van stuk. Up Walcheren en Noordbevevelaud werden zij nog al in sterke mate door luis aangetast. Men schat de opbrengst op 20 tot 25 mud per bunder. De gewone ziekte deed zich al vroeg in de aardappelen zien zij bepaalde zich schier uitsluitend tot het loof en slechts op enkele plaatsen meende men daarvan sporen ook aan den knol te ontdekken. Niettemin werkte het vroeg versterven van net loof nadeelig op de vrucht, zoodat deze klein van stuk bleef'. Zlj wordt echter over het algemeen gezegd goed vau smaak te ztju. De opbrengst schijnt gemiddeld op 150 mud pee bunder te kunnen worden geschat. De graslanden waren tot in junij in voldoenden staat, later ondervonden zij den nadeeligen invloed der droogte en hitte. De hoeveelheid van het ingezamelde hooi zal dan ook niet boven het middelmatige zijn. De weilanden leverden in den nazomer weinig voedsel voor het vee op en waren tegen het einde van augustus op vele plaatsen geheel verdord. Hier en daar moest men tot slalvoederiug van het vee overgaan; dooi den sedert gevallen regen is de toestand der weilanden echter eenigzins verbeterd. De klavers vielen, wat de eerste sncdc'betreft, goed uit. De tweede snede had, mede ten gevolge der droogte veel minder gunstige uitkomsten. Ook de wortelgewassen tierden met goed. De opbrengst daarvan zal dan ook het middelmatige met bereiken. Het vee liet, wat zijne gezondheid aangaat, gedurende geheei het afgeloopen gedeeite des jaars, niets te weuschen. Ouder de varkeus werden op enkele plaatsen wederom sporen vau de reeds vroeger waargenomen ziekte ontdekt. De schaarsehheid van voedsel en ook van goed drinkwater werkte nadeelig opliet vette en vooral opliet melkvee, zoodat het laatste weinig zuivel afwierp. Dit werd door de hooge prij- zeu vau dit artikel meerendeels vergoed. Dc vrees dat iietgebruik van slecht drinkwater ziekten onder het vee ten gevolge zou hebben, heeft zich tot nog toe niet verwezenlijkt. Over het algemeen kannen de uilkomsten van den jongsten oogst voor den landman als zeer gunstig worden beschouwd daar, bij eene; meestal ^voldoende inzameling, voor bijua alle voortbrengselen van den grond bij voortduring hooge prijzen zijn te bediugeu. Volgens De Schelde, bestaat er alle reden om te gelooven, dat binnen weinige dagen de onderhandelingen over de hernieu wing van het handelstractaat tusscheu Nederland en Belgie zullen worden hervatten onregle dus heeft L'émancipation gemeld, dat die onderhandelingen voorgoed afgebroken zijn. Indien de inlichtingen van eenen correspondent juist zijn, dan is de kwestie van den spoorweg van Antwerpen naar den Rijn ter zijde gesteld. Daar dit punt do voornaamste moeijelijkheid bij de onderhandelingen opleverde, mag men het er thans voor houden, dat de twee partijen het weldra over de andere punten zullen eens worden. Komen er geene onvoorziene beletselen, dan zouden de onderhandelingen in de volgende week hervat worden. Het Friesch weekblad verklaart weder, even als vroeger uit eene goede bron te vernemen, dat zich thans te Parijs een raad van administratie, bestaande uit acht mannen, waaronder van den eersten rang en invloed van Frankrijk, heeft geconstitu eerd, ter voltooijing der spoorwegzaak van Noord-Nederland. Uit Terschelling meldt men: Uit het wrak Lutine zijn nog opgevischt 1794 spaansche matten en 8 louis d'or. In de den 9 dezer gehoudene vergadering van den gemeente raad te .Roermond is, in plaats van wijlen den heer J. F. Nijs, tot wethouder gekozen de heer mr. P. H. Strens, oud-minister van justitie. Men verneemt dat de heer Strens besloten heeft zijn ontslag als lid van de tweede kamer te nemen. Naar men verneemt zijnde heerenmr.Alstorpbius Greve- linck, Netscher en Pierson, die met eene zending naar het buitenland zijn belast geweest tot het onderzoek van de werking der in verschillende staten ingevoerde gevangenisstelsels, iu het vaderland teruggekeerd. IBenoe minden en besluiten. Benoemd: bij besluit van 12 dezer, tot plaalsvervangend- kantonregters: in het kanion Heinkenszand mr. J. C. R. van der Bilt, grondeigenaar aldaar; in het kanton Hulst II. M. Lange, rentmeester van het kroondomein aldaar, en in het kan ton Brouwershaven M. Locker de Bruyne, koopman aidaar. Verguuning verleendbij besluit van 3 dezer aan J. D. B. A- baron vanHeeckereu van Beverwaard, Z.M. gezant te Weenen, lot het aannemen en dragen van de versierselen der orde van Medjidyé 1ste klasse, hem door Z. M. den sultan van Turkye geschonken. Tijdelijk opgedragen, bij besluit van 9 dezer, de betrekking van opzigter over de kustveriichting te Egmond aan zee, aan den opperstuurman der 1ste klasse in het vaste corps dek-en onderofficieren E. Luitsz, tevens belast met het toezigt over de loodsdienst te dier plaatse. Kerk- en scl&bolaieuws. Wij meenen onder de aandacht van onze lezers te moeten brengen dat, ter voldoening aan een verlangen der synode, dat uit de provinciale reglementen op de kerkelijke administratie, de bepalingen mogten worden weggenomen omtrent den uit koop bij weigering van de aanvaarding of willekeurige verlating tusschentijds van kerkelijke bedieningen, zoo verre die op ou derlingen of diakenen betrekking hebben, bij koninklijk besluit van 15 augustus 11. voormelde bepalingen buileu werking zijn gesteld. Tevens is bij dit besluit vastgesteld, dat mitsdien de reglementen op den uil koop van deze bedieningen, in onder- scl>eidene provinciën met goedkeuring van het departement voor de zaken der hervormde eeredienst enz. vastgesteld, voor ouderlingen en diakenen ophouden van toepassing te zijn. llarine ea leger, I i Men verzekert te Vlissingen dat Zr. Ms. brik De cachelot en schoonerbrik Makassar, liggende aldaar en bestemd naar Oost-Indie, in het begin der volgende maand zullen vertrekken- ütateii'generaal. Z,E. de minister van financiën heeft, als daartoe door Z.M. den koning gemagtigd, aan de tweede kamer der sta ten-generaal eene wijziging voorgesteld in de voorgedragene wet op de mid delen voor het jaar 1858, en wel betreffende den accijns of het middel van het geslagt. Deze wijziging houdt iu om de 3S op centen op den genoemden accijns met den eersten januarij aan staande ledoen vervallen. Z. E. heeft iu de memorie, bij de voordragt gevoegd, aange merkt. dat daarmede aan de klagten der genen zal worden te ge moe t gekomen, vau welke de accijns naar eigene aangifte wordt gevorderd, en die zich benadeeld rekenen, in vergelijking van hen, die de aangifte doen, naar aanleiding van in 1S43 1847 daargestelde tarieven, ten aanzien der waardewelke 1a- rieven, iu verhouding tot de prijzen van het. slagtvee, iu welke geene vermindering te wachten is, klaarblijkelijk te laag moeten worden geacht. Vermits de opcenten zoowel op de hoofdsom als op het col lectief zegel worden geheven, rekent de minister, dat de belas tingschuldige. ten gevolge van dc afschafSng, met 42 p. c. op de hoofdsom zal worden gebaat, en dat zulks in elk geval geene onbeduidende verligting in de prijzen zal kunnen aanbrengen. Z. E. reketit, dat de opbrengst van de hoofdsom aldus op f 1,325,000 zal kunnen worden geraamd, maar dat, doorliet wegvallen van deopcenlen, ten bedrage van f-425,000, het cijfer van het gezamenlijk bedrag der accijnsen en ook het eindcijfer der middelen, in evenredigheid zal behooren te worden ver minderd, eu dit laatste cijfer behooren te worden gebragt op f73,901,535, iu stede van f 74,144,195. Gegneeiiteraail van middelburg. Zitting van 14 october. Voorzitter jhr. Paspoort van Grijpskerke. Afwezig do heeren Borsius en Verbrugge. De voorzitter deelt mede dat van den heer Borsius schriftelijk berigt is ingekomen dat hij door ernstige ongesteldheid van zy- nen vader, verhinderd is de zitting bij te woneu, waarna dc no tulen van de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Geschiedt voorlezing van eene missive des heeren Verbrugge, waarbij deze do bezwaren kenbaar maakt, na bedaarde overwe ging bij hem gerezen tegen het gezamenlijk bekleeden der be trekkingen van voorzitter, zoo van het burgerlijk armbestuur

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1