MIDDELBÜRGSCHE COURANT. i\°- 117. Dingsdag 1857. 29 September. ÜmncnUmDsd)c lijöirtgm. Vlis- Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en Zutuidags. Einnen deze gemeente lingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 8franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betalmg geschiedt kontant. Editie van maandag avond 4ï ure. Middelburg 28 september. Voor het proviaciaal geregtshof ia Zeeland is jl. zaturdag behandeld de zaak van J. J. W., vroeger deurwaarder bij de drrondissements regtbank te Zierikzeë, beschuldigd ten eerste van diefstal in een bewoond huis, door middel van een valschen sleutel, en ten tweede van poging tot zoodanigen diefstal, voor zien bij art. 384juncto 381 alin.évan het wetboek van strafregt, met art. 10 der wet van 29 junij 1854 (Saatsblad no. 102). Na het verhooren van vijf getuigen werd door het openbaar ministeriegeeischt de schuldigverklaring van den beschuldigde aan bovengemelde misdrijven en de veroordeeling dientenge volge tot de daartegen bij de wet bedreigde straffen. De verdediging werd voorgedragen door den heer mr. A. J. van Eekelen, bij ongesteldheid van den heer mr. J. Snijder. Na gewezen te hebben op hetniet bestaan van zamenhang tusschen de twee geimputeerde feiten en voorts op het niet regtens bewe zen zijn van het eerste, evenmin dat het bleek van arglist, noch dat de poging tot eenig begin van uitvoering was overgeslagen bij het tweede, concludeerde de verdediger tot vrijspraak, en subsidiair tot toepassing van het minimum der straf, op grond van art. 9 der wet van den 29 junij 1854 (Staatsblad no. 102.) Het hof heeft, na deliberatie, den beschuldigde schuldig ver klaard aan de beide hem te laste gelegde feiten, en uit aanmer king van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot correc tionele gevangenisstraf voorden tijd van een jaar en in de kosten van het regtsgeding. Uit Zierikzee schreef men ons zaturdag: Jl. zondag werd alhier in verzekerde bewaring genomen een kuipersknecht, beklaagd van ontvreemding van een zilveren iiorlogie met ketting van zijnen meester, welk horlogie door hem wederom was verkocht. De beklaagde, die iutusschen weder op vrije voeten werd gesteld, schreef den daarop volgenden woensdag een onder teekend briefje aan zijn meester, waarin hij eischle dat ten elf ure des avonds op eene aangeduide plaats f 20 te zijner beschik king zouden liggen, met eene onbestemde bedreiging voor het geval dat hieraan niet mogt voldaan worden. De justitie, hiermede in keunis gesteld zijnde, hield in de nabijheid der aangeduide plaats wacht, en de meergemelde knecht werd, toen hij zich ten derden male in den omtrek vertoonde, door de nachtwacht aangehouden, doch den daarop volgenden morgen weder op bevel van den officier van justitie bij de arrondis- sements regtbank in vrijheid gesteld. Het gerucht dat ten deze met brandstichting zou gedreigd zijn, schijnt van allen grond te zijn ontbloot. Op de buitenplaats Buitenrust, in de gemeente Noordgou we, behoorende aan den heer M. C. de Crane, is de vorige week een roode meloen gesneden, die zich zelve op den kouden grond ge zet had en aldaar rijp is geworden en welke in smaak, de op die zelfde buitenplaats in bakken geteelde witte meloenen verre overtrof. Wat het vermoeden betreft, als zou het belgische gouverne ment, bij het afspringen der onderhandelingen over het handels traktaat met Nederland geneigd zijn tot het herstel der diffe rentiële regten, zegt de antwerpsche Précurseur het volgende Wij begrijpen niet waarom, in geval tusschen Nederland en het belgische gouvernement geen handelstraktaat tot stand kwam, het belgische gouvernement gedwongen zou zijn de differentiële regten tegen dat land te herstellen. Indien het gouvernement, door slechte raadgeving gedreven een dergelijk plan koesterde, dan gelooven wij, dat het door de stem der rede geleid, in tijds zou terug keeren en geen misstap begaan, waar van Belgie het eerst de gevolgen zou ondervinden. Verondersteld er was geen handelstraktaat; neem zelfs aan dat het gouvernement de differentiële regten herstelde en nog tot andere beperkende maatregelen zijne toevlugt namwelk voordeel kan Belgie uit dergelijke kinderachtigheden trekken De beste van alle politiek wij komen er rond voor uit, in de volle overtuiging van welde ware belangen van Belgie te begrij pen bestaat hierin om aan Holland het veld vrij te laten, om geen band te sluiten die Belgie te veel aan de welvaart van Ne derland hechten en die eindigen zou met ons afhankelijk van Nederland te makenwij moeten Nederland met liberale her vormingen te gemoet treden. Met of zonder traktaat, wees verzekerd dat onze katoennij verheid even goed hare produkten aan Nederland verkoopen zal. Indien de nijverheid thans langs indirekte wegen aftrek in de nederlandsche .koloniën vindt, dan is zij dit geenzins aan de gevolgen van eenige handelsovereenkomst verschuldigd;onze nijverheid legge er zich slechts op toe wel te fabriceren, op eco nomische wijze en in de hoogste perfectie, endedébouchés zul len haar niet ontbreken. In de zitting van den gemeenteraad van Rotterdam vanjl. donderdag, is thans eindelijk bepaald dat de beurs van dien dag van af 8 's morgens tot zonsondergang zal geopend zijn, nadat eerst nog een ingekomen adres, na discussie, op zijde is gelegd van bewoners van den Visschersdijk, nabij het beursgebouw adressanten beklagen zich daarin over bovengenoemd raadsbe sluit, in de laatste vergadering van den raad reeds als hoofdzaak aangenoraeu, daar zij zich grootelijks benadeeld achten in hun nen handel en in hunne winkelnering, vermits de voetgangers zich voortaan bij voorkeur zullen bedienen van de passage over de beurs en niet meer van die achter de beurs om langs, denVis- schersdijk. Uit Australië heeft men de tijding, dat de Kokos-eilanden door de Engelschen, namens koningin Victoria, officieel in bezit zijn genomen, en dat wel op last der commissarissen van de admiraliteit. Waarschijnlijk zullen de Britten er een depot willen oprigten voor de stoombooten in de rigting van Ceylon naar Suez. De bezetting van die eilanden door de Engelschen is reeds door onze dagbiaden besproken en tegengesproken, omdat de groep Oua-Horn, waarvan de voornaamste zijn het Kokos-eiland, het Verraders-eiland en het eiland Oua, sedert 1680 regtens geheel aan Nederland behoort; men heeft zelfs berigt, dat de gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië tegen de in bezitneming zon hebben geprotesteerd, terwijl van officieuse zijde alles, wat omtrent deze zaak was gemeld, werd ontkend. Nu echter de zaak stellig is, verdient ze eenige nadere aandacht. In 1608 waarschijnlijk door den engelschen kapitein Keeling ontdekt, naar wien de groep ook Keeling-eilanden heet, zijn ze later in nederlandsch bezit gekomen en volgens de tractaten behooren ze althans nu stellig tot de eilanden, waarover de souvereiniteit van Nederland is erkend. In 1823 beeft er zich evenwel een Engelschman Hare, met eenige slaven gevestigd drie jaren later kwam er de heer Ross, die, na eenige bezwaren te hebben moeten overwinuen en daarom het eiland te hebben verlaten, er zich ten slotte voor goed nederzette, en er eene soort van kolonie stichtte met de menschen, die Hare er vroeger had gebragt. De heer Ross is overleden, maar zijne familie woont er nog. De eilanden zijn zeer gezond; de kui tuur is zeer bevorderd, het water is vischrijk. Men moge nu deze eilanden van weinig belang beschouwen, liet is hier meer de vraag, of ze niet regtens onder onze souve reiniteit behooren, en dan kan er geene sprake van wezen, dat onze regering rustig eene in bezitneming zou mogen aanzien, die den schijn zou hebben, als of het magtige Albion onze souve reiniteitsregten naar welgevallen kan vertreden. Deze zaak zal zekerlijk weldra in onze kamers in behandeling komenze is de aandacht der volksvertegenwoordiging overwaard. Naar men verneemt beslaat het voornemen bij de regerin om een voordragt te doen tot wijziging van den accijns op het geslagt, en wel met ingang van 1 jannarij 1858. Middelerwijl is er last gegeyen om de werking, welke voortvloeit uit eene vroeger genomen resolutie, te schorsen en alzoo de verhooging van het tarief buiten toepassing te laten. Jl. zaturdag morgen ten 11 ure is de commissie, belast met het aanbieden aan Z. M. van het adres der eerste kamer in ant woord op de troonrede, met het gebruikelijk ceremonieel bij Z. M. toegelaten. Z. M. heeft op dit adres het volgende geantwoord Mijne heeren Ik verheug mij van u de hernieuwde verzekering te mogen ontvangen der ijverige medewerking van de eerste kamer, tot verdere ontwikkeling van de zedelijke en stoffelijke welvaart des vaderlands. Ik verzoek u aan de kamer mijnen bijzonderen dank over te brengen voor haar adres van antwoord. Benoemingen en besluiten. Benoemd: bij besluit van 17 dezer,den kapitein luitenant ter zee van de nederlandsche marine A. D. S. Clarkson, komman- dant van het stoomschip Etna, tot ridder der 4de klasse van do militaire Willemsorde, wegens het door hem gehouden gedrag bij gelegenheid eener ontmoeting met zeeroovers nabij liet eiland Boeroe (Molukko's) op II april 1857. Pensioen verleend bij besluit van 23 dezer o. a. aan C. Schroc- vers, wed. van A. Kraainer, in leven matroos der 2de klasse bij de ambulante recherche te water te Arnemuideu ad f 69. Benoemd den russischen graaf Strogauoff tot kommandeur van de orde der Eikenkroon, en den luitenant Hasberg, geatta cheerd aan de dienst van H. K. H. de grootvorstin Maria van Rusland, lot ridder der zelfde orde. Ii.erk- en scboolnieuws. Men verneemt dat as. L. Schouten Ilz., te Koudekerke, aan den kerkeraad en de collegien van kerkvoogden en notabelen der hervormde gemeente te Vianen heeft kennis gegeven, dat het hem aangenaam zal zijn, door Z. M. den koning, als collator, to worden beroepen als herder en leeraar dier gemeente, waartoe hij door de voornoemde kerkbesturen vroeger aan den minister voor de zaken der hervormde eeredienst enz. was voorgedragen. Uit 's Hage wordt gemeld dat de liooge regering eene nieuwe verdeeling des lauds in schooldistricten noodig acht. en dat daarbij liet tegenwoordig aantal schooldistricten en schoolop zieners vermoedelijk eenigermate vermeerderd zal worden. Het gouvernement is voornemens de provinciale inspecteurs voor het lager onderwijs, welke volgens de nieuwe wet met net begin van het volgende jaar aangesteld zullen worden, ruim te bezoldigenhunne jaarwedde zal, indien de staten generaal zich met het denkbeeld der regering vereeuigen, bedragenin Noord brabant, Gelderland, Zuidhollaud en Noordliolland f 2500in Eriesland, Overijssel, Groningen en Limburg f 2300in Zeeland Utrecht en Drenthe f2000; zullende hun buitendien reis-en verblijfkosten naar de algemeene regelen worden betaald. Burgerlijke stan<l. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging den 27 dezerJ.den Hoyer, jm. 35 j. met M. Adamse, jd. 22 j. G. H. Sligting, jm. 29 j. met H. E. Jansons, jd. 21 j. C. J. Geldhoff.jm. 25 j. met L.J. Baah, j d. 20 j. S. Alewijuse.jm. 24 j. met N. Walrave, jd. 27 j. J. van Son Kloproppe. weduwn. 45 j. met A. H. Ooninckx, wed. 58 j. Vlissingen, van 19 tot 26 september. Gehuwd F. van Leeuwen, jm. 26 j. met D. Lems, jd. 2* j. W. J. van Es, jm. 32 j. met G. van der Weele, wed. van P. van der Els, 34 j. Bevallen T. A. Maenhoudt geb. Mahutte, z. L. P. Baiten- mann geb. van Hoek, z. M. Quakkelaar geb. Filis, d. J. An- theunisse geb. Tanis, d. J. Baljeu geb. van Smirren.z. J. R. van Os geb. Bleyenberg, d. P. van Boven geb. Schrijber, d. M- E. Sutherland geb. Klaysen, z. P. J. Julianus geb. de Lange, d-

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1