MIDDELBÜRGSCHE C O U R A N T. Donderdag 1857. 1 October, Tlanlnmïrigtngm VASIIËT RIJKSBESTUUR,PBOYIMALE EKE.HEE.ÏÏEffiTlIREN. SiititmlnnDscljc lijöingm. i\°- 118. Binnen deze gemeente en Vlis- Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en Zaturda; eingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 4i ure. Aaubesteding. Op zaturdag den 10 october 1857. des voormiddags ten 11 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aan besteed Het voortzetten der oeververdediging wederzijds de liavendijken van liet kanaal van lYeuzen, bestaande in liet leveren en storten van 3285 last ge wonen doorniksclien steen. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijvingen opbod. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland te Middelburg, en alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende vier dagen te voren, met uitzondering van den dag vóór de besteding, de noodige aanwijzingen in loco worden gedaan, en voorts nadere informatieu te bekomen zijn bij den hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg, en den inge nieur Dirks, te Neuzen. De minister van binnenlandsche zaken. A.G. A. VANRAPPARD. Middelburg 30 september. De invoering der bij besluit van zijne exc. den minister van financiën dd. 24 augustus jl. vastgestelde nieuwe gewigtstarie- ven voor de ter slagting aan te geven runderen en kalveren, die op heden zouden in werking treden, voorloopig tot het einde des jaars verdaagd zijnde, hebben burgemeester en wethouders al hier bekend gemaakt dat de tot hiertoe in werking zijnde tarie ven nog tot dat tijdstip worden gehandhaafd. Sedert eenigen tijd heeft zich ook in deze gemeente en in de omstreken vertoond een persoon, voorgevende te zijn zoon van den luitenant-kolonel Hermani, en zich als zoodanig aan de huizen en buitenverblijven der meest gegoede ingezetenen aan meldende, met dringend aanzoek om geldelijke ondersteuning, ten einde zich met zijne familie naar Duitschland te kunnen begeven, om vervolgens naar Indie te vertrekken. Gemelde persoon, die vrij geruimen tijd te Vlissingen nacht verblijf heeft gehouden, zonder dat zulks de aandacht der poli- cie aldaar schijnt getrokken te hebben, is door de bemoeijing van den tweeden commissaris van policie, Hebbeling alhier, ge arresteerd, juist op het oogenblik dat hij zich te Vlissingen reeds op de stoomboot naar Breskeus had ingescheept, en be vindt zich thans voorloopig alhier in verzekerde bewaring, als verdacht van bedelarij en opligterij. liet schijnt de zelfde per soon te zijn die zich in december 1856 aan soortgelijke praktij ken te Maastricht heeft schuldig gemaakt en als zoodanig is bekend gemaakt in het Policieblad ten name van Constant Her mani, oud 26 jaren, ambtenaar rooijer. Volgens de bij hem gevonden lijsten, waarop de handleeke- ningen van onderscheidene ingezetenen voorkomen, schijnt hij vrij aanzienlijke giften verkregen te hebben, zoo als hij dan ook, naar men verzekert, inliet bezit van meer dan f90 moet zijn bevonden. Men heeft raoeijelijk kunnen gelooven, dat binnen het tijds verloop van een jaar, de bemesting der landen met mosselen zoodanige vlugt zoude genomen hebben, als zulks voor het tegenwoordige het geval is. Dagelijks worden er te Bergen op Zoom uit de Oosterschelde 8 a 10 visschersvaartuigen met mosselen aangevoerd en met 70 a 80 karren door de soms uren ver wonende boeren weggehaald, die voor de kar f 1 betalen. Men verneemt dat bij de regering aan het vroeger reeds ge uit verlangen is gevolg gegeven, ten aanzien eener centrale commissie voor de statistiek. Immers moet op de begrootiug, die aan de kamers der staten-geueraal is onderworpen, reeds eene som ter bezoldiging eener vaste en officiële commissie zijn voorgesteld. Wij verheugen ons dat de regering het nut en het belang van een degelijke omvatlende statistiek inziet. Veelis, vooral in de laatste jaren op dat gebied gedaan, doch veel blijft nog te doen over. Nederland zal dus niet langer ten achter blij ven bij de maatregelen, reeds elders van staatswege genomen tot het verzamelen en bewerken van naauwkeurige staatshuis houdkundige berekeningen. Niet alleen Belgie heeft sedert lang hierin veel degelijks geleverd, maar ook het in de laatste jaren te dien opzigle zoozeer vooruitgegane Oostenrijk, in welks hoofdstad nog vdór eenige weken bij gelegenheid van het derde statistiek congres op het hooge gewigt eener grondige en een vormige statistiek is gewezen door geleerden uit alle oorden van Europa zameugevloeid. Naar wij vernemen zal dit congres, dat zich door eene welwillende medewerking van de zijden veier regeringen kenmerkte, in 1859 door een vierde gevolgd wor den, dat alsdan te Londen zal worden gehouden. Uit Madrid wordt gemeld dat Z. K. H. de prins van Oranje zich den 21 te Valencia heeft ingescheept om naar Nederland terug te keeren. Volgens den Mouiteur de la Mosellezou Z. K. H. prins Hen drik der Nederlanden keizer Napoleon bij zijne komst te Metz begroeten. Z. K. H. zou bij deze gelegenheid vergezeld worden door den heer Simons, president van het luxeraburgsche minis terie. Het staatsblad no. 108 bevat een koninklijk besluit, waarbij, op voordragt van den minister van marine en op de rapporten van de ministers van binnenlandsche zaken en van financiën, wordt bepaald, dat de woordenalsmede aan de rijks schepen en of de komraanderende officier van het schip," in art. 31 van het algemeen policie-reglement voor 's rijks marine havens, vastgesteld bij koniuklijk besluit van 15 mei 1855 (staatsblad no. 38,) zullen worden gehouden te zijn vervallen. Men meldt ons uit 's Gravenhage dat de heer mr. S. Keyzer, lecraar in de indische taal-, land-en volkenkunde aan de aka- demie te Delft, die dezer dagen twee interessante artikelen in het Weekblad van het regt heeft geschreven, betrekkelijk het regtsgeding tegen de Maleijcrs,eene uitnoodiging heeft ontvan gen, om in die zaak mede tot tolk te willen dienen, aan welke uitnoodiging die heer op heusche wijze, zoo we! in het belang der justitie als in dat der gedetineerden zal voldoen. Aan het departement van koloniën heeft men onder het toe- zigt van den directeur van het Koninklijk museum van zeld zaamheden, den heer van de Kasteele, en den heer H. Vollen hoven, referendaris aan het departement van binnenlandsche zaken, een aanvang gemaakt met het ontpakken van de kisten door den keizer van Japan aan Z. M. den koning ten geschenke toegezonden. Men verneemt dat verscheidene kostbare voor werpen op de koninklijke museums geplaatst zullen wordeu. Necrologie. Manin, die dezer dagen te Parijs is overleden, werd in 1804 te Venetie geboren. Hij ontving zijne opvoeding aan de hoogeschool van Padua en verkreeg den graad van doctor op 17 jarigen leeftijd. In 1830 vestigde hij zich te Venetie als advo caat en verkreeg spoodig eene groote reputatie, waardoor hij in aanraking kwam met al de uitstekende mannen te Venetie, tot de liberale partij behoorende. In 184S speelde hij eene voorname rol in de staatkundige gebeurtenissen van zijn vaderland. Voor het uitbreken van den opstand in dat jaar gevangen geno men, werd hij door de zegepraal van de zaak des volks bevrijd eD werd hij dictator en later president der venetiaansche repu bliek. Op den 27sten augustus 1849 was hij gedwongen zijn ambt neder te leggen en eene wijkplaats in ballingschap te zoe ken. Hij begaf zich alstoen met 40 zijner getrouwste volgelingen naar Parijs. De overblijvende jaren van zijn leven wijdde hij voornamelijk aan het bijeenverzamelen van documenten be treffende de hedendaagsche geschiedenis van Italië. De beroemde schilder Ary Scheffer, hoewel ongesteld zijnde, heeft na den dood van Manin, diens portret vervaardigd. Tlarine en legeer. Uit 's Hertogenbosch wordt gemeld dat, even als bij de offi cieren in Oost-Indie, bij de officieren hier te lande voor de kleine tenue de open jas met het witte vest en de fouragères in plaats van de epauletten zullen worden ingevoerd. Men verneemt dat het examen der onderofficieren, die dingeu naar den rang van officier, den 2 october a. s. te Breda zal wordeu afgenomen. Volgens de laatst ontvangene tijdingen van onze afge vaardigden voor den Duitschen bond bij de manoeuvres te Dres den. de luitenant-kolonel de Sturler en de ritmeester-adjudant Gansneb, genaamd Tengnagel, beide van het 5de regement dragonders, spoedt deze hunne commissie ten einde, en denken zij iu het begin van october in het vaderland terug te keeren nog vijf groote wapenoefeningen zouden er plaatshebben onder bijwoning tevens van eenige vorstelijke personen en zoude een bal aan het hof hun ter eere de zoo belangrijke en naar aller te vredenheid afgeloopene werkzaamheden besluiten. Oost-in<liscIie koloniën. Ook met de dezer dagen aangekomene mail van 24 julij zijn over liet algemeen gunstige berigten van Nederlaudsch lndié ontvangen. De bewegingen in het binnenland van Palembaug hebben op gehouden, en alleen de tuchtiging van den weêrspannigen fettor van Takaip, residentie Timor, is in het belang der rust van dat landschap en van het ontzag voor de regering noodzakelijk geoordeeld. De hortulanus van 's lands plantenl uin te Buitenzorg, de heer Teijsman, doet thans, op last van het gouvernement, eene reis door Palembaug, om de aangelegenheden der katoenteelt te onderzoeken. Hij heeft dat onderzoek begonnen in de Ogan- divisien. In de Wester-afdeeling van Borneo gaat alles naar wenscii alleen heeft de droogte ook hier schade aan de gewassen gedaan Het aanleggen en verbeteren der wegen vordert goed. Te Sintang beginnen handel en scheepvaart weder te verle vendigen. De bevolking, die door den laatsten opstand hier en daar verspreid was, keert langzamerhand naar haar vroegere woonplaatsen terug. Op de oostkust van Borneo schijnt het gezag van den sultan van Koeti in de verre binnenlanden zich beter te vestigen. De stam der Bahaoedajaks heeft aan dien vorst f 14,000 afgedragen, als boete wegens de vele moorden in de laatste jaren door dien stam gepleegd. In de residentie Menado heeft de resident, in het begin en iu het laatst van mei, twee inpectiereizen gedaan, een traject af leggende van 450 palen (150 uren gaans.) Het padiegewas, dat aanvankelijk beloofde buitengewoon rijk te zijn, was door de felle hitte, zoomede door de veldmuizen en wormen, zeer bescha digd. Over het geheel zal men echter nog op eenen redelijken oogst kunnen rekenen. Dc koffij-oogst is gunstig. Cacao zal dit

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1