MIDDELBURGSCHE COURANT. N"- 106. Donderdag 1857. 3 September. Dumcntanösdjc ttjöinijra. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en Zatardüg.» Linnen deze gemeenteen Vlis singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 8franco per post f 3,40. De. inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend - makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontam. avond 4J ure. tëditie van woensila; Sliddelhurg 2 september. Wij kunnen het. verslag, in ons vorig uo. geleverd betrekkelijk de ontvangst der Koninklijke sociëteit Sint Cecilia van Meche- lenin deze gemeente, thans aanvullen met de mededeelingdat het maandag avond in den schouwburg gegeven vocaai en inslru- mentaalconcsrtlen voordeeleder armen de gespannen verwach tinggcenszinsonbevredigd liet. Ook het militair concert gevolgd door vauxhall, den feestvierenden aangeboden door de confrérie van Sint Sebastiaau in haren fraai verlichten eu toepasselijk versierden hove De edele handboog, werd met een druk bezoek vereerd en strekte tot vereeuigingplaats ua afloop van het con cert in den schouwburg. Gisteren morgen omstreeks tien ure vertrokken deconcertgevers naar Vlissingen om aldaar de aan gekondigde matinee musicaleten voordeele der armen van die gemeente te geven in het lokaal de Prinsentuin. Die hijeenkomst werd mede door een talrijk publiek, ook van hier, bijgewoond en de levendigste toejuichingen leverden het hewijs dat men ook in die gemeente de edele pogingen op prijs stelde van de loffe lijk bekende naburen, die zich met volle regt ten leuze kozen n Door kunst weldadig." Toen men des namiddags herwaarts terugkeerde werd ge volg gegeven aan de ontvangene uitnoodiging van den burge meester dezer gemeente, om namelijk een bezoek te brengen aan zijn buitengoed Schoonoord, onder de gemeente Souburg, waar men feestelijk onthaald werd en onder het zingen van een drietal heerlijke kooren de plaats in oogenschouw nam. Des namiddags had in het Schuttershof een diner van 40 couverts plaats, waaraan de Confrères van St-.Sebastiaan, bene vens eenige buitengewone leden, voorts als gasten het bestuur der Koninklijke sociëteit Sint Cecilia en de elf solisten van Brussel, de belgische cousul te Vlissingen, en de tweede luite nant plaatselijk adjudant alhier deel namen. Aan dezen maal tijd, waar wederkeerig menige feestdronk werd uitgebragt, werd men verrast met de uitvoering van eenige muziekstukken door het harmoniegezelschap Apollo alhier, en dechoristen van Brussel, benevens door de vooraragt van een fraai vers in dc vlaamsche taal op de provincie Zeeland en Middelburg,door den heer Reichmans. Door den deken der Confrérie werd op het dessert aan de Koninklijke sociëteit Sint Cecilia overhan digd een albumblad, op perkament keurig vervaardigd en door alle confrères onderteekend, als een blijk van hulde eu ter her innering aan haar verblijf alhier. Bij net fanfarenconcert,, dat ten slotte gisteren avond in het Schuttershof, mede ten voordeele der armen, gegeven werd, en waarvan als om strijd zoo wel de instrumentale als vocale voor dragten levendig toegejuicht werden, handhaafde de sociëteit haren gevestigden roem, door eene onberispelijke uitvoering van het programma. De fraai verlichte tuin kon te naauwernood de talrijke bezoe kers bevatten. De opbrengst van dit concert wordt op circa f 500 begroot, terwijl dat in den schouwburg onzuiver f 269 op- bragt, weshalve men zich vleit dat er na aftrek van eenige on vermijdelijke kosten (als zijnde de schouwburg en de lokalen van het schuttershof geheel belangeloos afgesfaan) nog eene voldoende som zal overblijven om eene uit deeling van brand stoffen en dergelijke te doen plaats hebben. Wij vernemen met genoegen dat de bezoekers algemeen hun ne bijzondere tevredenheid hebben betuigd over de ontvangst die hen allerwege ten deel is gevallen. Trouwens zoowel hun edel doel, als hunne schier onverbeterlijke uitvoeringen, gepaard met hunne broederlijke gezindheid (ten blijke waarvan wij het herhaaldelijk aanheffen van ons nederlandsche volkslied niet. onopgemerkt mogen laten) gaven hun daarop billijken aan spraak. Heden morgen vroegtijdig is een gedeelte der gasten per stoomboot Frinses Marianne van Veere uitgevaren, met het doel om rond het eiland naar Vlissingen te stoomeuin dat voornemen bragt het opgekomen gure weder echter verandering» zoodat men voorbij Oosikapelle terugkeerde en de stoomboot door het Sloe ten half tien ure in de marinehaven te Vlissingen aankwam, waar zich thans ook het verdere personeel zou in schepen. In deze haven werd men opgewacht door den heer luitenant kolonel kommandant van het 8ste regement infanterie met heeren officieren eu het korps hoornblazers. Hartelijk was het afscheid dat thans volgde, inzonderheid van de commissie uit de confrérie Sint Sebastiaan, welke den bezoekers tot hier uitgeleide deed. Regt aangenaam zijn de herinneringen die de edele kunstvrienden achter laten bij de ingezetenen van alle rangen, en voorzeker niet het minste bij de armen. De arrondissements regt bank alhier hield heden voormiddag ten tien ure eene plegtige openbare teregtzitting, tot installatie van den heer mr. J. H. de Stoppelaar, bij koninklijk besluit onlangs benoemd tot regter in die regtbauk. De officier van justitie ving aan met de heeren president en regters geluk te weuschen dut door deze benoeming de plaats werd aangevuld, opengevallen door het ontslag aan jhr. mr. C. C. A. J. van der Straten op zijn verzoek eervol verleend. Koe- wel hij persoonlijk de verdiensten van dien voorganger minder had kunnen leeren waarderen, was het hem blijkbaar dat dit gemis zeer werd betreurd. Zijne betrekking tot den nieuw be noemde, die reeds van de studiejaren dagteekeut, stelde hem echter iu staat om met het oog op diens keunis eu ervaring, te vertrouwen dat de opengevallen plaats waardiglijk wordt vervuld. Na voorlezing der acte van eedsaflegging voor het provin ciaal geregtshof in Zeeland, voerde de president het woord. Hij herinnerde dat door deze benoeming voorzien werd iu eene va cature, ontstaandoor het eervol ontslag, ten vorigen jare op ver- zoek verleend aan jhr. mr. D. M. van Dusseidorp de Super ville, die ua eene 20jarige getrouwe ambtsvervulling de regtbauk door zijn vertrek een gevoelig verlies deed lijdeu, waarvan het gevvigt belangrijk vermeerderd werd toen ook de heer van der Straten na een 19 jarigen regterlijken loopbaan zijn eervol ont- i slag verzocht. Hij wcnschte voorts den benoemde geluk met j de gewigtige en eervolle betrekkiug, waartoe hij thans door I 's konings keuze geroepen werd. en onder mededeeling dat hij 'deelzon uitmaken van de correctionele kamer, verzekerde hij hein van de achting en welwillende gezindheid der leden van de j regtbank, onder wederkeerige aanbeveling in zijne achting en vriendschap. De nieuw benoemde beantwoordde die toespraak met de verklaring dat hij zijne te aanvaarden betrekkiug met den zelf den lust eu ijver hoopte waar te nemen als hij nu ongeveer twee jaren de betrekking van substituut griffier bij dit collegie had vervuld, terwijl hij zich onder verzekering zijner achting weder keerig aanbeval in de welwillendheid en vriendschap van zijne medeleden, van het openbaar ministerie, van den griffier en van de leden der balie (die in grooten getale deze zitting bijwoon den), tot welke hij achtervolgens mede eenige woorden rigtte. Voor het provinciaal geregtshof in Zeeland alhier zijn giste renals advocaten voor den hove bceedigd de heeren mrs.Frede- rik Jacob Brevet en Jan Arend van Hoek, beide alhier woon achtig. Ter gewone tereglzittiug der arrondissements regtbank al hier, had heden de beeediging plaats van den heer T. van Uije Pieterse, notaris te Vlissingen, als plaatsvervanger van den kantonregter aldaar. Uit Vlissingen wordt ons geschreven dat aldaar gisteren door den beer G. B. Einwachter Bilheimer, eersten luitenant met personelen kapiteinsrang bij de dienstdoende schutterij, als zoodanig onlangs op verzoek eervol ontslagen, afscheid genomen werd van heeren kommandant, officieren en verdere manschappen dier schutterij. De majoor kommandant herdacht in eenohartelijke toespraak aan zijn 24jarige ijverige dienstvervulling, welke toespraak door den aftredende beantwoord werd. Des avouds bragt het muziekkorps aan zijnen voormaiigen officier commissaris eene serenade, waarbij hem namens al de leden, een zilverren inktkoker werd aangeboden, ten blijke der achting welke hem werd toegedragen. Men schrijft ons uit het vierde district het volgende Op vnjuag den 4 september zal van de werf van den lieer W. C. Hoogendijk aan het Kralingsche veer te Rotterdam te water worden gelalen het fregatschip n Cadsandria." De omstandigheid dat er tot den bouw van dat schip zoo vele aclien in deze streek zijn genomen, dat men het om die reden den naam van //Cadsandria" heeft gegeven, is wel éeu bewijs, dat het ook hier den landbouwers, (want deze zijn de voor naamste aandeelhouders), wel gaat en zij een beter gebruik welen te maken van hunne tegenwoordige welvaart dan elders, waar die meestal wordt aangewend om zich prachtige en kost bare hoofdtooisels aan te schaffeu. Naar men verneemt zijn onderscheideue landbouwers voornemens het te water laten van de Cadsandria, Ie gaan bijwonen. De minister van buiteulandsche zaken, de lieer Gevers van Endegeest, is uit de residentie naar Limburg vertrokken. Men wil deze reis in verband brengen met de kwestie nopens de at- tapping van water aan de Zuid-Wiliemsvaart. De in Belgie van regeringswege benoemde commissie tot onderzoek van de werking der inenting als middel tot behoeding van het vee tegen de longziekte heeft dezer dagen haar jaar- lijksch rapport uitgebragt. Zij is nog niet tot de overtuiging gekomen, dat de inenting inderdaad voorbehoedend werkt. De aanvoer van rogge uit de Oostzee en van Archangel was in de afgeloopene twee weken te Schiedam zoo groot, dat de gemeenteraad een afzonderlijk besluit heeft moeten nemen, om, bij de ongenoegzaamheid van het overigens groot aantal koren meters. vergunning te verleenen tot het bezigen van grootere maten, ten eiude het werk der meting te bespoedigen. De hoofdinspecteur van's rijks gevangenissen en van poii- cie, de lieer Grevelitick, vertrekt in liet begin der volgende maand naar het buitenland, om opeenvolgend in Duitschland Belgie en Frankrijk het gevangenis- en policiewezen te onder zoekeu. Bepaaldelijk moet hel stelsel in Oostenrijk tot een bij zonder onderzoek zijn aangewezen, men meent ten minste dat het verblijf in Weeneu nog al van eenigen duur zijn zal. Itenoemingen en beslsiifen. Vergunning verleeud bij besluit van deu 24 augustus aan jhr. F. H. W. von Scherff, Zr. Ms. buitengewoon gezant en ge- volmagligd miuister bij deu duitschen Boud,tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder lste klasse der orde van den Rooden adelaar, hem door Z. M. den koning van Pruisseu geschonken. Benoemd bij besluit van 28 augustus tot burgemeesters der gemeenten, ontstaan door de vereeniging van gemeenten in de provincie Zeeland, van Vrouwenpolder, F. B. Fockvan 's Heer- Areudskerke, J P. I. Buleux, en van Arnemuiden, C. J. Baars. Bevorderd bij besluit van den 29 augustus de hoofd-connnies bij het departement van mariue J. Z. Burnet, met ingang van den eersten dezer maand, tot referendaris bij genoemd depar tement. Marine en leffer. Volgens een bij liet departement van marine ontvangen telegrafisch berigt was Zr. Ms. scliroefstoomschip Groningen den 24 augustus jl. in goeden staat te Malaga aangekomen. Volgens particulier berigt uit Lissabon, deelt deUtrechl- sche courant mede, dat Zr. Ms. stoomfregat Wassenaer, ten gevolge van defect aan dc machine, waarschijnlijk gedurende eene maand aldaar zal moeten verblijven, om te repareren.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1