MIDDELRURGSCHE COURANT. i\° 121. Donderdag 1857. 8 October. Dece courant verschijnt des dingsdags, donderdags en Zctariags. liinnen deZe gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 8franco per post f 8,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte of doodbekend makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. yoor elke plaatsing moet 85 ceut voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg oclober. In de heden gehoudene zitting van den gemeenteraad is o.a. door de commissie van financien rapport uifgebragt op de ontworpene gemeentebegrooting voor 1858 met bijlagen, waarvan de behandeling is bepaald opjheden over acht dagen* Voorts is een stembureau benoemd voor de verkiezing van een gemeenteraadslid, ter vervanging van den beer mr. W. Pb. Vis, welke bepaald is op den 2 november. Wederom hebben de aannemingsprijzen der onderscheidene voorwerpen, benoodigd tot voeding en onderhoud der gevange nen in het huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier voor het dienstjaar 1858, heden door de commissie van admini stratie aanbesteed, over het algemeen een gunstig verschil opgeleverd hij de prijzen voor het thans loopende jaar. Zoo waren onder anderen de prijzen van roggebrood, voor 1857,9 en voor 1858, 7,38 cent; tarwebrood 16 en 12,73 cent gort 18,70 en 17,5 cent; rijst 19 en 17,5 cent; peper 80 en 70 cent per pond; raapolie 53 en 52 cent, patentolie 57 en 54,5 cent per kan; steenkolen f2,07en f 2,041 per 100 tg; bagger- turf f 1,15 gr f 0,9G, lange turf 70 eu G4 cent de dubbele mud; hout f 11,50 en f 10,50 de 100 bossen. Daarentegen zijn ver hoogd: aardappelen van f 1,73 op f 1,98 de 50 fgrundvleesch van 40 op 65 cent, kalfsvleeseh van 60 op 80, rundvet van 53 op 75 en schenkelvleesch van 30 op 40 cent per tï\ In verband methetberigt, voorkomende in onze courant van 1 dezer, betreffende de arrestatie van zekeren Hermani, zijn wij uit Vlissingen verzocht tot toelichting te vermelden dat die persoon zich aldaar slechts korten tijd heeft opgehouden, en dat er alzoo geen grond bestaat, voor eene opvatting als zoude de vlissingsehe policie in dat artikel in eeu min gunstig dag lichtgeplaatst zijn, waartoe men vermoedt dat eene daarin gebe 2igde uitdrukking zou kunnen aanleiding geven. Wij voldoen gaarne aan dat verzoek, met bijvoeging tevens, dat genoemde Hermani (hoezeer dan ook ten gevolge der bemoeijingen der policie van Middelburg) echter door de vlissingsehe policie is gearresteerd. Bij de belangrijke verkooping van domaniale landerijen, gelegen in de polders Sophia en Austerlilz, onder dc gemeen ten Oostburg, Waterlandkerkje en Zuidzande, die gisteren te Oostburg is aangevangen en heden wordt voortgezet, zijn bij aanvang zeer hooge prijzen bedongen. Ouder verwijzing naar onze rubriek afloop van verkoopingen en verpachtingen, doen wjj opmerkendat degezamenhjkeopbrengst van de zeven eerste perceelen alzoo reeds f 182,700 bedraagt. bevaren van het Noorder Pampus van weinig of geen nut, doch als havenlicht, zeer voldoende zijn zal. Het Nieuw handels- en effectenblad wijst in antwoord op de verklaring van onzen minister ter zake der Kokoseilanden, op de officiële mededeeling van de in bezitneming door Engeland; de kapitein Fremantle verklaarde in naam van 14. M. dat van dat oogenblik af de eilanden een deel der bezitting van de engelsche kroon uitmaakten. Vroeger was dus de eigendom zeker niet betwist. Ook de zeer geringe strategische en politie- sche waarde der eilanden wordt weerspoken door de verzeke ring, (die in het stuk van de officiële inbezitneming voorkomt) dat de eilanden eene uitmuntende ankerplaats niet alleen voor handelsschepen, maar ook voor de grootste oorlogsbodems aan bieden. Van eene andere zijde wordt er op gewezen, dat het eene dwaling is van het militair departement te Batavia, de veiligheid van Java afhankelijk te maken van eene reeks vestingen op het eiland zelf, terwijl de sleutel van Java werkelijk in de buiten Java gelegen bezittingen zou liggen. De Kokoseilanden zijn, in de Indische zee, de meest nabij Java gelegen punten, zij heb ben een veilige ankerplaats voor de grootste schepen en men zou met der tijd er ruime voorraadschuren kunnen oprigten, terwijl er met gemak een vloot kan stat. ion neren, om op een gunstig oogenblik met. snelheid eene landing op Java te onder nemen. Op dit een en ander schijnt men bijna geen acht te heb ben geslagen, toen men bij de behandeling der zaak in onze kamer de Kokoseilanden van //zeer geringe strategische en poli- tiesche waarde" noemde. Bij de algemeene tentoonstelling, in het laatst der afgeloopene maand door de Hollandsche maatschappij van landbouw te Amsterdam gehouden, zijn naar wij vernemen onder anderen ook bekroond drie inzendingen van den heer A. Geluk JAz. te Tholen, en wel wintertarwe met den eersten, winterkoolzaad roet den tweeden en meekrap met den derden prijs. De minister van justitie heeft, terugkomende op het bij zijne circulaire van 26 augustus 11. behandeld onderwerp, dezer dagen de commissarissen des konings in de provinciën aangeschreven, dat, voor zoover betreft het verdrijven van wilde ganzen, ook in de open jagttijd, niet, alleen in bijzondere gevallen, niaariu 't algemeen door hen buitengewone magtigiug daartoe zal mogen worden verleend, mits het gebruik van dit verlof worde beperkt tot een half uur nazons ondergang en een half uur voor zons opgang, en uitsluitend tot het verdrijven van wilde ganzen. Bij het departement van marine is, op den 4 dezer, ecu tele grafisch 'oerigt uit Napels ont vangen, vermeldende de aankomst op dien dag van Z. H. K.den prins van Oranje aldaar aan boord van Zr. Ms. schroefstoomkorvet Groningen. Op dien bodem was alles wel. De Groninger couranten melden, dat KH. curatoren der hoogeschool ter vervulling van de betrekking van gewoon hoogleeraar in deregtsgeleerde faculteit, opengevallen door het overlijden van den hoogleeraar mr. C. Star Busman hebben voorgedragen de heereu mr. N. Olivier, advocaat en wethouder te Leyden, en mr. C. P. Hennij, regter in de arrondissements regtbank te Arnhem. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebben den gebragt, dat, in verband met de werkzaamheden tot liet verhoogen van den lichttoren op het Westerhaven hoofd te Hellevoctsluis, het daarin geplaatste licht den 8 dezer zal worden gebluscht, en tijdelijk worden vervangen door een een voudig lamplicht, dat, eenige ellen lager aangehangen, voor het Men leest in de Utrechtsche courant het volgende: Jl. vrijdag werd door den voorzitter der Maatschappij tot verbetering der woningen voor arbeidenden eu minvermogen den, jhr. C. A. Rethaan Macaré, de eerste steen gelegd van de woningen die doorgemelde commissie gebouwd worden op de plaats, waar vroeger de Eikenboomspoort stond, eene ellendige en morsige buurt, aan het einde der lange Nieuwstraat. Deze buurt bestond vroeger uit een twaalftal, zoo grootere als kleinere woningen, waarvan sommige in den letterlijken zin des woords onbewoonbaar waren. Op dit terrein worden thans zestien nieuwe wouingen gebouwd, die zoo veel mogelijk doelmatig ingerigt zijn en tusscken welke eene naar evenredig heid vrij breede straat loopt. Dit is reeds de tweede buurt in Utrecht, die de commissie binnen een jaar tijds verbetert. Men schrijft uit Texel, 2 october: Eenige dagen geleden, des namiddags ten 4 ure, verliet de stoomboot Texel, varende tusschen Texel en het Nieuwediep, de haven van eerstgemelde plaats, ten einde als naar gewoonte naar het Nieuwediep te sioomen. Het woei hevig uit het Z. en Z. Z. O. waardoor men op de texelsche kust lager wal had, zoodat de zee daar zeer onstuimig was, en het spatten er van over de dijken heensloeg. Nadat men circa 1/4 uurs had ge stoomd, ontwaarde de kapitein van de boot (de heer E. Metz) eene in zinkenden staat verkeerende sloep, waarop hij onmid- delijk aanhield. Naderbij komende, werd van uit die sloep door middel van aan een stok gebonden doeken, en van eene vlag boven aan het zeil, geseind. Ondanks het ruwe weder en de holle zee, werd aan boord van de boot in allerijl alles beraamd en ingespanneu om de sloep, die vol menschen was, te naderen» terwijl de kapitein de zijnen zoo noodig aanmoedigt door te zeggen u die menschen moeten wij redden of zij zijn verloren houdt er op aan l" Men nadert, en de kapitein geeft het juiste oogenblik order, om de machine te stoppen en heeft het geluk de schepelingen te redden, zijnde de heer kommandant Gobius met 13 manschappen. Even le voren was de sloep geheel op zijde geslagen. Ervaren zeelieden verklaarden, dat zij aan de redding aanvankelijk twijfelden, wijl de sloep somtijds door de hooge zee boven de boot uitkwam. In Belgie zijn, volgens Le précurseur, met den jongsten post uit Britsch Indie, onderscheidene brieven ontvangen, die ge opend waren en duidelijk sporen droegen dat het geheim der brievenpost was geschonden. In de fransche dagbladen wordt uit Marseille de zelfde klagt aangeheven over deze handeling die, zoo als van zelve spreekt, groot ongenoegen baart, en nieu vraagt zich af, waar en op wiens last dit kan geschied zijn. Van het Nieuwediep wordt gemeld, dat zaturdag van daar eene kanonneerboot naar Terschelling zou vertrekken, ter be scherming van het eigendomsregt der concessionarissen voor de berging der lading van de Lutine. Ilenoeiningen en besluiten. Vergund bij besluit vau 1 dezer aan den heer mr. H. G. du Bois, tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteeke nen van kommaudeur der Dannebrogsorde, hem door Z. M. den koning van Denemarken geschonken. Benoemd bij besluit van 3 dezer tot buitengewoon hoog leeraar in de wis- en natuurkundige faculteit aan de hooge school te Leyden, de heer W. E. R. Suringar, doctor in. de wis- en natuurkundige wetenschappen. Goedgekeurd de benoeming van den heer S. Kohen, door den consul-generaal te Triest, tot zijnen vice-consul voor Eiume en onderhoorigheden. Kerk- en sclioolnienws. Door de verschillende provinciale commissien van onderwijs in ons land zijn in de zomervergaderingen geëxamineerd en toegelaten 30 onderwijzers van den 2den rang, 67 onderwijzers van den 3den rang, en 62 onderwijzers van den 4den rang, 1 huisonderwijzer, 3 huisonderwijzeressen. Oost-imliscke koloniën. Uit de berigten der oost indische mail bij het gouvernement ontvangen, ontleenen wij het volgende: o Den 31 julij is van Japan te Batavia aangekomen net neder- landsche koopvaardijschip Wilhelmina en Clara met tijdingen van Decïma, loopende tot 15 april jl. Het japansche stoomschip Kwan-Komar (vroeger de Soembing) was met eeue geheel ja - pansche equipage van Nangasakie gestoomd naar Jedo. Met het schip werd bij het veriatender baai uitmuntend gemanoeuvreerd en er was berigt ontvangen van de behouden reis tot aan den ingang van den straat van der Capellen. Eeu tolk van Hakodate teruggekeerd, had den nederlandschen commissaris medegedeeld, dat gedurende zijn tweejarig verblijf

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1