r 112. MIDDELRURGSCHE COURANT. Donderdag 1857. 17 September. Vlis- Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags er. z<.tuidag:,. Einnen deze gemeente »ingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. den =laiift= De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte ot doodbek end makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 ceut voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 4', ure. Tlanlionïiigtngcn li AS HET RlJKSBESTUCR.PROVl.VCIALË Et liEHEEiïïËBESTliREN. Aanbesteding. Op zaterdag, den 26 september 1857, des voormiddags ten 11 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des koiiings inde provincie Zeeland, of bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 11de district aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, wor den aanbesteed BE et bouwen van eenen Zia&imuur te Sas van Geut, en van twee steenen landlioof- tlen aan de dubbele draaibrug te Sluis kil, op liet kanaal van keuzen, met de levering- van al de daartoe beuoodigde materialen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministerie van binuenlandschc zaken, aan dat van bet provinciaal bestuur van Zeeland te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen, al waar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in ge melde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende vier dagen te voren, met uitzondering van den dag vóur de besteding, de noodige aanwijzing in loco worden ge daan, eu voorts nadere informatien Ie bekomen zijn bij den hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg, en den inge nieur Dirks, te Neuzen. De minister van binnenlandsche zaken, A. G. A. VAN RAPPARD. Aanbesteding. Op zaterdag den 26 september 1857, des voormiddags ten 11 ure, zal onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of bij zijne afwezigheid door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofd-ingenieur van den waterstaat., in het 11de district.^ aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed ISet maken vara eene houten brug met kouten lamlhoofden, ïu ilen polder Oud Noordbevelaiid nabig Colijnsplaat, met de levering van al de daartoe benoodig- de bouwstoffen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van bet ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van bet provinciaal bestuur van Zeeland te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen, al waar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in ge melde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende vierdagen te voren, met uitzondering van den dag voor de besteding, de noodige aanwijzing in loco worden ge daan, en voorts nadere informatien te bekomen zijn bij den hoofd-ingenieur van den waterstaat te Middelburg, en den ingenieur Lebret, aidaar. De minister van biunenlandsche zaken, A. G. A. VAN 11APPARD. öinnmUmDscl'c tijiringm. Middelburg 1G september. Uit Yerseke wordt van den 12 dezer geschreven dat genoeg zaam al bet werkvolk, dat gebezigd werd aan het tc graven anaal door Zuidbeveland, beuevens eenige der met het admini stratieve gedeelte belaste personen, afbetaald eu voor oube- paalden tijd bedankt zijn. Men vermeent dat zulks een gevolg is van geldelijke verle genheid, waarin zich de Maatschappij zou bevinden, en betreurt het algemeen zeer, dat de werkzaamheden, die bij het zoo gun stige jaargetijde nog geruimeu tijd konden worden voortgezet, tot dat de winter van zelf de staking zou noodzakelijk maken, reeds nu hebben opgehouden. Zijn wij wel onderrigt dan worden door de Maatschappij weder pogingen in het werk gesteld om vau het gouvernement nieuwe voorregten te verkrijgen. Betrekkelijk de onderscheiding, aan den heer A. Geluk JAz., grondeigenaar en landbouwer nabij Tholen, ten deel gevallen door zijne opvolgende benoeming tot corresponderend en hono rair lid van het Institut des arts unis te Londen (waarvan wij in ons no. vanéjunijjl. melding maakten) schrijft men ons thans nader dat die heer ook den 11 julij II. de benoeming ont ving tot lid van het Historisch instituut van nationale en alge- meene tentoonstellingen te Londen. Dit bewijs dat men de verdiensten van dien landgenoot ook elders op hoogen prijs stelt, moet dennederlandschen en vooral den zeeuwschen voorstanders van landbouw en veeteelt hoogst welgevallig zijn, en inderdaad, wanneer men nagaat dat ge noemden heer Geluk, sedert het jaar 1844 op verschillende ten toonstellingen van landbouw en veeteelt, vier en veertig bekroo ningen zijn ten deel gevallen, dat vijf verschillende werktuigen voor den landbouw door hem zijn uitgevonden en ook zijnen naam dragen, dat acht kweekelingen in het vak van landbouw door hem zijn gevormd, waaronder er zijn wier naam met eere genoemd mag worden en die zich ook elders bereids hebben nedergezet; dat hij voorzitter is van vijf verschillende bloeyende vereenigingen, dan mag men die eerbewijzen als eene wel ver diende hulde aanmerken. Een 62jarige arbeider heeft zich zondag namiddag ten 2 ure, te Zierikzee verdronken. Hij was sedert een paar dagen ziek en is, terwijl zijne vrouw met een paar buren aan de voordeur stond te praten, door de achterdeur naar buiten gegaan en heeft zich in den regenbak geworpen. Uit Batavia wordt van den 10 julij, het volgende aan een duitsch blad geschreven: De geest des opstands vertoont zich ook hier en daar in Hollandschlndië, zoo in het noordwesten als in het zuidoosten. De hollandsche bezittingen echter liggen zeer verspreid, en men kan er daarom gereedelijker een opstand onderdrukken dan de. Engelschen in hunne bezittingen, die zeer uitgestrekt zijn en een geheel vormen. Die oproerige geest schijnt zich trouwens aan geheel oostelijk Azie, van 50 graden NB. tot 20 graden ZB. te hebben mede gedeeld. Op Timor gedragen zich de radja van Dïdak en fetor van Takaip ook niet gelijk het behoort. De laatste, zich door eenige Koepang-mardikers beleedigd achtende (de Hollandsche Koepang ligt op het zuidelijk gedeelte van het eiland), heeft een rooftogt gedaan op het grondgebied, dat onmiddelijk aan de hollandsche regering onderworpen is, en alle pogingen om hem vreedzamer te stemmen, zij n mislukt. Dit gedrag geeft een slecht voorbeeld en daar het ook in het belang des lands niet geduld kan worden, heeft de nederlaudsche regering besloten er een eind aan te maken, door eene expeditie tegen dat opper hoofd af te zenden. sehen keizer Alexander II en keizer Napoleon III. H. M. de koningin en Z. K. H. de jeugdige prins Alexander zijn eergisteren morgen ten 9 ure met eenen extra spoortrein uit de hofstad naar Darmstadt vertrokken. Naar men verneemt is in het reisplan van H. M. de koningin eenige verandering gebragt. Ter voldoening aan eene vriende lijke uitnoodiging, die 11. M. jl. zaturdag per telegraaf heeft ontvangen, zal de koningin zich eerst naar Darmstadt begeven, om daar den keizer en de keizerin van Rusland te ontmoeten, en dan met HH. MM. de reis naar Stuttgardt te aanvaarden, waar zoo als men weet de zamenkomst zal plaats hebben tus- The shipping and mercantile gazette van 11. zalurdag behelst de navolgende verklaring van Hendrik Bos, stuurman van het te Rotterdam te huis behoorend stoomschip Sophie, van daar naar Bristol bestemd, hetwelk, zoo als reeds in ons nommer van eergisteren kortelijk gemeld werd, door aanvaring mctacengel- sche schroefstoomboot William Hutt gezonken is: Den 11 de zer ruim een uur na middernacht, bevond zich de Sophie, met N. W. wind, mistig weder en regen, op omtrent zes mijlen afstands van Dungeness, zijnde de gewone seinlichten ontsto ken. De stuurman, die op het voordek stond, ontdekte op om streeks eene kabellengte eene stoomboot vooruit,, die de Sophie naderde. Haar gepraaid hebbende, liep hij naar het achterdek om den loods te roer de noodige bevelen te geven. Doch al vo- reus de Sophie kon wenden liep de William Hutt, van Havre naar Shields bestemd, haar voor in den boeg tusschen de kraan balk en den fokkenmast. De Sophie, zwaar lek geworden zijnde, trachtte men de booten uit te brengen. Dit. gelukte met de sluurboordsboot, doch deze bekwam bij het te water laten een lek, dat evenwel door drie man. die zich met den stuurman daarin begaven, zoo veel doenlijk gestopt werd. Iutusscheu waren de overige manschappen bezig met de andere booten, doch konden ze niet uitbrengen, daar de Sophie binuen vijf minuten zonk. De stuurman riep de William Hutt toe om de bemanning te redden, met dit gevolg dal zeven schepelingen, benevens de genen die zich in de boot bevonden, aan boord der stoomboot werden opgenomen. De gezagvoerder J. van Kna pen en zijne echtgenoot, benevens twee passagiers, de engelsche loods, de timmerman, hofmeester, vier matrozen en een stoker zijn in de golven omgekomen. De William Hutt voerde de geredden, zijnde de stuurman, machinisten negen matrozen, tot aan het Zuid-Voorland,alwaar zij door eene loodsboot over genomen en behouden te Douvres aangebragt. zijn. EJenoeiniugen en besluiten. Eervol ontslag verleend,bij besluit van 12 dezer, aan den heer H. Kuyper Gz., op zijn verzoek, als provinciaal directeur der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen in Zeeland, behoudens aanspraak op pensioen eu onder dankbe tuiging voor de lange en trouwe diensten, in de verschillende door hem bekleede rijks betrekkingen aan den lande bewezen en zijn voorts bij het zelfde besluit benoemd tot provinciale directeurs der directe belastingen, in- cn uitgaande regten en accijnsen:in Zeeland, de heer jhr. C. P. L. van Kinschot, thans provinciaal directeur der zelfde middelen in Drenthe; in Dren the, de heer F. E. A. baron van Ittersnm, thans controleur 1ste klasse van 's rijks belastingen te 's Gravenhage. Bevorderd „bij besluit van 12 dezer de kapitein ter zee C. F. Stavenisse de Brauw, met den eersten October aanstaande, lot schout bij nacht; wordende gemelde schout-bij-nacht., onder dankbetuiging voor zijne aan den lande bcwezene langdurige goede diensten, met dat. tijdstip, op zijn verzoek, eervol ontsla gen onder toekenning van een jaariijksch pensioen van f 2,700. Eervol ontslagen, bij besluit van 10 dezer, jhr. mr. C. J. van Nispen tot Pannerden, als 2de luitenant bij de 1ste compagnie van het 2de bataillon der 2de afdeeling rustende schut terij in de provincie Gelderland, wegens verandering van woonplaats. Iierlc- eu scSiouCniecuvs. Bij gelegenheid dat de nederlaudsche dagbladen de terug komst iu het vaderland aankondigen van dr. S. A. Buddingh, maakt het Kerkelijk nieuwsblad opmerkzaam op de naamlijst, der predikanten in Nederlandsch Oost-Iudie, van 1615 tot 1857; benevens die op Ceylon van 1623 tot 1807; van die te Coromandel van 1625 tot 1784? van die te Malabar van 16G3 tot 1751; van die te Malakka van 1618 tot 1822van die te

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1