SBenoeminsyen en besluiten. Gedetacheerd, bij besluit van 25 der vorige maand, de paar denarts der 3de klasse R. C. Roberton, van het personeel voor de militaire veterinaire dienst, ingedeeld bij het 1ste regement dragonders, voor den tijd van vijf jaren bij het leger in Oost- Indie; en bij besluit van dezer, overgeplaatst in rangen ancien- neteit, bij het wapen der infanterie van dat leger de 1ste luite nant V. L. Schwartz en de 2de luitenant J. A. Rauseh. Necrologie. 31. zondag is te Utrecht in 72jarigen ouderdom overleden de heer mr. A. van Goudoever, rustend hoogleeraar in de letteren aan de hoogcschool te Utrecht. Marine en leger. Uit hetNieuwediep schrijft men van den 7 dezer: Naar wij vernemen, zullen in den loop dezer week de volon tairs bij het corps mariniers, die hunne opleiding te Amsterdam genoten, naar hier worden overgeplaatst om tegelijk met de adelborsten aan het instituut der marine te Willemsoord hunne verdere vorming tot. officiers van dat corps te ontvangen. Aft»op verkoopiiigeia ea aatibesteilingeii. Middelburg 10 september. 1. Een huis en erve, op het Bastion achter de Nieuwe oos- terschestraat alhier, N no. GS, grondlasten f7,98. Verkocht voor f 401, 2. Een dito, aldaar, N no. 70, grondlasten f7,98. Verkocht voor f 307. (Gemeenteraad van .iïiddellmrg. Zitting van 9 september. Voorzitter de heer Bij leveld van Serooskcrkc. Afwezig de heeren Paspoort van Grijpskerke, Vis, van Dig gelen en de Jonge. Na kennisgeving door den voorzitter dat de burgemeester door ongesteldheid verhinderd is deze vergadering bij te wonen, worden de notulen der laatstgeboudene vergadering gelezen en goedgekeurd. De voorzitter brengt ter tafel de volgende ingekomene stuk ken: eene missive van gedeputeerde staten dezer provincie, de dato 28 augustus jl., houdende kennisgeving dat dit collegie be rust in het doov den gemeenteraad genomen besluit tot het ver- leeuen ecner subsidie ad f 7944,S8£, aan het bestuur der gods huizen eene dergelijko van 4 dezer, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 19 augustus, tot onderhandsche verpachting van grond bij den Blaauwendijk, en een perceel grasetting aan de Veersche barrière; beide voor kennisgeving aangenomen; een dito dato 28 augustus, geleidende een nota van bedenkin gen op het tarief van loonen en regten, door dezen raad vastge steld; gesteld in handen der financiële eoinmissie, om daarom- treut in eene volgende zitting te rapportereu eene missive van den provincialen directeur der belastin gen enz. in Zeelandhoudende incdedeeling van de met 1 October e. k. in werking komende gewijzigde gewigtstarieven van het slagtvee, ten einde daarvan kennisgeving te doen aan de ingezetenen. Conform het voorstel des voorzitters wordt beslo ten de deliberation hierop aan te houden, met het oog op do daardoor te ontstane wijziging in de wijze van heffing van den accijns op het geslagt als eigen middel, en de stukken met het advies van den controleur der plaaiselijkeabelastingcu ter visie te leggen eene missive van den lieer J. H. Ham, lid der plaatselijke schoolcommissie, houdende verzoek om eervol ontslag uit die betrekking. Wordt besloten aan dien heer eervol ontslag te verleenen, onder dankzegging voor bewezene diensten, en zijn burgemeester en wethouders verzocht daarvan kennis te geven, zoo aan dien heer als aan de plaatselijke schoolcommissie, niet uitnoodigingaan laatstgenoemde om ter vervulling der daardoor ontstane vacature in die commissie eene voordragt aan den raad te doen. Een verzoek van de heeren Nuys co., bierbrouwers alhier, ora tegen betaling eencr jaarlijkschc cyns in gebruik te hebben eene opene waterput, gelegen in de nabijheid der Koestraat. Burgemeester en wethouders stellen dienaangaande naar het advies van den gemeentebouwmeester voor, aan adressanten onder eenige voorwaarden betrekkelijk het schoon maken, slui ten, beschikbaar stelling, ook voor de buren en bij gelegenheid van brand, plaatsing van een pomp enz., dien put in cyns uit te geven voor den tijd van 25 jaren ad f 10 per jaar. Dienover eenkomstig word besloten. Eau rekwest, van J. A. Jckcliug, concierge in het provoost- huis, op «Ten Dam, om ook dit jaar met eene gratificatie te wor- dafi begunstigd, wordt gesteld in handen der financiële commis sie, ten'einde bij de behandeling der gemeentebcgrooting voor l'Sojfi daaromtrent, rapport te doen. DeVoorzittet1 lirengt namens burgemeester en wethouders ter tafel, een voorstel vergezeld van een rapport van den gc- nKTentcbouwmeester, betrekkelijk de aan do gemeente in eigeu- (lbtn tocbchoorende windkoremnolcns, waarvan de pacht eindigt met 3-2 december dezes jaars. Daar door het vermeerderd aan tal molens om en in deze gemeente en de daardoor ontstane concurrentie, de pachtwaarde dier beide panden, die jaarlijks grootc sommen aan onderhoud enz. kosten, zeer is verminderd en die opbrengst, vergeleken bij de vermoedelijke verkoop- wasti'djö,thans een zeer nadeelig resultaat voor de gemeente- financien oplevert, stellen burgemeester en wethouders voor, aan ec.h$ verkooping boven de tot hiertoe gebruikelijke verhu ring de voorkeur te geven, en alzoo na daartoe verkregene rnagiiging van gedeputeerde staten tot den verkoop dier panden "over te gaan. De deliberation worden hierop aangehouden en de stukken inmiddels ter inzage der leden gelegd. De voorzitter stelt voor om ter bestrijding van 3 maanden intrest van de geldleening groot f 18,000, ad f225 over dc drie laatste maanden van het jaar 1856, raagt iging aan gedeputeerde staten te vragen om die som van hoofdstuk IX der begrooting voor 1857 (onvoorziene uitgaven) af- en over te schrijven. Dienovereenkomstig worde besloten, na dat op voorstel van den heer Lantsheer, de voordragt in dier voege is gewijzigd, dat ergeene overschrijving op het voor rente in het jaar 1857 uit- getrokkene artikel, doch enkel beschikking uit den post voor onvoorziene uitgaven zal plaats hebben. Aan de orde is de benoeming van eenen ambtenaar van den burgerlijken stand, benevens de jaarlijksche benoeming der vaste commission uit den raad. De voorzitter en de heeren Damuie en Borsius vormen het stembureau. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand wordt met alge- meene stemmen (13) verkozen de burgemeester jhr. Paspoort van Grijpskerke; tot leden der commissie voor de verordeningen, tegen welker overtreding straf is bedreigd, worden benoemd de heeren Ver- brugge, Rekker, van Diggelen en Dumme; tot leden der commissie van financien, de heeren Bijleveld van Serooskcrke, Sifflé, van de Graft, Lantsheer en van Deinse. Alvorens over te gaan tot do benoeming der leden van de commissie van fabricagie, geeft de voorzitter kennis van een zoo even bij hem ontvangene missive van het raadslid den heer 'mr. W. Ph. Vis, waarbij die beerden gemeenteraad mededeelt dat hij iri de gisteren gehoudeno buitengewone vergadering der provinciale staten van Zeeland, fs benoemd tot lid van gedepu teerde staten, en door de aanneming dier betrekking, zich ver- pligt ziet in gevolge art. 53 der provinciale wet, zijn ontslag als lid van den gemeenteraad te nemen, onder dankbetuiging aan den voorzitter en de leden, voor de welwillendheid en vriend schap hem, ook menigmaal bij verschil van zienswijze, bewezen, gedurende het zesjarig tijdvak dat hij zitting had. De voorzitter zegt met leedwezen dit. bcrigt te vernemen, met het oog op den ijver waarmede do beer Vis steeds tie belangen dezer gemeente behartigde, doch vertrouwt tevens dat die heer ook in zijne nieuwe betrekking die belangen niet uit het oog zal verliezen; en wordt die missive gesteld in handen van burge meester en wethouders, ten einde het noodige ter vervulling der daardoor ontstane vacature in den raad te bewerkstelligen. Wordt overgegaan tot benoeming der leden van de commissie van fabricage, waarbij gelet wordt op het door den heer Vis gevraagde ontslag, en die heer alzoo niet wordt herkozen. Worden benoemd de heeren Paspoort van Grijpskerke, van Uije, Snijder, Caland en Borsius, de laatstgenoemde in plaats van den heer Vis. Nadat al de tot bovenstaande commission benoemde leden, voor zoo ver zij tegenwoordig waren, verklaard hadden zich die benoemingen te laten welgevallen, is de vergadering over gegaan in eene met geslotene deuren. (Geaneenterai&d van Viissiugen. Zitting van 9 september. Voorzitter dc heer Dutilh. Afwezig de heeren Callenfcls en van Uije Pietersc. De notulen der vorige zitting goedgekeurd zijnde, worden de sedert ingekomene nommers van het staatsblad aangeuomen voor kennisgeving. Aan de orde is het in behandeling nemen van het rapport, in dc zitting van 19 augustus jl. uitgebragt ter zake van de herbou wing van het gasthuis. Burgemeester en wethouders stellen voor: het bestuur over het arm, gast-en weeshuis thans uit te noodigen, om dc ten uitvoer legging op zich te nemen, na beko- mene magtiging om over de hiertoe bestemde fondsen te beschik ken, en voorts oiu aan burgemeester en wethouders een geschikt persoon voor te dragen die met het toezigt zal worden belast. Do heer Uyttenhooren licht dit voorstel nader toe. Daar het hier een werk geldt, waarbij de gemeente wel groot belang heeft, alzoo zij een belangrijk subsidie jaarlijks aan de instelling ver strekt, doch dit niet tot dc eigenlijke gemeente eigendommen behoort, acht men het opdrtigen van zoodanig toezigt aan den gemeentebouwmecster onbillijk, ten zij ook deze daarvoor af zonderlijk vvierd beloond, en in dat geval rijst de reeds vroeger in deze vergadering geopperde vraag, of hierdoor niet de overige op hem rustende werkzaamheden zonden Jijden. Na eenige discussie verklaren dc heeren J. A. Schmidt, Mestdagh en Schultz zich met dat gevoelen wel te kunnen ver eenigen, wanneer dan ook uitgemaakt is dat het bestuur over het arm, gast- en weeshuis, en niet het gemeentebestuur, beste der is, eu deze zaak alzoo geheel buiten dc bemocijing van den gemeentebouwmecster blijft, ten zij dat bestuur in overleg met burgemeester en wethouders, hem, als ontwerper der bestekken, over het een of ander mogt willen raadplegen. Eenparig vereenigt men zich daarna met het voorstel van burgemeester en wethouders. Wordt overgelegd een door den gemeentebouwmecster ont worpen plan en begrooting van kosten voor de inrigting van de kazerne no. 1tot armen- eu teekenschool en van het gebouw in het Grocnewoud tot hulpkazerne, waarvan dc kosten bedra- gen f 14,219, doch waarbij moet opgemerkt worden dater dan slechts eene hulpkazerne is, waarin niet meer dan eert 50tal manschappen kan gehuisvest worden. Deze stukken worden tot onderzoek gesteld in handen der commissie, vroeger ter zake van het zelfde doel werkzaam, be staande uit de heeren van Uije Pietersc, vau der Os, Schultz en J. A. Schmidt, Gehoord de mededecling des voorzitters, dat burgemeester en wethouders eene overeenkomst getroffen hebben met den pachter van het aan de gemeente toebehoorendejagtrcgt,en wel om zijno jaarlijksche pachtsom te verminderen met f 6,ten gevolge der uitkoop van het slot Ter hooge en aanhoorigheden onder Koudekcrke, wordt thans de concept resolutie tot laatst- gemelden uitkoop gearresteerd. Worden overgelegd de voorwaarden voor de op handen zijnde nieuwe verpachting van de opbrengst der tolgelden op den straatweg tusschen Middelburg eu Vlissingen. Do heer Uytten- hoovcn heeft op dit ontwerp eenige bedenkingen. Art. 2 bepaalt o. a. vrijdom van tolgeld voor de leden van het bestuur over den rijweg. Die vrijstelling acht hij in strijd met de wet. De overige bedenkingen gelden hoofdzakelijk de redactie; ook wenschtbij art. 14 aan te vullen mcr de bepaling dat de borgen van den pachter zich solidair verbinden, en kan zijns inziens art. 17 ver vallen, waarin sprake is van herverpachting ter risico van den nalatigen pachter, daar van die maatregel nimmer gebruik zal behoeven te worden gemaakt wanneer twee soliede borgen zijn gesteld. Algemeen vereenigt men zich met die bedenkingen en keurt overigens de conditiën goed, waarop het bestuur van den rijweg gemagtigd wordt de verpachting te doen geschieden. Dc rekening van het burgerlijk armbestuur over 1856, welke hereiris bij de leden ter inzage is rondgezonden, wordt goedge keurd en vastgesteld, in ontvang op f3800,41uitgaaf f3353,03, en alzoo sluitende met een batig saldo van f 447,38. Een adres van den concierge van het raadhuis H. A. Fraser die eenige verhooging vraagt van zijne bezoldiging ad f 125 voor het bijhouden der bevolkingsregisters, eu welke hij nietgeevcn- redigd acht aan dc daaraan verbondene werkzaamheden, zal worden gesteld in handen der commissie, belast met het onder zoek der gemeentcbegrooting voor 1858. Voor kennisgeving worden aangenomen: a. eene missive van gedeputeerde staten van Zeeland van 28 augustus jl., waarbij de ontvangst wordt berigt van een afschrift der laatstelijk bij den raad vastgestelde verordening op een ver koophuis voor roei-cnde goederen b. de mededeeling dat de aanbesteding van het metselen van ecnen overwulfden steenen beerput, benevens het maken van eenen ringmuur aan den mestput, gelegen aan het eind der ma rinehaven alhier, geen voortgang heeft gehad, aangezien geen der aannemers zich heeft willen verbinden om dit werk op te leveren t december eerstk., weiken termijn men Avenschte ver lengd te zien tot het aanstaande voorjaar. Daarover zijn burge meester en wethouders in correspondentie getreden met het ministerie van marine, waarvan antwoord wordt ingewacht. Wordt gelezen een verzoek vnn A. den Baars, om zijne be jaarde en ziekelijke zuster voor f 60 per jaar opgenomen te zien in het gasthuis, met het daarop reeds ingewonnen goedkeurend advies van het bestuur over het arm-, gast- en weeshuis. Uit aanmerking dat dc omstandigheden dier vrouw van zoo- danigen aard zijn dat hare verpleging in bet gasthuis hoogst wenschelijk is, terwijl zij geen direct el ijk tot haar onderhond verpligte betrekkingen heeft, Avordt hierop gunstig beschikt. Wordt gelezen een adres van de heeren J. B. de Groof en B. Flander alhier, uie aan liet bestuur voorloopige concessie ver zoeken tot liet oprigten eencr gasfabriek, doch allereerst Avcn- schen te weten of men de verlichting voor rekening der gemeente casu quo ook aan hen zou opdragen. De lieer Uyttcnliooven herinnert dat bij den raad gconc sprake kan zijn van concessie, Avclke behoort verstrekt te Avorden dooi den koning. Iiitusscheu acht hij ecnigerlei toezegging onbe staanbaar bij de gelicclc onbekendheid van den raad met de bij zonderheden betrekkelijk de exploitatie van zoodanige fabriek, als in het plan van adressanten zullen liggen. Daarom stelt hij voor eene commissie te benoemen die zich met hen kan verstaan. Conform dat voorstel Avorden de heeren van der Os, Schultz en Winkelman tot leden van zoodanige commissie benoemd. De openbare zitting gaat over in eene met geslotene deuren. Bij dc heropening is aan de orde het benoemen van een amb tenaar bij de plaatselijke indirecte belastingen, Avaarloe bij eene eerste stemming wordt verkozen W. de Riiyter mei 6 stemmen, terAvijl de overigen waren verdeeld als volgt: B. N. Anten 3 en van Biemen 1 Niets meer te behandelen zijnde beveelt dc heer J. A. Schmidt in de aandacht van burgemeester en wethouders aan, de pomp in dc nabijheid der Luthcrsche kerk, en de muur aan dc zuid zijde van de Bierkade, Avelko dringend herstelling behoeft; waarna de zitting Avordt gesloten. Sieaiet'nieraad van (Goes. Zitting van 9 september. Afwezig dc heeren Soutendam, ongesteld, van den Bosch, uitlandig, en mr. van Voorst Vader. De notulen van de vergaderingen van 20 en 26 augustus en 1 september worden goedgekeurd. De voorzitter doet berigt namens de commissie belast met het opnemen der rekening van dc occonomischc spijsuitdeeling in den afgcloopen winter, Avaaruit o. n. blijkt, dat aan 251 hoofden van gezinnen ruim 14000 portien soep zijn verstrekt, en deze in stelling steeds ten moesten nutte werkzaam is. Op voorstel der vaste commissie voor het fïnancicAvczen, Avordt de gemeentcrckening over 1856, zonder eenige discussie vastgesteld, in ontvang op f 55301,5 l in uitgaaf op f 52365,96, en dus meteen goed slot von f 2935,55^ De voorzitter stelt voor alsnu te besluiten dat de goederen ten name van de roomsch katholijke armen en in beheer bij de directie over liet Aveeshuis, aan het roomsch katholijk parochiaal armbestuur worden teruggegeven, om uit de revenuen daarvan de roomsche armen te alimenteren en zulks met de nog te ont vangen inkomsten over 1857. De heer van Kerkwijk heeft tegen dc teruggaaf der goederen geen bezwaar, maar stelt als amendement voor, ook dc reveDuon over 1856 uit te koeren, omdat het roomsch katholijk parochiaal armbestuur sedert 15 september 185 5 al die zorgen voor de ar men heeft op zich genomen, waarvoor in der tijd de goederen afgestaan zijn. De voorzitter zegt, dat naar strikt regt dit welligt zou kunnen gevorderd Avorden doch aangezien de dienst van 1856 zoo avcI bij het weesbuis ais roomsch katbalijk armbestuu r afgesloten is, en de uitkeering over dat jaar Avelligttot bezwaren zou aanlei ding geven, acht hij het beter die eerst van Ijanuarij 1S57 te tc doen ingaan, te minder bezwaarlijk daar de revenuen, bestaan de uit pachten en tienden, nog ontvangen moeten worden. De heeren van de Putte en Kakebeeke verklaren hctgevoelen des voorzitters, de heer Smallegange dat van den heer Kerk wijk te deelen. De voorzitter splitst alzoo het voorstel en brengt eerst de hoofdzaakof dc goederen zullen worden terug gegeven in om vraag, Avaartoe met algemeene stemmen besloten wordt, terwijl het amendement van den heer van Kcrlavijk, om de uitkeering der revenuen te doen aanvangen met 1 januari} 1856, wordt af gestemd met 4 tegen 3 stemmen (vóór stemden de heeren Smal legange, van Kerkwijk en Hochart) en ten slotte met algemeene stemmen bepaald, dat de revenuen zullen Avorden uitgekeerd over 1857,

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 2