MIDDELBÜRGSCHE C O I R A N Dingsdag is:>7. 1 September. N": 105. Binnen deze gemeente en Vli«- Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en ZutUrcb tingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodt.'kend makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buiteugewoon groote letters wordeu berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontani. Militie van maandag avond ure. iHanlionöitjingen VAX HEI RjJKSBESTUüR.PitOVI.N'CiALB g.\ GEMEE\TEBESTl'.itEN. 13 elke ml maliing. De burgemeester en wel houders van Vlissingen, maken bekend, dat op dingsdag den 8 september 1857, des namiddags ten t.wee ure precies, op het raadhuis aldaar, de openbare aanbesteding, onder nadere goedkeuring van den gemeenteraad, zal plaats hebben van bet metselen van eeaenoverwulfden stee- iien beerput, benevens het inafren vaneenen ringmuur aan den mestput, gelegen aan liet eind der Marinehaven te Vlissingen, met de bijleverïng- van alle de daartoe beuoodügde materialen. Do voorwaarden waarop die aanbesteding zal geschieden, zullen van af den 27 dezer maand tot cn met. den 7 september aanstaande, van des morgens tieri tot des namiddags drie ure, ter gemeentesecretarie ter lezing liggen (zon- en feestdagen uilgezonderd); zullende aanwijzing door den gemeentebouw meester in loco plaats hebben, op den dag vóór de hesteding, te beginnen des morgens ten tien ure, bij welken ambtenaar in- tusschcn nadere inlichtingen zijn te bekomen. Vlissingen, den 22 augustus 1857. De burgemeester en wel houders voornoemd, J. W. CALL ENDELS. De secretaris, M A B I h O T. Vergadering van den gemeenteraad te Vlissingen, te houden op dingsdag den 1 september 1S57des namiddags ten vijf en een half ure. De te behandelen punlen zijn 1. aftreding raadsleden en installatie van herkozen leden 2. aftredingen benoeming wethouders 3. benoemingambtenaar van den burgerlijken stand en leden voor diverse com missiën 4. kennisgeving benoeming van den heer A. Rwijsch tot lid van den gemeenteraad 5. vaststelling gemeente rekening over 1850 6. overlegging gemeente bogrooting voor 1858. De burgemeester en wethouders der gemeente Neuzen ma ken bekenddat de kermis of jaarmarkt, aldaar dit jaar zal aan vangen op maandag den 21 september aanstaande en eindigen op zaturdag den 2fi daaraanvolgende. Bedelaars, horoscooptrekkers, houders van draaiborden en dergelijke personen zullen worden geweerd. Zij die.deze jaarmarkt, met hunne tenten of kramen wenschen te bezoeken worden verzocht daarvan iti persoon of met franco brieven drie dagen voor den aanvang keunis te geven aan den marktmeester. Neuzen, 29 augustus 1857. J. P. DRONKERS, burgemeester. J. DIELEMAN, secretaris. I3innrnlanöscl)c tijötngcn. middelburg 31 augustus. Heden voormiddag omstreeks 121 ure is de Koninklijke socië teit St. Cecilia van Mechelen met de daartoe afgehuurde stoom boot Prinses Marianne in deze haven aangekomen. Aan de aanlegplaats werden de leden verwelkomd door liet bestuur der Confrérie Sint Sebastiaan, waarvan een drietal leden eere leden dier koninklijke sociëteit zijn, en na korten tijd zette de trein zich in beweging om volgens de uilgegevcne programmas in plegtigeu oplogt de voornaamste straten dezer gemeente door te trekken. De trein werd geopend door eene eerewacht, gevormd door het kader van onderofficieren en korporaals der dienstdoende schutterij niet het muziekkorps eu een detache ment van liet alhier in gaiuiv.oen liggende bataillon infanterie, en bestond voorts uit eene commissie zamengesteld door den ouditeur-beleder en de leden der Confrérie Si. Sebastiaan, depu taliën van het Muziekgezelschap Uit kunstliefde en de Zangvereeniging Tot oefeningen uitspanning, voorts de Man- uenzangvereeuiging Concordia, eene deputatie van liet Muziek gezelschap Apolio, het bestuur der koninklijke sociëteit Sint Cecilia en de drie gevestigde eereleden dier societeit.de laatste vereeuigiugen met banier, voorts het muziekkorps der maat schappij Sint Cecilia.de leden dier maatschappij, de handboog- schutterij Zelandia, met banier, en de handboogschutter!) Eensgezindheid met twee banieren. Op de vroeger vermelde wijze trok de stoet door de voor naamste wijken en bereikte alzoo liet schuttershof De edele handboog, waar zich inmiddels eenige leden eu genoodigden, beneveus heeren officieren van het garnizoenen de schutterij eu andere autoriteiten vereeuigd hadden. De deken der confrérie verwelkomde de kunstvrienden alsnu met eene sierlijke toespraak, waarop door de Manneuzangver- eeniging Concordia een welkomstlied werd gezongen. De pre sident der Koninklijke sociëteit Sint Cecilia beantwoordde de tot hem gerigte woorden op eene hartelijke wijze, waarua de b urge mees Ler dezer gemeente, zoo wel namens de burgerij.als de schutterij, de vreemdelingen welkom heette. Vervolgens werd het wooïcf gevoerd door den voortzitter der Vereeniging tot bevordering van toonkunst, zoo uit naam dier Vereenigjiig als namens de overige imizijkgezelschappen en zangvereenigingen die aan den optogt hadden deelgenomen; een en ander werd afgewisseld door muziekstukkeu, uitgevoerd zoo door het muziekcorps der dienstdoeude schutterij, als door dat der sociëteit St. Cecilia. Tenslotte werd door den heer mi*. A.E.Sifflé een toepasselijk gedicht voorgedragen namens de burgerij. Van goederhand vernemeu wij dat liet voorloopig verslag om trent den oogst in deze provincie, onlangs opgenomen inde Nederlaudsche staats-courant, niet, zoo als in een schrijven be trekkelijk den oogst iu ons vorig nommer vermeld wordt, door heeren gedeputeerde stat en. maar van wege de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in deze provincie aan z. e. den minister van binuenlandsche zaken is medegedeeld. Naar wij vernemen zal ineeneplegtige openbare teregtzitting der arroudissements regtbank alhier op aanstaanden woensdag voormiddag ten 10 ure de installatie plaats hebben van den lieer mr. J. II. de Stoppelaar, tot hiertoe substituut griffier, eu onlangs bij koninklijk besluit benoemd tot regter in die regtbank. Bij de kamer van koophandel eu fabrieken alhier, ligt ter in zage een Uerigt van Zr. Ms. gezant te Konstantiuopel en van den nederlaudschen consul teTrebisonde, betrekkelijk liet aan- knoopen van een handelsverdrag met Perzie; eene hoogduitsche vertaling van het nieuwe russisclie tarief van in- en uitgaande rcglen, en eene staat van in de maaud julij naar Neerlaudsch Indie verzoudeu katoenen goederen. Uit Zierikzee wordt ous geschreven onder dagteekeniug van den 2S dezer -f- Het verheugt ons het tot stand komen eener nuttige zaak binnen deze gemeente te kunnen mededeelen. Tot hiertoe waren de heeren J. H. Ochtman Johs. zoon en S. G. Nauta van der Grijp, de eenige hier gevestigde leden der Maatschappij van nijverheid; door hunne pogingen is op heden eene afdeeling dier maatschappij met vier en twintig leden alhier opgerigt, zijnde de eerste tot voorzitter, de tweede vice-voorzitter en de heeren dr. J. K. de Bruine en C. van der Vliet respectievelyk tot thesaurier en secretaris benoemd. De heer Ochtman wees, na de aanwezigen dank gezegd hebben voor de bereidwillige toe treding. in de gehouden bijeenkomst, op het nut dat de maat schappij slichten kan, vooral ook in een gemeente als deze, die zoo wel van landbouw als groothandel bestaan moet. De jaa.-- Hjksche contributie is op f 5,25 bepaald, waarvoor de leden, buiten andere voordeden, ook het Tijdschrift der maatschappij erlangen. Het streven der afdeeliog zal ook zijn om op de tee- ken- en andere scholen industrieel onderwijs te doenge ven. Men leest in het Algemeen handelsblad van 31 augustus Het heeft de opmerking gaande gemaakt dat in ae rede, waarbij de afgeloopene zitting .der staten-generaal is gesloten, met geea enkel woord gewag gemaakt is van twee onderwerpen die iu den laatsten tijd nog al de aandacht getrokken hebben eu die, naar het ons voorkomt, wel bijzondere vermelding hadden verdiend. Het eerste betreft de aangenomen wet tot uitbreiding van de vrijdommen van deaccijnsen op de brandstoffen, waar door de schatkist een jaarl jjksch verlies van ten minste f 213,000 lijden zal, en waardoor de gemeentelijke financiën wederom ecu nieuw verlies zullen ondergaan. Die wet nopens de vrijdommen is de eenige, welke tot. vermindering van lasten betrekking had, die in de geslotene zitting werd aangenomen. Wij begrijpen, echter wel eenigzins waarom van het tot stand brengen van die wet geene melding gemaakt is, cn wij schrijven dit daaraan.toe dat die wet bij de beide kamers geen onverdeelden bijval heeft ge vonden, daar zij bij de tweede kamer slechts met 25 tegen 20 en bij de eerste kamer met 18 tegeu 13 stemmen werd aangenomen. Meer bevreemding baarde liet, dat in de tweede plaats in de sluitingsrede met geen enkel woord gewag gemaakt is van de amortisatie en inkoop van nationale schuld, waarmede in hei gesloten zittingjaar op krachtdadige wijze is voortgegaan, waar door eene aanzieuiijke rentebesparing is verkregen. Zoo zijn toch aangenomen: slaatsblad no. 113, wet van 1 november 1856, waarbij ter amortisatie bestemd zijn f 5,022,525,39, idem no. 50, wet van 27 december 1856 f 5,000,000. idem no. 101. wet van 13 aug. 1857 f 10,000,000, te zameu f 20,022,525,39, zoo dat erin nog geen jaar 1ijds ruim twintig millioen aan amortisatie eu inkoop van schuld besteed is, terwijl er evenwel nog overschotten beslaan die gedurende den loop van dit. jaar, naar ineu met grond mag verwachten, aanzienlijk zullen ver meerderen. Op die gunstige omstandigheden had men, naar het ons toeschijnt, wel mogen wijzen. Wij herinneren daarbij dat in de aanspraak, waarbij de minis ter van financiën destaatsbegrooting voorl857 aanbood, mede- deeliug gedaan isdatdeinkoopen en de delging van staatsschuld sedert 1850 eene besparing op de renten hebben te weeggebrngi van f2,290,820,21. Dat resultaat was verkregen door iiet, be steden van eene som van f 56,645.873,88£. Rekent men uu daarbij dat in het zittingjaar van ISafi—1857 tot amortisatie eu inkoop van schuld werd aangewezen (f 20,022,525,39), dan verkrijgt men eene som van f76,668,399,27a, lerwijl het bedrag der rentebesparing, dat in sept. 1S56 tol f 2,290,S90,2l was gestegen, thans is geklommen tot nagenoeg f 3,090,890,21 Als men uu daarbij rekent hoogere opbrengst van belastingen meerdere inkomsten van andere middelen, en bovenal de ruime hulpbronnen uit de geldmiddelen der overzeesche bezittingen die in 1S56 28£ miliioen hebben opgeleverd, dan mag men zich inderdaad over den voortdurenden bloei van's rijks geldmid delen verheugen. Op jongstl. woensdag ziju door Z. M. op de gebruikelijke wijze iu een bijzonder gehoor ontvangen de buitengewone gezanten engevolmagtigde ministers van Z. M. den koning der Belgen en van Z. M. den keizer van Oostenrijk, beide ter over handiging der kennisgevingen van hunne soevereinen wegens 1 het voltrokken huwelijk tussclien Z. K. H. den aartshertogEer- dinaud Maximiliaau vau Oostenrijk en tl. K. 11. mevrouwde prinses Charlotte van Belgie. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat aan zee, van hetwrak der voor het Goereêsche zee

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1