MIDDELBURGSCHE COURANT. r no. Zaturdag 1857. 12 September. ÖinnmUmösdjr tijöingrn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en ZctulJ^gs. Binnen deze gemeente cn Vlis- lingen geschiedt de uitgave deu avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentieu is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of dood bekend makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 4ï ure. SSidtlellbiirg 19. september. Eergisteren is alhier de 79ste algemeene vergadering gehou den van dirigerende en honoraire leden der binnen deze ge meente gevestigde Teeken Akademie. De voorzitter opende de vergadering op de gewone wijze, deed verslag van den staat der inrigting en van eenige daartoe betrekking hebbende bijzonderheden. De penningmeester deed vervolgens verantwoording van het beheer der geldmiddelen, waarvan de rekening, ten bewijze der goedkeuring door drie der heeren honoraire leden is ondertee- keud daarna zijn weder ter aflossing uitgeloot twee aandeelen a f 100 in de geldleeuing groot f 6000, en wel no. 21 en no. 4-7. Na opening der naambriefjes van de vervaardigers der be kroonde prijsteekeningen, zijn de leerlingen binnengelatenen tot het aannemen der toegekende vereeringen de volgende opgeroepen: tot aanneming uit de handen van den wethouder Snouck Hurgronje, bij afwezigheid van den heer commissaris des konings, de groole zilveren medaille van 'skonings wege, dc primus der hoogste klasse in de bouwkunde Johannes Mul der; uit handen van een der leden van het bestuur, de groote bronzen medaille, geslagen op den stempel der Akademie, de primus van de'eerste klasse naar prent Pieter Koenen, en de primus van de tweede klasse in de bouwkunde Jan Munckde drie kleine bronzen medailles, de primus der 2 klasse naar prent Jean Louis Cadet, de primus der 4 klasse in de bouwkunde Dirk Albertus de Koster en de primus der klasse naar ornement Guillaume Schroevers. Getuigschriften zijn uitgereikt aan Cor nells Broerse, Adriaan Licvense, Dirk Leeudert le Clercq, Pieter Franciacus Hertogs en J. J. Gort. Daarna zijn door den heer A. II. G. Fokker, voorzitter der commissie van bestuur over de industrie school, boekgeschen ken enz. uitgereikt aan de volgende leerlingen, te weten P. G. de Jager, C. A. H. Billerbeck, J. J. Iiollebrands, J. P. van de Kamer, D. A. van Ham, J. A. van Nedervecn, J. P. Hollebrands, A. Cense en een accessit aan A. W. Houpt. De leerlingen zijn, zoo te zamen als de bekroonden in het bij zonder, door den voorzit Ier doeltreffend toegesproken. De voorzitter bragt ten besluite de hulde der erkentenis van dirigerende leden, aan de heeren beoordeelaars der prijs- toekeningen en aan de leermeesters. De jaarlijksche plegtigheid hiermede geëindigd zijnde, ver kregen de leerlingen van 2 tot 3 ure de gelegenheid om met den rang bekend te worden waarin hunne prijsteekeningen na de beoordeeling waren geplaatst, zijnde ook op dien dag en den daarop volgenden, aan het publiek de gelegenheid gegeven om de prijsteekeningen en het verder ten toon gestelde te bezigtigen. Als naschrift van een vierde art ikel van den antwerpschen Précurseur, onder den titel: Betrekkingen tusschen Nederland en Belgie, meldt genoemd blad, dat de kamer van koophandel te Antwerpen zijne meening betreffende deze aangelegenheid schijnt te deelen, want, naar ons verzekerd wordt," zegt Le précurseur, //heeft zij zich tegen het sluiten van een nieuw haudelstractaat met onze naburen verklaard." i naauw gebragt, en zonder steun in de algemeene opinie te vin den, hebben zich verbeeld, ongetwijfeld ten onregle, dat de i bewoners van het groothertogdom nog een noodlottiger bestuur te vreezen konden hebben dan dat, waaraan zij door den staats- greep van verleden jaar zijn overgegeven, en hebben getracht 1 den burgers, door de bedreiging eener toekomstige vereeniging j met Pruissen, vrees aar. te jagen. Naar men verzekert moet bij de regering het voornemen be staan de gevangenis voor jeugdige veroordeelde meisjes, thans te Amsterdam gevestigd, over te brengen naar Moutfoort, al waar een oud kasteel bestaat, dat met weinige onkosten lot zoodanig gesticht is in te rigten. Voorts zou men de criminele gevangenis te Woerden willen overbrengen naar Leeuwarden, zoo dat er maar eene strafgevangenis in het rijk zou bestaan, als een gevolg van het nieuwe stelsel in 1854 aangenomen. De gevangenis te Woerden zou alsdan worden ingerigt voor jeug dige veroordeelde jongens, terwijl in dat geval de gevangenis te Rotterdam alleen zou worden ingerigt tot een huis van arrest. Ook te Zierikzee is 11. woensdag eene proef genomeu met eene brandkast; onze correspondent aldaar geeft ons daarvan het volgende berigt. De heer A. J. Wilhelm, fabriekant te Deven ter, had verlof gegeven dat uit het hier bij den smid de Graaf gevestigd depot, eene brandkast, naar keuze der belanghebben den, werd beproefd. De uitgekozen kast werd gedurende 40 minuten aan zoodanige warmte blootgesteld, dat op een afstand van 3 ellen van het vuur de warmte oudragelijk was, terwijl de kast aau alle zijden gloeijend stond. Nadat het vuur gedoofd en de kast bekoeld was, is zij geopend en gebleken dat zoo wel het papier dat zich op de boorden als dat hetwelk op de zijden tegen de wanden was geplaatst, geheel onbeschadigd en zonder de minste sporen van eenige branding was gebleven. Bij de overtuiging dat bij eenen huisbrand zoodanige warmte niet zoo langdurig op eene brandkast kan werken, is door de aanwezigen eenparig verklaard dat de fabriekant Wilhelm voldoende ge toond had, dat de door hem vervaardigde kasten alle vertrou wen verdienen. Aan de Amsterd. courant wordt uit Brussel geschreven Niet minder dan vijf ministers houden zich hier bezig met de onderhandelingen over het handelstvaktaat. met Nederland: in de eerste plaats, wat staatkunde, handel en scheepvaart in het algemeen betreft, de minister van buitenlandsche zaken;de minister van financiën behandelt de onderwerpen die met het tarief van in-en uitgaande regtenin verband staan de minister van openbare werken arbeidt zijnerzijds aan alles wat betrek king heeft op den ontworpen regtstreekschen spoorweg tusschen Antwerpen en Dusseldorf en die door Nederland moet loopen voorts werkt ook de minister van justitie mede, met. het oog op de mogelijkheid om in elk der twee landen de naamlooze maat schappijen vau het andere gelijk te stellen met deinlandsche instellingen van dien aard, door haar toe te staan hare regten voor de regtbanken te doen gelden; eindelijk wordt door den minister van binnenlandschezaken gearbeid aan het uit den weg ruimen van de bezwaren, die voor als nog het sluiten van een traktaat tusschen Nederland en Belgie tot bescherming van den letterkundigen eigendom in den weg staan. Ben ik wel onder- rigt, dan is de heer Stevens, secretaris-generaal van hetdepar- ment van binnenlandsche zaken, wiens aankomst te 's Hage men voor eenige dagen meldde, tot het bespreken van laatst ge- genoemd punt derwaarts vertrokken. Vau onze zes ministers neemt dus slechts één, die van oorlog, geen deel aan de onder handeling. Waarschijnlijk echter zal ook zijne medewerking ingeroepen worden, wanneer men het eens zal geworden zijn over het beginsel van het maken van den antwerpschen spoorweg, want dan zal hij moeten adviseren ten aanzien van den invloed, dien deze weg van gemeenschap, uitloopende op de voornaam ste vesting van ons land, zou kunnen hebben op de slrategiesche gesteldheid van Belgie en de verdediging van hel belgiesch grondgebied in geval van oorlog. Waarlijk, niemand zal zeggen dat, wanneer uit zulke zwaarwigtige onderhandelingen geen diplomatiek meesterstuk te voorschijn komt, de schuld ligt aan het verzuimen van gemoedelijke en naauwkeurige onderzoe kingen en nasporingen. H. M. de koningin zal zich aanstaanden maandag naar Stutgardt begeven, ten einde een bezoek aan HD. vader, Z. M. den koning van Wurtemberg, te brengen. Men leest in L'écho universel: Een duitsch dagblad en ook verscheidene nederlandsche dagbladen hebben gemeld, dat de koning der Nederlanden voornemens was aau Pruissen het groothertogdom Luxemburg af te staan. Onze luxemburgsche correspondentie wijst de bron aan, waaruit de tijding van den vermeenden afstaud van het groothertogdom ontspruit. Die tijding schijnt slechts een door de ministeriële luxemburgsche pers uitgevonden hefboom, om op de verkiezingen te werken. De vrienden van het gouvernement, door de oppositie in het H. K. H.de grootvorstin Maria van Rusland heeft, na af scheid te hebben genomen van hare vorstelijke verwanten, zich naar Rotterdam begeven om van daar de reis met een stoom schip naar Ostende voort te zetten. Uit Madrid wordt van den 2 dezer geschreven, dat Z. K. li- de prins van Oranje zich toen te Grenada bevond, alwaar HD. het Alhambra bezocht. Z. K. li. was aldaar door de autoriteiten en door de bevolking met de ondubbelziuuigste bewijzen van belangstelling outvangen. De heer mr. G. C. J. van Reenen, oud minister van binnen landsche zakendoor de kiesvereeniging De eendragt te Amersfoort, bij de aanstaande verkiezing van een lid voor dc tweede kamer der staten-generaal in dat district, tot kandidaat gesteld, heeft te kenneu gegeven dat hij verhinderd is de betrek king van lid der tweede kamer te aanvaarden. Men schrijft uit Kampen De veenplas de Koekkoek is nu drooggemalen en aan de commissie overgegaan. De heer Penny heeft eer van het werk, daar hij in den zeer korten tijd van ongeveer 4 maanden het volbragt met een stoomgemaal van 35 paardenkrachtterwijl de makers van het ontwerp, de heeren Beijerinck en van Dig gelen, op nieuw hebben getoond de hun opgedragen werken wel te doorzien en juist op 1e vatten. Thans worden de beide sloten gebaggerd en de verdere noodige werkzaaamheden uitge voerd om den bodem ter exploitatie geschikt te maken, zoo dat weldra de Koekkoek, voor 100 jaren eene vcenmassa. sedert 40 jaren een waterplas, in welige landouw herschapen zal zijn. De bewoners van het eiland Schokland komen thans meer en meer lot de overtuiging, dat zij het eiland moeten verlaten, zoo dra de maatregelen van het gouvernement tot rijpheid zullen gekomen zijn. De woningen cn enclave zijn allen getaxeerd; velen der Schokkers vestigen reeds het oog op de langs de Zui derzee gelegene dorpen om zich daar te vestigen. Ook het hoofd der gemeente, dus ver nog ongeloovig, begint nu te begrijpen dat er toch van opruiming sprake is, want zijne woning is op f 1000 geschat. In deze week is Amsterdam bezocht door zes jeugdige Egyptenaren Ismael-bey, Rafat-efendi, Ghelat-bcy, Tesofik- efendi, Wassif-efendi en Ibrahim-Foksy-bey, kweekelingen vau de egyptische missie onder leiding van den heer Blanchet, hoogleeraar bij deze door Frankrijk georganiseerde missie. De beer Bavink, veearts te Groningen, beveelt als genees- en voorbehoedmiddel tegen de longziekte den phosphorus aau; bij aauwendig gebruikte hij de 2de potenz daarvan, tot 10 droppels éénmaal des daags, iu eenen stal waarin zich nog 20 melkkoeijeu en jongvee, alsmede een 4jarige stier bevondc.:. 11 stuks vee waren in vier maanden tijds in dezen stal aan de ziekte gestor ven. Vier sterk koortsige koeijen van middelbaren leeftijd be vonden zich nog onder de aanwezigende andere 17 koppen hadden gezamenlijk reeds den eigendommelijken hoest. Reeds op den derden dag na het gebruik van der. phosphorus, was zigtbaar beterschap der zwaar zieken te hespeuren giften vau den phosphorus werden van toen af vooreerst alle twee, latei- alle drie dagen en eindelijk steeds zeldzamer toegediend, zoo dat. na verloop van twee maanden de ziekte als overwonnen be schouwd kon worden, zonder dat ook zelfs een enkel stuk vau de 21 aanwezige dieren vervolgeus gestorven was; daarentegen liet zich de hoest steeds nog zoo tamelijk hooren.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1