MIDDELBURGSCHE COURANT. r M3. Zaturdag '1857. 19 September. 3anlionïtigingm öinnmhmösdif tijdingen. Deze courant, verschijnt des dingsdaga, donderdags en linnen deze gemeenteen Viis- De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend «ingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten S ure. makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. De abonnementsprijs per drie maanden is 3 franco per post f 3,40. j Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontani. Editie van vrijdag avond 4i ure. ÏAS HET RIJKSB£$ÏÜGR,PROVL\miE Ei' GEffiiTEBEOTEi. Burgemeester en wethouders van Lerseke verwittigen den belanghebbenden, dat de Kernlis aldaar dit jaar invalt op woensdag den 30 september 1857, en eindigen zal op maandag den 5 oclober daaraanvolgende. Burgemeester en wethouders voornoemd, 1. "WILLEM.SK Dc secretaris, J. J. DE GRAAFF. Middelburg IS seiiteinheir. liet provinciaal blad, uo. 65, bevat een besluit van den heer commissaris des koniugs in deze provincie van 8 dezer, waarbij wordt bepaald dat de in de maand October te houden inspectie der ia de provincie zich bevindende verlofgangers van de natio nale militie, om het even uit welke provincie zij afkomstig zijn, zal betreffen de miliciens der ligtiugen van 1853 en 1854, met. uitzondering van de zoodanigen die, krachlens het koninklijk besluit van 16 januarij jl. no. 91, zijn opgeroepen om aan de wapenoefeningen inde loopende maand september deel te ne men, en de miliciens der ligting van IS55, die minder dan één jaar in werkelijke dienst zijn geweest. Zij zal plaats hebben in dc hoofdplaatsen der onderscheidene militiekantons, op de vol gende dagen en uren der volgende maand October. In het 1ste militiekanton, Middelburg, den 7 oclober,9 ure; 2de, Vlissingen, den 8, 10 ure; 3de, Veere, den 9,10 ure; 4de, Zierikzee, den 12, 9 ure; 5de, Brouwershaven, den 12, 2 ure; Ode, Thoien, den 14,10 ure; 7de, Goes, den 16,10 ure; 8ste, Kapelle, den 17,10 ure; 9de, Sluis, den 21, 3 ure: 10de, IJzen- dijke, den 21, 9 ure; 11de, Axel, den 19, 2 ure; 12de, Hulst, den 19, 9 ure; 13de, Kortgeen, den 10,10 ure. Zoo als wij in der tijd hebben medegedeeld, heeft de manneu- zangvereeniging Concordia, bij het bezoek dat op 31augustus jl. door de Koninklijke sociëteit St. Cecilia van Mechelen aan deze gemeente is gebragt, aan die sociëteit een welkomstlied toege zongen bij de receptie in het schuttershof De edele handboog. Toen nu onlaags het bestuur dier sociëteit den wensch had kenbaar gemaakt om in het bezit te geraken van deu tekst van het haar gewijde lied, zijn bestuurderen der zangvereenigiug op het denkbeeld gekomen om aan die vereerende uilnoodiging gevolg te geven, op eene wijze die aan het lied eéne waardige plaats verzekert in de archieven der koninklijke sociëteit Sint Cecilia. In de verwezenlijking van dit plan is men gelukkig ge slaagd, en dezer dagen is door tusschenkomst der confrérie van St. Sebastiaan een sierlijk gebonden en rijk verguld cahier aan dc concertgevers afgezonden, hetwelk het gedicht op muziek inhoudt, op meesterlijke wijze geheel met de pen bewerkt. Wij achten liet niet ongepast de verzen zeiven, die nog wei nig bekend zijn, hier ook een plaatsje iu te ruimen Welkom, hier in Zeelands dreven! Eedlen, die met open zin, Komt een treffend blijk ons geven, Van de schoonste kunstenmin! Die, door goddelijke gaven Van het heerlijk toongedieht, Nooddruft spijzen wilt en laven. De armoe aan uw kunst verpligt. Bij het schett'ren der fanfaren, Bij het roerend maatgezang, Zal een zoete stem zich paren, Als een dierbre bcczemklank. 't Is de stem der schaamle menigt', Die, erkenUijk voor uw gunst, Zich in ééne beê vereenigt //Heil! Weldadigheid door Kunst Welkom dan in Zeelands dreven, Waarzoo'n edel doel u brengt! Smaakt de vruchten van uw streven, Zij u hulde en eer geplengd Ziet wij lieven en wij loven 't Adelwerk. dat ge u bereidt, En de juichtoon stijg' naar boven: Kunstmin en JFeldadigheid Gisteren schreef men ons uit Goes Heden nacht is door de waakzaamheid der policie een groot onheil verhoed. Een der agenten bemerkte eene sterke brandlucht en kwam na eenige oogeiiblikken gezocht te hebben tot de overtuiging, dat er brand moest zijn in het achterhuis van den heer v. d. II. Na de bewoners gewekt te hebben, bleek hel, dat in de keuken een bak met turf in den brand was geraakt, die, ware het niet gelukkig spoedig ontdekt, zich zeker verder zou hebben verspreid. Eene commissie uit de houders van spaansche 3 pet uitge stelde schuld heeft bij den zich thans te 's Liage bevindenden nederlaudschen gezant bij het hof van Spanje, baron Sirtema van Grovestius, hare opwachting gemaakt en hem met zijne komst in het vaderland geluk gewenscht.. Zijne exc. heeft bij die gelegenheid welwillend verzekerd, bereidvaardig alles te zullen aanwenden, wat zal kunnen strekken om het grievend onregt dat tot nu toe, en vooral in het jaar 1851, tegen de houders der uitgestelde schuld is gepleegd, te doen herstellen. Bij het hooge aanzien, dat onze gezant te Madrid geniet en waarvan dikwerf is gebleken, mag van zijne voortdurende ijverige belangstelling in deze gewigtige aaugelegeuheid eene eindelijke gunstige uitkomst met veel waarschijnlijkheid worden verwacht. Het Algemeen handelsblad verneemt uit eene officiële bron, dat alles wat in de dagbladen nopens eene nieuwe oostenrijksche eening medegedeeld werd, onwaar en geheel uit de lucht gegrepen is- Men schrijft uit 'sHage, 15 september, aan de Amsterdam- scite courant Betrekkelijk de door deu keizer vau Japan herwaarts gezon den kisten, waarover zoo veel en zoo velerlei gesproken en niet minder geschreven is, meen iku met eenige zekerheid te kunnen berigien, dat die kisten, ruim veertig in getal, en van zeer aan zienlijke grootte, eerstdaags in een der lokalen, behoorende aan het ministerie van koloniën, waar zij zich sedert eenen gernimen tijd bevinden, zullen geopend, en de overgave van den inhoud zal geschieden ten overstaan van den directeur van het museum alhier. Bij hun aauvankelijk kortstondig verblijfin het konink lijk paleis in het, Noordeinde tvaren er slechts twee gedeelte lijk geopendde overige zijn nog allen gesloten. Hit den daarbij gevoegden inventaris schijnt men echter te mogen opmaken, dat de inhoud ca door verscheidenheid, èn door waarde boven soortgelijke vroegere toezendingen uitmunt. Zoo als men weet was de heer Deketh, in leven advocaat- generaal bij den hoogen raad der Nederlanden, een groot kenner en verzamelaar van penningen en zeldzame munten. Meu verneemt dat zijn keurig kabinet tegen de helft der volgende maand door den heer vau Stockum, boekverkooper te 's Gravcn- hage, zal verkocht worden. Het is eene schooue gelegenheid voor allen, die hunne verzamelingen met zelden voorkomende medaillescn munten willen verrijken. De catalogus daarvan ziet het licht. Men heeft 155 stukken uit den tijd der romeinsche republiek; ruim een COOtal van deu keizerstijd; een 70tal griekscheeen lülal romeinsche oudheden voorts 569 nedcr- landsche historiepenningen, een zeker getal vroedschaps- en gildepenningen, munten, uit de onderscheidene nederlandsche gewesten, enz. liet zal voldoende zijn de aandacht van belang- slellende'n op deze schoone verzameling Ie vestigen, waarinde romeinsche en grieksche oudheid en de vaderlandsche geschie denis zoo vele vertegenwoordigers heeft, waarouder zeer uit stekend geconserveerde. Onder de zeldzame romeinsche merkt men op die van Livineius Regulus, L. Valerius Aciscules met Europa op een stier, M. Folteus met Jupiterskop, Sextus Pompejus, Lepidus, zeldzame van Augustus, Livia. Drusus» Domitianus, Philippus Pater Marius. Onder de grieksche mun ten heeft men er zoowel uit Europa als uit Azie en Afrika. De nederlandsche historiepenningen beginnen met dien op het verbranden van Johannes Hus (1420)de volgende twee eeuwen zijn rijk aan noodmunten, dankpenningen, enz., ook van de voornaamste penningen van den jongsten tijd vindt meu hier exemplaren. Ouder de munten der gewesten treft men aan deuariivau Autouinus. Pius enSeverus en vijf anglo-saksische of gallische munten, allen gevonden Ie Domburguit Holland deniers van de graven; uit Utrecht gouden Tiers de Sol, met naam van den muntmeester Madeliuus Ie Duurstede geslagen denarii van Karei den Grooten en Lotharius. rnede aldaar geslagen; Friesland een denariis van Bruno II. graaf van Brunswijk, Oostcr- en Wcs'éfgoo, te Doccuga Dokkure) geslagen; Groninger jager 119. Men heeft ook eenige oud-bel- gische en frausche munten. Door de regtsgeleerde faculteit aan de hoogcschoo! te Gro ningen is degoudea medaille op hare prijsvraag: Debonorum possessione, toegewezen aan den heer S. J. Hingsl, kandidaat iu de regten te Amslerdam. Aan twee andere antwoorden is het accessit, aan eeu vierde stuk eene loffelijke vermelding toege kend, in geval de schrijvers hunne namen bekend willen maken. Mede is door de godgeleerde faculteit een der ingekomen ant woorden loffelijke vermelding waardig gekeurd. Men verneemt met genoegen dat den heer Dunk Ier, kapelmees ter bij liet regement. grenadiers en jagers, te'sGravenhage, eene bijzondere eer is te beurt gevallen. Eene commissie namelijk, beslaande uit, drie heeren, den secretaris, den heer Gillis, en twee leden van La socióté royale d'harmonie van Antwerpen, is aldaar gekomen om dien uitstekenden kunstenaar, namens die sociëteit, het diploma van het eereiidmaatschap aan te bie den. Dit diploma is op perkament zeer kunstig geschreven en versierd met fraaije toepasselijke figuren. Het behoeft niet ge zegd te worden dat deze hoogst vleijeude en vereerende onder scheiding, de eerste van dien aard doordat gezelschap bewezen, een gevolg is van het bezoek, onlangs door deu heer Dunkier. metde leden der kapel van het regement grenadiers en jagers, te Antwerpen gebragt, en van deu grooten bijval welke dat corps daar heeft gevonden. Dat. Breda als vesting in het buitenland bekend is, blijkt daar uit, dat thans een russiesch generaal, de leermeester van deu veelbesproken veldheer Totlleben, zich aldaar ophoudt, en de vestingwerken, vooral de buitenforlen, met eene naauwkeurig- heid, den bekwamen bcoordeelaar eigen, onderzoekt en aantee- kent. Het heeft den koning van Wurtcmburg behaagdTden heer E. Spanier, lithograaf van Z. M. deu koning te 's Hage, te begif tigen met de gouden medaille voor verdienste in kunsten en wetenschappen. Luidcns een met de jongste mail bij het departement, van koloniën uit Suriname ontvangen berigt, gedagt eekend 21 augustus jl., was de kinkhoest aldaar afnemende en de gezond heidstoestand voldoende. Rust en orde heersehten mede aller- wegc.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1