r 123. MIDDELBÜRGSCHE COURANT. 1857, Dingsdag 13 October. öinnmlanïraclfc tijïriugen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags ea z«.tUttlago. Binnen deze gemeente en Vlis- stngen geschiedt de uitgave den avond te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of dood bekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. Middelburg 13 October. De onlangs, na den hier gewoed hebbenden brand, genomene proeven met verscheidene brandkasten, hebben ten gevolge ge had dat de bijzondere aandacht nog bij voortduring op dat arti kel gevestigd blijft. Zoo heeft ook de smid L. Vogel alhier, zich beziggehouden er eene te vervaardigen, welke, naar wij verne men, eerlang aan een vuurproef zal worden onderworpen en in middels voor belangstellenden ten zijnen huize te bezigtigen is. Wij vernemen dat Z. M. de koning heeft beslist dat de heer mr. Saaijmans Vader als lid van den gemeenteraad te Goes behoort te worden toegelaten, op deze twee gronden: dat door woonplaats, in art. 19 alinea 3 der gemeentewet vermeld, moet verstaan worden die woonplaats, welke het burgerlijk wetboek regelt, en dat de heer Vader door zijn verblijf tijdelijk naar eene andere gemeente over te brengen, zijne woonplaats heeft behou den en alzoo ook ingezeten is gebleven. Uit Zierikzee wordt ons van gisteren geschreven: -f- Heden trof in degarancinefabriek alhier den werkman W. Douw, oud 20 jaar, het ongeluk met de regterhand tusschen de machinerie te geraken, waardoor deze geheel verbrijzeld werd, en de afzetting door de geneeskundigen als onvermijdelijk is verrigt. In eene vergadering van het departement Zierikzee der Maat schappij tot, nut van 't algemeen, werden in de afgeloopene week. onder hartelijke toespraken des voorzitters, de zilveren medailles uitgereiktdoor die maatschappij toegekend aan W. A. Bowbyes, gezagvoerder van den reddingskot ter Willem van Houten, voor de redding der bemanning van het engelsche schip NewCaslIe, injanuarij jl., en aan P. Ribbens en W. A. Wiericx, voor het in februarij jl. redden van drie door het ijs gevallen kinderen. Wij vernemen dat de minister van binnenlandsche zaken zijn verlangen te kennen heeft gegeven, om van de burgemees ters der hoofdplaatsen van de kiesdistricten voortaan geregeld, door middel van den telegraaf, een kort berigt te ontvangen van den uitslag der verkiezing voor leden van de tweede kamer der staten-generaal, zullende de kantoren, zoo we! die van den rijks telegraaf als bijzondere ondernemingen, door zijne exc. worden aangeschreven, van de bedoelde opgaven geene betaling te vor deren, maar die met het departement van biunenlandsche zaken te verrekenen. Men verneemt dat de minister van binnenlandsche zaken onlangs heeft te kennen gegeven dat de schoolopzieners, welke thans die betrekking bekleeden, voor verreweg het grootste ge deelte, indien zij althans niet wenschen om niet weder in aan merking te komen, weder herbenoemd zullen worden, zoodat de verzoekschriften van de onderwijzers, om het behoud hunner tegenwoordige schoolopzieners geheel overtollig kunnen gere kend worden. Men verneemt dat het in dagbladen medegedeelde, als of de staatscommissie, belast met de overweging van het ontwerp voor de landverhuizing naar en de kolonisatie in Nederlandsch Indie, algemeen gunstig voor dit ontwerp gestemd zou zijn, als voorbarig moet worden geachtdat de genoemde commissie het aan haar opgedragen onderzoek over deze zoo belangrijke zaak met ijver voortzet, maar dat dit onderzoek nog niet zoo ver is gevorderd, dat de leden een gevestigd gevoelen over deze aa ngelegenhcid hebben kunnen aannemen. Volgens De indier zal in het eerstvolgend verslag der regering over den staat en het beheer onzer overzecsche bezit tingen, ook een staatkundig overzigt voorkomen over den toestand dier koloniën in de laatste 20 jaren. Naar men verneemt wordt 11. M. de koninginmoeder in de eerste dagen van november hier te lande terug verwacht. Aanstaanden donderdag zullen bij het provinciaal geregtshof van Noord-Holland de pleidooijen een aanvang nemen in de zaak van de gemeente Leyden, appellante tegen den staat der Nederlanden, betrekkelijk den eigendom vau de Haarlemmer meer. Voor de appellante treden op de heeren mrs. A. Brug- mans en S. P. Lipman: voor den geintimeerde, de heeren mrs. If. C. Donker Curtius en J. C.Faber van Riemsdijk; de pleidooijen zullen de daarop volgende maandagen en donderdagen worden voortgezet. 'In de zitting van het provinciaal geregtshof van Zuidholland van jl. donderdag is met de behandeling der zaak van de 22 Ma- leijers voortgegaan. De heeren mr. v. Stipriaan Luïscius, v. Bel, Pols en Rasch, hebben achtervolgens het woord gevoerd, tot wederlegging van verschillende punten van beschuldiging. Daarna heeft de advocaat generaal mr. Franpois geantwoord" en de beschuldiging volgehouden. Ten slotte heeft de heer mr. v. Bell den advocaat generaal beantwoord. Het hof heeft daarop de uitspraak in deze zaak bepaald op vrijdag den 16 dezer, des middags ten 1 ure. LI. dingsdag en woensdag is ,e Amsterdam, in het locaal de Eensgezindheid, eene belangrijke verkooping van fonds-artike len gehouden, behoorende tot het fonds van den uitgever, den heer A. C. Kruseman, te Haarlem. De meest voorname uitgevers uit verschillende provinciën waren daarbij tegen woordig. Er werden voor onderscheidene artikelen aanzien lijke prijzen besteed, als onder anderen, voor het Christelijk album ruim f7000, kooper de firma J. Noman en zoon, te Zallbommel; Aglaja, maandboekje voor dames handwerken, ruim f 10,400, kooper de zelfde firmahet. Album der natuur, ruim f 13,400, koopers de Erven van Bolhuis Hoitsema, te Gro ningen; de werken van W. J. van Zeggelen, ruim f 1600 enz. De opbrengst van den gehcelen verkoop was ongeveer f 50,000, terwijl buitendien omstreeks voor f 25,000 is opgehoudenon der dit laatste behoorde, onder anderen, het jaarboekje Aurora, voor ruim f 5500. Deze verkooping heeft ook nog eene treffende bijzonderheid opgeleverd. Zij werd, even als de meeste verkoopiugen van fonds-artikelen, geleid door den heer J. C. van Kesteren, aldaar, een man, door veeljarige practische ondervinding en dienstvaar digheid jegens allen, door zijne beroepsgenooten algemeen ge acht en bemind. Het was de 77ste verkooping, welke onder zijne leiding geschiedde. Zijne handelsvrienden hebben hem bij deze gelegenheid een fraaije voltaire ten geschenke aangebo den, onder eene warme toespraak van een hunner, terwijl dc dichter van Zeggelen daarbij een ex tempore uitsprak, hetwelk door alle aanwezigen met de meeste geestdrift werd toegejuicht. De heer van Kesteren was zigtbaar getroffen over dit blijk van achting zijner vriendeu, en zeide hun daarvoor in hartelijke be woordingen dank. Behalve de duitsche bladen, waaruit wij reeds het een en an der betreffende de St. llelena-medaille hebben overgenomen, zijn thans ook de vlaamsche organen als bestrijders dezer me daille opgestaan. Degrondsvet, een sedert kort te Antwerpen verschijnend blad, is van oordeel dat het voorbeeld van Napo leon III gevolgd en op de St. Helena medaille met eene Water loo medaille geantwoord moet worden. Voor Frankrijkh eeft dat lierinneringsteeken eene nationale waarde, maar rop de borst van een Belg, van een Nederlander, van een Duitscher, van een Engelschman, is het een hemeltergende schandvlek, eene verloochening van den met bloed gekochten roem, een ver kwanseling der nationale eer en eigenwaardeLaat den Fran- schen de St. Helena medaille," roept De grondwet uit,//en verlangt voor uwe borst de Waterloo medaille ESenoeminffcn en besluiten. Benoemd bij besluit van 18 september jl., tot ridder der 3de klasse van de Militaire Willemsorde, de hier te lande aanwezi ge gepensioneerden kapiJein der infanterie van liet leger in Nederlandsch Indie J. M. Kern, ridder der 4de klasse dier orde, en zuiks uit hoofde van zijne in der tijd bewezene diensten bij de krijgsverrigtiugen ter Sumatra's Westkust, en bij besluit van 7 dezer, de majoor der infanterie van het leger in Neder landsch Indie J. C.J.Smits, tot ridder der 3de klasse van de Militaire Willemsorde, ter zake van zijn gehouden gedrag in de westerafdeeling van Borneo, op 21 november 1S50. Benoemd bij besluit van 8 dezer, de 1ste luitenant der in fanterie van het leger in Nederlandsch Indie T. C. J. van Dentzsch, tot ridder der 4de kl. van de Militaire Willemsorde, ter zake van zijne verrigtingen bij de in de maand junij 1S56 plaats gehad hebhende expeditie naar de baai van Tomoric (Oostkust van Celebes.) Benoemd bij besluit van den 8 dezer, de kapitein ter zee H. Wipff, kommanderende het wachtschip te Willemsoord, met ingang van 1 dezer, tot kommandant van liet Koninklijk insti tuut voor de marine te Willemsoord. KecroJojic. Te 's Gravenhage is berigt ontvangen, dat donderdag nacht te Parijs is overleden jhr. mr. W. G. van de Poll jr., secretaris der nederlandsche legatie bij het hof van Frankrijk. ïlei'Jx- ea scliuolnicuws. Bij den kerkeraad te Vianen is berigt ingekomen, dal Z. M. de koning ds. L. Schouten, thans predikant te Koudekerke, tot. eersten predikant der hervormde gemeente te Vianen benoemd heeft. De Provinciale commissie van onderwijs in Zeeland heeft in hare najaarsvergadering, den 7 en S dezer, aan vier onderwij zers den 2den, aan twee den 3den eri aan één kiveeke ling den 4den rang verleend. Zoo wel voor den 2den als voor den 3den rang zijn twee sollicitanten afgewezen. Nog zijn twee onder wijzers en ééne onderwijzeres tot het geven van onderwijs in het frarisch. laatstgenoemde bovendien in het hollandsch, dc rekenkunde, de vaderlandsche geschiedenis en de aardrijks kunde toegelaten. De commissie ging ditmaal uiteen om waarschijnlijk niet meer zitting te houden. Hieruit nam de voorzitter aanleiding om de heeren Gouka en Beilingwout, namens de vergadering, dank te zeggen voor de trouwe en fiksche wijze, waarop zij haar bij het afnemen van examina telken reize Ier zijde stonden. Men scheidde onder den indruk, dien de onzekerheid van elkander al of niet weder voor een belangrijk doel te zullen aantreffen, pleegt achter te laten; maar met den stelligeu wensch, dat de eerlang in werking te treden wet op het onder wijs, later heilzame vruchten voor het vaderland drage. Marine en leg-eir. Volgens bij het departement van marine ingekomen rappor ten, is Zr. Ms. fregat De admiraal van Wassenaer, den 27 sep tember jl. van Port-Mahon naar Napels vertrokken, état-major, equipage en schip in den besten staat. De Wassenaer was den 20 sept. te gelijk met het fransche eskader onder den vice-admi- raal Tréhouart, van Barcelona onder zeil gegaan en had ais zeilschip uitmuntend voldaan. Zr. Ms. schooner Atalante is naar Hellevoetsluis gezeild om aldaar gestationneerd te blijven. Jl. woensdag is Z. M. kanonneerboot uo. 9, kommandant deluitenant ter zee 1ste klasse J. C. Oudraat, naar Terschelling gezeild en zal daar eenigen tijd voor de belangen der concessio narissen bij het opvissclien der in de Lutiue verborgen schatten blijven waken. Met den 1 november wordt de 1ste luitenan t. der mari niers, jhr. J. E. M. Clifford Kocq van Breugel, te Hellevoetsluis in garnizoen, overgeplaatst bij den geweerwinkel te Delft. Men meldt van eene bijzondere zijde, dat de heeren de Sturler en Tengnagel donderdag van hunne zending naar Dres-

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1