landsche zaken zou blijven indien hij tegen den zin der natie handelde. Ook vergist men zich, indien men gelooft, dat de In dische opstand Engeland zou kunnen bewegen, zijn stelsel te laten varen. Het zelfde blad wenscht insgelijks, dat het dienstnemen voor liulie op den aanstaanden bededag van den kansel worde aan bevolen, daarbij aanmerkende, dat indien eenjong Engelschmani na voor zijn land gebeden te hebben, ongenegen blijft voor zijn land te strijden, de prediking weinig invloed moet hebben ge had. De leeraren worden dus, naar het schijnt, verzocht voor één dag de werf-sergeanten te vervangen. Uit New-York wordt berigt dat den 16 september jl. al daar eene vergadering werd gehouden, voor een deel door Ieren bijgewoond, en waarin men zich tegen de engelsche wervingen in de Vereeuigde staten van Noord-Amerika voor deniudischen oorlog verklaarde, en sympathie betuigde voor den opstand der Sepoys. Men za! zich herinneren dat onlangs lord Palmerston in het parlement breedvoerig de redenen uiteenzette, die het en gelsche bewind belet hadden aan den onderkoning van Egypte vergunning te vragen voor den doortogt der naar Indie be stemde versterkingstroepen over Suez. Thans schijnen de ver- toogen der drukpers en de eisehen der openbare meening de bezwaren overwonnen te hebbon die bij de regering daarlegeu bestonden, want The daily news geeft eeuc lijst van schepen op, die achtereenvolgens ran Southampton naar Alcxandrie zullen vertrekken met troepen aanboord. Een dier schepen heeft de reis reeds aanvaard. De met deze bodems over te brengen deta chementen zullen van Alexandria langs den egyptischen spoor: weg naar Suez worden overgebragt, waar zij zullen ingescheept worden aan boord van stoombooteu, die gereed zullen liggen om hen naar Calcutta te voeren. Men berekend dat de reis van Southampton naar Calcutta zeven weken zal duren. Voor eerst zal van dien nieuwen weg alleen voor de artillerie en genie worden gebruik gemaakt. Met brandend ongeduld wordt in Britsch-Indie de komst van versterking te gemoet gezien, want de toestand is er, blijkens partikuliere brieven, verschrikkelijk. Uit Madras wordt geschreven dat de stad in een kamp is her- schappen, dat het regeringsgebouw door kanonnen omringd is en dat, sedert den aanvang van liet Moharrem-feest, die kanon nen, met schroot geladen, gerigt zijn tegen de moskeen. Te Cal cutta vreest men een aanval van Nena Sahib. Men kan," zegt een der briefschrijvers, u de sterkte der opstandelingen op 100,000 man schatten. Een deel dier krijgsmagt zal onze troe pen in de hooger liggende provinciën afmatten, en de anderen zullen Necler-Bengaleu naderen en in last hebben een aanval op Calcutta tc volbrengen." Duitscliland. Weenen 5 october. De heer von Buol heeft Z. M. den keizer zijn ontslag aangeboden, ingeval de toestand zijner gezondheid mogtvordercn.dat hij zich gedurende een onbepaalden t ijd van alle bemoeijirig met de staatsaangelegenheden zoude moeten onthouden. Z, M. heeft dit ontslag nog niet aangenomen, maar men stelt zich vrij algemeen voor, dat de genoemde minister eene zeer langdurige rust zal behoeven, en dat hij iu dit geval door den oostenrijkschen bonds-president, den graaf van Recli- berg, zal worden vervangen. De keizerlijke gezant te Rome, graaf Colloredo, is, naar men zegt, voor het gezantschap van Petersburg bestemd en de graaf van Mensdorff voor dat te Berlijn. Men beweert, dat Z. M. de keizer den 2Sst.en der vorige maand de verordening heeft geteekend, bij welke eene belang rijke vermindering van het in werkelijke dienst zijnde oosten- rijksche leger woratgelast, en welke vermindering al de corpsen, eu derhalvezoo wel de infanterie, als de kavalerie en de artillerie, zal betreffen. Berlijn 3 october. Heden is hier met veel plegtigheid de vijf tigste verjaardag gevierd van de intrede des konings als officier in het 1ste regement infanterie der garde. Alle nog iu leven zijnde officieren, welke te eeuiger tijd tot dat regement behoord hebben, waren uitgenoodigd om aan het feest deel te nemen- Iu een derstuttgartsche dagbladen maakt de roomsch- katholicke pastoor aldaar bekend dat keizer Napoleon hem bij zijn jongste bezoek eene som van duizend gulden ter hand ge steld heeft, ter tegemoelkoming in de kosten der vestiging van een gesticht van barmhartige zusters in genoemde hoofdstad, benevens eene som van vijf honderd gulden ten behoeve van eene aldaar bestaande katholieke vereeniging. Voor de alge- nieenc armen der stad heeft de keizer een geschenk van 1500 gulden gegeven. Van Erankfort wordt aan de Kölnische Zeitung geschre ven, dat de kwestie der vorstendommen tusschen beide keizers is ter sprake gekomen, en dat prins Gortschakoff een protocol bij zich had, waarin voorgeslagen werd, een Lcuchtenberg, oilder fransch-russische voogdij, aan het hoofd der vereeuigde vorsten dommen te plaalsen. Dit plan kwam niet overeen met de wen- sehen van keizer Napoléon, die den jeugdigen prins Murat die hooge waardigheid had toegedacht; daaraan moet het dan ook worden toegeschreven, dat prins Murat, die geheel vreemd is aan het wurtembergsche hof, in plaats van prins Napoléon, die daar werd opgevoed, Z. M. vergezelde. Verder meldt die correspondentie, dat eene persoonlijke verbroedering tusschen beide keizers mislukt is, daar de russische vorstenfamilie zeer veel terughouding tegen den keizer der Frauschen had iu acht genomen. Ook keizerin Eugénie moet een struikelblok geweest zijn. De omarming en de kus te Weimar schijnen ook een groot contrast tusschen parvenu en légitime op te leveren, als men dit bijden eenvoudigen handdruk vergelijkt, tusschen de keizers te Stuttgart gewisseld. Het zal geen betoog behoeven, dat deze correspondentie zelfs waarschijnlijkheid mist, en het is alleen om aan te toonen, wat Oostenrijk wenscht, dat daarvan melding wordt gemaakt. De Kölnische Zeitung mag namelijk geheel in Oostenrijk worden verspreid, onder voorwaarde, dat genoemd blad zijne slaatkun- dc huidige. Belgie. Brussel 3 oclober. Het gouvernement is voornemens het. handelsverkeer grootendeeis van den last en den omslag der doorvoerregteu te ontheffen. Een ontwerp van wet van die strekking is gereed en aan de beoordeeling der kamers van koophandel onderworpen. Daarin wordt vrijdom van doorvoer- regten verleend: 1. aan alle in openbaar entrepot opgeslagen goederen, mits de in- en de uitvoer plaats hebbe in de haven der plaats waar het entrepot gevestigd is2. aan alle goederen die over zee ingevoerd en te Antwerpen of Ostende op andere schepen overgeladen worden om terstond weder tc wordeu uit gevoerd uit. de eigen haven alwaar zij ingevoerd zijnterwijl in alle andere gevallen de doorvoer vrij van regten zal zijn, met uitzondering van steenkolen, die bij den doorvoer uit eenen slaat naar eeneu anderen aan een regtvanl franc 70 c. per 1000 kilogrammen onderworpen zullen zijn; zullende het ver bod van doorvoer alleen voor buskruid in stand gehouden en vooralle overige handelsartikelen opgeheven worden. In den brief waarbij de minister van financiën het oordeel der kamers van koophandel over dat wetsontwerp gevraagd heeft, wordt aangevoerd, dat Hamburg, Bremen, Nederland en Frankrijk met Belgie in den doorvoerhandel naar Duitschlaud en Zwitserland mededingen, en dat de doorvoer in Frankrijk en Nederland van alle regten en verbodsbepalingen ontheven is, terwijl die belangrijke tak van het handelsverkeer in Belgie nog door een ingewikkeld tarief van regten, welke tezamen niet meer dan omstreeks 10,000 francs in een jaar voor de schatkist opbrengen,en dooreenige verbodsbepalingen belemmerd wordt. Firaukrijk. Parijs 3 october. Keizer Napoleon zal zich omstreeks het midden dezer maand naar Marseille begeven .om ontwerpen tot uitbreiding van de haven dier blocijende handelsstad te onder zoeken. De keizer zou daarbij, naar gemeld wordt, uitgaan van de onderstelling dat Marseille eerlang door de doorgraving der landengte van Suez een gewigtig puut voor den wereldhandel zal worden. Het blijkt nu, dat slechts iu drie en veertig van de S6 depar tementen van Frankrijk de gewestelijke vertegenwoordiging voldaan heeft aan de dringende en van regeringswege zijde lings ondersteunde uitrioodiging om de kanalisatie der land engte van Suez wenschelijk'tc' verklaren. Nog al ecnig opzien baart het, dat het Journal des dëbals, 't, welk totdus ver omtrent de indische aangelegenheden zich bijna onvoorwaardelijk ten gunste van Engeland heeft verklaard en legen eiken zelfs zijdelingschen aanval op Grool- Brittannie voor dat rijk op de meest nadrukkelijke wijze is in de bres gesprongen, heclen is verschenen met een hoofdartikel, st welk vrij wat minder gunstig luidt en onder anderen inhoudt, dat de britsche staatkunde thans doorde Voorzienigheid aan eene zware beproeving is onderworpen, zonder dat Engeland die algemeeuc^sympathie ontmoet, welke men zou veronderstellen dat aan eeue mogendheid moest ten deel vallen, welke strijd voert legen eeue barbaarsche bevolking, die van haren woesten en geheel onbesciiaafden aard door de grootste buitensporighe den doet blijken. Dal gebrek aam sympathie is, volgens het Journal des débats, eene zeer natuurlijke zaak, en spruit voort uit de omstandigheid, dat. Engeland zijne zedelijke roeping al te zeer heeft veronachtzaamd en Indie meer schijnt te hebben willen exploiteren dan beschaven. Daarbij komt cle verbittering, welke in Frankrijk niet alleen, maar iu geheel Europa is ont staan door de zelfzuchtige en verouderde staatkunde van lord Palmerston, die zeer zeker krachtdadig heeft bijgedragen tot hetdoeu toenemen van de impopulariteit dcrengelsche belangen in 'talgemeen. Voor'L overige blijft het Journal des dóbats volhouden, dat Indie voor Engeland geenzins verloren is, en de tijd het bewijs opleveren van de- ongewone hulpmiddelen, over welke Groot-Britannie te beschikken heeft. Dc schrijver van dit hoofd-artikel is de heer Alloury. De heer Pré vost-Paradol die de vorige artikelen over de jndisch engelsche zaken heeft geleverd, schijnt alzoo niet in den geest van de hoofdbestuur ders van dat invloedrijke orgaan te hebben gewerkt, Alhier was gisteren het gerucht iu omloop, dat de confe- rentien van het parijsche congres in november aanstaande hervat zullen wordenmen voegt er zelfs bij, dat dit den 3den zal plaats hebben. Zoo als men weet, zal de aangelegenheid der vorstendommen in die confereutien behandeld worden. Men betwijfelt teregt de juistheid van die opgaaf, omdat de divans ad hoc in de vorstendommen, eerst den 4den dezer te Jassy, zouden bijeenkomen en de 8sten daaraanvolgende te Bucharest, waaruit volgen zou, dat zij niet meer dan eene maand over zouden hebben, om over de gewigtige aangelegenheid van het oogenblik te beraadslageu. Wat de porto betreft, deze heeft met de daad eene circulaire betreffende deze zaak verzouden, waarin zij zich bij voortduring tegen de vereeniging van beide proviucieu in een enkelen staat verzet, doch niet ongeneigd is, om tot eene administralieve ver eeniging mede te werken. De turksche regeriug heeft in hare geldverlegenheid een bedrag van 150 millioen piasters (omstreeks 18 milliocn gulden) aan bons uitgegeven, die, niettegenstaande haar hoogcu intrest te Konstantinopel niet anders dan tot een buitengewoon hoog disconto aan den man gebragt kunnen worden. Op grond der inet de jongste mail ontvangen berigten, wordt gemeld dat de fransche gezant in China, de heer Bour- boulon, van de overheden daar te lande herstelling van niet minder dan tien grieven gevraagd heeft. De vermoording van eenen roomsch katholieken zendelingsprediker, den heer Chap- delaine, eenen Franschman, die op bevel van eenen mandarijn gruwzaam ter dood gebragt is, was het eerste punt waarover hij klaagde. De onderkoning Yeh had daarop alleen geantwoord, dat hij de zaak aan de beslissing van zijuensouverein zou onder werpen. De beslissing van het chinesche hof was nog niet he kend maar hoe zij ook uitvallen mogt, er zou van den kant der Franschen geene oorlogsverklaring of andere stap van beslis- sendeu aard worden gedaan voor de aankomst van den heer Gros, Frankrijks gevolmagligde voorde chinesche aangelegen heden, welke waarschijnlijk geen besluit zou willen nemen al vorens overleg met den engelschen commissaris, lord Elgin gehouden te hebben. Deze laatste zou tegen den 25 augustus uit Calcutta weder te Hongkong komen. Srctijïrmgm. Eergisteren Ier reedc van Vlissingen gearriveerd voor Ant werpen bestemd: Ch. A. Sfaniler, gezag. Roger, New-Orleans Al/red, gez. Ilaokwortb, Newcastle; Polluxgez. Molenaar, Falmouth; Sarah, gez. Swan, Stockton; Darlington, gezag Pyaaf, Sunderland; Fancy, gez. Vucovich, TangarogMonte Sinai. gez. Dodero, Berdianski; Belvedere, gez. Weatherby, Rangoon; Assens, gez. Thomson, Assens. Gisteren de Schelde afgekomen eu langs deze reede naar zee gezeild; Clemens, gez. Slasse, Noorwegen; Flora, gez. Bell, Sunderland; Minerva, gez. Maass; Niclot, gez. Fretwurst; Triton, gez. Niemann; Auguslc Frederike, gez. Alwert, alle vier op avontuur; en heden nog ter reede gearriveerd de engelsche brik Protector, gezag. Munn, komende van Amble naar Neuzen bestemd met steenkolen. betaling imn coupons. De halfjarige intrest bewijzen, verschenen 22 sepfembter 1857, van de ccrl idealen van liet administratie kantoor van Fransche inscriptieu, rentende 4} pet., onder directie van Ketwich en Voombergh, de Bordes en Stijger en wed. W. Borski worden betaald de bewijzen van de certificaten a fr. 1000 met f 10,29 a ff. 5000 met f51.45 a fr. 2000 inet f 20,5S a fr. 6000 met f 61,74 a fr. 3000 met f30,S7 a fr. 10,000 met f102,90 a fr. 4000 met f 41,16. Cjunbrtsbcvigtcn. Rotterdam 6 october. Iu de heden door de Zeeuwsche Maatschappij vqoi- Meekrap bereiding gehouden meekrapveiling zijn alleen verkocht kavel 34 lot f33 i.en kavel 65 en 66 tot f 34. lieden zijn verkocht 50,000 pond meekrap wortels lol f27 af 28. fS ran n en» pk ten. Amsterdam 7 oclobcr. Tarwe eu gerst onveranderd. Raapolie op zes weken 46^-. Lijnolie op zes weken 46 J. Koolzaad (dadelijk) 7S£ p. vl

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 3