MIDDELBURG SCIIE COURANT. i\°- 124. Donderdag 1837. 13 October. ÖinncnUtnïrscljf tijöingm. Öuitrnlanösdjc tijïnnjm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags er. Zaturdogs. li innen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentie» is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte oi doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Edilie van woensdag avond 8 ure. middelburg M octobesr. Jl. zaturdag is door den raad cler gemeente Clinge, tot. secre taris en ontvanger benoemd de heer K. de Lozanne, te Hulst, en zulks ter vervanging van den heer E. Apers, die onlangs overleden is. Eeue depcclie uit Marseille, alwaar berigten uit Napels van S dezer ontvangen zijn, meldt dat de prins van Oranje, van Pa lermo komende, dien dag aldaar was gearriveerd. Z. K. H. is onmiddelijk door kouiug Ferdinand le Gaëta ontvangen. Den 9 dezer had te Groningen de 15de algemeene vergadering plaats van de Algemeene vereeniging tegen bet pauperisme. On der de belangrijke punten, in deze vereeniging behandeld, be hoort eene missive van den minister van marine, waarbij deze zich allezins bereid verklaart om, onder zekere voorwaarden, aldaar eene kanonneerboot te stationeren, ter opleiding van jongens voor de scheepvaart, hel welk door de vereeniging aan den minister was verzocht. Melding verdient ook een rapport over den nadeeligen invloed der koloniën van de Maatschappij van weldadigheid op de zaak der bedelarij, en hetgeen noodig schijnt om den stand van zaken in dit opzigt te verbeteren. Uit de gemeente Kinderdijk wordt, onder dagteekening van 11 dezer, aan de Nieuwe rotterdamsche courant geschreven In onze gemeente heeft heden eeue stille doch indrukwekkende plegtigheid plaatsgehad. De heer Fop Smit, die door zijnen onvermoeiden ijver, bekwaamheid eu ondernemingsgeest deze omstreken van niets in eeue bloeijende landstreek herschapen heeft, vierde heden zijn tachtigsten verjaardag. Reeds vroeg in den morgen vereenigden zich te zijnen huize de familie, eeriige rotterdamsche vrienden, benevens de heer Varkevisser, presi dent, van de kamer van koophandel te 's Hage, om van hunne belangstelling in deze heugelijke gebeurtenis te doen blijken. Deze plegtigheid werd niet weinig verhoogd, toen twee leden van het hoofdbestuur der Vereeniging ter bevordering van fa briek- en handwerknijverheid, de heeren Hermans en Maxwills, hunne opwachting bij den feestvierende kwamen maken en bij hunne gelukwenschingen, bij monde van den heer Hermans in zijne betrekking van secretaris van gemeld hoofdbestuur, hem namens Z. M. onzen koning het ridderkruis van de Eikenkroon op zijne borst hechtten, als blijk dat Z. M. 's mans groote ver diensten in de ontwikkeling van den scheepsbouw en van ver schillende andere takken van industrie wist op prijs te stellen. Deze onderscheiding maakte op al de aanwezigen een diepen indruk, zullende deze dag nog lang eene aangename herinnering ia onze gemeente achterlaten. Dezer dagen heeft de openbare verkooping plaats gehad van de bekende buitenplaats Berg eu daal, met de daarbij behoo- rende bosscheu enz., beuevens de ruiue van het slot Teylingen, alles gelegen onder Sassen, Lisse en Voorhout. Het heeft f 172,000 opgebragt, en koopers zijn geworden jhr. rar. D. G. van Teylingen van Kamerik en jhr. H. T. van Teylin- gen van Hilvarenbeek. Vóór den aanvang der gunning is namens het gouvernement door den deurwaarder B. Léou eene acte beteekend, waarbij de eventuele koopers geprevenieerd worden, dat de ruïne van het slot Teylingen niet mogfc worden afgebroken, maar als his torisch monument moet blijven bestaan. Te Scheveningen is de treurige tijding ontvangen, dat de romp van de pink De jonge wees, reeders dejieeren A. Vrolijk en J. van der Toorn, door de equipage verlaten, in zee drij vende is gevonden. De verslagenheid, welke dat berigt in zoo vele gezinnen te weeg gebragt. heeft, is groot. Is de bemanning verongelukt, dan zijn niet minder cl acht visscliers in de kracht huns levens in de golven omgekomen; op een na zijn allen gehuwd, terwijl twee vrouwen in zwangeren toestand verkeeren. Deze omstandigheden zullen doen beseffen, hoe groot deze ramp is, eu de milddadigheid van menschenvrienden, waarvan Scheveningen zoo vaak bij onheilen van verschillenden aard de edelmoedige bewijzen heeft mogen ondervinden, ook ditmaal niet achterwege blijven tot lenigiiig der driugeude behoeften van in rouw verkeerende weduwen eu weezen. De Economist van 10 dezer ontleent uit het Mining journal het volgende Wij hebben voor ons liggen epn model vaneen schip.dat volgens de nieuwe methode van John Clare is gebouwd. De kiel is bijna geheel plat en het schip is in verhouding der wijdie, bijzonder lang. Naar het onsf'voorkomt schijnt het de bedoeling van den heer Clare te zijn, om eene buitengewone sterkte bij weinig zwaarte te verkrijgen. De bevloering is mede verschil lend van de wijze waarop men tot nu toe te werk ging. Van iedere ruimte is partij getrokken, zoo dat het schip veel zal kun nen laclen. Wanneer deze bouworde aangenomen, wordt, dan bestaat er geen twijfel ofzijzalde tegenwoordige manier ge heel verdringen. Këenoe minden en besiuiien. Benoemd, bij besluit van 10 dezer, tot substituut-griffier bij de arrondissements regtbankTeuSes, rar. J. van der Sleydeu, advokaat en regter-plaatsvervanger bij dearrondissements regt bank te Deventer; uit. welke laatstgemeldc betrekking hij te vens eervol is ontslagen. Geagrecerd, bij besluit van 9 dezer, ten gevolge van de op- klimmiug van den coadjutor baron Sloet van Hogensdorp tot landcommandeur der Duitsche orde, balye van Utrecht, de door het kapit tel gedane keuze van den oudsten commandeur G. D. W. H.C.L. graaf van der Recke Volmerstein, tot coadjutor der orde. Kiunsteii es» wetenschappen. In het afgeloopen akaclemiejaar 1S56 1857 zijn le Gronin gen 54-nieuwe studenten ingeschrevenmet genoegen merkt men eene jaarlijksche vermeerdering ten deze op. Iul853 54 werden nieuwe studenten ingeschreven 35; in 1854 1855, 43; in 1855 1S56, 50. In de kunstwereld is thans, volgens den Moniteur des con- naissttnc es utiles, veel sprake van eene belangrijke uitvinding» die men aan eene dame, mevr. Rouvier-Paillard verschuldigd is. liet geldt namelijk de uitvinding van het middel om ivoor tot een vloeibaren toestand te brengen en het dan te bezigen tot maken van afdrukken van bas-reliefs en van beeldhouwwerk, op de meest uitgebreide schaal. De bewerking is zeer eenvou dig. Men laat het vloeibaar ivoor in de holten loopen zonder eenige drukking of persing uit te oefenende vloeistof van zelfs weder gestold zijnde,heeft rnet de meest mogelijke getrouwheid de indrukking van het model overgenomenmen vindt tot zelfs de fijnste schakeringen van het model inden afdruk terug. In dien men onbekend is met deze nieuwe uitvinding, dan staat menstom van verbazing bij het zien van ivoren platen, bas-reliefs voorstellende, ter lengte van een meter en uit één stuk. Het gebeeldhouwde houtwerk van het koor in de Nolre-Dame te Parijs, is op die wijs in ivoor afgegoten. Van de sedert lang aangekondigde en met algemeen verlan gen te gemoet gezien wordende gedenkschriften van Guizot zal tegelijker tijd als te Parijs ook eeue goedkoopere t.e Leipzig in het licht verschijnen. De beide eerste deelen van dit werk zul len in het begin van het aanstaande jaar uitgegeven worden en de verdere 3 a 4 deelen met tusschenruimte van 6 maanden volgen. De heer Guizot ontvangt van de parijsche uitgevers, de HH. M. Lévy frères, een honorarium van 20,000 fr.per deel, en de heer Beutley te Londen heeft hem buitendien het regt eener engelsche vertaling voor 6000 fr. per deel afgekocht. Te gelijk met deze gedenkschriften zal nog een anderwerk van den beroemden geschiedschrijver in hef licht komen, onder den zon derlingen titel van: Trois rois, trois siècles et trois peuples. ïierk- en scliouSniemvs. De synodale commissie der Nederduitsche hervormde kerk zal de gewone herfstvergadering reed3 den 21 dezer openen, in het gebouw vanhet ministerie van hervormde eeredienst. Te Arnemuiden werd op den 11 dezer de heer J. van der Meulen tot predikant bij de hervormde gemeente aldaar beves tigd, door den consulent C. P. Buijze, predikant te Klevers- kerke, met de woorden van den apostel Paulus, 1 Thess. V vs. I3ö, terwijl de bevestigde des namiddags tot tekst had 1 Thess. V vs. 24. De oplegging der handen geschiedde, be halve door den consulent, mede door den heer C. P. de Meijer, predikant te Warder. Marine en leger. Heden arriveerde ter reeds van Vlissingen Zr. Ms. schooner Attalante, kornmaudant dc luitenant ter zee 2de klasse C. T. Hackstroh, van het Nieuwediep. Jl. vrijdag is op's rijks werf te Vlissingen de kiel gelegd van een stoomschroefschooner genaamd Vesuvius. Ailoop verhoopingen en aaniiesiedingen. Westkapelle den 13 october. 1. Een huis, schuur, erf en tuin, verkocht voor f 9652. 37 roeden, 70 ellen bouwland, verk. voor f4913. 37 roeden, 70 ellen bouwland, verk. voor f4974. 30 roeden. 75 ellen bouw land, verk. voor f382; 5. 30 roeden, 75 ellen bouwland, verk. voor f402; 6. 40 roeden, 40 ellen bouwland, verk. voor f 501- Kngeland. Londen 12 october. Alhier zijn van regeringswege berigten nit Indie, loopende tot 17 september jl., openbaar gemaakt. Naar luid daarvan was de staat der zaken over het algemeen niet verergerd maar in eenige opziglen veeleer verbeterd. De generaal Havelock had de muiters op nieuw hij de vesting Bi- thoor geslagen, maar was door gebrek aan genoegzame krijgs- roagt belet verder te rukken en naar Cawnpore teruggetrokken, om aldaar de aankomst van versterkingen af te wachten. Zoo dra hij deze ontvangen had, zou hij weder voorwaarts trekken om Lucknow te ontzetten. Ook in eene andere ontmoeting wa ren de opstandelingen door den generaal Havelock geslagen eu niet groot verlies afgetrokken. Intusschcn hield het garnizoen te Lucknow zich staande, en weerde manmoedig den vijand af. Den 1 september was de generaal Oulram met versterkingen te Allahabad aangekomen; hij zou denkelijk den 9 Ca wn pore bereikt hebben. Bij Dinapore waren de muiters door de troepen onder bevel van den generaal-majoor Eyre geslagen. Voor Delhi werden door de belegeraars de operatien onver moeid voortgezet. De generaal Nicholson had met zijnel roepen de omstreek dier vesting bereikt; den 26 augustus had hij eeue afdeeling van de muiiers bij Nujufgur ontmoet en geslagen, eu hunne legerplaats benevens 13 stukken geschut vermeesterd. Delhi zou bestormd worden, zoodra men het zware geschut ontvangen had, welks aankomst legende eerste dagen van sep tember verwacht werd. Eene uit Agra gerukte kolonne britsche troepen, onder bevel van den brigade-generaal Montgommery, had den 26 augustus bij Allyhur eene bende opstandelingen verslagen. Er waren nog drie regenienten inlaudsch krijgsvolk in open baren opstand gekomen, namelijk een regement infanterie te Fertzepore en te Peshawur, eu een regement kavallerie van het. leger van Bombaydit laatste regement was echter ontwapend. Buitendien was nog op eenige andere plaatsen van Bengalen oproer onder het inlaudsch krijgsvolk uilgebroken maar weldra gedempt.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1