MÏDDELRURGSCHE COURANT. i\°- '122. Zaturdag 10 October. 1857. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en z.iturdaga. Einnen deze gemeenteen Vlis- s.ngen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 8,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte ol' doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buiteugewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. öinncnlanösclji' tijömgcn. üfiddclbuii'j; S> October. Onder onze rubriek alloop van verkoopingen en verpachtin gen hierachter, deelen wij den verderen atloop mede van de te Oostburgop den 6 en 7 dezer gelioudene verkooping van doma- niale landerijen. De geheele opbrengst van 178 bunders, 96 roeden, 82 ellen heeft bedragen f 314,250, en daaronder is voor kavel 15 den hoogsten prys bedongen, zijnde namelijk deze 8 bunders 78 roeden 70 el Jen bij opbod gebragt op f30,500, of omstreeks f3470 per bunder. (Later gecombineerd met de per- ceelen 14 en 16 toegewezen.) Men schrijft uit Sluis van 2 october: Eergisteren middag heeft het aan het kanaal arbeidende volk verhooging van loon geëischt. Gisteren is een deel weggetrok ken eu hebben de overige den arbeid hervat. Men maakt intus- schcn goede vorderingen, zoo met het uitdiepen der kade als met het leggen vanjlen nieuwen kanaaldijk, enz. Voor zoo veel ons bekend is geworden, heeft men nog niets bijzonders opgegraven, dan een klein zegelstempel, met het omschrift, half in romejnsche, half in gothische letters: s'Pieter de Scapere. Het is dus het zegel van Pieter de Schaper, wiens sprekend wapen dan ook een schaapje is. Bij het graven van het kanaal is, nabij den ouden visscherssteiget-der 14de en 15de eeuw, Het paalwerk te voor schijn gekomen, waarop tot in 1756 de hoUteu brug rustte, die Sluis metNieuw-Muiden (het Groote Pas) verbond. In genoemd jaar werd de zoogenaamde dam gelegd met de thans doelloos gewordene kapitale sluis. O Men herinnert zich nog hoe ten vorigen jare bij dëlftraad- slaging over hoofdstuk XII der staatsbegrooting voor 1857 door de tweede kamer de aanwijzing werd gewenscht van het gebruik der onvoorziene uitgaven over het vorig jaar, en met welk eene ouverklaarbare halstarrigheid de overlegging van dat stuk toen door den minister van financien werd geweigerd, in eene taal en houding, die men weinig parlementair kon noemen. Thans is die staat gevoegd hij de stukken betrekkelijk de staatsbegrooting voor 1858 en daarop komen posten voor, die bij menigeen het vermoeden doen ontstaan, dat zij, meer dan eenige andere reden, tot de bedoelde weigering hebben aaulei- ding gegeven. Zoo vindt men op dien'.staat onder anderen ver meld eene som van f5,S00, als bijdrage vau rijkswege tot te gemoetkoming in het te kort op de kosten tot oprigting van het gedenkteeken van den volksgeest van 1S30 en 1S31 op het Damplein te Amsterdam, en eene som van bijna vijf duizend gulden, als kosten gevallen bij gelegenheid van de feestelijke opening van den Rynspoorweg van Amsterdam naar Keulen. De herstemming in het kiesdistrict Amersfoort heeft den volgenden uitslag opgeleverd: ingekomen 1711 stembiljetten, waarvan 12 van onwaarde. De heer mr. H. A. M. van Asch van Wijck bekwam 976 en de heer mr.A. W. Engelen 723 stemmen, zoodat eerstgenoemde tot lid van de tweede kamer der staten generaal gekozen is. De minister van financien heeft onder dagteekening van 7 september jl. aan de heeren provinciale directeurs der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnseu doen afgaan de volgende missive: Bij resolutie van den 2 november 1847,no. 41, is, met betrek king lot de toepassing der 5de klasse van den zesden grondslag der personele belasting, te kennen gegeven, dat de paarden, gehouden en gebruikt wordende voor vrachtwagens, van veren voorzien/naar de Isle klasse moeten worden aangeslagen, om dat art. 20, bder wet de paarden, die voor rijtuigen op veren gebezigd worden, naar de 1ste klasse belastbaar verklaart, zon der dit van persoonlijk gebruik of de bestemming der rijtuigen afhankelijk testellen. Ik heb deze beschikking in nadere overweging genomen, en daarbij is het mij voorgekomen dat de wet, ter aangeduide plaatse van rijtuigen sprekende, welke zelve of waarvan de zit banken van veren of riemen of andere veerkrachtige of rekkende ligchamen zijn voorzien, daarbij geenszins het oog kan hebben gehad op karren of vrachtwagens waarmede enkel goederen worden vervoerd, en dat derhalve zoo min deze als eenige ande re wetsbepaling er zich tegen verzet, om paarden, die voor den bij art. 20, b, der wet bedoelden werktuigelijken arbeird wor den gebezigd, in de vijfde klasse te rangschikken, al zijn de be trekkelijke karreu of vrachtwagens van veerkrachtigeofrekken- de ligchamen voorzien. Ik verzoek UWEd, Gestr. alzoo te zorgen dat de wet voor taan iu dezen zin uitvoering erlange. Het voorstel van den heer Duliert tot herziening van art. 132 van het reglement van orde der tweede kamer van de staten- generaal, vindt, blijkens het verslag van de commissie van rapporteurs, geenszins onverdeeldeu bijval. Behalve dat velen den voorgestelden maatregel ongrondwettig achten, is zij aan velerlei bezwaren onderhevig. De haagsche correspondent van L'indépendauce beige schrijft aan dat blad, dat de nederlandsche onderhandelaars Brussel hebben veriaten, zonder dat zij er in geslaagd zijn het omtrent de sluiting van een nieuw handelstractaat met Belgie 'eens te worden. Evenwel zou men alle hoop niet opgegeven hebben, om het nopens deze aangelegenheid eens te worden voor het einde van dit jaar. liet schijnt, dus vervolgt de brief schrijver, dat de nederlandsche regering geneigd is haar handels stelsel in Indie eenigermale te wijzigen, en daaruit zou waarschijnlijk voortvloeijen, dat te gelijk met een handelstrac taat, eene overeenkomst betreffende den letterkundigen eigendom gesloten werd. De nederlandsche boekhandel vleit zich evenwel, dat de onderhandelingen betreffende laatstge noemde aangelegenheid tot een gewenscht einde zullen gebragt worden, zelfs dan, als de onderhandelingen nopens eerstgenoemd tractaat voor het tegenwoordige mogten worden afgebroken. Uit Luxemburg wordt aan de Nieuwe rotlerdamsche courant geschreven, dat na de verkiezingen de zaken er even als vroeger gaan, zoo dat, zonder naar de wettigheid te vragen, op nieuw een driemaandelijksch budget is uitgevaardigd. Intus- sehen heeft de regering ook de voorziening in cassatie afgeschaft, even zeer het voorstellen van een kandidatenlijst voor het presidentschap der kamer, en dat beiden bij besluit. De Nieuwe rotterdamsche courant zegt: als daarvoor geene ministers in staat van beschuldiging moeten gesteld worden, dan is daar nimmer grond voor. Het provinciaal geregtshof in Zuidholland heeft zich in de laatste dagen nog bij voortduring bezig gehouden met het onder zoek der zaak, bekend als die van de 22 Maleijers, ecu deel der bemanning uitgemaakt hebbende van het door hun toedoen verbrande barkschip Twcnthe, gezagvoerder Goopmans. Nadat vele getuigen zijn gehoord en de beschuldigden bij herhaling afzonderlijk zijn in verhoor genomen (van welke omstandigheid den verdedigers op hun verzoek acte is verleend) is de heer J. Alix, voormalig assistent resident van Sambas, op verlangen der verdedigers ondervraagd omtrent de zeden en gewoonten van de stammen waartoe beschuldigden behooren. Vervolgens heeft de advocaat-generaal in de zitting van ji. diugsdag de gronden van beschuldiging breedvoerig outwik- keid eu ten slotte van die rede, welke woensdag door hem vervolgd werd, nam hij het volgende requisitoirtot veroordee ling van 1. den serang Sidin, wegens poging tot moedwillige doodslag, tot eene tuchthuisstraf van 5 15 jaren; 2. Pa Seno wegens brandstichting, waardoor het te voorzien was, dat, menschenlevens in gevaar zouden worden gebragt, tot. de straffe des doods, uit te voereu binnen de stad Rotterdam, en overigens de beschuldigden 3 22, wegens verschillende misdaden, als: a. wederspannigheid jegens hunne meerderen in rang; b. desertie van het schip, en e diefstal van een barkas, tot eene tuchthuis straf van 5 10 jaren. Daarna hebbende verdedigers der beschuldigden hunne taak aangevangen. Naar men verneemt hebben bestuurders der te Rotterdam gevestigde afdeeling van de Maatschappij tot bevordering der toonkunst het plan gevormd om gedurende den aanstaanden winter drie groote muziekale uitvoeringen, door een talrijk zang en orchest personeel onder de leiding van den heer Verhulst, te geven. Onder anderen zulien ten gehoore gebragt worden Die Zerstörung Jeruzalems, van F. Hiller en Erlkönigs Toen- ter, van Niels W. Gade, twee kunstwerken die aldaar nog nim mer opgevoerd zijn Ook de 9de symphonie van van Beetho ven, eu Israel in Egypte, van litindel, welke beide werken op het groote muziekfeest van 1S54 zoo veel bijval vonden, zullen een deel van het programma uit maken. Niet alleen te Amiens hebben talrijke vergiftigingen plaats gehad door middel van garnalen, het zelfde verschijnsel heeft zich voorgedaan teQ,uesnoy leMonteau, te Arras en te Nantes. Iemand die zelfs slechts een garnaal had gebruikt, is door eene allerhevigste kramp aangetast geworden. BSenoemigigeu eu bestuiten. Pensioen verleend bij besluit van 3 dezer, aan den majoor D. Voogt, adjudant iu het provinciaal kommandement van Gel derland, ad f 1300. Benoemd bij onderscheidene besluiten,gedagteekend 3 dezer: bij den gencralen staf: tot majoor, de kapitein der 1ste kl. J. A. van den Bosch, van dien staf; tot kapitein van de 3de kl., de lste luitenants L. R. J. A. Roosmale Nepveu en J. M. van der Star, beide insgelijks van den generalen staf; bij den provincia len staftot majoor en adjudant in het provinciaal kommande ment van Gelderland, de kapitein der lste kl. L. J. S. von Motz, van den generalen staf; bij den plaatselijken staf: tot lst.eu luit. de 2de luit. W. li. A. Gersom, plaatselijk adjudant der 2de kl. te Venlo; bij het wapen der infanterie: tot, lsten luit. de 2de luitenants F, B. A. Grooss, AJ. J. L. Prinsen en C. J. II. van Vlierden, van het wapen, voor den lijd van vijf jaren van het leger hier te lande gedetacheerd bij hel wapen der infanterie van het leger in Oost-luaie; bij liet 3de regem.: tot lsten luit. de 2de luit. W. C. H. Eichholtz, van het korps; bij het 4de regem., tot lsten luit. de 2de luit. E. M. A. Bijleveld, van het korps; bij het 4de regem., tot lsten luit. de 2de luitenants E. baron van Aylva llengcrs, L. F. van Otterloo, S. C. E. D. Ver schoor en D. J. A. Millioen, allen van het korps; bij het 6de regem., tot kapitein van de 3de kl. de lste luitenants L. IV. Bil- derdijk, van het 8ste en J. C. C. Thiel, van het lste regem. in fanterie; bij het 7de regem., tot lsten luit. de 2de luitenants J. 11. Witsenborg en G. F. Zurich, beiden van het korps; bij het algemeen depot van discipline, tot lsten luit. de 2de luit. J. H. Alichaëlis, van het korpsover te plaatsen bij den generalen staf: de lste luitenants Al. F. J. Phaff, van het, 2de, en AI. J. Noltheuius de Man, van het lste regem. infanteriebij het regem. grenadiers en jagers, de 2de luit. P. A. Scheltus, van het, 5de regenient, infanterie. Benoemd bij besluit van 21 september 11. de heer A. Magnin, adjunct-commies bij het bestuur der provincie Drenthe eu waar nemend inspecteur der jagt en visschery aldaar, tot assistent voor de dienst der nederlandsche bezittingen ter kuste van Guiuea. Iierli- eu sclioelnieuws. Bij Zr. Als. besluit van den 23septemberjl.no. 85, is eene verhooging der predikants-jaarwedde, bij wijze van alterum tantum, toegestaan voor de navolgende hervormde genieenten in Zeeland, waar het traktement geen f SOö bedroeg, te weten voor Gapingc, Kleverskerke, Burgt, Borssele, Kapelle, Wil- helminadorp en Yersekc. Zondag morgen werd de nieuw beroepen leeraar, ds. G.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1