Rappard. Ingekomen zijn 1549 biljetten. Van onwaarde 32. Getal geldige stemmen 1517. Volstrekte meerderheid 859. Van dit getal stemmen zijn uitgebragtop jhr. mr. H. A. M. van Asch van Wijck 601; mr. A. W. Engelen, teTiel, 588; S. A. van Hoogstraten 202; mr. W.J.C. van Hasselt 101, terwijl de overige stemmen waren verdeeld. Er zal dus eene overstemming moeten plaats hebben tusschen jhr. mr. H. A. M. van Asch van Wijck en mr. A. W. Engelen; welke bepaald is op 6 october e.k. Men verzekert te 's Bosch, dat Z. M-de koning in de aan staande week de manoeuvres in het geretrancheerde kamp Wil lera II zal bijwonen. Z. M. zou echter niet in de gemeente zelve komen, maar zijn intrek nemen op het kasteel Sions-bnrg, te Vucht, bij den generaal-majoor Rigot de Begnins. Uit eene bijzondere en goed onderrigte bron meldt men aan deUtrechtsche courant, dat niettegenstaande de oppositie van lord Palmerston, de doorgraving van de Suez-landengte als zeker mag beschouwd worden. Men wacht binnen 3 a 4 maan den hoogstens de firman dienaangaande van den sultan. Wij vernemen dat bij de regering andermaal in behandeling is eeu ontwerp van herziening der tabel, regelende de verdeeling des rijks in kiesdistricten, enz., bedoeld bij art. 99 der kieswet, ten ;einde in de tegenwoordige zitting der kamers te worden aangeboden, en dat, alvorens daartoe zal worden overgegaan, even als ten aanzien van het vorige ontwerp is geschied, de ge deputeerde staten der onderscheidene provinciën over de zaak zullen gehoord worden. Z. M. de koning heeft jl. dingsdag in een afscheidsgehoor ontvangen den heer de Belmond, afgetreden, en den heer C. Murphy, nieuwbenoemd minister-resident van de Vereenigde staten van Noord-Amerika, welke laatste aan Z. M. zijne ge loofsbrieven heeft overhandigd. Naar men verneemt is de heer Alphonse Esquiros, bekend door zijne artikelen in de 'Revue des deux mondes," door de letterkundige afdeeling der leydscheakademie, onder hare bui- tenlaudsche leden opgenomen. Sedert de laatste opgave, meldt men uit Vlieland, zijn den 14 dezer nog uit de Lutine geborgen 14 spaansche matten en "1 louis d'or, en den 15den 144 spaansche matten, 4 louis d'or, 1 guinje, 2 doublons (k f 40 ieder) eu I doublou, buiten en be halve een partij ijzer enz. Den 19den eu 20sten dezer was men weder bezig op het wrak eu men kan veronderstellen dat er nog eene hoeveelheid goud eu zilver zal ziju boven gekomen. Op Terschelling is men vol ambitie voor de berging, en men droomt van te verwachten millioenen Esesioemtcisen era besluiten. Benoemd bij besluit van 22 dezer tot substituut-griflier bij de arrondissements-regtbank te Middelburg, jhr. mr. A. van Rei gersberg Versluys, advocaat aldaar. .Tlarine en Ieg-er. Maandag jl. is in het Nieuwediep binnengekomen Zr. Ms, schooner Atalante, kommandaut luitenant ter zee 2de klasse C. F. Hackstroh, gediend hebbende tot bescherming der haring vloot op de kust van Schotland. Slaten-genevaa!. Eerste kamer. Zitting van 23 september, Iu de zitting van heden heeft de commissie van redactie voor het adres van antwoord, bestaande uit de heeren van Meeuwen vau Nispen van Panuerden, van Eijsinga en 't Hooft van Bent huizen, haar ontwerp ter tafel gebragt, dat naar de afdeeliugen is gezonden, om aldaar te worden onderzocht. De kamer heeft als leden der commissie voor de huishoude lijke aangelegenheden verkozen de heerenvan Nispen vau Pannerden en van Beeck Vollenhoven. To.t-jeden der commissie voor de stenografie zijn benoemd de heéreri! van Éijckevorsel, 't Hooft van Benthuizen en Bosch van «Dbal'énstdin. i Twbedè kamer. Zitting van 23 september. l)e heer mr. J. K. baron van Golstein, die door Z. M. den ko ning .wederom js benoemd tot voorzitter van de tweede kamer der str/ten-generaal. heeftin deze zitting het voorzitterschap met de volgende rede aanvaard Mijne heeren! Op nieuw ten gevolge van de gunstige voordragt dezer ver gadering, door Z. M. den koning tot voorzitter dezer vergade ring benoemd, vervul ik aangenamen pligt, door mijn dank te betuigen, voor de mij te beurt gevallene onderscheiding, welke ik op hoogen prijs stel. Op nieuw zal mijn streven geen ander zijn, dan om eene ge paste orde in uwe beraadslagingen te handhaven, en elke stoor nis, welke daarin mogt kuunen worden toegebragt, te weren. Gelukkig strekken de bezadigdheid, door deze vergadering in het uiten van hare gevoelens geopenbaard, en de welwillend heid, door haar jegens mij betoond, tot het gemakkelijk maken mijner taak in het leiden uwer beraadslagingen. De ernstige begeerte, welke deze vergadering bij den aanvang der vorige zitting bezielde, van geene middelen onbeproefd te laten, ten einde tot de regeling van het gewigtig onderwerp van het lager onderwijs te geraken, is niet een ggnstigen uitslag be kroond geworden. Bevredigend is die uitkomst en aangenaam het uitzigt, dat zij opent. Zij verschaft ons de overtuiging, dat hoe menigvuldig ook de werkzaamheden mogen zijn, die ons wachten, onze ijverige pogingenom, in overeenstemming met de regering, het algemeen belang te behartigen, ook in deze zit ting niet vruchteloos zullen aangewend worden. Bemoedigd kuunen wij dus de taak weder opvatten, welke in de vorige zitting door ons aanvaard werd tot de verdere ont wikkeling der beginselen door de grondwet gehuldigd, wel verzekerd, dat hierdoor de algemeene welvaart op een hechten grondslag gevestigd wordt. i Ik verklaar het voorzitterschap van de tweede kamer der staten-generaal te aanvaarden. Onder de ingekomen stukken behooren de volgende wetsont werpen: tot bevordering van het veilig verkeer op ijzeren spoorwegenbetreffende de benoembaarheid van vreemdelingen tot landsbedieningentot zamenmstelling der regterlijke magt en het beleid der justitiebetrekkelijk de nationale militietot wijzigingdergemeentewet.watderegelingderplaatselijke belas tingen betreftbetreffende de uitoefening der geneeskunstbe treffende de onteigening van perceelen voor den aanleg van een kunstweg in Baarderadecltot nadere regeling van het munt wezen in Nederlandsck Indie; tot afschaffing der slavernij in Suriname, Curapao enz.betrekkelijk den aanleg van spoorwe gen; tot herziening der wet op het personeel; betreffende het regt van successie en van overgangtot wijziging der regten op den in- en uitvoer van visch, alle inde vorige zitting onafgedaan gebleven; tot wijziging van hoofdstuk IV der staatsbegrooting voor 1856; elf naturalisatie wetten; alsmede onderscheiden koninklijke besluiten, onder welke een houdende magtiging voor den minister van fiuancien tot indiening der begrootings- wetten voor 1858. De kamer heeft hare afdeelingen benoemd voor het ingetre den tweemaandelijksch tijdvak, welke gekozen hebben: tot voarzitters, de heeren Dullert, "VVintgens, ter Bruggen Hugen- holtz. Baud en de Kempenaertot onder-voorzitters, de heeren Bosscha, Delprat, van Akerlaken,Meeussen en Gevers Deynoot; Totleden der commissie tot het ontwerpen van een adres van antwoord op de troonrede, ziju benoemd de heeren Bosscha, Wintgens, Mackay, de Brauw en Storm van 's Gravesande. Tot leden der commissie voor de verzoekschriften, de heeren van Deinse, Schimmelpeuninck, Hengst, Beens en van Win- tershoven. Door den minister van financien zijn daarop aangeboden de wetten betrekkelijk de staatsbegrooting voor 1858. Daarbij zijn alle middelen geraamd op f 74,144,195,69 (waaronder het ver moedelijk batig slot der koloniale administratie slechts op f 4,700,000 is begroot), de uitgaven op f 73,325,537,74 en dus het batig slot f 818,657,95. ömtcnlan&sflje tiiöingcrt. Kngelraad. Londen 22 september. De uit China ontvangen berigten melden dat den 14 julij te Hongkong een krijgsraad gehouden was ter behandeling van de vraag of met de krijgsverrigtingen tegen Canton zou worden voortgegaan, en dat daarin besloten was den aanval op die stad vooreerst nog uit te stellen vermits bet wel weinig moeite zou kosten haar te vermeesteren, maar men zich, zoo lang er geen aanzienlijke versterking van strijd krachten aangekomen was, aldaar niet op den duur zou kunnen handhaven. Voor Canton was dan ook in den laatsten tijd niets voorgevallenmaar ten gevolge van dit uitstel vreesde men dat de chinesche opstandelingen die stad zouden bemagtigen, al vorens daartoe van de zijde der Engelschen eene poging ge daan was. Weinige uren na den afloop van bovengemelden krijgsraad was eene stoomboot met veel ongunstiger tijdingen uit Benga len aangekomen, en dit had lord Elgin plotseling doen besluiten om zich iu persoon naar Calcutta te begeven en alle naar China bestemde troepen ter ondersteuning van den gouverneur-gene raal naar Indie te zenden. Omtrent het oogmerk waarmede lord Elgin naar Calcutta vertrokken is, zegt een der in Hong kong verschijnende dagbladen//Verscheiden regementen van het bengaalsche leger zijn ontwapend, niet omdat zij met dc daad aan het muiten geslagen waren, maar alleen bij wijze van voorzorg, en indien zij aan den verleidelijken invloed van het slechte voorbeeld onttrokken waren, dan zouden zij, evenals te voren, zeer getrouw bevonden worden. Lord Elgin is op zijne eigene verantwoordelijkheid vertrokken om met lord Canning in overleg te treden en hem eenige europesche rege- menten aan te bieden, in ruiling tegen bengaalsche inlandsche troepen en ontwapende cipayers, die men het best onschadelijk kan maken door hen elders te bezigen. Gedurende den laatsten ehineschen oorlog hebben de bengaalsche inlandsche regemen- ten uitstekende diensten gedaan en zich bij de Chinezen, die hun den naam van zwarte duivels gaven, zeer gevreesd gemaakt. Lord Elgin, die te Singapore den last zou geven om alle aldaar uit Europa komende troepen terstond naar Indie te zenden, zal slechts tien of veertien dagen te Calcutta vertoeven, en als dan naar herwaarts terugkeeren." Het gerucht is in omloop dat de regeriug besloten heeft nog 10,000 man troepen naar Indie te zenden; deze troepen zouden genomen worden uit de garnizoenen in Engelaud en de stations in de Middellaadsche zee, en door militiesoldaten ver vangen worden. Den 28 dezer zal de Great-Brittain van Cork vertrekken met 1100 man kavallerie, naar Bombay bestemd. Van alle zijden komen aanbiedingen bij de regering in van jongelieden uit den middelstand om als vrijwilligers naar Indie te vertrekken, wanneer de regering de organisatie van korpsen vrijwilligers wil toestaan en ondersteunen. The times van gisteren deelt mede, dat de ingezetenen van Calcutta eene petitie aan het parlement gerigt hebben, waarbij zij verzoeken dat het bestuur van Indie aan de Oost- indische compagnie ontnomen en dat land voortaan regtstreeks uit naam der koningin geregeerd moge worden, met toekenning aan hetzelve van eene eigen wetgevende vergadering. The morning post en The globe blijven den ongunstigen indruk der laatste indische berigten zoo goed mogelijk bestrij den. De nederlaag bij Arrah schrijven zij toe aan de onvoorzig- tigheid van den officier, die met te hulp snellende soldaten in donkeren nacht voorttrok, in stede van den dag af te wachten, enalzoo in eene hinderlaag viel; ondanks dezen tegenspoed, had Arrah zich blijven verdedigen en zoude weldra van eene andere zijde versterking ontvangen. Ook Lucknow zoude spoedig ontzet worden door den generaal Havelock, die alleenlijk naar Cawnpore was getogen, om zijnezieken in veiligheid te brengen. Intusschen schijnt het zich te bevestigen, datNena Saïb, wel verre van zich en zijne familie den dood gegeven te hebben, alle krachten inspant, om de engelsche troepen te bestoken. Zweden en doorwegen. Gelijk reeds gemeld is,heeft de koning van Zweden onder dag- teekening van 11 dezer eene bekendmaking uitgevaardigd, waarbij gedurende zijne ziekte het bestuur des rijks tot nader order wordt opgedragen aan eenen staatsraad, bestaande uit een gelijk getal zweedsche en noorweegsche ledenterwijl on der de zelfde dagteekening aan de stenden des rijks door den koning een schrijven gerigt is, het voorstel behelzende om het regentschap gedurende zijne ziekte aan den kroonprins op te dragen. Een telegrafisch berigt uit Hamburg van maandagavond meldt, dat de noorweegsche storthing eenstemmig dit voorstel des konings heeft aangenomen, en dat door den zwcedschen rijksdag tot voorloopig onderzoek van hetzelve benoemde commissie met 18 tegen 5 stemmen de goedkeuring daarvan heeft aangeraden. Rusland. Particuliere brieven uit Ruslaud, bij een handelshuis te Koningsbergen ontvaugen, melden dat de commissie voor de emancipatie der boereu de volgende besluiten heeft genomen. De emancipatie zal geschieden in drie achtereenvolgende tijdperken, bestemd 1. [tot de voorbereidende maatregelen 2. tot de maatregelen van uitvoering, en 3. tot de definitieve schik kingen, die door de wet moeten worden bekrachtigd. Bij keizer lijk manifest zullen de grondeigenaren worden uitgenoodigd zich met hunne boeren over de emancipatie van deze te ver staan, ten einde de zaak met onderling goedvinden haar beslag krijge. De dus door de grondeigenaren en de boeren gesloten overeenkomsten zullen volstrekt moeten bevatten de drie volgende bepalingen: 1. het stukgrond dat voor iederen boer bestemd is, bij wijze van pacht en tegen betaling van zekere som, zal moeten genoegzaam zijn om zijn bestaan en dat van 2ijn gezin te verzekeren 2. de boeren zullen zich moeien ver binden, om, althans voor het tegenwoordig tijdstip, de thans door hen bezeten gronden niet te verlaten 3. bij het contract zal de betaling der aan den staat verschuldigde belastingen moeten gewaarborgd worden. De overige bepalingen van liet contract zullen aan de vrije keus der contracterende partijen worden overgelaten. Duitscliland. Stuttgardt 21 september. De zamenkomst der rwee keizets wekt in hoogen mate de belangstelling van geheel Europa. Voorloopig verneemt men uit eene goede bron, dienaangaan de het volgende: //Keizer Napeleon zal hier den 25 in den namiddag aankomen.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 2