MIDDELRURGSCHE COURANT. i\° 119. 1857. Zaturclag 3 October. ÜinnmianiJscl)c tijömgra. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en Zattuclagu. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 8franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend makiugen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. middelburg 3 oclober. In gevolge de daartoe gedane oproeping, heeft op jl. donder dag alhier de derde algemeene vergadering plaats gehad, van aandeelhouders iu de geldleenüjg van f 6000, ten behoeve der. omnibusclienst tusschen deze gemeente en Vlissingen, v. v., en zijn alsloen uitgeloot tien aandeelen, ieder groot f50; zijnde no. 42, 50, 51,61, 73, 80, 96,105,107 en 111, terwijl aan de verschenen aandeelhouders de verloopen iutresteu zijn uitbe- taald.Voorts heeft de voorzitter van commissarissen in een kort verslag onder anderen medegedeeld, dat door het ophouden der diligcncedienst, de omnibusdienst concessie heeft verkregen die dieust jaarlijks, gedurende de acht zomermaanden met drie ritten daags te vermeerderen, waardoor in het afgeloopen dienst jaar met de omnibus 35,246 personen zijn overgebragt, zijnde 13,016 meer dan in het voorgaande jaar, ten gevolge ook van welke dienstvermeerdering boven en behalve de verpligte uitlo ting van twee aandeelen nog die van acht andere heeft plaats gehad. Laatstl. woensdag, bij gelegenheid der on l binding Van het muziekkorps der dienstdoende schutterij alhier, is door de leden daarvan, uil erkentelijkheid en achting aan hunnen kapel meester den heer A. J. van Enideu, die sedert 29 jaren genoemde bet rekking heeft bekleed, tot aandenken eene sierlijk gemon teerde schildpadden sigarenétui aangeboden, voorzien van de volgende inscriptie//Hulde der Leden van het Muzijkkorps der D. D. Schutterij te Middelburg, aan hunnen Kapmr den Heer A. J. vau Emden 18 V 57." De alhier gevestigde harmonie muziekschool Apollo, onder het bestuur der heeren Liesoy en van Drulen, herdacht bij een gisteren door haar in het Schuttershof gegeven concert voor leden en genoodigden aan het tweejarig bestaan dier inrigtiug, die reeds bij aanvang schoone vruchten draagt. Van de gemaakte vorderingen leverden de zeer goede uitvoe ringen het bewijs op. terwijl deze werden afgewisseld met solos voor fluit en klarinet door de ten deze zoo gunstig bekende directeuren. Vóór de pauze werd aan het gezelschap een eigenaardig ge schenk aangeboden door den heer E. H. Roelse alhier, bestaande uit een door hem vervaardigde photografische afbeelding van het geheele personeel, waaruit de vereenigiug thans bestaat; daarenboven is aan directeuren door de leden een fraai bewerkte met zilver ingelegde dirigeerstok vereerd. Aan een der leerlin gen, die oin zich in zijn beroep te bekwamen naar elders ver trekt, werd een fraai gebonden muziekstuk met toepasselijke toespraak overhandigd tot aandenken. Door de Neclerlandsche handelmaatschappij is voor eene reis van Nederland naar Macasser en terug ingehuurd, het schip Elizabeth en Jacoba. kendmaking, houdende voorschriften aan belanghebbenden om door tusschenkomst van het fransche gezantschap hunne aan spraken te doen gelden op de onlangs door Napoleon III inge stelde St. Helena-medaille, ter eere der krijgslieden die tusschen 1792 en 1815 onder de fransche vanen hebben gestreden. De schrijver noemt die kennisgeving een voorbarige daad, kwalijk met art. 65 der grondwet te rijmen eene handeling, zoo grievend als gevaarlijk voor het kleine Nederland, die een doorslaand bewys levert dat de handhaving van onze eer en waardigheid van den heer Gevers niets te hopen heeft," terwijl hij zich vleit //dat zij, die weleer gedwongen onder de fransche vanen hebben gestreden, zich. aan de uitnoodiging van den minister niet zullen laten gelegen zijn dat zij, de liefde tot den geboortegrond boven het aanlokse! der ijdelheid stellende, het door anderen zoo begeerlijk geacht merk der afgeschudde slavernij zullen versmaden." Met de overiandpost zijn beriglen uit Oost-Iudie ontvangen, loopende tot 8 augustus, waaruit blijkt dat alom gewenschle rust heerscht. Bij arrest van het provinciaal geregtshof in Zuidholland van jl. woensdag is bevestigd het vonnis der arrondissements-regt- bank te 's Gravenhage, waarbij B. van E. is schuldig verklaard aan het onbevoegd dragen van de schutters-uniform en te dier zake veroordeeld tot drie dagen gevangenisstraf. De commissie uit de tweede kamer der staten generaal, belast met het Overbrengen aan Z. I\L"fiea koning van het adres dier kamer in antwoord op de troonrede, is den 29 september des morgens ten 11 ure bij Z. M. tengehoore toegelaten, onder in achtneming van. het gebruikelijke ceremonieel. De koning heeft aan de commissie het volgende antwoord gegeven Mijne heeren Het is mij aangenaam, bij de hulde, die de tweede kamer mij brengt en bij de verzekering harer verknochtheid, tevens door u haar gevoelen te vernemen omtrent de gewigtige werkzaam heden, die haar wachten en welke, zoo zij met gemeen overleg tot een doeltreffend einde worden gebragt, onder Gods zegen voor ons dierbaar vaderland heilrijke uitkomsten zullen ople veren. Ik verzoek u de kamer mijnen bijzonderen dank aan te bieden voor haar adres van antwoord. De jl. zaturdag te Houtenisse plaats gehad hebbende ver pachting van armengoederen, heeft eene aanmerkelijke opvoe ring der pachtprijzen ten gevolge gehad. Een perceel weiland, groot. 3 bunders 18 roeden, steeg in jaarlijksche pacht van fill tot 1123; een ander, van 14 bunder, van f 46 lot f 61. Eene partij zaailand, groot 3 bunders 82 roeden, liep van f 109 tot f 207en een ander, groot 50 roeden 40 ellen, zelfs van f 16 tot f39, dus eene verhooging In jaarlijksche pacht van ruim 143 per cent. De hoogleeraar G. W. Vreede gispt in een hoofdartikel der Utrechtsche courant, dat ten opschrift draagt //De napoleonti sche medaille. De heer Gevers van Endegeest," in zeer scherpe bewoordingen de dezer dagen door dien minister van builen- landsche zaken in de Nederlandsche staatscourant gedane be Dingsdag namiddag had in het groot auditorium der hooge- school te Leyden eene treffende plegtigheid plaats. De hoog geleerde heer W. 11. de Vriese, op het punt staande den vaderlandschen bodem te verlaten, ten einde de hem van wege de hooge regering opgedragen zending naar ludië te aanvaar den, had zijne kweekelingen ui'genoodigd, zich aldaar te ver eenigen, om hun een laatst vaarwel toe te roepen. Dat, het voor zijne kweekelingen eene behoefte des harten was daaraan ge hoor te geven, bleek uit de groote schare, die zich in de zaal had vereen igd, waarbij zich eenige heeren curatoren der hoogeschool, vele ambtgenooten en een groot aantal belangstellende vrienden van den hoogieeraar hadden gevoegd. Met zigtbare aandoening beklom zijn hooggeleerde het spreekgestoelte, en verklaarde, ua eene zeer gepaste inleiding, dat hij in dit uur zoude spreken over zijne inzigten, zijn plan en zijne wenschen, maar dat hij daarbij niet uit het oog zoude verliezen de plaats, waarop en de personen voor wie hij sprak. In den vorm eener openbare jes behandelde de hoogieeraar voorts de hooge waarde van de kruidkundige wetenschap,in toepassing gebragt op het dage- jijksche leven, vooral op den landbouw, en heiderde dit gedurig door verrassende proeven op, ontleend uit het plantenrijk van onze ovcrzeesche bezittingen, hetgeen ten allen tijde zoo zeer zijne aandacht had getrokken. Daarna ontvouwde de spreker in eenige korte trekken den aard en het doel zijner zending naar Inaic en besloot met een bemoedigend woord aan zijne jeugdige toehoorders, en wel mede over hunne inzigten, hun plan en hunne wenscheu. Gtenoeiningen en besluiten. Benoemd, bij besluit van 30 september tot magazijnmeester der marine te Vlissingen, de commies-titulair bij de direc-tie der marine aldaar, J. A. Schmidt; tot. commies bij die directie, de boekhouder bij de magazijnen der marine aldaar, J. E. RatelL Schultztot boekhouder bij de voornoemde magazijnen, de ad junct-commies bij dedirectie der marine aldaar, J. Oudijk van. Putten en tot commies bij de directie der marine te Hellevoet- sluis de adjunct-commies bij die directie, E. de Vries. Bevorderd, tot kapitein ter zee, de kapitein-luitenant ter zee G. van Voss; tot kapitein-luitenant ter zee, de luitenant ter zee van de eerste klasse J. W. de Ruijterde Wiidt; en tot luite nants ter zee der eerste klasse, de luitenants ter zee van de 2de klasse A. W. Keuchenius en J. N. Slegt. Op pensioen gesteld, wegens langdurige dienst, de luitenant ter zee 1ste klasse W. A. Kleijne, op zijn verzoek en het pensi oen bepaald ad f 1100. Benoemd: totlsten luitenant bij de dienstdoende schutterij te Vlissingen T. C. Dommisse, thans 2de luitenant. Goedgevonden: bij besluit van 29 september, den heer mr. H. Nienhuis, hoogleeraar in de regtsgeleerde faculteit aan de hoogeschool te Groningen, op ziju verzoek, emeritus te verkla ren, en hem eervol ontslag uit zijne betrekking van hoogleeraar te verleenenen te bevorderen lot gewoon hoogleeraar den heer mr. R. T. H. P. L. A. van Boneval Paure, buitengewoon hoog leeraar in de regtsgeleerde faculteit aan de hoogeschool te Gro ningen. Benoemd: bij besluit van den 27 september, bij het personeel van de militaire veterinaire dienst, tot paardenarts van de 2de klasse, bij de Koninklijke militaire akademie, de paardenarts van de 3deklasse H. H. Laseur, thans werkzaam bij evengemelde in- rigting; bij het 4de regement dragonders, de paardenarts van de 3de kl. E. A.Ludwig, van het corpstot paardenarts van de 3de klasse, de kweekeling bij 's rijks veeartsenijschool T. Meijer, thans voor rekening van het departement van oorlog bij gemelde inrigting voor de militaire veterinaire dienst opgeleid wordende. Marine en leger. Volgens de berigten bij het departement van marine ontvan gen, is Zr. Ms. schroefsloomschip Groningen, op den 20 der vo rige maaud te Valencia terug gekeerd van zijnen togl naar Bar celona. Z. K. H. de prins van Oranje, weder aan boord gekomen zijnde, zou alstoen de reis naar Palma, Port Mahon en vervol gens naar Napels worden voortgezet. Het leger in Neder iandscii Oost-Indië wordt met4 bataii- lons infanterie vermeerderd. Afloop verlioopiEtgen esi aanbestedingen. Middelburg 30 september. 1. Een woonhuis en erf, Lange Gortslraat, K no. 33. Ver kocht voor f 1000. 2. Een winkelhuis en erf, aldaar, Iv no. 32. Verkocht voor f770. 3. Idem, 's Gravenstraat. I no. 261. Opgehouden op f1150. Yzendijke 29 september. 4 bunders, 60 rocdeu, 60 ellen bouwland. Verkocht voor f6,430; 4 bunders, 76 roeden, 40 ellen idem. Verkocht voor f7,510; 7 bunders, 81 roeden, 70 ellen idem. Verkocht voor f 11,211; 5 bunders, 79 roeden, 90 ellen idem. Verkocht voor f7,161. Staten-gene raai. Tweede kamer. Zitting van 30 september. In deze zitting heeft de voorzitter verslaguitgebragt, namens de commissie, belast geweest met de aanbieding van het adres van antwoord op de troonrede, en mededeeling gedaan van het door Z. M. den koning gegeven antwoord. Aan de vergadering is voorts berigt.: 1. dat zijn ingekomen twee wetsontwerpen tot wijziging der wetten op het binnen- en buiteniandsch gedistilleerd,en onder scheidene overeenkomsten met indische vorsten geslotenwelke laatste stukken tot onderzoek verzouden zijn naar eene com missie, beslaande uit de heeren Baud, Stolte, Sloet tot Oldhuis, van Hoëvell en Heemskerk

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1