del burg; J. J. Vroora, bloemist te Kralingen; L. de Pagter, tuinbaas bijjhr. mr. J. P. Boddaert, te Ooslkapelle, de beoor- decling plaats gehad der voortbrengselen van tuinbouw, ter mededinging ingezonden voor de zevende tentoonstelling van de Vereeniging tot bevordering van den tuinbouw in de provin cie Zeeland. Eene zilveren vergulden medaille is toegekend aan mr. W. C. M. de Jonge van Eilemeet, te Oostkapelle, voor eene verzameling groote oranjerie-planten, ter versiering der ten toonstelling, en een voir eene verz. oranjerie- en koudekas- planten in bloei; een voor de fraaiste verz, lilium's in bloei; een en f 10 aan A. Blaas Ez., alhier, voor eene verzameling oranjerie- en koudekas-planten in bloei; een aan J. A. Willink Wz., te Amsterdam, voor 4 orchidaeen in bloei; een aan W. Benders, tuinbaas bij mr. W. C. M. de Jonge van Eilemeet, te Oost kapelle, voor eene groente die in Zeeland nog niet of nog niet algemeen verbouwd en aangekweekt wordt, aanbevelings waardig is door hare gezonde en voedende eigenschappen, door haren aangenamen smaak, gemakkelijke teelt en daaruit voort vloeiende goedkoopheid; aan E. Geldmaker, tuinbaas op de bui tenplaats Rijnsburg, een voor de schoonste verzameling diverse tafelvruchten. Zilveren: aan A. Blaas Ez., bloemist Ie Middel burg, voor eene verzameling groote oranjerie-planten, ter ver siering der tentoonstelling, een voor de 8 fraaiste :ieri urn's in bloei; aan dr. L. J. de Marree, te Middelburg, voor 4 groote oranjerie-gewassen in bloei, minstens 1,5 ned. el boven de pot of tobbeaan C. van de Putte Cz bloemist te Middelburg, voor het prachtigste exemplaar uit de geslachten yucca, dracaena of chaemerops, hoog minstens 1 ned. el boven de pot of tobbe, een voor 10 groote groenblijvende heesters voor den kouden grond, een voor de schoonste verzameling diverse tafelvruchten en een voor de schoonste verzameling rijpe appels en peren, van elke verscheidenheid 3 stuks; aan J. J. Vroom, bloemist te Kralin gen, voor eene verzameling oraujerie- en koudekas-planten in bloei, voor kweekers uitgeloofd; een voor eene verzameling gloxinia's, gesneria's en achimenessen in bloei, een voor 10 van de nieuwste en fraaiste vollegronds-plauten in bloei, in even zoo vele verscheidenheden of soorten, een bij loting tegen de verza meling. ingezonden cloor jhr. mr. J. P. Boddaert, te Oostkapelle, voor de fraaiste verz. lilium's in bloei, en een voor eene verz. chrysanthemum's in bloei; een voor twaalf warmekas-planten in bloei;eneeu voor eene verzameling van 12 fuchsia's in bloei; aan J. A. Willink Wz., te Amsterdam, voor 4 orchidaeen in bloei; aan O. Langejan, bloemist te Middelburg, voor eene verzameling vollegronda-planten in bloei; aan E. Geldmaker, tuinbaas opde buitenplaats Rijnsburg, te Oostkapelle, voor de beste verzame ling diverse groenten en een voor de schoonste verzameling rijpe perziken, van elke verscheidenheid 3 stuks aan W. Greve, tuinbaas bij mevrouw douairière Schorer, geb. de Jonge, voor de fraaiste zoogenaamde zeeuwsche schotel of middenstuk met diverse vruchten. Bronzenaan A. de Groot, bloemist te 's Gra venhage, voor eene verzameling groote oranjerie-planten, ter versieriug der tentoonstelling en een voor 10 groote groenblij vende heesters voor den kouden grondaan mr. J. W. de Bruyu van Melis- en Mariekerke, te Middelburg, voor het. prachtigste exemplaar uit de geslachten yucca, dracaena of chaemerops, hoog minstens 1 ned. el boven de pot of tobbeaan J. J. Vroom bloemist te Kralingen, voor eene verzameling oranjerie-en kou dekas-planten in bloei en een voor de acht fraaiste nerium's 'n bloei, bij loting tegen de verzameling ingezonden door A. de Groot, bloen-.ist te 's Gravenhage; aan mr. W. C. M de Jonge van Eilemeet, te Oostkapelle, voor eene verzameling gloxinia's, gesneria's en achimenessen in bloei en een voor een verzameling van 25 pelargonium's in bloei; aan J. Koole, Ie Middelburg, voor eene verzameling van 12 fuchsia's in bloei; aan jhr. mr. J. P- Boddaert, te Oostkapelle, voor de fraaiste verzameling lilium's in bloei; aan C. van de Putte Cz., bloemist te Middelburg, voor eene verzameling chrysanthemums in bloei en een voor de schoonste verzameling rijpe perziken, van elke verscheidenheid 3 stuks; aan A. Blaas Ez., bloemist te Middelburg, voor het smaakvolste bouquet; aan J.& M.Been, bloemisten te Rotterdam, voor de schoonste verzameling dahlia bloemen; ajfrrjhc; W. R. Boddaert. voor eene verzameling vruchten dej|Voc#rbita;\ aan W. Greve, tuinbaas bij mevr. riouaLrièféSchover;. geb,- de Jonge, voor de schoonste verzame iing diverse tafel Vrucht en. Nog „zijn toegewezen de volgende door het bestuur beschik baar gestalde medajjlfes, te wetende zilveren aan de verzame ling petunia's in bloei, ingezonden door J. J. Vroom, bloemist tejkralingen; aan de verzameling begonia's, gesneria's, achime- X^ésscn en vinca's, ingezonden door jhr. mr. J. P. Boddaert, te 'Oostkapelle; aan de verzameling koudekast-planten, iugezon- 'M'd,qn jdoor J. A. van der Leyé, te Middelburg; aan de verzame- - ling érnlodeodïjutn pertusum, met 13 bladeren, ingezonden door mr. W. 6. M.;de Jonge van Eilemeet, te Oostkapelle. Bronzen: •ilab.'•■de iV^rzarficling verbena's in bloei, ingezonden door J. J. Vrf?brT;'Yë~ Kralingenaan de verzameling dasylirium acrotri- chum. Zucc. ingezonden door C. Witte, hort.ulanus te Rotter dam aan de verzameling tweejarige harde planten, op Over- duin in Zeeland gekweekt, ingezonden door W. Benders, tuin baas bij mr. W. C. M. de Jonge van Eilemeet, te Oostkapelle; aau de verzameling achimenessen, lydsea's isoloma's, gesneria's en gloxinia's, ingezonden door A. Blaas Ez., bloemist te Mid delburg; aan de verzameling uieuwhollaudsche planten, inge zonden cloor mr. W. C. M. de Jonge van Eilemeet, te Oostka pelle; aan de verzameling bondbladerige gewassen, ingezonden door E. Geldmaker, tuinbaas op de buitenplaats Rijnsburg. Gisteren werd ons uit IJzendijke geschreven Maandag avond ruim elf uur kwam de hoog edel gestrenge heer commissaris des koniugs in deze proviucic, alhier van Philippine aan. Na dingsdag morgen deze gemeente en later Biervliet, Hoofdplaat en de bijschool te Nieuwlaud bezocht te hebben, van waar hij omst reeks half vijf uur hier terugkeerde, werd de reize, na het middagmaal gebruikt te hebben, voortgezet naar de naburige gemeente Wateriandkerkje. van waar men te half tien ure zich naar Aardenburg begaf. De overige gemeenten in dit district worden in den loop dezer week bezocht. Bij de op jl. woensdag in het hoofdkiesdistrict Leydenge- houdene herstemming ter verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten generaal is gekozen jhr. mr. R. J. Schimmel- penninckmet 909 van de uitgebragte 1560 stemmen. Men verneemt dat de veranderingen, die in het plan der staatsloterij zullen worden gebragt, hierop nederkomen, dat ook de huur van de 1ste week der 5de klasse zou komen te verval len, zoodat alleen gedurende de vier eerste klassen huur zou bestaan. Naar men verneemt zijn de geschenken, door den keizer van Japan aan den koning gezonden, niet naar liet Loo overgebragt, maar door Z. M. aan de rijks musea afgestaan. Wij hebben kennis genomen, zoo zegt het Handelsblad, van een door den heer H. J. Lion verzonden prospectus voor eene stoomvaart tusschen Batavia, Samarang en Soerabaija en tusschenliggende plaatsen, in correspondentie met eene stoom- bootdienst tusschen Soerabaija, Bezoekieen tusschen liggende plaatsen aau de eene, en tusschen Batavia en Singapore aan de andere zijde. De dienst zal worden waargenomen door 3 groote en 2 kleine schepen, de kosten worden geraamd op f 538,000 'sjaars en de inkomsten op f 838,000het maatschap pelijk kapitaal zou zijn f 1,500,000, verdeeld in 600 aandeeleu aan toonder. Wij gelooven, dat deze onderneming voor de communicatie in Indie nuttig zal zijn en dat zij, indien de gemaakte berekeningen juist zijn, voor de deelhebbers winst gevend kan worden De heer Alard, juwelier en fabriekant van gouden werken te Maast richt, had verleden jaar voor de tentoonstelling van de voortbrengselen der Lintburgsche nijverheid eene prachtige broche of damesspeld vervaardigd, prijkende met een zeer ge lijkend portret van wijlen Z. M. Willem II op camee uitgesne den, en door geëmailleerde lauwerkransen, koningskroon en de nationale kleuren versierd. Hij had daarna de vrijheid genomen, dit kunststuk aan onzen geöerbiedigden koning ten geschenke aan te bieden, die liet goedgunstig aannam, en aan dien be kwamen en verdienstelijken fabriekant zijne hooge tevreden heid en dankzegging in de vleijendste bewoordingen daarvoor deed toekomen. Buitendien ontving de heer Alard onlangs van wege Z. M. eene niet onaanzienlijke som gelds, die hij niet beter vermeende te kunnen besteden, dan door deze tussciienode werklieden zijner fabriek te verdeeleh, op naam van ieder hun ner in de spaarbank te plaatsen en hun daarvan delivretleu ter hand te stellen, hetwelk jl. zoudag geschiedde en groote vreug de onder hen veroorzaakte. Kecruloffie. Uit Schoondijke schrijft men ons: X Nog onder den indruk van het treffend verlies dat deze gemeente vóór eenige dagen leed door het overlijden van haren kuudigen leeraar ds. Vrolik, trof haar op den 1 dezer nog ge voeliger slag in deu dood van deu heer C. Pastoor, die zich in liet ruime tijdvak van 36 jaren, welke hij hier als genees-, heel- en verloskundige doorbragt, aller achting heeft weten te ver werven en wiens bekende milddadigheid ook onder de armen menige traan over zijn verscheiden zal doen storten. Marine en leger. Yan het Nieuwe Diep wordt gemeld, dat de examens aan de inrigting tot opleiding der adelborsten der marine voor aide studiejaren zijn afgeloopen, en het geheele personeel met verlof van daar vcrlrokken is. Voor dat vertrek nam de kommandant van het wachtschip, als belast met het oppertoezigt over ge noemde inrigting, een hartelijk afscheid van den luitenant ter zee 1ste klasse J. M. Brulel de Ia Ilivière, die ais oudste officier instructeur met den 1 dezer aftreedt. Als een bewijs hunner hoogachting, hebben de gezamenlijke officiereu en leeraren hem een prachtig geschenk in zilrer aangeboden, voorzien van een toepasselijk opschrift. lierk-en sclioultiieuws. De najaarsvergaderingen van de commission van ouderwijs in de onderscheidene provinciën des lands zijn vastgesteld, als volgt: Noordbraband den 6 october; in Gelderland den 12 Oc tober in Zuidholland den 12 october; in Noordholland den 5 october; in Zeeland den 7 octoberin Utrecht den 12 october in Vriesland den 6 october; in Overijssel den 14 october; in Groningen den 13 october; in Drenthe den 13 october en in Limburg den 6 october eerstkomende. Met deze vergadering (de 155ste), zullen de gewone vergaderingen der commissiën van onderwijs ophouden Ie bestaan. Sedert 1806 hebben deze vergaderingen, driemaal in het jaar, met uitzondering van Lim burg, geregeld plaats gehad. Afloop vcrkoopicigeBi en aanbestedingen. Brigdamme, gemeente St. Laurens, den 2 september. Een huis en erve met schuur en tuin te St. Laurens, gemerkt no. 62, verkocht voor f 700. Koudekerke den 2 september. Een huis met bakkeet en erf te Koudekerke, gemerkt A no. 29, verkocht voor f436. Een huis met schuur, bakkeet en erf te Koudekerke, gemerkt A no. 30, verkocht voor f744. Een huis en erf te Koudekerke, gemerkt A no. 16 en 17, verkocht voor f995. (lemeenteraail van Ylissiageu. Zitting van 1 september, des namidags ten 5$ ure. Voorzitter de heer Callenfels. Nadat het voorzitterschap is overgegaan op den heer Dulilh worden de lierkozene raadsleden, de heeren Callenfels, Uytten- hooven, Schultz en van der Os door den secretaris binnengeleid en leggen de voorgeschreveue eeden af, waarna zij door den tijdelijkcn voorzitter worden geluk gewenscht en zitting nemen, waarbij het presidium weder op den heer Calleufels overgaat. De notulen der vorige zitting worden goedgekeurd. Aan de orde is de benoeming van twee wethouders, een ambtenaar van den burgerlijken stand en leden der bestaande vaste commissiën. Daarbij worden herbenoemd tot wethouders de heeren J. C. Dutilh eu D. Uytlenhooven, beide met 11 van de 12 stemmen; tot ambtenaar van den burgelijken stand de heer Uyttenhooven, en die heer tevens bestendigd als voorzitter van de plaatselijke schoolcommissie en lid der commissie van beheer en toezigt over den rijweg tusschenVlissiugen en Koude kerkevoorts de heer Callenfels als lid der commissie over den straatweg van Middelburg naar Vlissingen, en is tot lid dier commissie in de plaats van den heer Verdoorn benoemd de heer van der Os, bi) eene tweede stemming met 7 stemmen. De voorzitter berigt daarop dat tot. lid van den gemeenteraad is verkozen de heer A. lluysch, die zijne geloofsbrieven heeft ingezonden, welke stukken tot onderzoek worden gesteld in handen van de heeren Uyttenhooven, Welsen van der Os, welke commissie na korten tijd rapport uitbreugt, strekkende om den heer Ruysch als raadslid toe te laten, waartoe besloten wordt. Bij monde van den heer van Uije Pieterse brengt de commis sie, belast met. het onderzoek der gemeenterekening over 1856 rapport uit. Dien overeenkomstig wordt deze, bij afwezigheid van burgemeester en wethouders voorloopig vastgesteld in ontvangst op f 120.954,44£, uitgaaf f 116,749,65, en dus met eeu batig saldo van f 4204,79*. Wordt overgelegd de gemeentebegrooting voor 1858 met daarbij behoorende bescheiden, waarbij de ont vangsten voor loopig geraamd zijn op f 120,6b4.86, en de uitgaven op f118,116,44, zoodat voor hoofdsluk IX (onvoorziene uitgaven) beschikbaar blijft f2568,42. Deze zal ter inzage op de gemeente secretarie nedergeïegd, aan de raadsleden bij afschrift toegezon den, en inmiddels door eene commissie onderzocht worden, tot leden waarvan de voorzitter benoemt de heeren Uytten hooven, Winkelman, J. A. Schmidt en van Uije Pieterse. De openbare zitting wordt daarop gesloten. iiJeiijeentevaad van Kieritrzee. Zitting van 1 september. Voorzitter de heer mr. Cau. Tegenwoordig 6 leden, afwezig de heeren jhr. J. L. de Jonge, uit de stad en mr. de Cranezijnde de termijn van goedkeuring der geloofsbrieven van de heeren mr. Cau, dr.Keller, J. H. Ocht. man, H. G. Mulock Houwer, nog niet verstreken, en de brie ven vanden heer mr. van der Lek de Clercq nog niet ingediend. De voorzitter geeft kennis dat de vergadering belegd was ter voldoening aan art. 83 der gemeentewet tot keuze van een en wethouder in de plaats van den heer mr. Fokker, dat echter het vereischte getal leden niet tegenwoordig zijnde hij, in gevolge art. 49 der gemeentewet, de vergadering vevdaagde tot den 25 september des avonds 8 ure.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 2