Guitenlanïrscl]c tijbincjcn. 3cetijiuntjcn. tjanöclsbmQtcn. Gelezen zijnde de nadere verzoekschriften van de heeren Gebr. Harinck en O. Verhagen, de eerste te kennen gevende dat een kleiner terrein dan hun ter vorige vergadering is ver gund, voldoende zou wezen, de laatste verzoekende zoo noodig dat terrein in erfpacht te erlangen of wel ten algemeenen nutte vrij en open te laten, worden deze beide verzoeken ingewilligd en besloten het terrein voor de fabriek van den heer Verhagen vrij en open te laten. Burgemeester en wethouders berigten, dat zij gevolg hebben gegeven aan het raadsbesluit, om den minister te verzoeken van de verlangde garantie van f1500 voor het telegraafkantoor af te zien, tegen overgifto der gebouwen voor het kantoor ingerigt, doch dat zijne cxe. de minister daartoe ongenegen is en wil men het kantoor niet zien opheffen, blijft aandringen op de ga rantie en dat de gemeente zonder vergoeding voor de noodige lokalen zorgc. De voorzitter zegt, dat burgemeester en wethouders .ber~be«- houd van het telegraafbureau te zeer op prijs stellen, tfan dat zij nog langer zouden aarzelen in het belang der burgerij de ver langde garantie voor te stellen. Dien conform wordt besloten. Het verzoek der tegenwoordige kamer van koophandel, om alhier zoodanige instelling te behouden, des noods zonder gel delijke bijdrage, de brief van den heer commissaris des konings, dat de opheffing der kamer, waartoe deze raad besloten heeft, niet kan plaats hebben dan met 's konings mitgtigingalsmede het ingekomen verzoekschrift van eenige handelaars en fabrie kanten, mode strekkende tot behoud eencr kamer, worden op voorstel van don heer van Kerkwijk eu na eenige discussie ge steld in handen van burgemeester en wethouders, om na over leg met de besturen van die gemeenten die aan dc zamenstel- ling dSr kamer hebben deel genomen, den raad nader te dienen van rapport en voorstel. Worden gelezen de brief en het daarbij gevoegd besluit van heeren gedeputeerde staten van den 4 dezer, daarbij beslissende dat de heer Saaymans Vader als raadslid zal worden toegelaten, op grond dat de overbrenging van een tijdelijk verblijf de hoe danigheid van ingezeten niet doet verliezen, en vermits door woonplaats bedoeld wordt het domicilie bij het burgerlijk wet boek aangewezen, de woonplaats van een ingezeten daar is waar hij zijn hoofdverblijf heeft gevestigd, welk hoofdverblijf van den heer Vader te Goes is. De voorzitter stelt mitsdien voor dien heer toe te laten. De heer van Kerkwijk zegt dat hij en dc beide andere leden der commissie die de geloofsbrieven hebben onderzocht, en op wier voorstel tot niet toelating is besloten, kennis genomen heb ben van dc beslissing van heeren gedeputeerde staten, doch door de argumenten niet overtuigd zijn, dat men wel moet afscheiden de zaak van den persoon, en het in dezen niette doen is om een achtenswaardig lid van den raad uit dc vergadering te weren, maar alleen om een beginsel uitgemaakt te zien, waaromtrent ook in andere gemeenten verschil van gevoelen bestaat. De be zwaren der commissie zijn hoofdzakelijk dat aan het woord in gezeten eenc beperkter beleekenis moet gehecht worden dan aan burgerlijke woonplaats; dat al geeft men toe dathet ingeze tenschap naar de burgerlijke woonplaats wordt geregeld, dan nog de beer S. Vader niet kun worden geadmitteerd, als verblij vende in den zomer niet persoonlijk en feitelijk te Goes, heb bende daar niet den zetel van zijn fortuin gevestigd en die ge meente op geregelde tijden voor het grootste gedeelte des jaars verlatende, zonder dat er blijkt van eenig voornemen om terug te keeren. Dc voormalige commissie stelt mitsdien voor de beslissing van Z. M. in te roepen en daarbij de gronden hunner wederlegging van het besluit van heeren gedeputeerde staten te voegen. De voorzitter ofschoon het gevoelen der commissie niet doe lende, zal zich tegen het vragen eencr beslissing in het hoogste ressort niet verzetten. Dc heer de Knokke van der Meulcn verklaart geheel het gevoelen van heeren gedeputeerde staten toegedaan te zijn en ziet de noodzakelijkheid niet in, van zulk eenc duidelijke beslis sing in cassatie te komen. In omvraag, wordt het voorstel ucr commissie met 5 tegen 2 stemmen (de heeren de Knokke van der Meulen en Kakckccke) aangenomen. De voorzitter berigt dat op den 22 augustus 11. burgemeester en wethouders in het openbaar eenige pcrceelen grond in pacht hebben aangeboden; dat voor eenc weide in den galghock, vroe ger voor f53 verpacht, slechts f 40 was geboden en alzoo niet gegund, doch dat een paar dagen daarna II. van den Berge had aangeboden onder de hand voor f 53 ttc pachten voor één jaar, hetgeen burgemeester en wethouders aannemelijk is voorgeko men, waarom zij daartoe het voorstel doen^Conform dien is^be- sloten. Ingekomen zijn en medegedeeld worden Missive van gedeputeerde staten, houdende verdaging door Z. M. betrekkelijk de voorgedragene heffing van begrafenis- r eg ten tot 31 dezer; 2. Gelijke brieven, houdende goedkeuring van de uitgiften in erfpacht en het verleenen van nieuwe cijnstitcls, waartoe ter vorige vergadering besloten is; 3. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente ont vanger, sluitende met f2745,58; 4. Een drietal verzoeken om remissie van hoofdelijkcn om slag over 1857, die worden aangehouden tot na den afloop des dienstjaar»; 5. Het Provinciaal blad no. 64, betrekkelijk de borgtogt van gomtcntc ontvangers, dat op deze gemeente niet van toepas sing is; en 6. Eenige ïws. van het Staatsblad. Daarna is de openbare vergadering gesloten en overgegaan in eene met gesloten deuren. Engeland. Londen 9 september. Laatstleden zondag ontstonden te Belfast onlusten, ten gevolge van in de openc lucht gehouden predikatiën. Men was genoodzaakt de oproeracte te lezen en onder den volkshoop te schieten. Een man is gedood en vele andere personen zijn gekwetst. Na deze beteugeling is de rust hersteld. The times raadt de terugroeping van lord Stratford de Red- cliffe en van den franschen ambassadeur aan, naardien zij de hinderpalen bij de vereffening van het geschil over de vorsten dommen zijn. ^aturdagjl. is te Woolwich onverwacht bevel uit Londen gekopien om ten spoedigste nog meer artillerie naar Indie te zepden. Vroeger was bevel ontvangen om 1550 artilleristen, benevens hunne officiereu en onderofficieren, naar Indie in te Schepen, eu daarvan zijn thans 650 man te Woolwich gereed om scheep te gaan. Buitendien moeten nu nog 1350 artilleris ten, voerlieden en vuurwerkmakers, met het noodige getal officieren en onderofficieren, naar Indie gaan, voorzien met al het voor eene belegering vereischte materieel, en bepaaldelijk met het geschut hetwelk in de Krim als belegeringstrein gediend heeft. In afwachting van het tijdslip, waarop zij zullen kunnen scheep gaan, worden deze manschappen in de behan deling van grofgeschutgeoefeud. IPuitscIiSaad. Weenen 8 september. Onze bladen hebben niet onopgemerkt gelaten dat Pruissen zich op het alhier gehouden statistieke congres niet officieel heeft laten vertegenwoordigen, en dit toegeschreven, deels aan gemis van belangstelling in de bevor dering der statistieke wetenschap, deels aan voortdurend onvriendelijke gezindheid jegens Oostenrijk. De half officiële berlijnsche bladen komen op tegen deze verklaring der redenen welke de pruissische regering zouden hebben bewogen om geenenafgevaardigde naar het congres te zenden, en geven niet onduidelijk te kennen, dat zij aldus gehandeld heeft uil over- I tuiging, dat eene regtstreeksche betrekking der congressen tot de regeringen noch voor de wetenschap noch voor de admini stratie wenschelijk is, aangezien die vergaderingen zich daardoor al ligt zouden beschouwen als geroepen^ om meer dan eenen zedelijkeu invloed uit te oefenen. Dc aartshertog Maximiliaau en zijne gemalin de aartsher togin Charlotte zijn gisteren namiddag ten vier ure in dc hoofd stad van Lombardijo aangekomen. De stoet was luisterrijk en de verbazend groote volksmenigte die hem te gemoet was ge gaan heeft den vorst en de vorstin met de grootste geestdrift verwelkomd. Des avonds was de stad schitterend geïllumineerd. Berlijn 8 september. De Preussische Correspondenz deelt mede dat eerlang te 's Graveuhage ouderhandelingen zullen ge voerd worden, tusschen gevolmagtigden der pruissische en ne- derlandsche regering over den aanleg van den spoorweg van Crefeld naar Nijmegen, waar eene vaste brug de gemeenschap met Arnhem zal bevorderlijk zijn, zoo mede over een spoorweg van Venlo naar Vierseu. Per telegraaf is te Hamburg berigt ontvangen, dat de beide deensclie wetgevende kamers onverwachts tegen den 3 dezer zijn bijeengeroepen. Waarschijnlijk staat die maatregel in verband met de weinig gunstige wending, welke de betrek king tussciien Denemarken en Holsteiu nemen, en met de verwikkelingen, waarvoor het kabinet van Kopenhagen in de toekomst beducht is. Met zekerheid is deswege intussclien niets bekend. Frankrijk. Parijs 9 september. Z. M. de keizer heeft eene sonr van 33,000 fr. naar Londen gezonden, ten behoeve der verminkte militairen hij den indischen opstand; daarvan zijn 24,000 fr. uit Zr. Ms. eigen middelen, de overige door de keizerlijke garde geschonken. De instelling der medaille van St. Helena wordt door sommige engelsche dagbladen als eene belediging voor Enge land aangemerkt; huns inziens had aan dien gedenkpenning een andere naam kunnen en behooren te worden gegeven. Een mi nisterieel blad, Le constitulionnel, wederlegt die aanmerking opzettelijk, en zegt onder anderen; Het fransche gouverne ment heeft op deu gedenkpenning, die in en buiten Frankrijk bij zoo vele geslachten een erfgoed zal worden, ceuen naam doen graveren, die als het ware den sterfdag van het hoofd der keizer lijke dynastie van Frankrijk aanwijst; hierdoor heeft, het meer wijsheid en bescheidenheid aan den dag gelegd dan indien het. daarop eenen naam geplaatst had welke dc op Engeland, Oos tenrijk of Rusland behaalde overwinningen herinnerde. Men vergete te Londen niet dat Engeland de geschiedenis van Longwood zelf verscheurd heelt door met Frankrijk in het oosten te gaan strijden tegen zijne voormalige bondgenooten. De engelsche gedenkpenning van de Krim, prijkende op de borst der frauschc krijgslieden, wier vaders de medaille van St. Helena drageu, bewijst dat het aandenken aan ongelukkige ge beurtenissen van vroegeren tijd uitgewischt is." Verder komt Le constitutionnel op tegen de in sommige en gelsche dagbladen geopperde bewering dat mpn in Frankrijk de rampen, die de Eugelschen in Indie ondergaan, met geuoegeu zou zien. Maar daarbij keurt, hij het nadrukkelijk af dat The morning-post en andere londensche bladen, in hunne veront waardiging over de gruweldaden der cipayers, de engelsche sol dalen aansporen om ze met gelijke munt te betalen. Naar het oordeel van Le constitutionnel behoort de zege der beschaving zich in allen deele van de zege der barbaarsche muiters te onderscheiden. Het door een berlijnsch dagblad medegedeeld berigt no pens een conflict tusschen Frankrijk en Denemarken, ten aan zien van de plaats waar de eerste dezer staten zijn aandeel in het kapitaal tot afkoop van den Sondtol moet betalen, is zeer overdreven, daar bij een geschil van dien aard geen sprake kan zijn van een ultimatum en alles zich bepaalt bij een verschil tan gevoelen, dat weldra uit den weg zal zijn geruimd. Le pays zegtUit Algerie wordt ons, onder'dagteeke- ning van den 3 dezer, geschreven dat de vrede in Kabylie geheel hersteld isonze soldaten verkeeren thans met de bevolking dier landstreek op eenen goeden voet, niets is die betrekking komen storen. De Kabylen houden stipt, hun woord, en onze officieren bezoeken ongehinderd alle punten des lands. De werkzaamheden tot het aanleggen ran de groote heirbaan zijn door onze troepen voortgezet, en de toegang tot het hart van dat woeste gebergte is thans verzekerd. Er wordt een fort, het welk den naam des keizers zal dragen, gebouwd; men vordert hiermede schielijk en voor liet einde van het schooue jaarget ijde zullen alle gebouwen tot huisvesting en verpleging der troepen gereed zijn. Het nieuw veroverde grondgebied is onder het bevel van eenen afzonderlijken kommandant gesteld." Een telegrafisch berigt uit Jassy van den 8 dezer zegt dat de minister van binnenlandsche zaken in Moldavië, bene vens zeven hoofden van districtsbesturen door den kaïmakam afgezet zijn wegens verkeerdheden van administrativen aard, en dat de verkiezingen met groote belangstelling maar zondei opgewondenheid of opschudding zullen plaats hebben. De paus is den 5 dezer in zijne hoofdstad teruggekeerd, na eene afwezigheid van eeuige maanden, gedurende welke hij de provinciën van den kerkelijken staat, alsmede Parma, Mode na en Toscane bezocht heeft. Dit berigtende, voegt, de Moni- teur er bij, dat Z. 11. in volmaakten welstand teruggekomen en door de bevolking van Rome met ongemeenen luister ontvan gen is. Men vleit zich met de hoop dat de wijze, waarop de heilig vader op zijne reis bejegend is, eenen heilrijken invloed op de betrekking tusschen zijn gouvernement en zijne onderdanen zat uitoefenen. Als het eerste gevolg daarvan wordt de aanstaande vermindering der ooslenrijksche troepen in den kerkelijken staat aangemerkt. Of de komst van den nieuwen gezant van Frankrijk, welke gezegd wordt lot de begrippen deritaliaansche liberalen over te helien, die gunstige wending der zaken te Rome bevorderen zal, moet nog blijken. Eergisteren ter reede van Vlissiugeu aangekomen voor Ant werpen bestemd; Suwa, gezvRio; Conception, gezagv. Le Clerc, Camillas; Reginagezv. van Duinen. NapelsRome, gezv. Marchese, BerdianskiJohn, gezv. Sutherland, Marseille; Brothers, gez. Gamock, MontevideoAnna Maria. gez. Lucas, Bergen. Gisteren: Italia, gezv. Savarese. Odessa op order, eu bekwam order voor Antwerpen; Admiral Peter Todenskjild, gezv. Larsen, Gallatz. VertrokkenMaria Magdalena, gezagv. Willenbrink; Suramacca, gezv. de Vries, heeft order bekomen voor Amsterdam en is naar die plaats vertrokken. Overzigt tle.r week. Rotterdam 11 september. Beneden de Rotterdammer veiliugprijs is van koffij niets te koop, de opgehondene is niet aan de markt. Van Rijst zijn afgedaan circa 10000 balen Necransie per Tollens tot f en circa 8600 balen Rangoon per Drydeu, zei lende tot. f7, Specerijen in afwachting der veiling niets omgaande. Door de Nederianrische handelmaatschappij is de veiling van Java thee aangeslagen tegen 15 october. Deze zal bestaan uit, 22458/4- en 3562/12 kisten. tVSeekrapjprijzen. Avignon 2 september. Racine blijft gretig gezocht tot verbeterde prijzen. Men be taalt grif voor rosé fr. 52 a fr. 53, eu voor palud fr. 57 a fr. 58. Oude meekrap bedingt fr. 63 voor rosé eu fr. 70 voor palud. Graanmarkten. Oostburg 9 september. De aanvoeren blijven steeds gering, daar het werk op het veld de landlieden belet van deu nieuwen oogst te laten dorschen, terwijl van jarige granen niet veel meer voorhanden is. Men bood lieden voor jarige tarwe f9, f 9,25, enkel f9,50. Van nieuwe kwamen enkele monsters voor die in kwaliteit te wenscheu over liet, en waarvoor f9,50 a f 10 naar kwaliteit werd uitgeloofd. Zuivere rogge was zeer gezocht doch niet druk aangeboden; men betaalde deze f 7,25 a f 7.40, onzuivere f 7 a f 7.20. Winter gerst komt meer ter markten werd f 6,75,f 6,90, f7 en f7,10 betaald. Van haver waren een paar mousters aan waarvoor

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 3