MIDDELBURGSCHE COURANT. Dingsdag 6 October, '1857. öinncnlanïiscljr tijöingrn. i\° 120. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en Zutatdags. Binnen deze gemeente en Vlis- «ingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. Middelburg october* De gemeenteraad zal alhier aanstaanden woensdag, des na middags 1 uur, eene openbare zitting houden, ter behandeling van de navolgende onderwerpenmissive gedeputeerde staten goedkeuring raadsbesluitenmissive gedeputeerde staten met kouinklijk besluit heffing belasting op het geslagt, met voorstel van burgemeester en wethoudersconditiën verkoop stads ko renmolens. Heden is door de Commissie tot examineren van varenslieden geëxamineerd W. A. Poley, en is hem de rang van 2den stuur man voor de groote vaart verleend. Op de algemeene vergadering der leden van de Vereeniging voor zeeuwsche muziekfeesten, jl. woensdag alhier gehouden, besloten zijnde om Zierikzee op te nemen onder de plaatsen, waar muziekfeesteuzullen gehouden worden, is naar wij verne men, nader door het bestuur besloten nog in den loop van deze maand voorbereidende maatregelen te nemen om zoo mogelijk in den zomer van 1858 aldaar het vijfde zeeuwsch muziekfeest te doen plaats hebbeu. r~l Gisteren avond werd den lieer J. A. Schmidt te Vlissin- gen door het korps muziekanten van de schutterij aldaar eene serenade gebragt. bij gelegenheid van zijne benoeming tot magazijnmeester der marine. Men schrijft ons uit Zierikzee 4 October: -f- Heden is alhier met goed gevolg van de commerciewerf te water gelateu het kofschip Johan Martin, groot 102 gemeten lasten. Het zal gevoerd worden door gezagvoerder J. M. van Slochteren, onder directie van den heer J. J. Keiler alhier. Luidens een met de jongste mail bij het departement van koloniën uit Suriname ontvangen berigt, gedagteekend 5 sep tember jl., was de gezondheidstoestand onder de bevolking voldoende, en heerschte rust en orde allerwege. Blijkens een bij het departement van marine ingekomen be rigt van den kapitein-luitenant ter zee Fabius, kommanderende Zr. Ms. schroefkorvet Medusa, geschreven te Honkong, den 8 augustus jl., was aan dien bevelhebber, door de engelsche autoriteiten aldaar, op eene officiële wijze kennis gegeven, dat de haven van Canton en de rivier met hare verschillende mon dingen, te rekenen van den 7 augustus te voren, in staat van strikte blokkade was gesteld. Men schrijft ons uit Schoondijke 2 oclober Heden morgen omlreeks half negen ure had op het naburig Breskens een droevig ongeluk plaats. Het bijna 7jarig zoontje van den landbouwer en voerman de V. aldaar was met andere jongens op den straatweg aan het spelen, toen er eeuige met graan geladen wagens passeerden en het knaapje, hoe weet men niet regt, onder een der wagens geraakte, met dat onge lukkig gevolg, dat de wagen het kind over den hals is gereden en het eenige minuten later den geest gaf. Men kan zich den schrik en de ontsteltenis voorstellen, zoo wel van de ouders als van den bij den wagen behoorenden voerman, die naar men ons heeft verzekerd, zich zeiven wat onachtzaamheid betreft niets te verwijten heeft. Wij kunnen het inzamelen der aardappelen in ons gewest voor dit jaar weer als geëindigd beschouwen; hoewel de kwan- ti teit die van 1856 niet evenaart laat de kwaliteit weder niets te wenschen over en kunnen wij ons, vooral met het oog op den minderen stand, over het meer algemeen ziju van dit volks- voedsel verheugen, waardoor de armoede, zoo wel als in den afgeloopen winter, zich minder nijpend zal doen gevoelen dan voor eenige jaren. Over het algemeen zijn de prijzen der goede soorten van f 1,40 tot f 1,60 per mud." X Als bijdrage in de kosten van doortrekking van het kanaal van Brugge tot in Sluis is op de begrooting van het departement van binnenlandsche zaken uitgetrokken eene som van f13,000, zijnde de tweede helft der bijdrage van f 26,000. Die post gaat vergezeld van de volgende toelichting: //Waarschijnlijk zal ook in het volgende jaar voor dit werk nog eene verhooging van het subsidie worden aaugevraagd. Door het verleenen van wege de provincie van een subsidie en van een renteloos voorschot is de uitgave, welke door het werk op de gemeente komt rusten, voor haar te drukkend. Met het oog hierop werd dan ook toegezegd dat zal worden overwogen, in welke mate de gemeente door het rijk ook in de aflossing van het voorschot moet worden ondersteund." In verband met het artikel van professor Yreede in de Utrechtsche courant, in de hoofdzaak ook door ons medege deeld, ontleenen wij aan de Amsterdarasche courant het volgend artikel uit Weimar, dd. 29 september. t De gisting tegen de Sint Helena-mcdaille wordt in deze stad al heviger. Op de naamlooze artikeltjes in de openbare bladen, waarin het vragen om de medaille scherp werd afgekeurd, zijn thans gevolgd verklaringen van de //oude krijgslieden," geteekend door hunnen staf." Een dezer verklaringen is van dezen inhoud: u a Kameraden Met betrekking tot onze gisteren afgelegde verklaring wegens de Sint-Helena-medaille, moeten wij het volgende ter uwer kennis brengen Geen uwer, die de Sint Helena-medaille aangenonmn of maar er om gevraagd heeft, kan voortaan aan onze vetcranen-oijeeukomsten en fees ten deelnemen, en wij zouden ons genoodzaakt zien hem reeds nu van onzen kring uit te sluiten en alle kameraadschappelijk verkeer met hem af te breken. Mogt onverhoopt een of meer in onze stad zich laten verleiden naar die medaille te verlangen en ze aan te nemen, dan verklaren wij hem bij deze, dat wij zijne begrafenis niet zullen bijwonen, daarbij de militaire eerbewijzen zullen weigeren (hetgeen de kommanderende generaal zeker ook zal doen,) en zijne duitsche medaille van verdiensten niet op de bepaalde plaats zullen brengen. Wij achten en eeren de fransche natie, doch kunnen nooit dulden dat zulk een hoon ons wordt aangedaan." De Gemeentestem beweert, dat het door den minister van financiën vastgestelde nieuwe tarief voor de waarde van het slagtvee niet wettig van kracht is, omdat art. 19 der wet van 2 augustus 1822 daartoe vereischt een koninklijk besluit, na als- voren geraadpleegd te hebben de provinciale staten en gehoord te hebben den raad van state. Eene mededeeling, door den lieer J. H. Jolles gedaan aan het Frankforter congres van 1857, over de cellulaire gevangenis te Amsterdam, thans in druk verschenen, behelst eenige nietonbe langrijke bijzonderheden, waaruit blijkt, dat die inrigtiug op den duur aan haar doel beantwoordt. Uit de medegedeelde feiten blijkt o. a., dat de vrees voor krankzinnigheid en zelfmoord, waarmede de bestrijders van het stelsel ons altijd nog angst trachten aan te jagen, niet gegrond is, althans zich te Amster. dam, gedurende het zevenjarig bestaan der cellulaire gevangenis, niet heeft bevestigd. De heeren baron van Lookhorst, en Blondot, van Parijs, en van der Eist, van Brussel,hebben aandenederlandsche regering concessie gevraagd tot den aanleg van een spoorweg van Zwolle over Harderwijk, Nijkerk en Amersfoort naar Utrecht, zonder eenige subsidie te verlangen. Naar men verneemt zal aan den heer mr. C. J. van Assen' hoogleeraar in de regtsgeleerdheid te Leyden, in de maand au" gustus 85S, uit hoofde van 70jarigen leeftijd, het emeritaat worden verleend. Ook zal in de maand september 1858, om de zelfde reden, aan den heer van Lithde Jeude, hoogleeraar aan de hoogeschool te Utrecht, het emeritaat worden verleend. Voorliet proviuciaal gcregtshof in Zuidholland te 's Gra- venhage is den 1 dezer de behandeling aangevangen van het regtsgeding tegen de 22 Javanen en Maleijers, die de beman ning van het barkschip Twenthe hebben uitgemaakt en ter zake van verzet tegen hunne meerderen en brandstichting op dien bodem te regt staan. Als verdedigers zijn ambtshalve aan de beschuldigden toegevoegd de heeren mrs. C. van Bell, A.M. van Stipriaan Luispius, B. L. Rasch en M. S. Pols. Veertien getuigen zijn reeds gedagvaard, waarvan onderscheidene afwe zig zyn, en welk getal met nog eenige, ook a decharge, zal ver meerderd worden. Twee tolken zijn;benoemd, namelijk de heeren Leeman en Emmeu, welke laatste door de verdedigers echter als zoodanig gewraakt is, omdat hij het vertrouwen der beschuldigden geens zins scheen te bezitten tengevolge van onvriendelijke bejegening. In weerwil daarvan is hij afs tolk aangewezen gebleven, doch in de zitting van den volgenden dag als zoodanig nog toegevoegd de gepensioneerde kolonel van het indische leger J. A. Veen- huyzen, die vroeger met eenige der beschuldigden was ge repatrieerd. Voor dat tot het getuigenverhoor is overgegaan hebben de verdedigers de onbevoegdheid van een nederlandsch geregtshof betoogd om in deze zaak regt te spreken. Vrijdag heeft het hof die bewering echter verworpen en de voortzetting der zaakge- last, ook bij de niet verschijning van de afwezige getuigen. Bereids zijn dan ook de waterschout te Rotterdam en diens klerk, de gezagvoerder van het schip en eenige andere gehoord. Dat het wrak van het nabij hel eiland Terschelling gezonken engelsch fregatschip Lutine thans van zand ontbloot is en de zich daarin bevindende schatten toegankelijk voor de bergers en visschers zijn, blijkt nu meer en meer door de verschillende muntspeciën, welke er schier dagelijks uitgehaald en aangebragt worden. Het is te bejammeren dat de concessionarissen, die van Z. M. koning Willem I uitsluitend het regt hebben verkre gen om die visscherij uit te oefenen en daartoe aanzienlijke kapitalen hebben opgeofferd, nu zij op het punt zijn om hun doel te bereiken, daarin worden te leur gesteld door eenige zee schuimers, die van Urk meteen paar schuiten zijn overgekomen, en hun beletten om met de verdere redding voort te gaan. ter wijl zij met behulp van tangen, onder het oog der daartoe ge- regtigden, hun werk rustig voortzetten, onder aanvoering van zekeren Carl Köhding. Men acht het wenschelijk dat van rege ringswege krachtdadige middelen gebruikt mogen worden tot wering van het inbreuk maken op wettig verkregen regter». ISenoemingea en besluiten. Eervol ontslag verleend, bij Zr. Ms. besluit van den 1 dezer, aan den heer mr. W. Ph. Vis, op zijn verzoek, als buitengewoon raad bij de centrale directie van Walcheren. Erkend, bij Zr. Ms. besluit van den 24 september jl., als vice- consul van Hamburg, voor de provincie Zeeland, de heer P. Smith, te Vlissiugen. Benoemdbij besluit van 1 dezer, dc heer J. R. Ivemper, te Staverden. tot ridder der orde van denNederlandschen leeuw. Benoemd: bij besluit van 30 september jl., bij het wapen der infanterie, bij den staf van het wapen, tot kapitein van de 3de kl. (bij keuze) de 1ste luitenant-adjudant N. van Wiilis, van het 3de regement infanterie. Goedgevonden bij onderscheidene besluiten, te detacheren bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indie: de 1ste luitenants J. J. G. Hennequin, van het regem. grenadiers en ja gers J. F. J. Strengnart, van het 1ste regern. infanterie; F. C. A. Stoecker, van het 2de regem. infanterie; J. E. Wiederkehr enH. P. J- Hennus, beiden van het3de regem. infanterie: C.L. H. von Freytag van Overstralen enL. C. Eras, beiden van het 4de regem. infanterie; J. G. H. Grooss, P. L. J. Bogaert, P. E. Perk en K. F. A. van Emde, van liet Ode regem. infanterie en J. H. deFremery, van het Sste regem. infanterie; de 2de luite nants A. S. J. van Kesteren, van het 4de regem. infanterie; L. W. C. Gerlach. van het 6de regem. infanterieA. J. J. L. Prin sen, van het Sste regem. infanterie, en F. B. A. Grooss en C. J. H. van Vlierden, beiden van liet koloniaal werfdepot. Benoemd: by besluit van 30 september 11., tot hoofdcom mies bij het departement van justilie J. E. Erdman, thans commies bij dat departement, en zulks buiten bezwaar van 's rijks schatkist.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1