MIDDELBÜRGSCHE lH COURANT. r 115. 1857. Donderdag 24 September. ömncnlanöscl]c tijtringm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags eu z,tt;udags. Binnen deze gemeente en Vlis- «ïngen geschiedt de uitgave den avond te voren ten S are. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3 franco per post f 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend inakingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 4j ure. SSiddelburg 33 september. Gedeputeerde stalen dezer provincie hebben bij circulaire van 18 dezer (Provinciaal blad no. 73) in herinnering gebragt dat de gemeenten Gapiuge, 's Heer Hendrikskinderen en Klevers- kerke door hare vereeniging, respectievelijk met Vrouwepolder, 's Heer Arendskerke eu Arnemuiden, ophouden afzonderlijk te bestaan (naar aanleiding der wetten van 13 junijjl.) met vrij dag den 2 october eerstkomende, zijnde den voor de eerste vergadering der nieuwe gemeenteraden bepaalden dag. den voorbijgestreefd. Ook hierop vvenschte de minister de aan dacht der burgemeesters te zien gevestigd. De duur der mag- tiging kan worden gesteld voor do tijdruimte daarvoor verlangd, mits voor niet langer dau den geopenden jagttijd van het loo- pende saizoen. De persoon met het vervoer wordende belast, behoort van de magtigiug te zijn voorzien, om haar des gevor derd aau ae bevoegde beambten Ie kunnen vertoonen. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft, naar wij ver nemen, gisteren in raadkamer vergaderd, beslist op het requi sitoir van den procureur-generaal, ten gevolge van het verzet van den officier van justitie tegen de beslissing der arrondis- sements-regtbank alhier in zake P. L. van Eersel. Het hof heeft, geene voldoende bewijzen van schuld vindende verklaard dat er geene termen tot teregtstelling van den beklaagde aanwezig zijn. Jl. maandag is aan de hoogeschool te Leyden tot doctor in de geneeskunde bevorderd de heer J. P. Berdenis van Berlekom, geboren alhier, na verdediging van een akademisch proefschrift, getiteld: Bijdrage tot de leer der aangezigtsgeboorte. Even na het afdrukken der eerste editie van ous vorig nom- mcr ontvingen wij uit Vlissingen het berigt dat Zr. Ms. fregat met sloomvermogen Everlsen, des namiddags ten vier ure met behulp van kaapstanders is te water gebragt, zoo dat de vele moeiten, daaraan sedert zaturdag besteed, nog met het meest gewenscht gevolg zijn bekroond geworden. Het sardiniesche oorlogschip H. des Geneys, kommandant de kapitein (er zee A. Milleiire, waarvan wij in ons vorig nomraer de komst ter resde van Vlissingen hebben gemeld, is gisteren van daar naar Londen vertrokken. Uit Vlissingen worden wij verzocht alsnog mede te deelen dat de aldaar door de Koninklijke sociëteit Sint Cecilia van Mecheien lijdeus haar jongste bezoek, ten voordeele der armen, gegeveue matinée musicaie heeft opgebragt f 84,50, welke gel den ouder de verschillende armbesturen zijn verdeeld. De bepaling, voorkomende in de tweede zinsnede van art. 27 der nieuwe jagtwet, heeft de strekking om stroopers, in het veld en buiten openbare wegen en voetpaden, het vervoeren van on wettig door hen vermeesterd wild zoo veel mogelijk te beletten, en hen wegens zoodanig onwettig vervoer te kunnen bekeuren- Daar nu die bepaling in geene der vorige jagtwelten voorkwam en geheel nieuw is, zoa het mogelijk zijn dat sommige houders van jagtacten daarvan nog onkundig waren gebleven, en alzoo bij het doen vervoeren van wettig door hen geschoten of gevan gen wild aan bekeuring zouden blootstaan. Ter voorkoming van zoodanige bekeuringen, heeft de minister van justitie den commissarissen des konings in de provinciën verzocht, door de burgemeesters der gemeenten, naar aanleiding van gemelde wetsbepaling, te doen bekend maken dat door houders van jagt acten bij het gemeentebestuur kost.elooze magtigingcu, over eenkomstig art. 27, 2de lid der wet, kunnen worden verkregen, tot het buiten tegenwoordigheid van den aclehouder vervoeren van wild in het veld builen openbare wegen en voel paden, liet is des ministers verlangen dat de afgifte dezer magtiging, alhoe wel met omzigtigheid tevens echter met vrijgevigheid geschiede, ten einde de liefhebbers van het wettig jagtbedrijf niet noode- loos in hun genoegen te storen, waardoor het doel der bepaling, die alleen tegen stroopers en strikkenzetters gcrigt is, zou wor Uit Madrid wordt van den 13 geschreven, dat een hofrijtuig eu eeue eerewacht. Z. IC. H. den prins van Oranje bij zijne aan komst aan het station van den spoorweg hebben afgewacht. Z. IC. H. is aan het hol el de la Bisf&ina afgestapt, en heeft bedankt voor de eerewacht., welke de kapitein-generaal, ingevolge het reglement, aan Z. K. H. had toegezonden. Z. K. H. heeft deu 13 een bezoek bij H. M. de koningin afgelegd, en den volgenden dag, alle leden van het kabinet en de hooge burgerlijke en mili taire ambtenaren officieel ontvangen. Naar men verneemt zonde ton aanzien van de reis van Z. K. H den prins van Oranje in de Müfdeilamfsclie zee zijn bepaald: dat li. D. met het stoomschip Groningen den 24st.en te Napels zou aankomen; den Isten october te Palermo: den 4deti in Messina; den 6den te Syracusa, den 9den te Tunis, deu l tden te Algiers; deu 21stente Cadix. ten einde legenden Isfen November in het vaderland terug te keeren. In de Nieuwe rotterd. courant leest men Gisteren is aan de fabriek te Eijenoord der Nederlandsche stoomboot maatschappij, met het beste gevolg te water gelaten het eerste stoomschip, gebouwd naar het nieuwe stelsel van horizontale verticale voort stuwende kracht., genaamd Propnlseur hélicoïde a double effet., voor rekening der Hollandsch-belgische st oonivaartrnaatschap- pij, onder directie van de heeren Louis de Wilde en van Hoe- gaerden. Met dit stoomschip, dat weldra door een nagenoeg gereed zijnde en later door nog meerdere gevolgd zal worden, zal deze maatschappij tegen liet einde van october eene gere gelde beurlvaart tusschen Amsterdam, Rotterdam, Antwerpen, Brussel en tusschenplaatsen openen. Den 29 dezer zal voor het provinciaal geregtshof in Zuidhol- land (burgerlijke kamer, zit ting houdende in correctionele appel- len) de zaak behandeld worden van F. van Esveld. die door de arrondissements reglbank te 's Mage tot gevangenisstraf van drie dagen is veroordeeld, ter zake dat hij zich bij den brand bij de heeren Ent hoven en co mp. ais schutter voor eenen in dienst zijnden schutter heeft aangemeldde heer advocaat mr. Pols zal voorden appelantoptreden. De heer mr. S. Keyzer, leeraar in de laai-, land- en volken kunde van Nederlandsch Indie aan de akademie te Delft, heeft in het Weekblad van het. regt een eerste artikel doen plaatsen over het regtsgeding tegen de 22 Maleijers. De heer ICeyzer verklaart, dat van de 22zoogenaamde Malei jers er maar een is, die den naam van Maleijer verdient; dat de namen van personen cn plaatsen, in de acte van beschuldiging voorkomende, meeslal verkeerd zijn; dat zelfs "een van onze geleerden in het. maleisch" het javaansche schrift van eender beschuldigden /'ten onderste boven had gekeerd" en zoo doen de, wat javaansch was, als maleisch had gelezen Degeleerde schrijver waarschuwt verder veel bet eekenend voor de //schro melijke ongevallen, die uit het kwalijk verstaan van het laag maleisch kunnen ontstaan," hetgeen hij nu reeds verklaart door //voorbeelden uit de gepubliceerde acte van beschuldiging te zullen ophelderen." En de schrijver besluit zijn artikel met in herinnering te brengen een voorbeeld, door den heer Baud vroe ger in de tweede kamer aangehaald, waarbij, ten gevolge //eener gebrekkige vertolking," op Java clrie personen onschuldig ter dood veroordeeld werden, doch waarvan de executie gelukkig door een toeval werd voorkomen. Men schrijft uit 'sHage aan de Amsterdamsche courant: Wat de verschillende geruchten en berigten aangaande de werkzaamheden aan het nieuwe drooge dok te Nieuwediep betreft, kan ik u mededeelen dat het eenigste ongemak zich daarbij bepaalt, dat de put meer water geeft dan vroeger, zoodat de eene stoommachine, die tot nu toe gebruikt werd, en vol doende was om het water weg te pompen, niet toereikende is en door de andere machine zal geholpen moeten worden, die reeds eeuigen tijd aldaar aanwezig is, omdat men sinds lang dezen toevloed van water had verwacht. Aan dit tweede stoom werktuig is echter nu een gebrek gekomenzoodra dit is her steld, zoodat die machine kan werken, zullen de werkzaamheden weder worden voortgezet. De heer G. E. Sichel, student te Leyden, heeft zich bekend gemaakt als schrijver der prijsverhandeling, waaraan de regts- geleerde faculteit te Groningen eene zeer loffelijke vermelding toekende. Dezer dagen heeft zich in Nederland met eene wetenschap pelijke zending opgehouden de heer E. Combes, toegevoegd hoogleeraar in de geschiedenis bij het college Stanislas te Parijs, en schrijver o. a. van de //Histoire de la formation de l'équilibre europeén ou des traités de Westphalie et des Pyrenées." De aard van zijne nasporingen en het tijdvak waarover die liepen, bragten cr hem toe meer bijzonder ook het aandeel na te gaan dat dcVereenigde provinciën en bepaaldelijk de raadpensionaris J. de Witt aau de gebeurtenissen van het derde vierendeel der 17de eeuw gehad hebben. Na deswege de bronnen zelve in Erankrijk en België te hebben geraadpleegd, erlangde de heer Combes van zijne regering den last deswege zijne onderzoekin gen in Nederland te voltooijen, zullende de resultaten in de be kende verzameling der //Documents hisloriques" wordeu op genomen. Dr. II. Luther te Dusseldorp heeft den 15 dezer eene tot hiertoe onbekende planeet van de elfde grootte ontdekt, waar door het getal der bekende planeten nu 55 bedraagt, 47 van welke hare banen tusschen Mars en Jupiter beschrijven. SSenoemlEig-eu en besluiten. Benoemd, bij besluit vau 19 dezer, bij het wapen der infan terie, bij het 6de regement, tot majoor de kapitein der lste klasse A. H. Adam. adjudant bij het corps. Gesteld op nonactiviteit, krachtens punt 4 van art. 38 der wet van 28 augustus 1851 (Staatsblad no. 128) de majoor A. li. Lieshout, van het 6de regement infanterie. Op voordragt van den minister van financiënherzien het koninklijk besluit van den 6 januarij 1831 (staatsblad no. 2), zoo mede dat van 27 september 1856 (staatsblad uo. 90), hou dende verbod van het verhuren van heeie of gedeelten van loten in de staats-loterij, voor zooveel de nommers betreft, welke na de trekking van de eerste week der vijfde klasse nog moeten worden uitgetrokken, heeft Z. M. goedvonden eu ver staan, liet verbod in laatstgemeld besluit vervat, mede van toepassing te verklaren op de nommers, welke in de eerste week der vijfde klasse worden uitgetrokken. Dit besluit komt in werking met de 234ste loterij. Necrologie, Gustave Plancke, de bekende criticus, is iu 49jarigen ouder dom te Parijs overleden. Zijn vader was apotheker, die hem in zijn beroep wilde opleiden, doch Planche verliet het vaderhuis, om zijue studiën voort te zetten. Hij bood der ellende het hoofd en veronachtzaamde zijn uitwendig voorkomen zoodanig, dat dit zelfs niet door zijne armoede te verontschuldigen was. Hij was in zijne kritiek scherp en streng, doch steeds opregt, belan geloos en eerlijk. Hij had slechts het werk op het oog cn zeide vriend en vijand even scherp de waarheid. Onder de fransche critici nam hij eene hooge plaats in en zal niet zoo spoedig ver vangen worden.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1