Overleden H. Hoenderdos, weduwnaar van C. Couturier, 66 j. J. C. Benée, d. 5 m. C. van der Blom, jm. 20 j. J. L. Bec ker, man van A. M.S. van Rhee, 61 j. C. Elie, vrouw van A. J- Kruysse, 44 j. Goes, van 19 tot 26 september. Bevallen T. J. de Dreu geb. den Herder, d. A. Monhemius geb. v. d. Bel, z. K. Immerseel geb. Zweedijk, z. S. M. v. d. "Weert geb. de Beste, d. C. Rejack geb. de Bad, z. OverledenM. Rijk, d. 22 m. J. G. van Maldegem, z. 1 m. Zierikzee, van 19 tot 26 september. BevallenC. Muste geb. Bakker, z. E. Yerkaart geb. de Orolij, zoon. Overleden J. A. Pieter, d. 5 m. N. Karreman, z. 9 m. C. den Boer, d-9 m. J. P. van der Jagt, d. 6 w. D. de Winter, z. 7 weken. Alloop verhoopingen en aanbesteilingen, Op jl. zaturdag hebben alhier aan het lokaal van het provin ciaal bcsl uur de aanbestedingen plaats gehad van het bouwen van eenen kaaimuur te Sas van Gent, en van twcesteenen landhoofden aan de dubbele draaibrug te Sluiskil, opliet kanaal van Neuzen, met de levering van al de daartoe benoodigde materialen, waarvan aannemer geworden is, de heer A. Postmus, te Ellewoutsdijk, voor f 6500, eu van liet maken van eene houten brug met houten landhoofdeu, in den polder Oud Noord- beveland, nabij Colijnsplaat, met de levering van al de daartoe benoodigde bouwstoffen, welk werk aangenomen is door den heer M. do Vos, te Kortgene, voor f 11813terwijl dien zelfden dag de herhesteding plaats had (als zijnde de aanbesteding van 29 augustus jl. afgekeurd) van het bouwen van een woonhuis voor deu werkbaas van den calamiteuseu polder Willem Anna (eiiand Zuidbeveland), met inbegrip van de vereischte materia len, hetweik alsuu aangenomen is door den heer C.Steenblok, te Bioseliuge. voor f 2410. Het bouwen van een nieuw armweeshuis op de Heeren gracht, nabij het gesticht no. 2 (oudmannen-en vrouwenhuis)» met de levering van alle daartoe benoodigde materialen, is zatur dag morgen aanbesteed, en onder nadere goedkeuring aange nomen door M. A. van der Heil alhier, voor f 22,760. Uiïeteoroilogïseïae waïanraseaaiïsngen gedaan op 's rijks werf te Vlissingcn, des middags 12 ure-. September 1857. Wind tb g .5 5 g c/T Laagste temperat. jenverschil met de hoogste. Aanmerkingen. 20 Zo. 3 773.7 IG..3 0.58 S-17 0.0; 12.5 fS.o helder. 21 N. N\v. 2 7G9.4 17.9 0.71 10-81 0.0 13.5 «8.0 betrokken. 22 N. No. 3 70.3.5 17.7 0.S3 11.GO o.o 12.0 «Ü.O betrokken. 23 Oost. 1 707.1 17.5 0.G0 8-71 0.0 11.0 «8.0 helder. 24 ZOost. 3 702.5 15.2 0.72 9-29 0.0 13.0 «9.0 betrokken. 25 Z. t. O. 2 759.9 1S.2 0.91 14-05 0.0 14.5 «5.0 dik mistig. 20 Zw.t.W 2 7 G 1.3 18.4 0.91 11-22 o.opü.5 «4.5 bijna helder. S t a* 55 aï - g esa e r 3 Eerste kamer. Zitting van 24 september. In deze zitting heeft de commissie van redactie vau een adres van antwoord op de troonrede haar ontwerp ingebragt, gewij zigd naar de daarop in de afdeelingeu gemaakte aanmerkingen. De kamer zou op morgen, des middags ten 12 ure, dat ontwerp in behandeling nemen. Dit ontwerp is van dea volgenden inhoud Sire 1. De eerste kamer heeft zich verheugd bij de plegtige ope ning van de tegenwoordige zitting der staten-generaal van Uwe Majesteit te mogen vernemen, dat Nederland voortdurend in goede vs."standhouding met de andere mogendheden verkeert. 2. Wij hebben met genoegen gehoord, dat door Uwe Majes teit van de zee- en landmagl weder een loffelijk getuigenis werd gegeven. De roem onzer wapenen in Nederlandscli Indie wekt onze innige deelnemiug op. Wij wcnschen dat door eene doel matige uitbreiding van het materieel der marine aau onze nalio- .^la/jj^e-Ungen aanvankelijk zal zijn voldaan. f i. .ïn hét welzijn van 's lands ovcrzecsche bezittingen stellen Wij in deze dagen een meer dan gewoon belang. Met naauwge- 'y.üihejd zillion wij de toegezegde wetsvoordragt onderzoeken, die tot afschaffing der slavernij in 's rijks west-indische kolo niën moeu leiden. i. Wij waarderen het als een groot voorregt, dat het vader land in den afgeloopcn winter gespaard mogt blijven voor ram pen, door watersnood veroorzaakt, en vei heugen ons in de bevredigende uitkomsten, welke de verschillende takken van voiksvjijt over het algemeen hebben opgeleverd. 5. Op lioogcn prijs stellen wij Uwer Majesteits zorgen voor ai hetgeen de veiligheid des lands verzekeren en de stoffelijke welvaart der natie vermeerderen kan. Uitbreiding van spoor wegen en van het onderling verkeer lean die welvaart bevorde- tcïi. Wij vinden het billijk dat, bij den gunstigen toestand van de schatkist, uwe opletlendheid gevestigd blijft op de behoefte u:.n opbeuring der geldmiddelen van sommige gemeenten, en achten het tijdstip geschikt om tot de overweging van daartoe leidende maatregelen over te gaan. Wij vleijen ons dat eene voortgezette schulddelging bij dat alles niet achterwege zal blijven. 6. Te regt heeft U we Majesteit ons op de verpligting gewezen om de zedelijke en verstandelijke ontwikkeling der natie gelij ken tred te doen houden metden bloei onzer stoffelijke welvaart. Wij hopen dat de werkzaamheden, welke de invoering der wet op het lager onderwijs vordert, eene voorbereiding van de grond wettige regeling van het middelbaar en liooger onderwijs niet zullen vertragen. 7. Uwe Majesteit zal ons bereid vinden tot ijverig onderzoek van al die wetsontwerpen, welke aan ons oordeelzullen worden onderworpen. Moge de daaraan te besteden arbeid voor liet vaderland gewenschte vruchten dragen 8. De overtuiging door u, sire, uitgesproken, dat de toestand des lands vele redenen van tevredenheid schenkt, geeft ons stof tot regtmatige vreugde. Moge het genot van zoo groote zege ningen nopen tot dankbaarheid aan God, en een prikkel temeer zijn om de tegenwoordige zitting der staten-generaal, onder hooger bijstand, bevorderlijk te maken aan de welvaart en het geluk vau Nederland! Zitting van 25 september Het ontwerp adres van antwoord op de troonrede werd heden, nadat op de vijfde paragraaf twee wijzigiugen waren voorgesteld, waarvan de eerste ingetrokken en de tweede ver worpen is, onveranderd met algemcene stemmen aangenomen. Het vastgesteld adres zal Zijne Majesteit den koning worden aangeboden door eene commissie, bestaande uit den voorzitter der kamer, de commissie van redactie, zijnde de heeren van Meeuwen, van Eysinga, van Nisperi van Pannerden eu 't Hooft van Benthuizen, en eindelijk de heeren Cremers en van Voort- huyseu. De kamer is daarop tot nadere bijeenroeping gescheiden. Tweede kamer. Zitting van 25 september. In deze zitting heeft de commissie, belast met het ontwerpen van een adres van antwoord op de troonrede, haar ontwerp ter tafel gebragt, dat naar de afdeelingeu is gezonden om aldaar te worden onderzocht. De kamer heeft bij hernieuwing gekozentot leden der com missie voor de huishoudelijke aangelegenheden der kamer, de heeren: Wintgens en Mackay, en tot leden der commissie voor de stenografie, de heerenWintgens, van Bosse en de Brauw. Zitting van 26 september. In deze zii l ing zijn ingekomen twee wetsontwerpen tot wijzi ging van hoofdstuk lleulXüder staats-begrooting over 1856. De commissie van redactie voor het adres van antwoord op de troonrede heeft haar ontwerp, gewijzigd overeenkomstigde in de afdeelingeu gemaakte opmerkingen, ter tafel gebragt. De beraadslagingen over dat ontwerp zullen op aanstaanden maan dag, des voormiddags ten 11 ure, aanvangen. Dit ontwerp luidt aldus Sire 1. De staten generaal hebben bij de opening van deze hunne zitting van U. M. mogen vernemen, dat het vaderland zich in een zeer gunstigen toestand bevindt; de tweede kamer gevoelt zich daarover verblijd en waardeert dien zegen, geschonken aan uwer majesteits regering. 2. Wanneer goede verstandhouding heerscht met de andere mogendheden, wanneer zee- en landmagt- met eer aan hare roe ping beantwoorden, wanneer 's rijks oost-indischc bezittingen mildelijk vruchten geven en toenemen in welvaart, wanneer handel, scheepvaart en vele takken van nijverheid bevredigende uitkomsten opleveren, wanneer de vaderlandsche bodem, veilig gebleven tegen verwoestende natuurkrachten,een oogstschenkt die reden geeft, tot dankbaarheid: dan, sirc! zijn bijna alle om standigheden aanwezig, welke eene regering in staat stellen om den voorspoed en het geluk vau een volk te bevorderen, en de tweede kamer heeft met erkentelijkheid en vertrouwen de be tuiging vernomen, dat het Uwer Ms. ernstig streven blijft, dien voorspoed en dat geluk naar vermogen te helpen vermeerderen. 3. Ook de tweede kamer gevoelt de verpligting die op haar en op de natie rust, om den lijd van vrede en voorspoed le ge bruiken op eene wijze, die getuigt van dankbaarheid voor groote zegeningen. Dc afschaffing der slavernij in 's rijks west incli- sche koloniën zal, onder andere gelegenheden, er eene voor ons openen om aan dien pligi gehoor te geven en tevens aan de stem der menschelijkheid. 4. Het is echter oolc onze pligt, sire bij den gunstigen toe stand, waarin de schatkist verkeert, te ijveren vooral die verbe teringen in 's rijks financien en in ons stelsel van belastingen, welke bevorderlijk kunnen zijn aan de welvaart van ons volk. Aan de gewigtige maatregelen betrekkelijk de gemeente- finan cien, welke U. M. aan onze belangstelling aanbeveelt, zullen wij onze bijzondere aandacht wijden. 5. U.M. heeft aan de staten gencraalde vernieuwde voordragt aangekondigd van wetsvoorstellen tot bevordering van den aan leg van spoorwegen, tot regeling onzer regterlijke instellingen, met een aantal andere van belangrijken inhoud, welke onafge daan zijn gebleven; het is ons ernstig voornemen die te onder zoeken met al den spoed, maar ook met al de zorg, welke zoo gewigf jge onderwerpen vereischeu. 6. Met dankbaarheid, sire! heeft de tweede kamer dat ko ninklijk woord vernomen, waarin U. M. het gevoel uitdrukte eener dubbele behoefte om, bij de uitbreiding der stoffelijke welvaart, ook de zedelijke en verstandelijke ontwikkeling van het volk te behartigen. Zoo de menigvuldigheid der onderwer pen, wier behandeling bij voortduring de zamenwerking der wetgevende magfc vereischl, de aanbieding van vele nieuwe wetsvoorstellen gedurende deze zitting niet zal gedoogen, wij stellen er prijs op, dat de voldoening aan het voorschrift der grondwet omtrent het middelbaar en hooger onderwijs intus- schen wordt voorbereid en geene andere vertraging zal onder gaan dan welke van tijdsbeperking onafscheidelijk is. 7. U. M. heeft bij de staten generaal de herinnering verle vendigd, dat het de roeping is der wetgevende magt, het vader land aan zich te verpligten. De t.weecle kamer wenscht daaraan te beantwoorden met al hare krachten. Waar zelfstandige mannen beraadslagen over de toepassing van betwistbare be ginselen van staatsregt en volksbelang, daar is het onvermijde lijk, dat zich verschil van meeningen openbaart. Maar wanneer het betreft de warme gevoelens voor het dierbare vaderland, waartoe de staten generaal bij het openen dezer zitting door U. M. zijn opgewekt, dan sireis er bij ons volkomene overeenstem ming, eu de tweede kamer uitzich met niet minder eenparigheid, wanneer zij, gelijk zij doet bij deze plegtige gelegenheid, onder inroeping van Gods zegen over den koning en zijn huis en het volk van Nederland, aan het hoofd van den staat hare hulde brengt en de verzekering aanbiedt van hare verknochtheid. Zijne exc. de minister van financiën heeft bij de indiening dei- ontwerpen van staatsbegrooting over 1858 liet volgende gezegd Het gebruik van de nog beschikbaar gebleven sommen op de vorige diensten, als f 22,525 over de dienst van 1853, van f255,163 van 1854 is geweest tot inkoop en amortisatie van schuld. Het voordeciig slot over 1855 beloopt f 13,769,964; hiérvan is reeds f 13,400,000 besteed tot gelijk eindebovendien zijn aangewezen f 175,000 ter gedeeltelijke voldoening van Nederlands aandeel in de afkoopsom van den Sondtol, blijft over 1855 ter beschikkiug f 194,964. Wat 1S56 aangaat, de in komsten en middelen hebben opgebragt f104,818,323. Daar onder bevinden zich echter f3,634,362, uit koopprijzen van domeinen en f13,977,525 uit de batige sloten van 1853—55 aan de dienst van IS56 toegevoegd voor amortisatie en aflos sing van schuld, benevens 28£ millioen uit de opbrengst van de ovei'zeesche bezit!ingen. Deze sommen en 4 ton wegens de onvervreemdbare rente ten laste van Belgie buiten beschouwing latende,dan hebben de overige middelen opgebragt f58,306,440 terwijl zij geraamd waren op f 56,356,705, dus hebben zij de raming overtroffen met f 1,949,734. In dit meerder bedrag komen de directe belastingen voor mei f 131,311, de accijnsen f129,044, de indirecte belastingen f 1,06,2,279, schcepvaart- regteu f 13,'158, gouden eu zilveren werken f 36,371, domeinen {'137,686, dc posterijen f 1SS.147, staatsloterij f12,702, mijnen f 562, jagt- en visscherij f 9,737, en toevallige baten f 228,433. De oorspronkelijke begrootingen van uitgaven bedroegen f73,433,257. Zij zijn later verhoogd met f 20,594,099, waar onder echter f20,022,525 voor schulddelging. Bovendien werd eene wet aangeboden tot verhooging van het IXde hoofdstuk. B met f 47,262. Hierdoor steeg de begrooting van uitgaaf over 1856 tot f 94,074,620. Maar de uitgaven zijn ook nu ouder dc ramingen gebleven, en wel tot een totaal van f 1,360,282, waar onder hoofdstuk IX A met f778,873, V met f 235,566, X met f 1S7.831 enz. Hierdoor worden de werkelijke uitgaven gebragt op f92,714,337. Zoo doende levert het dienstjaar 1S56 thans reeds een ver moedelijk voordeciig slot, van f12,103,990. Aau eene som van f 11,725,000, tot dit saldo behoorencle, is echter reeds eene be stemming gegeven, te weten f 1,725,000 voor ons aandeel in den afkoop van den Sondtol, en 10 millioen tot inkoop van nederlandsche schuld, waarvan de bestemming nader bij de wet is te regelen. Het vermoedelijk dan over t.e blijven batig slot over 1856 kan dus thans gesteld worden op f 378,990, behou dens nadere verandering. Het zal nog eene aanzienlijke ver meerdering ondergaan, wanneer in Js rijks kas zal gestort zijn eene som van f 1,S00.000, afkomstig van dc koloniale bijdragen over 1856. Die bijdragen zullen toch iu ronde som bedragen dertig millioen, waarvan aan 's rijks kas reeds is uitgekeerd 2S£ millioen. Zijne exc. wijst verder op den voordeeligen financielen stand van zaken der overzeesche bezittingen, ook voor dit loopende jaar; maar ook op de herhaalde aanvrage van ambtenaren om verhooging van tractement, iets 't welk hoe langs hoe meer de belangstelliugder regering trekt. Het eindcijfer der begrooting van uitgaven voor I85S beloopt

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 2