öuitcnliinöscljc tijitinijm. den zijn teruggekeerd en weldra een officieel rapport aan het ministerie van oorlog zullen indienen. Zij zijn zeer tevreden, zelfs bovenmate opgetogen over hun verblijf aldaar; van alle zijden werden zij met de meeste hoffelijkheid ontvangen en bijna dagelijks werden er ter eere der afgevaardigden diners gegeven; waaronder zeer vele door den koning en door andere vorstelijke personen. Na afloop der uitnemende manoeuvres door circa 20,000 man troepen, vereenigden zij zich op een algemeen zeer luisterrijk feest., hun door de officieren van het garnizoen aan geboden, waarbij ook de minister van oorlog tegenwoordig was. Met leedwezen verlieten de afgevaardigden de schoone streken van Saksen, streken waar hun zoo veel hartelijkheid is bewezen dat de aangename herinnering er aan, voor hen ouuitwischbaar zal zijn. Afloop verltoopingen en aanbestedingen. Jl. zaturdag is aan het lokaal van het provinciaal bestuur alhier, onder nadere goedkeuring, aanbesteedhet voortzetten der oeververdediging wederzijds de havendijken van het kanaal van Neuzen, bestaande in het leveren en storten van 2285 last gewonen dooruiksciien steen. Daarvan is aannemer geworden de heer A. Hinders, te Breskens, voor f13,900. Meteorologische waarnemingen 9 gedaan op 's rijks werf te Ylissingen, des middags 12 ure. October 1857. Wind. n is ë-ïi 5 A Laagste temperat. E E 6Ó s .J 1° ld -Jf .5 55 enverschil Aanmerkingen. 2 "tó s f5-3 5 g co met de hoogste. 4 Zuid. 4 757.4 18.1 0-70 12.10 0.0 13.0 +7.5 dik bewolkt. 5 Nw.tW 3 753.7 14.7 0.86 10.75 0.2 13.0 «7.5 dikke lucht. Z. Zvv. 4 757.1 13.2 0.89 10.24 0.4 10.0 «6.0 bik bew. en buij. 7 ZOost. 3 752.3 14.7 0.77 9.61 0.0 10.0 «6.0 bewolkt. 8 Zuid. 6 743.8 15.4 0.69 9.07 0.0 12.0 «4.5 bewolkt. 9 Z. Zw. 2 745.0 15.0 0.81 10.32 0.0 12.0 «4.5 bijna helder. 10 N. Nw. 2 757.7 12.6 0.92 10.10 0.9 12.5 «4.5 dik buijig. SJurgerlijbe stand. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging den 11 dezerJ. C. de Oude, jm. 23 j. met M. J.Beerends, jd.20 j. B. J.Beurskens, weduwn. 58 j. met C. Machgeels, ongeh. vrouw 49 j. Vlissingen, van 3 tot 10 october. Gehuwd: J. van Sou Kloprogge, weduwn. van A. O. Dons, 45 j. met A. H. Ooninckx, wed. van D. J. Kraneburg, 58 j. J. O. Kloeg, jm.26 j. met M. W. van der Lek, jd. 30 j. BevallenJ. Bostelaar geb. dc Plaa, z. A. J. Jansen geb. van Dierendonck, d. W. J. Wouters geb. Lodewijk, d. (tweelingen.) M. Steelier geb. Muller, z. Overleden: J. Wielemaker, vrouw van A. Josiasse, 38 j. M. van Wouwe, wed. van G. Kcsteloo, 57 j. J. A. Wielix, z. 2.j. E. J. Meckieu, z. 9 j. A. J. Eey, d. 2 j. Goes, van 3 tot 10 october. Gehuwd: J. Heinelaar, jm. 30 j met S.H. Huysson, jd. 30 j J. Tierie, jm. 30 j. met M. Allaert, jd. 24 j. Bevallen J. Sloover geb. Boer, d. J. Schuiling geb. Kriek- aard, z. M. Everaard geb. Simonse, z. M. Hijke geb. van der Horst, d. A. M. Stokmans geb. Houe, z. Overleden: W. van de Velde, z. 2 m. J. Logmans, jm. 20 j. E. de Jonge, d. 15 ra. J. M. Olïlij, a. 1 m. W. K. L. Hoskam, z. 5 jJ. C. de Brand, d. 4 m. J. L. de Hond, d. 4 m. Zierikzee, van 3 tot 10 october. Gehuwd: H. van Nieuwland, jm. 29 j. met W. Hendrikse, jd. 24 j. M. de Jonge, jm. 33 j. met M. Meelart, jd. 33 j. Bevallen A. Krijger geb. Baljé, d. N. Bakker geb. A rends, z. L. van Veethoven geb. Homer, d. A. Kamminga geb. Klaas- sens Kater, d. Overleden C. J. A. Ermen, d. 3 m. J. Reinenberg, z. 6 m. C. Antheunisse, d. 6 m. A. Zand ijk, vrouw van H. Cappelle, 52 j. M. Canncnburg, vrouw van fi. J. van Ingen, 62 j. Ingeschreven in de registers van den burgerlijken stand, gedurende de maand september 1857, in de gemeente IVEi&delburgals: Gehuwd, 11 paren. Geboren, 50 kinderen'; '30. van het mannelijke en 20 van het vrouwelijke geslacht. .Overleden, 3L personen, 13 van het mannelijke én 1*8 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven2. Ouder hét getal der ais overleden ingeschrevenen zijn 2 persoa&u welke elders zijn gestorven. 0 Van de overledenen warenbeneden den ouderdom van een jahrÊl; van 1 tot 5 2van 5 tot 10 0 van 10 tot 151 van-Tlj fot 200van 20 tot 251 van 25 tot 30, 0; van 30 tot 351van 35 tot 400van 40 tot 45 0 van 45 tot 50, 0; van 50 tot 55 1van 55 tot 60, 3; van 60 tot 651 van 65 tot 704; van 70 tot 75 0 vau 75 tot 80, 3; van onbekenden leeftijd, 1. Goes, als: Gehuwd, 3 paren. Geboren, 24 kinderen. 13 van het mannelijke en 11 van het vrouwelijke geslacht- Overleden, 25 personen, 8 van het mannelijke en 17 van het vrouwelijke geslacht. Van het getal overledenen waren beneden den ouderdom van 1 jaar, 12; van 1 tot 5 jaar oud6; van 5 tot 10, 2; -vatfjS tot 201van 20 tot 25, 2; van 45 tot 50, 1; van 53 tot 601 Zierikzee als: Gehuwd, 3 paren. Geboren, 23 kin deren, li van het mannelijke en 12 van liet vrouwelijke geslacht. Overleden', 20 personen10 van het mannelijke en 10 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven, 1. Van de overledenen warenbeneden den ouderdom van een jaar, 10van 1 tot 5 1van40 tot 45 1van 50 tot 55 1 van 55 tot 60, 1; van 60 tot 654van 65 tot 70, 2. Hulst, als: Gehuwd, 1 paar. Geboren, 4 kinderen, 1 van het mannelijke en 3 van het vrouwelijke geslacht. Over leden 23 personen9 vau het mannelijke en 14 van het vrou welijke geslacht; zijnde 13 beneden het jaar1 van 1 tot 5; 1 vau 10 tot 15: 2 van 45 tot 50; 1 van 55 tot 60; 1 van 60 tot 65; 3 van 75 tot SO, en 1 van 80 tot 85 jaren oud. Stalen-g-eiieraal. Tweede kamer. Zitting van 8 october. In deze zitting zijn behandeld de navolgende onderwerpen I. Het wetsontwerp tot wijziging der regten op den in- en uitvoer van visch. Aan de algemeene beraadslagingen namen deel de heeren Westerhoff, van Bosse en de minister van financien. Op art. 1 werden twee wijzigingen voorgedragen. De eerste was van den heer van Hoevell, strekkende ora lijst B, behooren- de bij dat artikel en luidende: Visch. Allerhande zee- en riviervisch, zoo versch als gerookt, gedroogd of gezouten, niet afzonderlijk genoemd, invoer vrij uitvoer vrij. Gezouten haring, gekaakt of ongekaakt, en gezouten kahel- jaauw van vreemde visscherij. de ton van 150 pond, invoer f 1,50, uitvoer vrij. Gezouten rommeling van vreemde visscherij. de ton van 150 pond invoer 50 cent, uitvoer vrijaldus te veranderen, dat de invoer en uitvoer van allerhande zee- en riviervisch, zoo versch als gerookt, gedroogd of gezouten, geheel vrij zou gesteld worden. De tweede was van den heer van Bosse, strekkende om hel regt van invoer op den gezouten haring enz. te stellen op 75 cent in plaats van op f 1,50, en het regt van invoer op gezouten rommeling enz. te stellen op 25 cent, beide voor de ton vau 150 pond, en voorts den uitvoer vrij te laten. Bij de behandeling van dat art. 1 voerden het woord, behalve de voorstellers, de heeren Sloet tot Oldhuis, Poortman en de minister van financien, waarna het eerste amendement met 24 tegen 18 stemmen verworpen en het tweede met 26 tegen 16 aangenomen werd. Na de goedkeuring van art. 2 en ook van art. 3, heden door den minister van financien in het ontwerp gebragt, luidende: //Deze wet treedt in werking den 15 december 1857;" en vau den considerans, werd hefgewijzigd wetsontwerp met 30 tegen 12 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren Heemskerk, Reinders, Nolthenius, de Lom de Berg, Kien, Poortman, Anemaet, Sloet tot Oldhuis, van Hoëvell, Westerhoff, vau Eek en Dullert. II. Het wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk IVder staalsbegrootiug voor IS56, dat zonder beraadslaging met al gemeene (42) stemmen aangenomen werd. III. Het voorstel van den heer Dullert tot herziening van art. 132 van het reglement van orde. Naar aanleiding van den inhoud van het verslag der commis sie van rapporteurs is eerst in beraadslaging gebragt het volgen de punt: 1. zal eene verandering in art. 132 van het reglement van orde worden gebragt. zoo veel noodig in overleg met de regering? Nadat door dc heeren Dullert en de Kempenaer des wege het woord gevoerd was, is die vraag aan eene stemming ouderworpen en met 26 legen 17 stemmen toestemmend beslist. Daarna werden achtereenvolgens zonder beraadslaging in stemming gebragt de volgende vragen2. verklaart men zich voor het. voorstel van den heer Dullert, gelijk het daar ligt? die met 32 tegen 6 stemmen ontkennend werd beantwoord; 3. ver. eenigt meu zich met dat voorstel behoudens de wijzigingen en aanvullingen in 3 van het verslag aangeduid? waaromtrent met 26 tegen 13 stemmen eveneens ontkennend beslist werd 4. vereenigt men zich met de strekking van het voorstel der commissie, zoo als die in het verslag is uitgedrukt? die met 25 tegen 17 stemmen in toestem menden zin werd beantwoord; 5. zal de voorzitter der kamer worden gemagligd om de regering uit te noodigen haar gevoelen over dat voorstel te doen kennen? waarmede dc vergadering zich met algemeene (43) stemmen vereenigde. Aan het einde der zitting heeft de commissie van rapporteurs voor de wetsontwerpen tot. verhooging van hoofdstuk II en IX B der staatsbegrooting voor 1S56 haar eindverslag uitge- bragl; hebbende de kamer beslist dat op maandag aanstaande, des voormiddags ten elf ure, die ontwerpen van wet in behan deling zullen genomen worden. Door den heer Sloet lot Oldhuis is eeue uitvoerige memorie ter beantwoording van het verloopig verslag over het wets voorstel tot verandering der tienden in grondrenten, aan de tweede kamer der staten generaal ingediend, vergezeld van een gewijzigd voorstel tot aflossing der tienden. De punten van bezwaar, in het voorloopig verslag vermeld, zijn daarin opvol gende een voor een behandeld, zoowel die de voorloopige beschouwingen als het eigenlijk wets-ontwerp betreffen. Die bezwaren, welke door de meerderheid der kamer, die zich voor de afschaffingder tienden verklaard heeft, tegen het wetsvoor stel zelf gemaakt zijn, zijn in het gewijzigd wetsvoorstel opgeheven. Zoo is aan den weusch van de meerderheid toe^- geven, om de tienden tevens afkoopbaar te stellen en is naar het voorbeeld van vele duitschestaten de afkoopbaarheid met en beuevens de conversie in grondrente tot beginsel van wet verheven. De krijtende tienden en de bijentienden zijn in de wet getrokken. De maatstaf der berekening van de afkoopsom of conversie is tot 15 jaren beperkt. Het weideland en de boschgrond in de bloktienden is op gelijken voet gesteld, met die soort van gronden, buiten de tiendblokken. In het geval, dat tienden op verpacht land kleven of met lasten bezwaard zijn, is door nieuwe bepalingen voorzien. In geval van over- stroomiug wordt remissie van grondrente verleend. De bepaling, dat een vierde der tiendpligtigen in een blok de con versie konden vorderen, is in dier voege gewijzigd, dat tiend pligtigen den afkoop of conversie niet kunnen vorderen, tenzij deze gezamenlijk de grootere helft van de tiendpligtige gronden in het blok bezitten. Het beroep van de berekening der afkoop som of grondrente, door de tieudcommissie opgemaakt, wordt verleend op de regterlijke magt. De overige bedenkingen in het voorloopig verslag betroffen vorm en redactie, en ook daaraan is, op enkele uitzonderingen na, door den voorsteller toegegeven. Engeland. Londen 9 october. Wij vernemen uit eene goede bron, zegt The morning chronicle, dat stappen zijn gedaan om de koningin tot keizerin van Hindostan te proclameren. Het is niet onwaar schijnlijk, dat de eerstvolgende mail de tijding van de te Cal cutta plaats gehad hebbende proclamatie brengt. Donderdag was het in het geheele land algemeene boete- en bededag wegens de rampen waarmede de Engelschen in Indie te worstelen hebben. Alhier was de beurs gesloten en stonden alle handelszaken stil; de kerkgebouwen werden druk bezocht, en na de leerrede vele bijdragen ingezameld voor het fonds tot ondersteuning dergenen die door den iudischen opstand in nood verkeeren. De bladen van dien dag behelzen uittreksels van vele bij die gelegenheid gehouden kanselredenen, en wijden hunne hoofdar tikelen aan beschouwingen over de staatkunde welke Engeland in Indie gevolgd heeft en volgen moet. The times vermaant de natie om met meer ijver dan tot hiertoe, doch alleen met zedelijke middelen, voor de beschaving van Indie en voor deszelfs bekee ring tot het christelijke geloof werkzaam te zijn, aan welke zaak Engeland vroeger, zegt dat blad, u door eene kleinmoedige staat, kunde en door maatschappelijke losbandigheid" te kort gedaan heeft. Eene in den zelfden geest gestelde verklaring van het angli- caansche zendelinggenootschap wordt door The times openbaar gemaakt. Daarin wordt gezegd dat het gouvernement in Indie nu eindelijk het beginsel van onzijdigheid en van onverschillig heid in godsdienstzaken behoort op te geven. De nog steeds alhier aanwezige ex-koningin van Oude moet zich in eene gezondheidstoestand bevinden, die weinig hoop op het behoud haars levens overlaat. Naar men verneemt hebben de berigten over den iudischen opstand veel bijgedragen om hare gezondheid te ondermijnen. Eene depeche uit Dublin meldt dat dc lord-kanselier, iu overeenstemming met den lord-luiteuant, verordend heeft dat voortaan alle vrederegters in Ierland bij hunne benoeming, elke verbinding met de orangistische loges moeten laten varen. De berigten uit Amerika, gisteren te Liverpool ontvangen, inhoudende dat de banken te Philadelphia en te Baltimore de betalingen iu specie gestaakt hebben, oefenden in de financiële kringen alhier een ongunstigen invloed uit, doch The times beschouwt dit veeleer als een waarborg voor verdere financiële rampen, daar er zich omstandigheden kunnen opdoen, tegenover welke geen enkele bank zich staande kan houden. De onmid- delyke gevolgen zouden zijn, dat de wissel te New-York op Philadelphia en Baltimore sterk dalen zal en de specie uit die plaatsen naar New-York gezonden wordt, en dat door dien aanvoer de fondsenmarkt op laatstgenoemde plaats zal gestijfd worden, zoodat de financiële crisis iu de beide genoemde steden ten slotte nog gunstig werken zoude. DenecaarSieu. In 1855 besloot de rijksdag in de invoering der gezamenlijke constitutie, welke door den koning voor de gansche monarchie verleend was, te berusten, doch alleen voor zoo lang als zij in alle overige deelen des rijks geldig zou blijven. Daar nu het reglmatig bestaan d'er verordening onlangs door dc holstein-

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 2